Jump to content
Lancelot

In caz de legitima aparare

Recommended Posts

hmmm un fost coleg de liceu era la facultate in cluj a iesit dintr-o crasma sa mearga catre casa impreuna cu cel cu care locuia, merg ei ce merg vin niste vlajgani printre care un italian mare campion la karate si incep sa ii care suturi celui care il insotea pe colegul meu ... cum e si normal colegul meu a incercat sa ii desparta, au sarit toti pe el si au inceput sa il bata. Omul a rabdat cat a rabdat si la un moment dat a scos un briceag ( de ala cu furculita si tirbuson :)) ) si l-a culcat pe italian .... chit ca fostul meu coleg mai are de stat vreo 7 ani in puscarie ( din 12 ) ... amicul caruia i-a luat apararea nu a declarat nimic.

Puteam sa bag mana in foc pentru el ca nu e in stare sa faca asa ceva ... era un om foarte calm si prietenos, dar la disperare nu sti cum reactionezi.

In concluzie autoapararea in Romania se pedepseste din cauza sistemului bazat pe pile mici atentii si manipulari politice ( ceea ce a facut tatal italianului care l-a amenintat cu moartea dupa ce isi ispaseste pedeapsa )

romania, o tara de kkt cu oameni de kkt...

Link to comment
Share on other sites

depinde..aceste aparate...hmm daca sa zicem sunt folosite impotriva unei persoane cu probleme cardiace sa zicem..sunt direct fatale cred eu

si ce ma intereseaza pe mine daca ii este fatal sau nu?

deci DA, in legitima aparare, sau in apararea persoanei/lor iubite, as comite crima cu zambetul pe buze... cred... :D

Link to comment
Share on other sites

si ce ma intereseaza pe mine daca ii este fatal sau nu?

deci DA, in legitima aparare, sau in apararea persoanei/lor iubite, as comite crima cu zambetul pe buze... cred... :D

alexa nu fi asa sigura. chiar daca ai omorat o persoana care avea intentia sa te omoare, tot vei avea nevoie de o periooada la psihiatru, eu asa cred... sa omori pe cineva nu este ceva peste care treci discutand la o cafea ... plus ca imaginea persoanei respective te va bantui ceva timp..

oo serenity, "prietena mea" de dezbateri, eu cred ca intr-o situatie in care viata iti este pusa in pericol, tu o sa te aperi din rasputeri.. eu unul asa cred, indiferent de ce zici tu ca nu ai fi in stare, e in natura omului sa supravietuiasca

Link to comment
Share on other sites

Daca stiu sigur ca vrea sa ma omoare ... ai sparg capul fara ezitare sau n.a depinde si cum arata agresorul ... eu sunt un baiat mai mic asa ... daca vine unu mai mare cu 2 capuri nu am c sa.i fac decat sa fug ... si cand fugi de frica ... fugi de rupi asfaltu' ...

Link to comment
Share on other sites

hmmm un fost coleg de liceu era la facultate in cluj a iesit dintr-o crasma sa mearga catre casa impreuna cu cel cu care locuia, merg ei ce merg vin niste vlajgani printre care un italian mare campion la karate si incep sa ii care suturi celui care il insotea pe colegul meu ... cum e si normal colegul meu a incercat sa ii desparta, au sarit toti pe el si au inceput sa il bata. Omul a rabdat cat a rabdat si la un moment dat a scos un briceag ( de ala cu furculita si tirbuson :)) ) si l-a culcat pe italian .... chit ca fostul meu coleg mai are de stat vreo 7 ani in puscarie ( din 12 ) ... amicul caruia i-a luat apararea nu a declarat nimic.

Puteam sa bag mana in foc pentru el ca nu e in stare sa faca asa ceva ... era un om foarte calm si prietenos, dar la disperare nu sti cum reactionezi.

In concluzie autoapararea in Romania se pedepseste din cauza sistemului bazat pe pile mici atentii si manipulari politice ( ceea ce a facut tatal italianului care l-a amenintat cu moartea dupa ce isi ispaseste pedeapsa )

Stai sa inteleg. Fostul tau coleg i-a luat apararea amicului lui. Iar amicul n-a declarat ca fostul tau coleg i-a luat apararea? L-a lasat, pur si simplu, sa ajunga la inchisoare?

Cred ca, intr-o astfel de situatie, as mai taia pe cineva dupa ce mi-as termina pedeapsa.

Link to comment
Share on other sites

Guest deem3r

e relativ aiurea intrebarea, 'daca viata ti-ar fi pusa in pericol, ai putea omora pe cineva? ai avea resurse?'

f probabil marea majoritate ar incerca sa fuga intr-o situatie in care viata le e pusa in pericol si stiu asta.

daca ai avea 'resurse' sa omori pe cineva automat ai putea folosi acele resurse sa-ti incapacitezi atacatorul, sa-i rupi un picior, o mana sau sa-i produci orice alta leziune apoi sa-l duci la spital si sa faci o plangere la politie, dar asta e doar un exemplu, pe langa asta, de multe ori omorurile savarsite in legitima aparare sunt accidentale.

personal n-as putea omora un om fara un motiv serios, poate doar in situatia in care stiu ca acesta reprezinta un pericol real pt cei dragi mie.

cred ca, intr-o astfel de situatie, as mai taia pe cineva dupa ce mi-as termina pedeapsa.

mda, asta a fost si primul meu gand cu privire la postul lui Burne, dupa ce ca mi-a distrus viata ma mai si ameninta italianul ala ca vine si ma omoara dupa ce-mi ispasesc pedeapsa? pai numai de al naibii cred ca l-as cauta si i-as intinde matele pe pereti, barem stiu o chestie.

Link to comment
Share on other sites

alexa nu fi asa sigura. chiar daca ai omorat o persoana care avea intentia sa te omoare, tot vei avea nevoie de o periooada la psihiatru, eu asa cred... sa omori pe cineva nu este ceva peste care treci discutand la o cafea ... plus ca imaginea persoanei respective te va bantui ceva timp..

Iti spun sigur ca am fost atacata si stiu cum am reactionat :)

Eu mergeam pe aleea din fata unui bloc, si la un moment dat dintr-o scara a iesit un individ, care m-a insfacat din spate, in jurul coatelor. La vremea respectiva aveam 13 ani. Norocul meu a fost ca purtam la gat o cruciulita, care era si briceag in acelasi timp. M-am zmucit, si i l-am infipt undeva in umar... eu initial tintisem altceva :) plus un genunchi unde va doare pe voi baietii mai tare :)) si evident dupa am rupt-o la fuga :)) ca ala tipa ca din gura de sarpe :D

So, mi se pare ceva perfect normal sa iei o viata pentru a te apara, sau a-ti apara familia

Link to comment
Share on other sites

Iti spun sigur ca am fost atacata si stiu cum am reactionat :)

Eu mergeam pe aleea din fata unui bloc, si la un moment dat dintr-o scara a iesit un individ, care m-a insfacat din spate, in jurul coatelor. La vremea respectiva aveam 13 ani. Norocul meu a fost ca purtam la gat o cruciulita, care era si briceag in acelasi timp. M-am zmucit, si i l-am infipt undeva in umar... eu initial tintisem altceva :) plus un genunchi unde va doare pe voi baietii mai tare :)) si evident dupa am rupt-o la fuga :)) ca ala tipa ca din gura de sarpe :D

So, mi se pare ceva perfect normal sa iei o viata pentru a te apara, sau a-ti apara familia

moama :blink: rea mai esti u ...si individu ala cati ani avea ? presupun k 10 ani ... sau te-ai uitat prea mult la wrestling :blink:

Link to comment
Share on other sites

hmmm un fost coleg de liceu era la facultate in cluj a iesit dintr-o crasma sa mearga catre casa impreuna cu cel cu care locuia, merg ei ce merg vin niste vlajgani printre care un italian mare campion la karate si incep sa ii care suturi celui care il insotea pe colegul meu ... cum e si normal colegul meu a incercat sa ii desparta, au sarit toti pe el si au inceput sa il bata. Omul a rabdat cat a rabdat si la un moment dat a scos un briceag ( de ala cu furculita si tirbuson :)) ) si l-a culcat pe italian .... chit ca fostul meu coleg mai are de stat vreo 7 ani in puscarie ( din 12 ) ... amicul caruia i-a luat apararea nu a declarat nimic.

Puteam sa bag mana in foc pentru el ca nu e in stare sa faca asa ceva ... era un om foarte calm si prietenos, dar la disperare nu sti cum reactionezi.

In concluzie autoapararea in Romania se pedepseste din cauza sistemului bazat pe pile mici atentii si manipulari politice ( ceea ce a facut tatal italianului care l-a amenintat cu moartea dupa ce isi ispaseste pedeapsa )

doamne :| uite asa "omoara" tara , pacat de colegu tau dupa 12 ani de puscarie nusu ce viitor o sa mai aibe :dooh: , oricum cum zicea cineva mai sus dupa ce iese sunt aproape sigur k ii face o vizita prietenului sau...

@ neavand un caz concret nu pot sa zic ceva sigur poate doar sa dau cu presupusu , oricum in astfel de situati conteaza sa iei o decizie rapida , buna rea nu conteaza important e sa faci ceva , sa nu te "blochezi "

Link to comment
Share on other sites

moama :blink: rea mai esti u ...si individu ala cati ani avea ? presupun k 10 ani ... sau te-ai uitat prea mult la wrestling :blink:

era oricum mai inalt ca mine... :))

atunci asa am reactionat...

Link to comment
Share on other sites

Iti spun sigur ca am fost atacata si stiu cum am reactionat :)

Eu mergeam pe aleea din fata unui bloc, si la un moment dat dintr-o scara a iesit un individ, care m-a insfacat din spate, in jurul coatelor. La vremea respectiva aveam 13 ani. Norocul meu a fost ca purtam la gat o cruciulita, care era si briceag in acelasi timp. M-am zmucit, si i l-am infipt undeva in umar... eu initial tintisem altceva :) plus un genunchi unde va doare pe voi baietii mai tare :)) si evident dupa am rupt-o la fuga :)) ca ala tipa ca din gura de sarpe :D

So, mi se pare ceva perfect normal sa iei o viata pentru a te apara, sau a-ti apara familia

:blink: :blink: :blink: daaamn, in caz ca ala nu avea 10 ani cum a presupus andrei_mg... sa-mi amintesti sa nu ma iau de tine niciodata pe strada :D

Link to comment
Share on other sites

Stai sa inteleg. Fostul tau coleg i-a luat apararea amicului lui. Iar amicul n-a declarat ca fostul tau coleg i-a luat apararea? L-a lasat, pur si simplu, sa ajunga la inchisoare?

Cred ca, intr-o astfel de situatie, as mai taia pe cineva dupa ce mi-as termina pedeapsa.

dap se pare ca tata mortului a amenintat pe toata lumea sa isi tina gura ... a mituit pe cine trebuie si gata.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...