Jump to content
Carp Angler

Red Bull, conţinând urme de cocaină, retras de pe piaţă

Recommended Posts

Mai multe provincii din Germania, însemnând peste jumătate din populaţia ţării, au retras de pe rafturi băutura energizantă Red Bull Cola, după ce în ea au fost găsite urme de cocaină.

Imagine IPB

Un extract din frunzele de coca, din care se elimină drogul, este folosit în industria alimentară ca aromatizant. Asta susţin şi reprezentanţii Red Bull, care spun că extractul este considerat sigur în UE şi SUA.

"Institutul nostru a examinat băutura printr-un proces chimic elaborat şi a găsit urme de cocaină", a declarat expertul în protecţia alimentară Bernhard Kuehnle. Nivelul de cocaină nu prezintă un pericol pentru sănătate, dar băutura nu poate fi clasificată ca un aliment şi are nevoie de o licenţă specială, a mai precizat el.

sursa : libertatea.ro

Link to comment

pai si la coca-cola e cam asa : cocaine and caffeine ( cocaine from the coca leaf and caffeine from koka nuts)

oricum e bine ca s-a ridicat un semnal de alarma de la inceput pentru a nu aparea probleme mai incolo

Link to comment

oricum..toate sucurile gen cola sau pepsi confin cofeina..si multe alte substante..si in general toate sucurile dauneaza..prin pocariile si aditivii din ele..cel mai sanatos e sucu ala cu pulpa..de preferat preparat acasa :)

Bauturile COLA nu mai contin de mult cofeina :-j

Link to comment
Guest Kamikaze

oricum..toate sucurile gen cola sau pepsi confin cofeina..si multe alte substante..si in general toate sucurile dauneaza..prin pocariile si aditivii din ele..cel mai sanatos e sucu ala cu pulpa..de preferat preparat acasa :)

cocaina =/= cofeina

si e grav daca au gasit cocaina in starea in care se vede in filme gen Scarface. daca nu e prelucrata la fel ca aia, no worries.

PS: cica cel mai puternic energizant: http://energy-drink-ratings.blogspot.com/2...ink-review.html

Link to comment

asa si care e faza ? vi se pare ca sucurile de genu sunt sanatoase ? EU NU AS FI DE ACEASTA PARERE..COFEINA = COCAINA nu e acelasi lucru e clar..in sa nu e mare diferenta... tot la groapa te trimite mai repede :-j
ce zici tu acolo e grav

sanatos sau nu, eu raman pe cola, decat suc cu pulpa :P

@ontopic : nu cred ca e asa de grav, atata timp cat era o "doza" minuscula, care nu prezenta niciun pericol

Link to comment
Guest Kamikaze

asa si care e faza ? vi se pare ca sucurile de genu sunt sanatoase ? EU NU AS FI DE ACEASTA PARERE..COFEINA = COCAINA nu e acelasi lucru e clar..in sa nu e mare diferenta... tot la groapa te trimite mai repede :-j

imi pare bine ca ai si tu o parere, dar cine a spus ca ar fi sanatoase? cu cine te contrazici?

adevarat ca ambele dauneaza corpului, dar e diferenta ca de la cer la pamant in privinta modului.

Link to comment
Guest The_KniveS

degeaba contine redubull-ul toate prostiile , ink se vinde bine, si atat timp cat se vinde, pe investitori in doare undeva de cei care il beau.

Link to comment
Guest Kamikaze

Energizantele nu au nici un efect pt mine ...

de unde se cumpara?

eu din cate stiu, majoritatea energizantelor comercializate la noi in tara sunt mai slabe decat cele de peste hotare, de asta nu au efect asupra ta. am baut o doza cand am fost in Germania si am inceput sa tremur un pic. nu mai retin numele energizantului...dar a trebuit sa cumpar niste napolitane sa-mi revin un pic :D

nu stiu de unde poti cumpara energizantul ala. sunt aproape sigur ca exista comanda online.

Link to comment

cocaina =/= cofeina

si e grav daca au gasit cocaina in starea in care se vede in filme gen Scarface. daca nu e prelucrata la fel ca aia, no worries.

PS: cica cel mai puternic energizant: http://energy-drink-ratings.blogspot.com/2...ink-review.html

nu e acelasi lucru cu ce verzi in scarface , tocmai am vazut un atestat cu tema coca - cola , de acolo vine si denumirea , mi lene sa stau sa mai scriu ce e peacolo :)

Link to comment

imi pare bine ca ai si tu o parere, dar cine a spus ca ar fi sanatoase? cu cine te contrazici?

adevarat ca ambele dauneaza corpului, dar e diferenta ca de la cer la pamant in privinta modului.

aici nu te contrazic..stiam ca e diferenta de la cer la pamant..insa ceea ce e important..e ca ambele afecteaza destul de grav organismul uman .. in cantitati diferite ce'i drept.. ma rog.. nici energizantele nu's mai departe :)

Link to comment

in general toate sucurile dauneaza..prin pocariile si aditivii din ele..

vi se pare ca sucurile de genu sunt sanatoase ? EU NU AS FI DE ACEASTA PARERE..COFEINA = COCAINA nu e acelasi lucru e clar..in sa nu e mare diferenta... tot la groapa te trimite mai repede :-j

afecteaza destul de grav organismul uman ..

+3 si in toate ai zis ca dauneaza. OK ! Nu te-a contrazis nimeni , cred ca toti de pe forum suntem constienti ca nu e bun nici sucul Coca-Cola nici energizantul Red Bull si restu` .

OT : La noi nu cred ca Red Bull-ul contine cocaina , iar daca ar contine oricum nu s-ar scoate...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...