Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Redemption

Problema baza de date (rollback)

Recommended Posts

Warn, respectiv warn si 10 zile pauza pentru toti cei care au postat nerespectand indicatiile oferite la inceputul acestui topic. Daca veti mai face spam voi sterge toate reply-urile in plus.

Am calculat cele 2 rollback-uri, si bugul apare cu o foarte mare precizie de timp. Chear azi dimineata am facut asta si am apreciat ca la ora 12 se va intampla. Nu e o coincidenta ora asta 11-12, ci rollback-urile au fost unu de 20 ore si unu de 8 ore, adica 12 ore. Ceea ce inseamna ca se intampla cu precizie, si nu la intamplare.

Apoi am observat ca statusul se ingheata, nu se mai autoupdateaza la 2 minute pentru ca nu mai are de unde.

Am 333 pe bk de 10 minute, si pe status arata 331, cat aveam cand sa produs bugul.

Sugestia mea ar fi sa fie dezactivate anumite componente ale serverului, cum ar fi statusul, si se se testeze fara playeri pe server cel putin o ora sau 2 de la ultimul backup.

A 2-a sugestie ar fi ca vdragosh sa re obtina fisierele originala ale serverului (cele care au fost modificate de el) si sa le reinlocuiasca pe server, si sa ia prin excludere daca vreunu din ele genereaza asta.

Ar fi bine sa salveze db-ul din 5 in 5 minute pe ultima ora in care a mers bine serverul, sa se stie exact momentul.

PS:-Edit-

Inca ceva foarte interesant, bugul asta trebuie sa fie o repercusiune a problemei cu restartul prematur al caracterelor.

Cei cu caracterele cele mai mari au aparut cu 0 rr. (la dl si mg nu a aparut problema cu rr)

2327. Q-Sadi Soul Master 245(0) 554570741 330 28000 7200 22000

2357. Rosy Muse Elf 243(0) 1529630069 315 3700 2000 17000

375. Gunit Blade Knight 384(0) 1181413396 12000 7000 4000 11700

Nu mai au restart,

Link to comment
Share on other sites

Tin minte ca odinioara se tot discuta inchiderea 97d si adoptarea unei versiuni noi, fiindca se plictisisera oamenii. De la a sta cu click click click apasat pe serverul mulinkmania pentru a putea reusi si intra in joc se ajunsese la jumatate sloturi ocupate in weekend si la sfert in cursul saptamanii. Raspunsul a venit fulgerator de la vrazvan '' celelalte versiuni sunt pline de buguri iar pana nu gasim una stabila nu schimbam versiunea! '' Acum ca m-am reintors dupa ce am incercat diferite versiuni pe alte servere pot da o sugestie. Nu stiu cum de s-a hotarat folosirea S1, tocmai ca fiind prima avea oarece lacune si da e mai stabila decat S2 sau S4.... dar S3 se pare ca este cea mai potrivita. Nu zic ca nu are si ea slabiciuni dar la fel ca 97d pot fi controlate. Acum ca v-ati familiarizat cum si cu ce se mananca S1 eu zic sa incercati sa dati drumu la S3 si veti fi profund satisfacuti....

Propunerea ta poate fi luata in calcul in cazul in care se ajunge la concluzia ca nu se mai poate face nimic cu actuala versiune .

Daca se gaseste buba si se rezolva vom ramane asha .

Daca nu si nu... ar fi o sugestie buna spre a evita repetarea acestor probleme .

Link to comment
Share on other sites

Guest nailui1

Cauza:

EXDB

Cum de e de vina?:

@> ''TRUNCATE MuOnline;"

exploit in exdb ( guild server )

Mesajul guildei se salveaza in baza de date , asa ca ar veni

Use MuOnline
update GuildMessage=""TRUNCATE MuOnline;"" where Guild=NumeleGuildei
GO
Daca intradevar asta a fost poarta de intrare atunci pana se gaseste alta solutie, poate fi dezactivata temporar functia Guild Notice. O modalitate (ne testata) de a face asta este sa se editeze Exdb.exe astfel: la pozitia 0x0006FB5C in fisier se gaseste sirul de caractere cu query-ul respectiv adica:
UPDATE Guild SET G_Notice='%s' WHERE G_Name='%s'
Daca modificam sirul astfel incat sa devina comentariu inlocuind caracterele UP cu -- (de exemplu) update-ul nu se va executa indiferent ce este la notice, dar pierdem functia Guild Notice. Sirul modificat ar fi:
--DATE Guild SET G_Notice='%s' WHERE G_Name='%s'

Link to comment
Share on other sites

Am experimentat si eu pe niste sw fantoma si am intalnit acelasi bug in doua situatii:

Prima cand mergeai la GM si modificai stema guildului iti cerea acel id:1234567 dupa care dispareau caracterele insa doar cele de la mn de pe acc.

A doua situatie am intalnit-o cand am sters un caracter cu acelasi id..

bft cu sw :beer:

Link to comment
Share on other sites

Pai crushul se produce de la suprasolicitare, un user cu mai multe conturi il priveaza pe alt posibil user, de a putea beneficia de un cont, automat tu consumi 2 sau 3 sloturi aiurea, ca sa iti pastrezi jwls, pacat ca, nimeni nu a facut o regula drastica impotriva acestului lucru, imi pare rau stiu care e situatia ta cu jwls, o am si eu , daca te uiti amanuntit pe forum ai sa vezi ca unii playeri nu au fost prea cinstiti si au folosit mijloace hack., sa isi dubleze anumite iteme,printre care problema aparut la mixurile de jwls si scoaterea acestei functii din server, probabil ca si asta ar putea genera o eroare care sa produca bugul, eu imi sustin ideea ca , acele conturi nefolosite ar trebuii sterse sa fie cat mai pe low baza de date a serverului , sa se scape de ceea ce nu ii foloseste.Imi cer scuze daca team ofensat in vreun fel , dar daca nu ma crezi pe cuvant ar trebuii sa mai ceri pareri sa vezi, ca poate am dreptate.

sincer ... eu cred ca o sa fie rr db..asa ca restu comentarilor sunt de prisos.. :nanana:

Link to comment
Share on other sites

daca am incepe sa testam ultima versiune de mu ce-ar fi? :)

chiar daca are multe bug-uri, se pot rezolva pe parcurs, si linkmania va avea cu siguranta muuuult mai multi playeri decat a avut vreodata.

cam asa arata: http://img43.imageshack.us/img43/4991/newkitsimperion.jpg

cel putin pana se poate pune la punct serverul actual.

Link to comment
Share on other sites

daca am incepe sa testam ultima versiune de mu ce-ar fi? :)

chiar daca are multe bug-uri, se pot rezolva pe parcurs, si linkmania va avea cu siguranta muuuult mai multi playeri decat a avut vreodata.

cam asa arata: http://img43.imageshack.us/img43/4991/newkitsimperion.jpg

cel putin pana se poate pune la punct serverul actual.

daca chiar nu reusesc sa rezolve problema actuala a serverului eu zic ca am putea incerca

si alta versiune de mu (inafara de 97d ca e prea primitiva).

Link to comment
Share on other sites

pare prea impopotzonata pt linkmania am impresia:Ppe s3 am jucat si eu si pot spune ca este una dintre cele mai stabile versiuni.sunt convins ca se va gasi cea mai buna solutie.

Am jucat si eu S3 , sunt si acolo bug`uri cu cauta , dar nu sunt "fatale"

Link to comment
Share on other sites

pare prea impopotzonata pt linkmania am impresia:Ppe s3 am jucat si eu si pot spune ca este una dintre cele mai stabile versiuni.sunt convins ca se va gasi cea mai buna solutie.

te contrazic la faza cu "prea impopotonata". nu exista asa ceva. de ce altii pot si noi nu putem? aici intervine mentalitatea de '89 de pe timpul lui raposatu'.

iti dau dreptate la faza cu s3. intr-adevar este cea mai stabila versiune pana in momentul actual.

Link to comment
Share on other sites

daca am incepe sa testam ultima versiune de mu ce-ar fi? :)

chiar daca are multe bug-uri, se pot rezolva pe parcurs, si linkmania va avea cu siguranta muuuult mai multi playeri decat a avut vreodata.

cam asa arata: http://img43.imageshack.us/img43/4991/newkitsimperion.jpg

cel putin pana se poate pune la punct serverul actual.

vrei sa-ti bagi p@&@ si-n baza aia de date?

Link to comment
Share on other sites

te contrazic la faza cu "prea impopotonata". nu exista asa ceva. de ce altii pot si noi nu putem? aici intervine mentalitatea de '89 de pe timpul lui raposatu'.

iti dau dreptate la faza cu s3. intr-adevar este cea mai stabila versiune pana in momentul actual.

ma refeream la faptul ca ar fi o saritura prea brusca de la nu demult'ul apus 97d la versiunea expusa de tine.

Link to comment
Share on other sites

te contrazic la faza cu "prea impopotonata". nu exista asa ceva. de ce altii pot si noi nu putem? aici intervine mentalitatea de '89 de pe timpul lui raposatu'.

iti dau dreptate la faza cu s3. intr-adevar este cea mai stabila versiune pana in momentul actual.

Corect ... Dar mai intai sa asteptam deznodamantul la ceia ce face Dragosh acum ptr acest server .

In caz ca nu se mai poate remedia atunci am putea discuta de oportunitatea trecerii la o versiune de ultima ora ...

Link to comment
Share on other sites

ce se mai aude de sv:Dcand revine?

esti panarama ...noi d unde sa stim knd revine?? ...knd va fi on..vei afla..stai linistit..au noroc copiii astia..k e vacantza!!...toata ziua pe forum..invatza-ti macar sa cititi...da-ti replayuri..numai sa fie..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...