Jump to content
banditzel

Locul 19 pentru Romania la Eurovision Moskova..

Recommended Posts

personal mi s-a parut ok melodia elenei la radio, dar live mi s-a parut anemica tare (nu neaparat elena, ci negativul mi s-a parut ca se aude f prost)

oricum cred ca mai bine ne descurcam cu Love was never her friend sau Sunny Days

si cinste moldovei, frumoasa melodia, mai ales ca au cantat in romana...cand o sa cantam si noi in romana?

Link to comment

prezenta scenica a fost ok din punctul meu de vedere, in sensul ca melodia in sine este una zvelta cu tente exotice; culoare multa + misca, cam asta cere, dar fiecare cu viziunea proprie.

oricum, mie person, imi place la nebunie melodia norvegienilor, si, si eu as fi vazut-o ca pe un potential loc 1.

legat de clasarea romaniei, cred ca incidentele pe plan european ne-au facut sa ne clasam atat de jos la final.

Link to comment

personal mi s-a parut ok melodia elenei la radio, dar live mi s-a parut anemica tare (nu neaparat elena, ci negativul mi s-a parut ca se aude f prost)

si cinste moldovei, frumoasa melodia, mai ales ca au cantat in romana...cand o sa cantam si noi in romana?

Cam asa. Eurovision teoretic are la baza ideea de multiculturalitate, ergo cantati fratilor in limba materna. Daca va e rusine de ea, nu meritati nici aerul pe care il respirati. De fapt, eu as impune acest lucru ca o regula.

Per ansamblu, a fost concursul cu cele mai multe melodii reusite care l-am vazut. Altadata nu aveai din ce alege, iar acum au fost cel putin 10 care meritau ascultate :).

Din momentul in care am auzit "Fairytale" prima oara eram sigur ca va castiga detasat, e o melodie simpla cu o linie melodica de-a dreptul obsedanta.

Odata cu reintoarcerea multor romani in tara, s-au dus si voturile lor. Cam asa se explica locul obtinut. Putea fi un pic mai bine, dar nu e departe de adevar.

Turcii si azerii au ajuns sus in clasament atat datorita stilulului melodiei, cat si a numarul imens de imigranti turci si orientali din tarile europene. Unde nu sunt multi, n-au luat mare lucru, cu toate ca melodiile erau antrenante iar punerea in scena de-a dreptul incitanta :P.

Islanda a avut o piesa frumoasa si o reprezentanta pe masura. Mi-a placut si Marea Britanie, vocea e extraordinara, dar piesa parea rupta din Evita. Andrew Lloyd Webber nu a iesit din tipar :(.

Rusii meritau mult mai mult dupa mine, dar piesa era cam "grea" pentru un astfel de festival. In plus, mai e si bariera lingvistica, fenomen resimtit cu atat mai mult de Estonia, pe care eu as fi dorit-o pe locul 1. Mi-a placut extraordinar de mult, desi era evident ca o astfel de piesa, cantata in estona, nu are nici o sansa la Eurovision. Oricum, au luat un loc bun chiar si in aceste conditii, desi mult sub ce meritau. Parerea mea :tiphat: .

Mai ramane Grecia, care a luat MULT prea multe voturi din partea celor care lesinau la vederea cantaretului macho si ii durea undeva de piesa lui obosita, un fel de "amestec" din vreo 10 slagare mai vechi ...

Era oarecum distractiv sa vezi cum tarile "mai putin dezvoltate" sa zic asa votau masiv cu urechile astupate, in functie de tara de origine a concurentului ... 41 de tari acordau in total maxim 10 puncte, apoi venea "vecinul" si trantea inca 10 - 12 :)) Blestemul sistemului de vot.

Link to comment

Da, a fost un "show" adevarat eurovision-ul asta :), melodia Moldovei a fost superba, cel putin romaneasca-traditionala, foarte frumos. Hmm, Elena a cantat bine, lasand la o parte "tremuricii" din vocea ei. Pacat ca n-a reusit sa faca mai mult spectacol.

Link to comment

Nici mie nu mi-a placut. Parca ar fi cantat un cantec de adormit copii. Oricum,mi-a placut Ucraina si Moldova.

ai adormit la melodia aia :))) ?

ont: niciodata nu ma uit la eurovision pt ca nu-mi place.... din auzite, norvegia nu tare merita locul 1 :D

Link to comment

pacat...chiar f slab anul asta.Moldova a fost cu mult peste...

De acord cu tine . Moldova a cantat foarte frumos iar noi ... Elena ... fata popii nu cred ca avea ce cauta la Eurovision.

Oare ea e cea mai buna voce din Romania ? Am avut noroc ca ne-a dat Moldova 12 puncte....

Link to comment
Guest stefteo21

normal ca avem locul ala, noi avem o publicitate foaaaaaaaaaaaarte proasta asa ca nici nu m-a mirat acel loc pe care l-am luat

binepa

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...