Jump to content
LeX LuTHoR

Un şarpe cât un autobuz, descoperit în America de Sud

Recommended Posts

O echipă internaţională de cercetători a dezgropat rămăşiţele fosilizate ale celui mai mare şarpe identificat până acum, lung de aproape 13 metri şi cu o greutate de peste 1.000 de kilograme.

IPB Image

IPB Image

Un şarpe gigantic, de dimensiunea unui autobuz, s-a târât prin pădurile tropicale ale Americii de Sud acum circa 60 de milioane de ani, arată analiza rămăşiţelor fosilizate dezgropate într-o mină de cărbune din nordul Columbiei de către o echipă internaţională de cercetători, informează publicaţia ,,Livescience??.

“Este cel mai mare şarpe văzut vreodată în lume. Corpul său este atât de lat încât, dacă s-ar târî pe coridor şi s-ar gândi să intre la mine în birou să mă mănânce, ar încăpea cu greu pe uşă”, spune Jason Head, paleontolog la Universitatea Mississauga din Toronto, membru al echipei din spatele descoperirii şi analizei.

Analizând rămăşiţele şirei spinării, cercetătorii au reuşit să estimeze că şarpele avea în jur de 1.140 de kilograme şi măsura aproape 13 metri, fiind vorba de un exemplar constrictor şi neveninos precum boa sau anaconda.

Alături de el, cercetătorii au găsit şi fosilele unor strămoşi giganţi ai broaştelor ţestoase şi ai crocodililor, dimensiuni ce ar putea fi explicate prin faptul că temperaturile din zona în care au fost descoperite rămăşiţele erau mult mai reci.

Între timp, cele mai vechi urme fosile ale unor animale au ieşit la iveală în Oman, arătând că oceanele erau bogate în mici bureţi marini acum 635 de milioane de ani, cu mult înainte de apariţia majorităţii grupurilor mari de animale ale planetei, scrie tot ,,Livescience??. În acea perioadă, majoritatea organismelor erau unicelulare. Cea mai veche dovadă a vieţii pe Pământ rămân fosilele unor colonii de microbi, datate acum 3,5 miliarde de ani.

sursa : infoportal

Link to comment

acum 60 de milioane de ani ? pai stai ca in biblie scrie ca lumea a fost creata acum 10 mii de ani ....aaa dumnezeu a pus oasele acolo sa ne testeze credinta .. nu m-am putut abtine

oare cat de repede se misca ? eu nu cred ca avea o viteza mare la ce greutate avea ... si ce manca ? crocodili ?:)) , la asa greutate i-ar fi trebuit niste animale pe masura de mancat

Link to comment

acum 60 de milioane de ani ? pai stai ca in biblie scrie ca lumea a fost creata acum 10 mii de ani ....aaa dumnezeu a pus oasele acolo sa ne testeze credinta .. nu m-am putut abtine

replica asta am auzit-o intr-un film :lol:

Ditai sarpele frate , ce manca sobolani cat taurul ?

Link to comment
Guest Kamikaze

oare cat de repede se misca ? eu nu cred ca avea o viteza mare la ce greutate avea ... si ce manca ? crocodili ?:)) , la asa greutate i-ar fi trebuit niste animale pe masura de mancat

greutate mai mare, muschi mai multi. cred ca se misca foarte repede. ^_^

am vazut un sarpe de dimensiuni normale mancand un pui de hipopotam, asta nu imi imaginez ce ar putea manca.

Link to comment
Guest Kamikaze

' date='Feb 6 2009, 17:48' post='3469671']

:blink: :blink: wow nu'mi vine sa cred ce am vazut in filmuletu' postat de Lucian

asta cred ca putea sa inghita ceva mai mare ca el :blink:

tu cum m-ai recunoscut? :D

Link to comment

greutate mai mare, muschi mai multi. cred ca se misca foarte repede. ^_^

am vazut un sarpe de dimensiuni normale mancand un pui de hipopotam, asta nu imi imaginez ce ar putea manca.

O_O

wow ce sarpe nebun ....

oare cum arata asta "strain"

Link to comment

acum 60 de milioane de ani ? pai stai ca in biblie scrie ca lumea a fost creata acum 10 mii de ani ....aaa dumnezeu a pus oasele acolo sa ne testeze credinta .. nu m-am putut abtine

oare cat de repede se misca ? eu nu cred ca avea o viteza mare la ce greutate avea ... si ce manca ? crocodili ?:)) , la asa greutate i-ar fi trebuit niste animale pe masura de mancat

10mii de ani ? de care ani e vorba ? terestri ? martieni ? etc....vezi Teoria relativitatii :)

in vremuri apuse totul avea dimensiuni extra, fiindca erau prea putini dusmani naturali, si mai ales nu era Omul ....

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...