Jump to content
tasedano

Puşcăria - a doua casă pentru copiii cu părinţi plecaţi în Spania

Recommended Posts

e pacat :| la ce naiba mai faci copii :| daca pleci si ii lasi aici de isbeliste :-<

e pacat de ei ca isi distrug viata pt niste cacaturi, ca nu are cine sa ii puna la punct si sa ii invete ce e bine si ce e rau

am si io prieteni care parintii lor sunt plecati in spania, italia si nici unu nu are probleme de genu :|

Link to comment

e pacat :| la ce naiba mai faci copii :| daca pleci si ii lasi aici de isbeliste :-<

e pacat de ei ca isi distrug viata pt niste cacaturi, ca nu are cine sa ii puna la punct si sa ii invete ce e bine si ce e rau

am si io prieteni care parintii lor sunt plecati in spania, italia si nici unu nu are probleme de genu :|

ce intrebari si pe tine :) cum adica de ce mai fac copii? :)) exista cazuri intr-adevar cand parintii nu se gandesc daca au starea materiala necesara pt a intretine un copil..insa sunt si foarte multe cazuri cand se intampla pe parcurs ca familia sa se dezbine, sa apara vreun necaz si parintii nu prea au de ales

eu o am pe verisoara mea..de la 16 ani parintii ei nu mai sunt cu ea ... a stat doar cu mine si este bine, o fata cu capul pe umeri si destul de responsabila

Link to comment

trist , dar adevarat... am un "prieten" fura din cls`a 6a din cauza ca maicasa il batea , nu ii dadea nimic , il batea (original) il lega cu zilele de calorifer si ii dadea cu lantul... si cand a scapat dus a fost . A fugit de acasa si a trait mai bn , maicasa lucreaza la biserica. Acum si-a gasit o femeie cu bani si il intretine , ii da bani ,i-a luat masina, il imbraca numai sa o ... din cand in cand.

Link to comment

se obisnuiesc fara copii si ii uita...

aia care se obisnuiesc fara copii si ii uita cum spui tu..nu prea se pot numi parinti ... sunt propriii tai copii, tu le-ai dat nastere {sau ai participat la concepere :D}, nu iti poti uita copilul ... ar trebui sa ti se rupa sufletul cand stii ca nu poti fi langa ei, asa cum probabil si-ar dori ..

Link to comment

aia care se obisnuiesc fara copii si ii uita cum spui tu..nu prea se pot numi parinti ... sunt propriii tai copii, tu le-ai dat nastere {sau ai participat la concepere :D}, nu iti poti uita copilul ... ar trebui sa ti se rupa sufletul cand stii ca nu poti fi langa ei, asa cum probabil si-ar dori ..

uite ca se poate... si sunt EXAGERAT DE MUUULTE EXEmPLE

Link to comment

E strigator la cer ceea ce se intampla cu copii generatie noastre...

"Un popor care nu are grije de copii lui nu merita sa traiasca" ( Mugur Mihaiescu-Vacanta mare)

si ar mai fi de zis "Testul de moralitate a unei natiuni consta in ceea ce face ea, pentru copii ei"

Link to comment

E strigator la cer ceea ce se intampla cu copii generatie noastre...

"Un popor care nu are grije de copii lui nu merita sa traiasca" ( Mugur Mihaiescu-Vacanta mare)

si ar mai fi de zis "Testul de moralitate a unei natiuni consta in ceea ce face ea, pentru copii ei"

Ce treaba are natiunea si poporu' cu copii altora ? :o Poporu' are grija de ei, le ofera educatie gratuita inca, locuri la reeducare free of service ... :D

Link to comment

in romania decat sa cresti intr-un centru de plasament mai bine stai la puscarie...

Chiar nu am aceeasi parere ca tine...

Tu preferi sa stai la puscarie sa iei bataie sh sa stai inchis intr`o celula? :blink:

Crede`ma ca stiu ( cat de cat ) cum este sa traiesti intr`un centru de plasament, si nu cred k poate fi facuta o comparatzie intre cele doua institutzii... e de mii de ori mai bine la centru... :|

Anw... fiecare cu parerea lui ;)

Oricum nu cred k asta e parerea ta, cred k nu mai shtiai ce sa scri ca sa faci spam :-j

Nu`tzi convine ce zic? click sh cauta ultimele poze postate de mn

Link to comment

in romania decat sa cresti intr-un centru de plasament mai bine stai la puscarie...

:)) ai fost vreodata intr-un centru de plasament?

eu am fost in cateva, in vizita, pentru ca lucra mama in "domeniu" ... si pot sa spun ca in unele centre, aveau copiii ce nu aveam eu acasa ... incepand de la haine, jucarii, conditii...si terminand cu mancarea ... bine .. pana la urma depinde si de centru si cine si cat se ocupa de el .. insa eu in cele in care am fost, era chiar bine .. si fraierii tot fugeau si vindeau tot ce primeau .. iar angajatii dupa stateau sa ii culeaga de pe strazi

Link to comment

Si din ce cauza pleaca disperati romanii din tara 'uitand' de copii? de fericire si de bunastare?

la un anumit nivel e de vina 'situatia din romania' ( a se citi guvernul si restul de mafioti ); dar adevarul crud este ca parantii isi abandoneaza copii, asta e o problema foarte grava si nu prea se iarta. Bine macar ca unii copii nu isi condamna parantii pt ce au ajuns...

Oricum ai lua-o e foarte trist si rusinos. :angry1: :crybaby:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...