Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Redemption

Problema baza de date (rollback)

Recommended Posts

Avand in vedere ca in ultimele zile a existat o eroare care face sa dispara char-urile de pe conturi atunci cand luati disconnect sau dati switch, au avut loc mai multe rollback-uri pentru remedierea acestei situatii. Se lucreaza la aceasta problema si va rugam sa aveti rabdare. Nu va putem oferi o data exacta pentru revenirea la normal a serverului.

Daca jucati pe acesta, o faceti pe propria raspundere, stiind ca s-ar putea sa existe un alt rollback. Va sugerez totusi sa va gasiti o alta ocupatie in acest week end si sa asteptati un anunt din partea unui membru a staff-ului Mu Linkmania.

Puteti sa postati in acest thread doar daca aveti o sugestie utila, respectiv practicabila pentru remedierea acestei situatii. Sunteti rugati a nu face spam, a nu jigni membrii staff-ului Mu Linkmania si a nu aduce acuze nefondate in aceasta perioada in care ne confruntam cu probleme. Daca veti incalca aceste indicatii veti fi sanctionati cu warn si suspenduri de la 10 zile in sus.

Deschiderea unui nou thread pe marginea acestei probleme se va solda cu suspend pentru cel care l-a initiat si cei care posteaza in el. Acest post are un scop pur informativ.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca stiu ce fel de problema e sa mai intamplat si pe un alt srv de MU.Nu stiu sigur daca asta e da cred ca au legatura:bagi un cod cand faci guild si sterge toata baza de date asa era pe acel srv si fix asa dispareu carcaterele,si aia care nu`s on si se sterg carac :> Pe acel srv despre care spune ca avea aceasi problema a rezolvato cand a scos omu ala din davias la care iti faci guild.

Link to comment
Share on other sites

un intall fresh db si transferarea charurilor, spoturilor etc pe db nou.

sa nu se mai mareasca capacitatea serverului pe db-ul fresh.

am inteles ca dragosh a marit capacitatea serverului cu mult peste cea normala si asta a produs acest crush al serverului.

singura modalitate de a mari capacitatea serverului e de a se face inca unul sau mai multe subservere, NU de a se forta marirea capacitatii serverului "mama" ca sa-i zic asa

Link to comment
Share on other sites

undefined , daca serveru era suprasolicitat din cauza numarului prea mare de locuri pe server aparea un fel de lag , dar in niciun caz disparitia caracterelor , vorbesti prostii.

Pe 97d cand era serverul full si trebuia sa dai click si iar click la nesfarsit pe Mu.Linkmania si se ruga toata lumea de vraz sa mareasca nr de locuri niciodata nu s-a pus in aplicare , iar aici pe S1 a marit dragos fara sa se planga nimeni si tu zici ca de'asta s-a stricat serveru in loc sa fi recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

ciudat sti ce mi se pare?

faptul ca....

pe primul cont am charu cu care joc care... acuma este disparut

pe cel deal doilea cont... am 2 charuri de jwl... si acuma miam facut din nou char, acelasi nume ca si charul de joc, dar pe contul cu jwls, nu contul principal si culmea...

Caracterul mil arata in ambele conturi si pe deasupra mai este si in guild.

Cu siguranta s-au petrecut ceva greseli in db.

Link to comment
Share on other sites

Cele mai bune variante sunt:

1. Se da rr la db si incepem toti de la 0

2. Se redeschide serverul 97d si incep de la o

Sper sa nu se supere cei cu foarte multe rr dar decat sa stam sa facem lev aiurea si la sfarsit sa ne trezim ca se da rollback la db .

Link to comment
Share on other sites

Eu am intalnit o problema similara cu aceasta pe un alt server de mu(aceeasi versiuni ca linkmania s1),au dat roll back de cateva ori nu sa intamplat nimic,au recurs la rr db dar fara sperante,peste 1 luna a revenit bugul.

P.S Am observat ca de fiecare data cand este bugul acesta dispar itemele din stash.

Link to comment
Share on other sites

undefined , daca serveru era suprasolicitat din cauza numarului prea mare de locuri pe server aparea un fel de lag , dar in niciun caz disparitia caracterelor , vorbesti prostii.

Pe 97d cand era serverul full si trebuia sa dai click si iar click la nesfarsit pe Mu.Linkmania si se ruga toata lumea de vraz sa mareasca nr de locuri niciodata nu s-a pus in aplicare , iar aici pe S1 a marit dragos fara sa se planga nimeni si tu zici ca de'asta s-a stricat serveru in loc sa fi recunoscator.

nu e vorba de suprasolicitare aici, ca n-a fost cazul. vdragosh a suplimentat numarul de locuri pe server si de asta s-a produs "prabusirea" asta. modificarile pentru suplimentarea numarul de locuri pe server fac serverul instabil si de asta se produce fenomenul actual.

PS: daca ai cont pe ragezone du-te si citeste in topicul pentru versiunea care o avem noi aici, si poate ai sa intelegi despre ce e vorba

Link to comment
Share on other sites

Guest Silphy

nu e vorba de suprasolicitare aici, ca n-a fost cazul. vdragosh a suplimentat numarul de locuri pe server si de asta s-a produs "prabusirea" asta. modificarile pentru suplimentarea numarul de locuri pe server fac serverul instabil si de asta se produce fenomenul actual.

PS: daca ai cont pe ragezone du-te si citeste in topicul pentru versiunea care o avem noi aici, si poate ai sa intelegi despre ce e vorba

si care ar fi versiunea pe care o avem noi aici?

Ps: problema e de la sql cum sa zis mai sus

Link to comment
Share on other sites

posibil sa fi gasit de la ce face probleme.... urmeaza sa vada mai exact ce si cum rezolvam. concluzia

server crashed . oprit pe perioada nedeterminata. Revin cu noutati dupa 23:00. rollback cel mult o ora (de cand a s-a stricat db-ul)

Link to comment
Share on other sites

ahaha ce bine imi pare :)))))))))))) vedeti ca tot mai bun e 97d ?:)

Ce tot o tineti ca e mai bun 97d? Tu habar n-ai ce s-a intamplat cu a doua baza de date, nici macar nu erai inregistrat. Cei care datati din 2006+, stiti bine ce s-a intamplat, exact acelasi LUCRU! NU are legatura serverul DE JOC cu serveru de SQL! JOCUL NU ARE NIMIC, doar baza de date are.

Renuntati la astfel de ridicari in slavi pentru serverul 97, caci era destul de limitat in configuratie, dar bine facut, intr-adevar. Ce nu intelegeti voi e ca acest BUG nu are legatura cu jocul, ci ceea ce-l sustine.

Link to comment
Share on other sites

Guest GarretWOGmaster

Intrebare servarul este protejat are un gameguard?

Eu am jucat pe dex mult timp si un rr db a fost problema

asta dar pana la urma au rezolvat-o totusi din lipsa

de protectie buna serv este inchis acum din cauza

unor rau voitori care flodau serv ...este posibil sa fie

o mana din exterior?? sau e doar o problema legata

de versiune ??? Nu ma pricep asa bine la servare doar

la joc..

Dar am vazut ca oricat s-ar incerca tot apar probleme

la un moment dat nush ce sa zic sper sa se rezolve.

Link to comment
Share on other sites

Eu detin server de MuOnline, o versiune putin mai avansata decat aceasta.

Inainte de Season 4, am lucrat mult timp cu Season 1, serial-ul din Clientul Linkmania (cel din Main.exe - cel ce declanseaza jocul, dupa folosirea Launcher-ului) imi arata ca folositi un "release de MuServer" identic cu cel folosit de mine.

Nu este vorba de SQL 2000 sau 2005 - SQL 2000 a fost testat mult timp si inca este cel mai preferat de cei de la WebZen in dezvoltarea MuOnline.

Bugg-ul de aici este destul de ciudat - dar a mai fost intalnit, cu putin search pe RageZone il gasiti.

Season 1 - are o mica problema in sintagmele din Querry Analizator, ceea ce duce la Crash-ul pe care il avem si aici : eu pot sa va dau unele cod-uri SQL pe care sa le incercati in Querry - dar cum au mai incercat si altii nu va face nimica decat sa prelungeasca aparitia bugg-ului din nou. (PS: RollBack-ul nu ajuta la nimic, doar la faptul ca asa puteti gasii "problema" fara sa fie afectata baza de date - dar acest rollback nu este decat o amanare)

O sa continui sa ma interesez ce se poate face ca sa puteti pastra baza de date, dar majoritatea celor care au rezolvat aceasta problema - au recurs la reset DB, pentru a exclude eventualele "gauri negre" din baza de date - pentru ca acolo este problema in DataBase - MuOnline si in cea de Master (iar in DB Master cea mai buna solutie este o reinstalare Mssql.)

Ceea ce va propun este sa salvati baza de date - inainte de "server crash", sa o lasati putin la o parte sa redeschideti o noua baza de date (fresh) si sa testati Season 1 din nou cu new DB.

Link to comment
Share on other sites

Cunosc eu anumite situatii, in care anumite servere aveau aceasi eroare, si sau rezolavt problemele facand urmatoarele lucruri, sper sa tina si la voi, deci bugul ar putea fii generat din cauza conturilor prea multe facute , o sugestie ar fii sa scapati de cele care nu mai sunt folosite, aceste buguri sunt defapt niste erori de calcul sau de programare, care dupa parerea mea sunt generate de aceste conturi, poate scapand de ele scapati si de bug.Sau ar mai fii o situatie dar cere prea mare sacrificiu si e o actiune drastica pe care ar trebuii sa o faceti, restetati sv ... de la 0.

Link to comment
Share on other sites

Guest varza'n beci

Cunosc eu anumite situatii, in care anumite servere aveau aceasi eroare, si sau rezolavt problemele facand urmatoarele lucruri, sper sa tina si la voi, deci bugul ar putea fii generat din cauza conturilor prea multe facute , o sugestie ar fii sa scapati de cele care nu mai sunt folosite, aceste buguri sunt defapt niste erori de calcul sau de programare, care dupa parerea mea sunt generate de aceste conturi, poate scapand de ele scapati si de bug.Sau ar mai fii o situatie dar cere prea mare sacrificiu si e o actiune drastica pe care ar trebuii sa o faceti, restetati sv ... de la 0.

cum sa scape de ele....eu am asemenea conturi ...cu jwls pe ele...daca nu le folosesc nu inseamna ca nu-mi trebuie :-?

Link to comment
Share on other sites

Pai crushul se produce de la suprasolicitare, un user cu mai multe conturi il priveaza pe alt posibil user, de a putea beneficia de un cont, automat tu consumi 2 sau 3 sloturi aiurea, ca sa iti pastrezi jwls, pacat ca, nimeni nu a facut o regula drastica impotriva acestului lucru, imi pare rau stiu care e situatia ta cu jwls, o am si eu , daca te uiti amanuntit pe forum ai sa vezi ca unii playeri nu au fost prea cinstiti si au folosit mijloace hack., sa isi dubleze anumite iteme,printre care problema aparut la mixurile de jwls si scoaterea acestei functii din server, probabil ca si asta ar putea genera o eroare care sa produca bugul, eu imi sustin ideea ca , acele conturi nefolosite ar trebuii sterse sa fie cat mai pe low baza de date a serverului , sa se scape de ceea ce nu ii foloseste.Imi cer scuze daca team ofensat in vreun fel , dar daca nu ma crezi pe cuvant ar trebuii sa mai ceri pareri sa vezi, ca poate am dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...