Jump to content
octavian_tavi_3

Inca 2 povesti de la edu.ro

Recommended Posts

Elevii vor petrece mai putin timp la scoala

Ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, a luat decizia să reducă numărul de ore în sistemul preuniversitar, de la 38 la 30 pe săptămână. Timpul va fi, însă, folosit mai eficient, dă asigurări Ecaterina Andronescu, pentru că Ministerul va lua mai mult în considerare ofertele de pe piaţa muncii, în momentul în care va elobora programa de învăţământ.

Ministrul Educaţiei şi-a exprimat speranţa ca măsura de reducere a numărului de ore în învăţământul preuniversitar să fie bine primită de toată lumea.

Ecaterina Andronescu a ţinut să clarifice şi problema orelor de sport. Potrivit ministrului, orele au fost regândite.

Ministrul Educaţiei a mai arătat că în acest moment se lucrează la corelarea cifrei de şcolarizare în sistemul de învăţământ profesional cu ofertele de pe piaţa muncii.

Fara lapte si corn, dar cu ore suplimentare

Programul Cornul şi laptele, lansat de guvernul Năstase, are deja zilele numărate. Ministrul Educaţiei Ecaterina Andronescu, a anunţat că intenţionează să înlocuiască, din toamnă, programul cu unul nou, "After-school", care presupune o masă caldă şi lecţii sub supravegherea profesorilor şi care va fi implementat întâi la şcolile care au spaţiu.

"Intenţionăm să-i ţinem mai mult pe elevi în şcoală în programul After-school. Acum facem o evaluare şi încercăm să vedem în şcolile care au spaţiu cum putem să transformăm proiectul Cornul şi laptele în programul After-school. Ea a explicat că, după evaluarea spaţiilor de învăţământ, "nu va mai fi nevoie de o asociere a Programului Cornul şi laptele cu mediul urban".

Să fie contribuţia Guvernului partea aceasta care vine din proiectul ŤCornul şi lapteleť şi părinţii să aibă o contribuţie mai mică, în aşa fel încât copiii să primească o masă caldă la prânz", a spus Ecaterina Andronescu, la Comisia pentru învăţământ a Camerei Deputaţilor.

Întrebată când va fi implementat acest program, ministrul Educaţiei a menţionat că din toamnă.

Sursa antena3.ro

Partea cu scaderea numarului de ore mi se pare chiar utila si pot sa zic chiar ca programul 'after school" pare interesant, dar oare cum vor reusi sa implementeze aceste lucruri.

PS daca de la 38 de ore se fac 30, care materii sunt decapitate?(religie si mai ce?)

Link to comment

' date='Mar 4 2009, 10:17' post='3554775']

Am vazut si eu la stiri ... cica vor sa reduca si numarul orelor de sport la o ora pe saptamana :|

Asta e cea mai mare prostie.

Sportul e in cadere libera in Romania,toti fostii mari sportivi recomanda cresterea orelor de sport sau construirea de spatii pentru sport si astia reduc orele de sport. 8-|

Link to comment

Asta e cea mai mare prostie.

Sportul e in cadere libera in Romania,toti fostii mari sportivi recomanda cresterea orelor de sport

Nu cred ca cresterea numarului de ore de sport la toate profilele ar aduce vre-un beneficiu.Nu toti elevi vor sa devina mari sportivi, de fapt cea mai mare tangenta cu sportul o sa fie caratul cumparaturilor pana acasa, iar cei care vor sa merga pe sport sunt sigur ca se antreneaza suplimentar.

Link to comment

Nu cred ca cresterea numarului de ore de sport la toate profilele ar aduce vre-un beneficiu.Nu toti elevi vor sa devina mari sportivi, de fapt cea mai mare tangenta cu sportul o sa fie caratul cumparaturilor pana acasa, iar cei care vor sa merga pe sport sunt sigur ca se antreneaza suplimentar.

Pentru sanatate si o dezvoltare fizica normala.

Nu ma refeream la sport de performanta.

Link to comment
Guest Kamikaze

Nu cred ca cresterea numarului de ore de sport la toate profilele ar aduce vre-un beneficiu.Nu toti elevi vor sa devina mari sportivi, de fapt cea mai mare tangenta cu sportul o sa fie caratul cumparaturilor pana acasa, iar cei care vor sa merga pe sport sunt sigur ca se antreneaza suplimentar.

perfect, asa se va sta mai putin timp cu mingea la picior, alergand si mai mult timp in fata monitorului

Link to comment

perfect, asa se va sta mai putin timp cu mingea la picior, alergand si mai mult timp in fata monitorului

Daca vrei sa sugerezi ca sunt impotriva orelor de sport (2 sau mai multe) sa stii ca nu sunt.Singurul lucru care ma nemultumeste este modul in care au fost "implementate" in sistemul de invatamant din romania.

Link to comment

mi se pare una din cele mai mari prostii spuse vreodata ; in orice tara civilizata sportul este o NECESITATE ! Sincer imi e mila cand imi vad colegi de varsta mea ce nu stiu sa alerge , sa dea cu picioru intr-o minge ,sa o arunce la cos , sa faca dracu ceva nu sa stea 24/24 la calculator si cand aud de sport sa ii duca imediat gandu la fifa.

@ah si cei care spuneti ca si asa nu se fac ore de sport : Cand un lucru necesar merge prost , solutia nu e sa il elimini ci sa il repari .

Link to comment
Guest HateLord

Din cate am inteles eu nu se vor reduce orele de sport, ci se vor face cel putin 3 pe saptamana.. (sau poate n-am inteles eu bine :-/)

Link to comment

Aici ai dreptate .. Nici la mine nu fac unele fete :P

Pai au alta treaba ? :))

On: Sa inteleg ca astia imi elimina materia la care excelez..That sucks. Faza cu cornul chiar imi place..saracii caini incepusera sa devina obezi de la atata corn si lapte. Faza cu after-school ma deranjeaza..Nu ca as ramane, dar e enervant. Si asa vin la 7 acasa..ce fac?dorm acolo?Cat despre masa calda..o sa ne tranteasca un tinci de ciorba filtrat de 15 ori :|

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...