Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Disturber

Topicuri scrise corect gramatical !

Recommended Posts

Doresc ca in toate topicurile deschise de orice papitoi care nu stie sa scrie decat cu "k" in loc de "c" sau "ca" si cu "y" in loc de "i" sa nu fie luate in seama , sau inchise pe motivul gramaticii neadaptate , pana la revenirea cu un nou topic adaptat la gramatica limbii romane , nu cea a pitzilusgramaticusbrutus

Ma umplu de nervi cand vad cate un topic de genul : http://www.linkmania.ro/forums/index.php?s...p;#entry4005413

Link to comment
Share on other sites

propun sa aduce-ti diploma de absolvire de la Facultatea de Litere specializare Limba si Literatura Romana; voi 2 inainte de a mai posta ceva pe acest forum

consider ca va considerati inculti pentru a intelege toate valentele culturii romane

have fun

Link to comment
Share on other sites

mi se pare ok ideea poate reusim sa-i aducem pe drumu bun pe copilasii astia care numa messenger au in cap si tot felul de chaturi si nici sa scrie corect in caietul de limba romana nu mai stie.

:) permite-mi sa te corectez "...nu mai stiu."

PS: eu zic ca nu-i forum de facultate sau forum formal ca sa ai un limbaj strict

si sint sigur ca s-a mai discutat...

Link to comment
Share on other sites

Doresc ca in toate topicurile deschise de orice papitoi care nu stie sa scrie decat cu "k" in loc de "c" sau "ca" si cu "y" in loc de "i" sa nu fie luate in seama , sau inchise pe motivul gramaticii neadaptate , pana la revenirea cu un nou topic adaptat la gramatica limbii romane , nu cea a pitzilusgramaticusbrutus

Ma umplu de nervi cand vad cate un topic de genul : http://www.linkmania.ro/forums/index.php?s...p;#entry4005413

Da, dar daca ei asa vorbesc, ce sa le faci ? " este multi din astia" :rofl1:

Link to comment
Share on other sites

ar fi buna ideea... si eu mai folosesc limbaj tip "messenger" si cu ocazia asta ma mai dezvat de el :D

dar ce vina am eu daca fac un topic interesant si un cocalar da reply si vorbeste "codat", de ce sa fie inchis topicu ?

Link to comment
Share on other sites

:) permite-mi sa te corectez "...nu mai stiu."

PS: eu zic ca nu-i forum de facultate sau forum formal ca sa ai un limbaj strict

si sint sigur ca s-a mai discutat...

Permite-mi sa te corectez si eu:

"si sunt sigur" nu se mai accepta forma "sint" (cu â) de ceva vreme.

Lasand la o parte toate aceste mici flame pe care le tot aprindeti. Eu spun ca tine de bun simt felul in care postezi si ce limbaj folosesti pe acest forum, iar daca moderatorii nu impun nici o regula de limbaj, mai mult chiar folosesc si ei aceste "perle" ale lb si literaturii romane, ce putem face noi? ...ce asteptari putem avea de la copii care fac parte din "generatia messenger" ?!?

De asemenea as ruga ca topicurile in care nu se regaseste un scris citet si care contin "perle de pe haifaiv" sa fie inchise si sa se specifice ca acel topic a fost inchis din cauza limbajului "abstract" . Nu cred ca este nimeni obligat sa se chinuie sa inteleaga ce a vrut sa scrie X-ulescu in vre-un topic. Am pretentia ca un moderator sa foloseasca un limbaj corespunzator functiei pe care o are.

e cam greu sa impui asa ceva avand in vedere media de varsta existenta pe aici

@alex, intradevar nu se poate impune la nivel de forum, insa puteti puteti face asta in topicurile mai importante plangeri/sugestii/informatii. Macar acolo sa foloseasca un limbaj adecvat unui forum public. Inchizandu-le topicurile de cateva ori, se vor vedea obligati sa scrie corect :)

Link to comment
Share on other sites

propun sa aduce-ti diploma de absolvire de la Facultatea de Litere specializare Limba si Literatura Romana; voi 2 inainte de a mai posta ceva pe acest forum

consider ca va considerati inculti pentru a intelege toate valentele culturii romane

have fun

Faci cam multe greseli gramaticale si ca sa vezi , tocmai tu esti Gigi contra.

Alex nu vreau neaparat sa impunem un anumit stil de a scrie , dar un minim de bun simt cred ca ar trebui sa existe , sau in consecinta va deschide topicuri pana invata sa scrie.

Chiar m-am plictisit de

Varianta gresita:

"Asear ma vinat un dobitok k tovarashu d guilda , deshi eu nam fakut nik shi numai vreau sa fiu viktima lor"

Varianta corecta:

"Aseara m-a vanat un dobitoc cu tovarasu de guilda , desi eu n-am facut nimic si nu mai vreau sa fiu victima lor"

Care credeti ca este mai lizibil ?

Link to comment
Share on other sites

"sint" (cu â) de ceva vreme.

de ceva vreme? de vreo 15 ani cam din 94` - 95`

imi aduc aminte cand a venit invatatoarea in clasa si ne-a zis ca " sint " nu se mai scrie cu â din i :))

Link to comment
Share on other sites

Permite-mi sa te corectez si eu:

"si sunt sigur" nu se mai accepta forma "sint" (cu â) de ceva vreme.

permite-mi sa subliniez faptul ca forma aceea a lui "sint" este lasata in mod special si intentionat

aduce-ti

... permite-mi sa te intreb.... care este varianta corecta?

de ceva vreme? de vreo 15 ani cam din 94` - 95`

imi aduc aminte cand a venit invatatoarea in clasa si ne-a zis ca " sint " nu se mai scrie cu â din i :))

...nostalgiile acestea ne baga in pamant.... se zice Doamna Invatatoare - deoarece na-i mancat papricas cu dansa pe vremea d-lui raposat

k am glumit :)) dai funny sa te iei de greselile altora - nui totusi civilizat

inca o observatie scoala are si ea un scop sau voi sinteti scoala ??? - scoala vietii cum zicea 1 mantocar pe forum :) bft

Link to comment
Share on other sites

aduceti , mergeti , scrieti etc.

Asta ca tot te-ai legat de gramatica limbii romane.

mc - mai invatai ceva :beer:

Oricare ar fi varsta nu cred ca exista o scuza pentru greselile facute de respectivii.

seamana cu ''necunoasterea legii nu este o scuza in justitie"

cerei asta la 1 de 10 ani :))

Link to comment
Share on other sites

Bravo!Pentru toate greselile observate!Eu zic ca cel care nu are "tastatura in romana" adica SH TZ etc sa primeasca BANIP pe forum pentru ca suntem in UE si trebuie sa aratam cat de corect stim sa scriem.

CONTRA :|

Link to comment
Share on other sites

Bravo!Pentru toate greselile observate!Eu zic ca cel care nu are "tastatura in romana" adica SH TZ etc sa primeasca BANIP pe forum pentru ca suntem in UE si trebuie sa aratam cat de corect stim sa scriem.

CONTRA :|

Ideea era ca macar in topicurile importante de exemplu "sugestii \ plangeri \ banati" , sa putem citi fara a ne opri la fiecare doua cuvinte sa ne dam seama ce a vrut sa zica respectivul.

Link to comment
Share on other sites

Bravo!Pentru toate greselile observate!Eu zic ca cel care nu are "tastatura in romana" adica SH TZ etc sa primeasca BANIP pe forum pentru ca suntem in UE si trebuie sa aratam cat de corect stim sa scriem.

CONTRA :|

total de acord cu sarcasmul tastaturii^^

Link to comment
Share on other sites

nustiu cu ce drept vorbiti despre greselile altora nestind pregatirea reala a fiecaruia .

"greseli"face toata lumea si nu numai in scris,nu este nici o obligatie sa cititi sau sa raspundeti la topikurile care nus scrise "corect"din punctul vostrul de vedere-

in viata de zi cu zi nu cred ca cineva vorbeste gramatical acasa cu parintii prietenii sau pe acest forum activeaza doar copii din famili bogate foarte bine pregatiti cu 2 facultati si restu de 9%santem niste tarani care va deranjem ca nam scris cuvantul (sant,sint,sunt)corect.

greselile gramaticale pot proveni din mai multe chesti:

1.tastatura

2.neatentia

3.obisnuinta(irc,mess)

4.originea(credeti ca toti suntem romani)

5.ultima pregatirea

eu va zic ca asfel de topikuri sunt inutile si sa va fie rusine ca va radeti de cineva care nu a avut posibilitatea sau capacitatea voastra de a invata gramatica limbi romane.

Link to comment
Share on other sites

nustiu cu ce drept vorbiti despre greselile altora nestind pregatirea reala a fiecaruia .

"greseli"face toata lumea si nu numai in scris,nu este nici o obligatie sa cititi sau sa raspundeti la topikurile care nus scrise "corect"din punctul vostrul de vedere-

in viata de zi cu zi nu cred ca cineva vorbeste gramatical acasa cu parintii prietenii sau pe acest forum activeaza doar copii din famili bogate foarte bine pregatiti cu 2 facultati si restu de 9%santem niste tarani care va deranjem ca nam scris cuvantul (sant,sint,sunt)corect.

greselile gramaticale pot proveni din mai multe chesti:

1.tastatura

2.neatentia

3.obisnuinta(irc,mess)

4.originea(credeti ca toti suntem romani)

5.ultima pregatirea

eu va zic ca asfel de topikuri sunt inutile si sa va fie rusine ca va radeti de cineva care nu a avut posibilitatea sau capacitatea voastra de a invata gramatica limbi romane.

M-ai rar, dar acuma sunt de acord cu tine :beer:

Link to comment
Share on other sites

nustiu cu ce drept vorbiti despre greselile altora nestind pregatirea reala a fiecaruia .

"greseli"face toata lumea si nu numai in scris,nu este nici o obligatie sa cititi sau sa raspundeti la topikurile care nus scrise "corect"din punctul vostrul de vedere-

in viata de zi cu zi nu cred ca cineva vorbeste gramatical acasa cu parintii prietenii sau pe acest forum activeaza doar copii din famili bogate foarte bine pregatiti cu 2 facultati si restu de 9%santem niste tarani care va deranjem ca nam scris cuvantul (sant,sint,sunt)corect.

greselile gramaticale pot proveni din mai multe chesti:

1.tastatura

2.neatentia

3.obisnuinta(irc,mess)

4.originea(credeti ca toti suntem romani)

5.ultima pregatirea

eu va zic ca asfel de topikuri sunt inutile si sa va fie rusine ca va radeti de cineva care nu a avut posibilitatea sau capacitatea voastra de a invata gramatica limbi romane.

1.tastatura

In cazul de fata , tastatura joaca un rol NU foarte important. Nu a zis nimeni nimic ca a mancat cineva o litera. Aici este vorba de cuvintele desfigurate cu K si cu Y ca sa nu mai zic de cuvintele despartite.

2.neatentia

Neatentia unora , obisnuinta altora sau cum ? Deja observ pe forum ca "NUMAI" are sens de negatie , desi "NUMAI" se inlocuieste cu "DOAR" si se foloseste in felul urmator : "Vin numai daca jucam table" , iar pe forum vezi "Numai vreau sa cumpar itemu"

Ca negatie , se foloseste "NU MAI" -> "Nu mai vreau sa cumpar itemu"

Si multe alte baliverne care nu le pot cataloga ca fiind greseli , ci pura obisnuinta.

3.obisnuinta(irc,mess)

Cand te adresezi unui grup de persoane , incerci si tu sa scrii cat mai corect si lizibil. Pe irc si pe mess vorbesti cu pitzi , cu tovarasu , cu vecina.

4.originea(credeti ca toti suntem romani)

Daca stii ca nu stapanesti bine limba romana , poti sublinia la sfarsit ca nu esti roman si toate greselile sunt trecute cu vederea.

5.ultima pregatirea

Pai bine domne. Ca sa scrii corect gramatical , trebuie sa ai doua facultati ? Sau cum ? Eu n-am auzit in viata mea ca la facultate te invata sa scrii corect gramatical. Acolo te duci deja invatat. Si asta se invata in clasele primare. Nu mai stiu exact pana in ce clasa , dar parca in a 3-a , a 4-a trebuie sa stapanesti normele gramaticii romane. Din clasa a 5-a , a 6-a deja se iau profesorii de tine daca nu stii sa faci deosebirea intre "Mama sa a plecat la piata" si "Mama s-a aplecat dupa creion" , sau un caz de fata

M-ai rar, dar acuma sunt de acord cu tine
unde "m-ai" se scrie "mai" , nu-mi zice ca si aici tastatura are vina ei. Doar nu tastatura a pus liniuta ca asa a vrut tasta ei.

Cu 30 - 40 lei , cred ca se poate lua de la orice librarie un manual adecvat , si o culegere pentru exercitii. Ce naibii ? O luna de net pauza :)

Link to comment
Share on other sites

permite-mi sa subliniez faptul ca forma aceea a lui "sint" este lasata in mod special si intentionat

... permite-mi sa te intreb.... care este varianta corecta?

...nostalgiile acestea ne baga in pamant.... se zice Doamna Invatatoare - deoarece na-i mancat papricas cu dansa pe vremea d-lui raposat

k am glumit :)) dai funny sa te iei de greselile altora - nui totusi civilizat

inca o observatie scoala are si ea un scop sau voi sinteti scoala ??? - scoala vietii cum zicea 1 mantocar pe forum :) bft

de unde sti ca se zie " Daomne invataroare? " poate ca nu era inca doamna :) daca e sa vb de greseli...si poate chiar am mancat papricas cu ea,tu cu siguranta nu ai de unde sa sti :)

daca era vecina cu maicamea si o venit intr-o zi sa guste din papricasul ei si eram si eu la masa ? =))

no hai sa nu mai aberam

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Libertatea de exprimare reprezinta unul dintre drepturile fundamentale ale omului, proclamat in mod universal. Ea este esentiala pentru existenta si dezvoltarea unei societati, pentru exercitarea celorlalte drepturi si libertati fundamentale ale omului. "Orice persoana are dreptul la libertatea opiniei si a expresiei; acest drept include libertatea de a sustine propriile opinii, fara interferente, libertatea de a cauta, primi si raspandi informatii si idei prin orice mijloace si fara frontiere", Declaratia Universala a Drepturilor Omului, articolul 19. :-j

Link to comment
Share on other sites

stely_yoo:

corect te felicit cu ocazia bacului absolvit la materia romana - luat cu nota 10 ^^

te felicit e asemenea pt incercarea indrazneata de a ne aduce pe calea cea buna

dar parcai mai fun sa vb aSe@ pT c@ 3 srV de jocuRI :D

koka2 - ai dreptate era tovarasa - ideea era de "respect fata de uameni mari" - sunt sigur ca ai prinso din zbor

n4ughtyxxl - parfum :D

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...