Jump to content
Lancelot

In caz de legitima aparare

Recommended Posts

mai bine sa planga mama lui decat sa planga a mea ...deci clar daca nu ai alta sansa de scapare asta e ii dai in cap...

Exact. Daca esti pus un situatia sa-ti aperi viata, nu cred ca te mai gandesti unde il lovesti, cum il lovesti. Doar il lovesti, cum i-o fi norocul...

Link to comment
Share on other sites

"Automat ca da....in fond ..eu sau el...."

nu e chiar asa.. acum crezi asta dar nu stii ce fel reactionezi cand esti in situatii-limita..

eu am avut un incident cu unul care eram sigur ca o sa ma bata rau si i-am dat una in piept de a lesinat.. insa nu cred ca as putea sa il omor.. si totusi daca iti e frica si nu mai gandesti si faci totul instinctiv s-ar putea sa o faci, iar daca au face-o ai ramane traumatizat ceva timp dupa ce vei realiza ce ai facut.. raspunsul e: probabil, depinde de situatie.. insa de cele mai multe ori nu

Link to comment
Share on other sites

"Automat ca da....in fond ..eu sau el...."

nu e chiar asa.. acum crezi asta dar nu stii ce fel reactionezi cand esti in situatii-limita..

eu am avut un incident cu unul care eram sigur ca o sa ma bata rau si i-am dat una in piept ed a lesinat.. insa nu cred ca as putea sa il omor.. si totusi daca iti e frica si nu mai gandesti si faci totul instinctiv s-ar putea sa o faci, iar daca au face-o ai ramane traumatizat ceva timp dupa ce vei realiza ce ai facut.. raspunsul e: probabil, depinde de situatie.. insa de cele mai multe ori nu

Intr-un fel ai dreptate...dar gandeste-te ca daca nu "reactionezi" intr-un fel , mori tu...majoritatea nu stiu ce prefera..iar ca tot se vorbea si de arma crimei :) ..daca ai ajuns in punctul ala....numai conteaza..ce ai la indemana....oricum nu-mi doresc si nu doresc nimanui de aici sa ajunga acolo....in niciuna din ipostaze..ca mort sau criminal.

Link to comment
Share on other sites

Au spus multi ca nu stii de ce esti capabil decat daca ajungi in situatia respectiva si sunt de aceeasi parere, pana la un punct.

Exista destule metode prin care iti poti "neutraliza" agresorul fara a-l omori si prefer sa le folosesc pe acestea. Desigur, daca ar fi vorba de mai multi agresori care intentioneaza, in mod evident, sa-mi faca rau, as proceda cum imi este mai comod in momentul acela. Altfel spus: da, as avea puterea sa ucid daca situatia ar cere asta. Si sunt constient de asta, pentru ca stiu ca nu-mi pierd controlul indiferent de pericolul in care ma aflu.

Daca tot suntem la capitolul asta, iata si cateva metode prin care va puteti apara eficient si fara a ajunge sa dati cu subsemnatul despre cum v-ati omorat din greseala agresorul:

- pumnul in piept (mentionat de SilenR);

- o lovitura "unde-l doare pe voinic mai rau";

- o lovitura cu latul palmei in gat (atentie: o lovitura prea puternica poate fi letala);

- orice fel de lovitura in plexul solar;

- o lovitura puternica in nas: ochii se umplu de lacrimi si ai destul timp sa pleci sau sa te ocupi de ceilalti agresori;

- lovitura cu piciorul in rotula;

- pumnul in barba (foarte eficient daca e dat bine);

- pumnul in frunte (destul de periculos, avand in vedere ca si mana ta poate avea de suferit);

- cam orice lovitura suficient de puternica in abdomen... recomand ficatul;

Desigur, mai exista aparatele de socuri electrice (am asa ceva, pentru momentele cand sunt cu prietena si nu-mi permit s-o pun in pericol), spray-urile cu diverse substante, boxurile (nu sunt legale), telescopicele (nu sunt legale), cutitele (ai nevoie de permis).

Oricum, legislatia noastra este destul de ambigua in privinta legitimei aparari: poti sa scapi cand l-ai ucis pe unul, desi nu era necesar, sau poti sa fii acuzat de omor chiar daca aceasta era singura solutie.

Link to comment
Share on other sites

As incerca sa imobilizez adversarul (daca e singur) , daca nu e singur si sunt mai multi , ori fugi , ori daca te stii bazat pe ce cunosti (bataie) ii iei pe rand la pumni , bineinteles asta implica un pic de curaj si gandire pe moment ...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...