Jump to content
tasedano

Puşcăria - a doua casă pentru copiii cu părinţi plecaţi în Spania

Recommended Posts

?De abia aştept să ies din puşcărie, să fac şcoala de şoferi, să îmi termin clasa a opta, apoi să plec în Italia, după mama”, zice Ionuţ Doru, 17 ani, de la Centrul de Reeducare Târgu Ocna. Mama a plecat în Italia acum 5 ani, să strângă bani de apartament. A reuşit să-şi cumpere o locuinţă acolo, dar a uitat să se mai întoarcă la copil. L-a lăsat doar pe mâna bunicii. În lipsa mamei, Ionuţ a devenit un mic infractor. Pentru o infracţiune despre care zice că ?nu se poate spune”, a primit zece luni de închisoare.

Când a ajuns în Centru, a interzis amicilor să-I viziteze. Doar pe mama ar primi-o, dar ea n-a venit niciodată să-l vadă. Şi Ionuţ Valentin, tot de 17 ani, a călcat strâmb după ce i-a plecat mama în Spania. Stă acolo de mai mulţi ani, dar n-a venit niciodată acasă, nici măcar să-şi mai vadă băiatul la faţă. Doar acum, după ce a auzit că e închis la Târgu Ocna, i-a trimis vorbă că îl aşteaptă şi pe el în Spania, când va fi eliberat. ?Părinţii mei s-au despărţit demult, iar eu am fost trimis să stau la o mătuşă. După ce a plecat mama, m-am apucat de furat. Anturajul?. Cred că nu s-ar fi întâmplat dacă ea ar fi fost aici”, zice. Nu vrea să-şi termine şcoala după eliberare; visează un singur lucru: să plece cât mai repede în Spania, lângă mama.

Copiii comit infracţiuni fiindcă nu sunt iubiţi

În cele câteva luni de când sunt închişi, educatorii Centrului de la Târgu Ocna i-au învăţat pe copii tot ce nu le-au explicat mamele, în anii de absenţă. Cum te pedepseşte legea, de ce te va exclude societatea, cât de dificilă este reintegrarea, cum poţi să faci faţă tentaţiilor. Ba chiar i-au învăţat să cânte la chitară şi acum tinerii au formaţia lor.

Ieri, aceştia au dat un mic spectacol în cadrul evenimentului ?Refren şi culoare dinspre copilărie”, organizat de Administraţia Naţională a Penitenciarelor (ANP). S-au expus şi picturi ale copiilor de la Penitenciarul pentru Minori şi Tineri Craiova şi Centrul de Reeducare Buziaş.

?Ca să poţi spera că vei reuşi să îndrepţi un copil, astfel încât să nu recidiveze, trebuie să stai minim 500 de ore lângă el. De ce comit copiii infracţiuni? Totul începe de la faptul că acasă nu sunt iubiţi. În centre sau în penitenciare unii minori chiar se schimbă şi nu mai recidivează.

Un tânăr poate fi schimbat mai uşor dacă are între 14 şi 18 ani”, ne-a spus Mircea Bârchi, educator şi asistent psihosocial la Penitenciarul pentru Minori de la Craiova.

Info plus:

În peniteciare şi în centrele de reeducare există aproape 2.000 de tineri şi peste 500 de copii. Dintre minori, 47 sunt elevi, 126 ? analfabeţi, iar liceul l-au făcut numai 10 dintre ei. Cei mai mulţi sunt condamnaţi pentru furt (247 de copii) şi tâlhărie (146). 35 dintre copiii închişi au comis violuri, iar 31 ? crime.

Sursa: Gandul

Link to comment

Din pacate parintii isi uita copii si isi intemeiaza o noua familie . Lucrul acesta ii raneste ... la fel cum ar rani pe oricare dintre noi . Ajung sa intre in anturaje nepotrivnice varstei lor (de cele mai multe ori pt nimeni nu sunt favorabile) si incep sa fure , sa bata . Dupa o perioada gandul asta te face sa te crezi invincibil , a omora pe cineva ti se pare o nimica toata , a viola ti se pare o joaca , a te droga o distractie . Toate acestea ii imping pana la urma in inchisoare . Mare pacat .

Link to comment

Deja a devenit o explicatie la moda a politistilor in cazul evenimentelor in care sunt implicati copiii care au ramas acasa singuri pentru ca parintii au plecat in Spania/Italia etc. pentru a castigat bani.

Pai daca mie imi pleaca parintii in alta tara pentru a munci iar eu sunt implicat intr-un conflict cu alt copil...e clar e din cauza ca au plecat parintii.

Pentru copii mai mari de 14 ani plecarea nu mai reprezinta o problema dupa parerea mea, stiu destul de multi care au parintii plecati si nu astfel de apucaturi, mai degraba anturajul si mentalitatea fiecaruia ii duce la astfel de gesturi.

Link to comment

@illusion .. not really.. cunosc foarte multi care au parinti in strainatate si is chiar mult mai responsabili decat noi astia care avem parintii acasa..

defapt toate treaba e "cu cine te iei", si daca ai niste parinti severi (mai ales tata) care pleaca la munca in strainatate si iti trimite bani, si cand vede ce fel ii toci se ia de tine si iti face capul terci, iti zic eu ca nu iti mai vine sa gresesti asa de usor, si ca incepi sa te maturizezi chiar mult mai repede.. cel putin asta e parerea mea

Link to comment

probabil un mod de a te razbuna pe parintzi... :(

nu-i asta...e anturajul...un copil care nu are parintii alaturi incearca sa procure bani ,profitand ca nu are cine il supraveghea se apuca sa-i procure pe niste cai mai neortodoxe...

Link to comment

nu-i asta...e anturajul...un copil care nu are parintii alaturi incearca sa procure bani ,profitand ca nu are cine il supraveghea se apuca sa-i procure pe niste cai mai neortodoxe...

hmm...dar dak parintzii le tr bani?

in viatza nu conteaza banii prea mult... :P unii parintzi poate le tr bani dar uita sa le dea sh putzina dragoste din cand in cand...:D

^^ ce profund... =))

Link to comment

blaidy e usor sa vorbesti daca nu traiesti...

eu am un coleg in clasa...in situatia asta ...tasu e mort masa in spania,sunt acasa numai el si fraisu...and iti spun ca nu sti ce e in sufletu lor...au avut noroc ca masa i-a lasat intr-un colectiv cat de cat linistit deoarece sunt foarte usor influentabili (i-am probat )

unii care au in cartier numai hoti...ucigasi...ce crezi ca urmeaza sa devina ,fac si ei ce vad la altii...

ar trebui discutat mai mult pe tema asta :)

Link to comment
Guest Blaidy

blaidy e usor sa vorbesti daca nu traiesti...

Da ... eu sunt omul minune, am trecut peste aia 15 ani (eventual m-am nascut direct pe la 18)

eu am un coleg in clasa...in situatia asta ...tasu e mort masa in spania,sunt acasa numai el si fraisu...and iti spun ca nu sti ce e in sufletu lor...au avut noroc ca masa i-a lasat intr-un colectiv cat de cat linistit deoarece sunt foarte usor influentabili (i-am probat )

Aici e si vina lor ca sunt influentabili.

Link to comment

Da ... eu sunt omul minune, am trecut peste aia 15 ani (eventual m-am nascut direct pe la 18)

Aici e si vina lor ca sunt influentabili.

ma refeream ca nu ai parintii plecati in strainatate...sau ii ai ?

sunt doar niste victime...

Link to comment

cum crezi tu ca foloseste banii un copil de 13-14 ani niste bani...

ii da pe prostii...si cand e vorba de mancare isi da seama ca nu mai are bani

intodeauna e bn sa ai un parinte alaturi

aici ai dreptate....shtiu sh eu cateva persoane in situatzia asta...:D

Link to comment

Nu cred ca e bine sa ii bagam pe toti copii cu parinti plecati dincolo in aceeasi oala,pentru ca sunt unii parinti care mai vorbesc pe mess,mai tin legatura,si unii care " uita de unde au plecat " si isi lasa familia de izbeliste,si de-aici se nasc micii infractori care peste cativa ani pun bomba in America :|

Link to comment

Nagasaky' date='Jun 4 2008, 18:40' post='2822568']

Din pacate parintii isi uita copii si isi intemeiaza o noua familie . Lucrul acesta ii raneste ... la fel cum ar rani pe oricare dintre noi . Ajung sa intre in anturaje nepotrivnice varstei lor (de cele mai multe ori pt nimeni nu sunt favorabile) si incep sa fure , sa bata . Dupa o perioada gandul asta te face sa te crezi invincibil , a omora pe cineva ti se pare o nimica toata , a viola ti se pare o joaca , a te droga o distractie . Toate acestea ii imping pana la urma in inchisoare . Mare pacat .

eu cum pot sa stau linistit aksa, sa am grija de sor'mea si sa imi mai iau si un job ?

@illusion .. not really.. cunosc foarte multi care au parinti in strainatate si is chiar mult mai responsabili decat noi astia care avem parintii acasa..

defapt toate treaba e "cu cine te iei", si daca ai niste parinti severi (mai ales tata) care pleaca la munca in strainatate si iti trimite bani, si cand vede ce fel ii toci se ia de tine si iti face capul terci, iti zic eu ca nu iti mai vine sa gresesti asa de usor, si ca incepi sa te maturizezi chiar mult mai repede.. cel putin asta e parerea mea

iti spun eu ca am ambii parinti plecati si sunt singur cu sor'mea aksa. ce poate sa iti faca tie maicata de la 2500 de km distantza prin telefon? :) sau taicatu de la 3000 km ? nimic iti zic eu.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...