Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

-GUNIT-

Ceas in MU

Recommended Posts

a avut functie pe aici ? cand ? =))))))

ca sa ii scutesc de putina trb ... le zic eu

e la facultate in Anglia

Asa tot zicea, pe unde il vedeam ca posta. Ba ca revine, ba ca se duce, ba ca se invarte...

Si daca e in Anglia, ce :-? ? Nu ai vazut englezi care sa nu cunoasca bine limba engleza? Asa cum unii romani nu stiu limba romana bine, exista si alte nationalitati care nu isi cunosc limba prea bine...

Link to comment
Share on other sites

cred ca trebuie umblat la joc :) asa a fost si la wow cand au bagat ceasu...a fost un nou patch, oricum la wow aveai nevoie cand faceai raid de ex toti sa vina la ora care e in wow nu la ora care o au ei in tara lor dar la mu .. mai ales la un srv plin de romani nu ar trebui sa fie o problema ceasu... :P chiar daca nu e o idee rea :)

Link to comment
Share on other sites

Hai ca deja intreceti masura cu toate posturile astea inutile. Ala zicea de debugger de prostii. Nici el nu stie ce zice.

Ar fi frumos, dar nu realizabil. Daca ar fi realizabil, nu s`ar realiza.

Topic inutil *parerea mea* [nu ca mi`ar fi cerut`o cineva, dar vad ca este la moda]

Link to comment
Share on other sites

bai prietene, ca sa nu ma adresez altfel:

- unu la mana, nu dau doi bani pe locatia in care te afli tu, eu ma uit la posturile tale incompetente si le judec ca atare. daca locatia in care te aflii e lucrul pentru care te bati tu cu pumnul in piept, esti vai de tine.

- doi la mana cum iti permiti tu sa spui ca nu stiu despre ce vorbesc? eu castig un ban in plus din domeniul asta bai pustiule, tu ce studii ai in spate care sa intareasca afirmatia ta ca nu stiu despre ce vorbesc?

- trei la mana, se poate realiza. nu ma astept sa inteleaga un papagal ca tine cum, las asta in mana celor versati in domeniu.

- patru la mana nu te mai baga in topicuri care te depasesc pentru ca te faci de tot rahatul. spre deosebire de tine eu am contribuit cu ceva la topicul asta, si anume una din posibilele solutii la problema pusa de OP.

si ca sa te lamuresc si pe tine, eventual sa-ti inchid gura aia mare care vorbeste fara aprobare de la creier iti explic mai pe inteles.

un dll adaugat folderului de mu care descarca o ora oficiala, si cateva linii de cod in executabilul de mu care sa apeleze dll-ul in locul functei care preia ora din ceasul calculatorului, atat trebuie modificat.

daca chiar este dorita aceasta functie si vor adminii sa o implementeze, ma ofer chiar eu sa o fac, un pic de exercitiu nu mi-ar strica.

dar sa ajunga un wannabee ca tine sa-mi spuna mie cine sunt si cine nu, si ce pot EU sa fac si ce nu, asa ceva nu tolerez.

deci daca stie careva cum fac ca nenorocirea aia de ceas de la pc sa mearga klumea:| tot se da in 2005..mam saturat sa-l tot pun

foarte probabil ti s-a terminat bateria de la ceasul calculatorului. trebuie schimbata. hope that helped.

Link to comment
Share on other sites

se poate face cu hook pe apelul functiei timeGetTime din clientul de mu care stie visual c++ si sa foloseasca un debugger pt reversing. asta pentru a face ca screenshotul sa arate ora serverului. sau macar internet time de pe un server oficial. no biggie. o zi maxim doua de munca.

sau din handler-ul pt tasta PrintScr inlocuiesti apelul catre "timeGetTime" cu un apel catre functia "linkmaniaGetTime" care ia ora/data de pe un server NTP. Desigur tre sa faci un pic de caching ca altfel...

O alta solutia mai putin "reliable" (dar mai neinvaziva) ar fi ca start.exe sa faca niste verificari si eventual sa sincronizeze ora locala cu ora de pe un NTP (poate chiar periodic). Chiar sa inchida jocu daca dupa o sincronizare se identifica "interventii" manuale asupra orei/datei.

Link to comment
Share on other sites

sau din handler-ul pt tasta PrintScr inlocuiesti apelul catre "timeGetTime" cu un apel catre functia "linkmaniaGetTime" care ia ora/data de pe un server NTP. Desigur tre sa faci un pic de caching ca altfel...

O alta solutia mai putin "reliable" (dar mai neinvaziva) ar fi ca start.exe sa faca niste verificari si eventual sa sincronizeze ora locala cu ora de pe un NTP (poate chiar periodic). Chiar sa inchida jocu daca dupa o sincronizare se identifica "interventii" manuale asupra orei/datei.

corect nailuii. si handler-ul ar fi cu cateva linii de asm mai jos de o intructiune asm gen:

.....
cmp <registru aici>, 0x2C  // care e virtual key-ul VK_SNAPSHOT din windows
call handler
.....
....

[handler]
...
call TimeGetTime  //  <---- asta suprascrisa cu  call linkmaniaGetTime
...
ret
[end handler]


[linkmaniaGetTime]
//cod compilat aici care ia ora de pe serverul NTP
ret
[end linkmaniaGetTime]

deci practic un search pentru comparatia cu VK_SNAPSHOT, breakpoint pe instructiunea respectiva, rulare program pana la breakpoint, cateva step-uri pana gasesti apelul catre timeGetTime, modificat apelul si gata.

cat despre ideea cu launcherul, este grozava si destul de reliable. singura problema pe care o vad in ea este de ordin moral ca sa zic asa, si anume ca un program nu ar trebui sa ii conditioneze utlilizatorului ce sa faca cu propriul ceas de la pc. motiv pentru care prefer totusi prima solutie.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...