Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Disturber

Topicuri scrise corect gramatical !

Recommended Posts

Libertatea de exprimare reprezinta unul dintre drepturile fundamentale ale omului, proclamat in mod universal. Ea este esentiala pentru existenta si dezvoltarea unei societati, pentru exercitarea celorlalte drepturi si libertati fundamentale ale omului. "Orice persoana are dreptul la libertatea opiniei si a expresiei; acest drept include libertatea de a sustine propriile opinii, fara interferente, libertatea de a cauta, primi si raspandi informatii si idei prin orice mijloace si fara frontiere", Declaratia Universala a Drepturilor Omului, articolul 19. :-j

Nu a ingradit nimeni libera exprimare a opiniei. Arata-mi unde am scris ca X n-are voie sa-si expuna parerea despre ceva anume?

Pur si simplu m-am legat de modul in care se scrie acum , iar daca asta ai inteles tu din toata discutia , e clar ca esti total pe langa subiect.

Nu inseamna ca daca ai dat copy - paste la ce ti s-a parut mai legat de subiect , te face sa intelegi si legea in sine.

Link to comment
Share on other sites

Nu a ingradit nimeni libera exprimare a opiniei. Arata-mi unde am scris ca X n-are voie sa-si expuna parerea despre ceva anume?

Pur si simplu m-am legat de modul in care se scrie acum , iar daca asta ai inteles tu din toata discutia , e clar ca esti total pe langa subiect.

Nu inseamna ca daca ai dat copy - paste la ce ti s-a parut mai legat de subiect , te face sa intelegi si legea in sine.

modul in care scrie - se cheama mod de exprimare

dar poti sa zici si asa:

protejati limba romana prin tot ceea ce faceti - daca n-o faceti va obligam noi s-o faceti

:beer:

sper ca nam exagerat si am inteles bine ideea :)

EDIT: daca ma gandesc mai bine conform legii liberei exprimari - daca unu urla pe strada nai voie sa-l deranjezi pentru ca asa se exprima el :D

Link to comment
Share on other sites

propun sa aduce-ti diploma de absolvire de la Facultatea de Litere specializare Limba si Literatura Romana; voi 2 inainte de a mai posta ceva pe acest forum

consider ca va considerati inculti pentru a intelege toate valentele culturii romane

have fun

deki mai intai p3rm1t3-m1 5a 73 c0r3ct3z 51 3u man3:

"propun sa aduceti" NU "propun sa aduce-ti"

@n-ai inteles ideea acestui topic. cum poti sa numeste valenta a culturii romane cuvantul "deki" care de fapt el inseamna "deci"? de unde si pana unde este "deki" o bucatica din cultura romana? :)

deki-ul asta este "inventat" de un pusti dornic de afirmare in randul messengeristilor, dorind sa scrie si el mai "shucar, trendi, shmecher, cool, beton, belea."

auzi la el.. valente ale culturii romane.. :banghead:

nustiu cu ce drept vorbiti despre greselile altora nestind pregatirea reala a fiecaruia .

"greseli"face toata lumea si nu numai in scris,nu este nici o obligatie sa cititi sau sa raspundeti la topikurile care nus scrise "corect"din punctul vostrul de vedere-

in viata de zi cu zi nu cred ca cineva vorbeste gramatical acasa cu parintii prietenii sau pe acest forum activeaza doar copii din famili bogate foarte bine pregatiti cu 2 facultati si restu de 9%santem niste tarani care va deranjem ca nam scris cuvantul (sant,sint,sunt)corect.

greselile gramaticale pot proveni din mai multe chesti:

1.tastatura

2.neatentia

3.obisnuinta(irc,mess)

4.originea(credeti ca toti suntem romani)

5.ultima pregatirea

eu va zic ca asfel de topikuri sunt inutile si sa va fie rusine ca va radeti de cineva care nu a avut posibilitatea sau capacitatea voastra de a invata gramatica limbi romane.

nu cred ca tastatura ii ingradeste exprimarea si el poate scrie doar "deki" in loc de "deci"

nu cred ca din neatentie scrie de cel putin 10 ori intr-un reply "deki" in loc de "deci"

asta cu obisnuinta sare din discutie. o face voit, constient, el crezand ca este mai "trendi, shmecher, barosan, cool, beton" dorind doar sa atraga atentia

originea? :)) pai in ce tara se scrie "deki" in loc de "deci"? :)

cat de pregatit trebuie sa fii ca sa scrii cuvantul "deci" asa stalcit? hai sa nu o dam in absurditati :)

modul in care scrie - se cheama mod de exprimare

dar poti sa zici si asa:

protejati limba romana prin tot ceea ce faceti - daca n-o faceti va obligam noi s-o faceti

:beer:

sper ca nam exagerat si am inteles bine ideea :)

EDIT: daca ma gandesc mai bine conform legii liberei exprimari - daca unu urla pe strada nai voie sa-l deranjezi pentru ca asa se exprima el :D

daca unu urla pe strada nu se numeste libera exprimare. ala este cretin si incalca drepturile civile ale oricarui cetatean ce trece pe langa el. se numeste "masturbarea" linistii publice daka 1n73l3g1 c3 \/r3@u 5a z1c.

Link to comment
Share on other sites

permite-mi sa-ti atrag atentia: am mai fost corectat mai devreme cu privire la aduce-ti

- pai sigur ca pot numi valenta a culturii romane pt ca respectiva cultura cuprinde de la cel mai mare savant pana la ultimu indigen ^^ - daca omu asa se exprima tu ce ai cu el ? - sau indigenii sint inculti?? :-?

- si acu sa nu-mi zici ca limba romana corecta este limba care se foloseste la bucuresti - ca nu este asa

- am mai intrat si eu pe forumuri - erau unele iti atrageau atentia si la virgule

- acu nu stau eu sai apar paia care deformeaza cuvintele - dar gasesc de prost gust si agresiv faptul ca incerci sa ma obligi la o scriere formala pe un forum de jocuri

- deki d@cA omu Vr3@ sa S3 3xPr|m3 aSa - asta e - u cel mult poti sai zici "baaa respectivule" tradu si mie ceai zis aici

- ca in orice disputa care implica masele "...."masturbarea" linistii publice daka 1n73l3g1 c3 \/r3@u 5a z1c."

granitele sint foarte subtiri

Link to comment
Share on other sites

toata treaba e sa nu jigniti si sa aratati cu degetul sprea greselile altora.

Daca santeti mai destepti atunci puteti cobari si urca la nivelul tuturor.

in comunitatea asta chear daca sant si (analfabeti)trebe sa ii aceptati asa cum sant vorba aia (e prostul nostru).

Nu mai jigniti pe alti ca nui frumos

Link to comment
Share on other sites

toata treaba e sa nu jigniti si sa aratati cu degetul sprea greselile altora.

Daca santeti mai destepti atunci puteti cobari si urca la nivelul tuturor.

in comunitatea asta chear daca sant si (analfabeti)trebe sa ii aceptati asa cum sant vorba aia (e prostul nostru).

Nu mai jigniti pe alti ca nui frumos

Faca'se voia ta`. :hail:

Link to comment
Share on other sites

permite-mi sa-ti atrag atentia: am mai fost corectat mai devreme cu privire la aduce-ti

- pai sigur ca pot numi valenta a culturii romane pt ca respectiva cultura cuprinde de la cel mai mare savant pana la ultimu indigen ^^ - daca omu asa se exprima tu ce ai cu el ? - sau indigenii sint inculti?? :-?

- si acu sa nu-mi zici ca limba romana corecta este limba care se foloseste la bucuresti - ca nu este asa

- am mai intrat si eu pe forumuri - erau unele iti atrageau atentia si la virgule

- acu nu stau eu sai apar paia care deformeaza cuvintele - dar gasesc de prost gust si agresiv faptul ca incerci sa ma obligi la o scriere formala pe un forum de jocuri

- deki d@cA omu Vr3@ sa S3 3xPr|m3 aSa - asta e - u cel mult poti sai zici "baaa respectivule" tradu si mie ceai zis aici

- ca in orice disputa care implica masele "...."masturbarea" linistii publice daka 1n73l3g1 c3 \/r3@u 5a z1c."

granitele sint foarte subtiri

reply-ul era scris inainte sa plec de aksa azi dimineata cu privire la aduce-ti. am ajuns aksa si i-am dat add reply :)

nu poti numi valenta a culturii romane cuvantul "deki" in loc de "deci". valente ale culturii romane se pot numi regionalismele, neologismele, nicidecum messengerismele :)

nu sunt din bucuresti. limba romana corecta e cea folosita si invatata pe bancile scolii. nu cred ca numai la bucuresti te invata sa scrii "intr-o" in loc de "intro" cum am vazut adeseori scris, sau "sa-i apar pe aia" in loc de "sai apar paia" cum ai scris tu mai sus.

nu cred ca este agresiv si de prost gust cand cineva incearca sa-ti arate un lucru bun, cand incearca sa te invete la bine. mai de prost gust si agresiv este cand tu refuzi sa asculti sfaturile celor ce te invata de bine.

toata treaba e sa nu jigniti si sa aratati cu degetul sprea greselile altora.

Daca santeti mai destepti atunci puteti cobari si urca la nivelul tuturor.

in comunitatea asta chear daca sant si (analfabeti)trebe sa ii aceptati asa cum sant vorba aia (e prostul nostru).

Nu mai jigniti pe alti ca nui frumos

nu a jignit nimeni pe nimeni. doar am incercat sa aratam ce e bine si ce e rau cu privire la exprimarea forumista.

in loc sa acceptati sfaturile ca pe un lucru bun, va simtiti atacati (desi nu e asa) si ripostati aiurea.

in loc sa fiti multumiti ca are cine sa va invete, (chiar daca e pe un forum de gaming) voi va incapatanati si perseverati in "stilul propriu"

Link to comment
Share on other sites

Ce sugestii doamne , fiecare scrie cum vrea tastatura lui ce palaria mea , incercati voi marii profesori ai limbii romane sa ne invatati cum sa scrie , e treaba mea ce nota iau la dictare

@@boom nici nu ai o parere buna despre tine :-j

@@@CONTRA , asta e sugestie pentru forum sandel nu pentru imbunatatirea serverului de mu

Link to comment
Share on other sites

nustiu cu ce drept vorbiti despre greselile altora nestind pregatirea reala a fiecaruia .

"greseli"face toata lumea si nu numai in scris,nu este nici o obligatie sa cititi sau sa raspundeti la topikurile care nus scrise "corect"din punctul vostrul de vedere-

in viata de zi cu zi nu cred ca cineva vorbeste gramatical acasa cu parintii prietenii sau pe acest forum activeaza doar copii din famili bogate foarte bine pregatiti cu 2 facultati si restu de 9%santem niste tarani care va deranjem ca nam scris cuvantul (sant,sint,sunt)corect.

greselile gramaticale pot proveni din mai multe chesti:

1.tastatura

2.neatentia

3.obisnuinta(irc,mess)

4.originea(credeti ca toti suntem romani)

5.ultima pregatirea

eu va zic ca asfel de topikuri sunt inutile si sa va fie rusine ca va radeti de cineva care nu a avut posibilitatea sau capacitatea voastra de a invata gramatica limbi romane.

~stiu ca tu incerci sa te scoti ca esti analfabet dar asta este...

~~DE ACORD,dar totusi....nu cred ca va fi aplicata asta ... :)

p,s : eu nu am nimic cu oamenii care poate nu au avut parte de scoala,dar macar sa nu se mai ''afirme'' prin desteptaciunea lor ...si sa se uite inainte la ei si apoi la alti oameni

Link to comment
Share on other sites

Libertatea de exprimare reprezinta unul dintre drepturile fundamentale ale omului, proclamat in mod universal. Ea este esentiala pentru existenta si dezvoltarea unei societati, pentru exercitarea celorlalte drepturi si libertati fundamentale ale omului. "Orice persoana are dreptul la libertatea opiniei si a expresiei; acest drept include libertatea de a sustine propriile opinii, fara interferente, libertatea de a cauta, primi si raspandi informatii si idei prin orice mijloace si fara frontiere", Declaratia Universala a Drepturilor Omului, articolul 19. :-j

n4ughtyxxl, nu cred ca s-a legat nimeni de libertatea de libera exprimare, incercam doar sa atragem atentia ca Limba si literatura romana se scrie si citeste intr-un anumit fel, este total incorect sa folosesti "k" in de "ca" sau sa folosesti cifre in locul literelor. Totodata mi se pare corect si de bun simt sa folosesti un limbaj citet, lizibil, clar pentru toata lumea, un limbaj care sa fie adecvat unui forum public. In privat fiecare vorbeste asa cum crede ca este mai bine.

...Sau poate doriti ca noua generatie a romaniei sa ajunga sa scrie ca "istetii" care au scris la bacalaureat : "bucuresthi" , "constantza". Cum sa scrii asemenea porcarii la un examen care (mai mult sau mai putin) iti determina viata ?!?

Link to comment
Share on other sites

~stiu ca tu incerci sa te scoti ca esti analfabet dar asta este...

~~DE ACORD,dar totusi....nu cred ca va fi aplicata asta ... :)

p,s : eu nu am nimic cu oamenii care poate nu au avut parte de scoala,dar macar sa nu se mai ''afirme'' prin desteptaciunea lor ...si sa se uite inainte la ei si apoi la alti oameni

ba chistoc eu nu vreau sa ma scot cu nimic mai ales in fata ta ,daca tu nu sti sa citesti nui treaba mea.

xgd27-à???llllp'0kol

citesteti semnatura si cand citesti ce scriu eu stergeti ochelari si fati cruce (

Link to comment
Share on other sites

Guest skared

n4ughtyxxl, nu cred ca s-a legat nimeni de libertatea de libera exprimare, incercam doar sa atragem atentia ca Limba si literatura romana se scrie si citeste intr-un anumit fel, este total incorect sa folosesti "k" in de "ca" sau sa folosesti cifre in locul literelor. Totodata mi se pare corect si de bun simt sa folosesti un limbaj citet, lizibil, clar pentru toata lumea, un limbaj care sa fie adecvat unui forum public. In privat fiecare vorbeste asa cum crede ca este mai bine.

...Sau poate doriti ca noua generatie a romaniei sa ajunga sa scrie ca "istetii" care au scris la bacalaureat : "bucuresthi" , "constantza". Cum sa scrii asemenea porcarii la un examen care (mai mult sau mai putin) iti determina viata ?!?

ce`ar fi sa scriem o carte ? sau sa sculptam o statuie ?, dolores mentiendes? nu esti obligat sa citesti ce nu iti place , nu poti sa impui ceva ce`i imposibil ... dupa spusele tale ar trebui sa`mi schimb si userul, mentiendes?

btw tot blader

Link to comment
Share on other sites

Doresc ca in toate topicurile deschise de orice papitoi care nu stie sa scrie decat cu "k" in loc de "c" sau "ca" si cu "y" in loc de "i" sa nu fie luate in seama , sau inchise pe motivul gramaticii neadaptate , pana la revenirea cu un nou topic adaptat la gramatica limbii romane , nu cea a pitzilusgramaticusbrutus

Ma umplu de nervi cand vad cate un topic de genul : http://www.linkmania.ro/forums/index.php?s...p;#entry4005413

deci sal citez pe initiatorul topicului

omu zice ignorati tot pe motive gramaticale si citeaza un articol care nici nu este exagerat in prescurtari - oarerea mea....; este ca si cum ai zice ignoratii pe mesengeristi pt ca desi au foarte multe de transmis nu se exprima corekt :); ignoratii pt ca nu scriu cu pct si "," sau ca le e lene sa bage o cratima in "sami" - ei nu sint demni de luat in seama ca nau pus un semn de exclamare

a da si mai adauga ignoratii pana se conformeaza ORDINII ^^ - extraordinar - ia conformativa voi 9

eu gasesc o placere in a scrie - citi articole de genu ala, nu de alta dar limbajul formal ma deranjeaza

cum zicea cineva mai sus si in alte ipostaze - "esti liber sa NU..." citesti, accepti etc etc - la fel cum si eu sint liber - eu cel putin nuti bag pe gat :happy1:

btw nuncerc sa construiesc rachete pe forumu asta sau sa scriu o teza de doctorat - incerc doar sa scot o idee in evidenta iar scrierea colorata sare in ochi :D (vezi ca nam pus virgula inainte de iar)

deci ca o concluzie:

numi baga pe gat bullshet-ul tau am eu bullshet-ul meu de care sa ma ocup; sin orice caz eu nu tiam bagat tie pe gat bullshet-ul meu - ai inteles the picture ?:)

TRADUCERE:

nu-mi baga pe gat mizeriile tale pentru ca le am eu pe ale mele de care sa ma ocup; si in orice caz eu nu ti-am impus tie mizeriile mele - intelegi ideea?

si cam asta e cu bullshet-ul - eu over and out :D

Link to comment
Share on other sites

Sincer eu m-as multumi ca posturile voastre sa nu mai contina..hmm

limbaj suburban

atacuri/flame/subtilitati de tarla

amenintari puerile

Dar cum e imposibil ..ce sa mai zic de gramatica/sintaxa si radicali?:(

o whell - nu poti sa le ai pe tuate ^^

Link to comment
Share on other sites

Propunerea in sine desi nobila nu este realizabila.

Gandeste-te la diversitatea culturala si nu in ultimul rand varsta celor care joaca MU; ia in considerare mediul social din care provine fiecare si aptitudinile sau inclinatia mai mare sau mai mica inspre compunere, literatura sau comunicare.

Daca mai iei in calcul si situatiile circumstantiale ce pot declansa diverse raspunsuri emotionale care afecteaza abilitatea de comunicare si rabdarea necesara exprimarii elocvente a ideilor atunci, indubitabil, vei recunoaste imposibilitatea sugestiei propuse.

Link to comment
Share on other sites

ba chistoc eu nu vreau sa ma scot cu nimic mai ales in fata ta ,daca tu nu sti sa citesti nui treaba mea.

xgd27-à???llllp'0kol

citesteti semnatura si cand citesti ce scriu eu stergeti ochelari si fati cruce (

scuza-ma ca iti zic dar semnatura ta este copiata de pe google,ca nu stii tu sa scrii o propozitie fara greseli gramaticale ...

recunosc : nu stiu sa citesc #-o ...pentru asta m-am luat de tne ......

Link to comment
Share on other sites

Cum zice si alex media de varsta banuiesc ca este sub 18 ani,asta chiar daca sunt playeri si de 30 de ani,media este foarte mica,am intalnit si copii de 8-9 ani.

Pai cum sa ii ceri tu unui copil de 8-9 ani sa scrie corect gramatical,cand el abia a invatat sa scrie si sa citeasca. #-o

Link to comment
Share on other sites

Cum zice si alex media de varsta banuiesc ca este sub 18 ani,asta chiar daca sunt playeri si de 30 de ani,media este foarte mica,am intalnit si copii de 8-9 ani.

Pai cum sa ii ceri tu unui copil de 8-9 ani sa scrie corect gramatical,cand el abia a invatat sa scrie si sa citeasca. #-o

copilul ala de 8-9 ani nu poate scrie corect "deci" dar poate scrie "deki"? sa fim seriosi. daca e sa o luam pe partea cealalta, copii sub 17 ani pot fi modelati mai usor spre bine ca sa zic asa. deci aici nu e vorba de copii ca nu vor sa scrie corect, ci de cei peste 17 ani. "catar batran" daca intelegi ce vreau sa spun :)

Link to comment
Share on other sites

copilul ala de 8-9 ani nu poate scrie corect "deci" dar poate scrie "deki"? sa fim seriosi. daca e sa o luam pe partea cealalta, copii sub 17 ani pot fi modelati mai usor spre bine ca sa zic asa. deci aici nu e vorba de copii ca nu vor sa scrie corect, ci de cei peste 17 ani. "catar batran" daca intelegi ce vreau sa spun :)

Noi gandim altfel boomey,am depasit o varsta,ne-am maturizat,suntem licentiati,sau urmeaza sa ne licentiem,in mintea unui copil scrisul acesta crede ca il scoate in evidenta intr-un anumit mod si daca cateva persoane dragi il apreciaza pentru asta(colegi clasa,etc),chiar nu il intereseaza parerea noastra,va spune ca suntem rautaciosi.

Link to comment
Share on other sites

Noi gandim altfel boomey,am depasit o varsta,ne-am maturizat,suntem licentiati,sau urmeaza sa ne licentiem,in mintea unui copil scrisul acesta crede ca il scoate in evidenta intr-un anumit mod si daca cateva persoane dragi il apreciaza pentru asta(colegi clasa,etc),chiar nu il intereseaza parerea noastra,va spune ca suntem rautaciosi.

un copil care cu atata inflacarare joaca mu si vede ca nu i se poate scoate suspendul sau ca nu poate da un suspend din cauza ca nu scrie corect romaneste (exceptand greselile de gramatica) iti spun eu ca se va stradui sa renunte la "messengerisme" si isi va citi reply-ul care urmeaza sa-l dea ce cel putin 3 ori.

Link to comment
Share on other sites

Daca stii sa scrii corect gramatical nu inseamna absolut nimic.Orice taran poate invata niste reguli si sa scrie corect.

Unii se cred superiori doar pentru ca au invatat sa scrie propria limba si cred ca merita premiu nobel sau ceva.

In general, daca nu stii sa scrii corect gramatical, inseamna ca nu prea ai dat pe la scoala si ca esti incult etc etc.Dar poate tu ai facut descoperiri stiintifice in loc sa te duci la scoala deoarece ti s-au parut mai importante?

Pe mine ma deranjeaza doar cei care "vorbeshc cu jti ji eu am ' si sunt baieti.

Exemplu:Citat ArmyBoy(taote posturile lui sunt la fel, asta e doar asa random)sursa http://www.linkmania.ro/forums/index.php?s...6197&st=175

sji app ... Keylogger e un programel foarte simplu (binentseles format din cateva dll`uri, txts, etc) care logheaza intr`un txt. document ce parole a folosit sji peste tot unde s`a logat pc`ul victima. Iar pt. a vedea acel document "baiatul cel rau trebuie neaparat sa aiba acces la pc`ul victimei" Sniffer (unu destul de mare sji putsin mai complicat) face exact la fel ca sji Keylogger`u, doar ca el mai sji trimite acele date intr`un e-mail ... sau chiar face upload pe vre`un ftp.

Daca era o fata de 5-6 ani intelegeam si chiar citeam ce a zis.

Totusi sunt contra ideii,nu poti stopa asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Boom, in caz ca nu stiai se accepta ca fiind corecte ambele forme ale cuvantului "intr-un/intr-o" -> "intrun/intro" :) De prin 2006 s-a horatarat aceasta modificare pentru ca foarte multe persoane greseau la scrierea corecta a acestor cuvinte.

Incearca sa nu induci lumea in "oroare" :P

Link to comment
Share on other sites

Guest nmihai67

Boom, in caz ca nu stiai se accepta ca fiind corecte ambele forme ale cuvantului "intr-un/intr-o" -> "intrun/intro" :) De prin 2006 s-a horatarat aceasta modificare pentru ca foarte multe persoane greseau la scrierea corecta a acestor cuvinte.

Incearca sa nu induci lumea in "oroare" :P

Diversi ani de invatamant , diverse stiluri de scris :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...