Jump to content
Lancelot

Sunteti superstitios?

Recommended Posts

In general ..romanii sunt un popor superstitios..cu o groaza de credinte si obiceiuri.

Voi credeti in asa ceva?Aveti cate un mic gadget care va aduce noroc?Sau vreun reitual?:D

De asemenea...sunt situatii care va aduc constant ghinion?

Link to comment
Share on other sites

Nu prea sunt superstitios , dar mereu cand cineva imi zice "bafta la examen" il pic :|

Lui Iahim i se intampla ca atunci cand ii zici "buna pisi" sa-l urmareasca cei 2 negrii de la noi din localitate :))

Link to comment
Share on other sites

Guest cosmark

zic ca nu's superstitios dar de fiecare data cand mi-a trecut o pisica neagra prin fata, am avut o zi nasoala

Link to comment
Share on other sites

Nu prea sunt superstitios , dar mereu cand cineva imi zice "bafta la examen" il pic :|

Cand ai urmatorul examen :D?Nu te mai lua de Iahim :sef:

OT: Nu sunt superstitios,dar faza cu pisica neagra mi s-a intamplat de 2-3 ori.

Link to comment
Share on other sites

Am asa unele "superstitii" ... acum nu prea-mi vin in minte dar:

-nu prea obisnuiesc sa-mi fac planuri de acasa (ma duc acolo, fac, dreg) pt ca am obs. ca mereu se intampla pe dos, prefer reactiile de moment :)

-cand sunt intr-o situatie mai tensionata (cateodata poate chir banala) zic un "Doamne ajuta"

-nu dau mana cu albitrii cand am meciuri (nui frumos ... dar ... )

-daca nu-mi sta parul valvoi sunt demoralizat :)) (emo style =)) )

cam astea ar fi ... mai scriu eu paci daca imi mai amintesc ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Nu cred in asa ceva, deci nu-s superstitios. Multa lume a ramas la aceeasi mentalitate de acu sute de ani, dar daca imi arata cineva concret ca din cauza "unei mate negre" a patit ceva, dar din cauza ei, atunci o sa incep sa cred.

Eu sunt Toma Necredinciosul, nu cred pana nu vad.

Link to comment
Share on other sites

Guest irecafa

eu sunt putin superstitios, dar incerc sa nu bag inseama diversele chestii de superstitie

Link to comment
Share on other sites

Nu prea cred in asa ceva, dar respect unele superstitii din pur amuzament :D

exemplu: ies cu piciorul drept din casa :)) cica sa am noroc :)) dar nu are efect; nu calc pe capacele de la canal =)) cica aduc ghinion, ... toate sunt mostenite din copilarie

Link to comment
Share on other sites

Eu aveam mai multe superstitii... dar in timp s-au mai dus din ele... una la care tineam era lucky underwear... ii purtam oricand aveam nevoie de putin noroc (examene, etc). Apoi mai aveam bijuterii care consideram ca imi aduc noroc. Inca nu sunt convinsa ca nu e asa la bijuterii prin cristaloterapie (don't ask). Bijuterii norocoase inca mai am, dar la ideea de lenjerie norocoasa am cam renuntat.

Link to comment
Share on other sites

Guest DirigX

Sunt umpic superstitios. In unele cazuri,in cea cu pisica mai putin.

Cand am dat tezele acum,am purtat boxerii mei rosii :D. Imi aduc noroc :lol: .

:blink: ce chestie la fel am facut si io la teze :))...si ghici ce? am luat 8 la aman 2 :banghead:

In rest nustiu...depinde,sunt 50% superstitios cred :P

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...