Jump to content
Lancelot

In caz de legitima aparare

Recommended Posts

poate ca ar fi multe de discutat pe aceasta tema ...in mod sigur,legitima aparare spune multe,e aceasi kestie cu lupta pentru supravietuire in lumea animala ...deci,ca sa supravietuiesti trebuie la un moment dat sa faci lucruri extreme si numai tu in acel moment esti capabil sa iei o asemenea decizie !si stati fara griji,nimeni nu stie de ce este capabil in momente extreme!asa ca ,nu condamn pe nimeni,indiferent de ce ar zice ...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca noi oamenii suntem totusi niste... animale ^_^ Asa ca fiind data situatia corecta apelezi la instinctele animalice si care este cel mai bun instict si cel mai puternic decat cel de a supravietuii?

P.S. aici ma refer la o situatie in care cineva vine si iti pune pistolul la tampla, ceva in genul asta. Nu situatia in care iti da 1 un pumn si gata, ii tai gatul.

Link to comment
Share on other sites

la prima vedere poate suna usor..Daca ati fi intr-o situatie extrema ati avea destula putere incat sa va omorati agresorul?;;) sau agresorii?

depinda dk asi putea iasi rupe mainile

iasi sparge capu

si lasi trimite la spital :P asta sub impulsu adrenalinei:>

Link to comment
Share on other sites

This is SPARTAAA!!! jbang , si ceau bau :))

kidding .. , normal nu ai de unde sa stii pana nu traiesti momentu, dar .. daca el vrea sa`ti ia viatza .. tu nu o sa fii prost sa stai ca sa nu`l ranesti , right ?

Link to comment
Share on other sites

la noi in tara legitima aparare ? fiti seriosi :))) ... numai la Americani exista asa ceva ..... .

Doar sa fii prea bogat si influent sa se considere legitima aparare cum a fost cazu ala in care i`a tras un glont in cap ca a intrat in casa lui .... (imi sta pe limba numele celui care l`a omorat pe baiatu ala)

sa fiu si ON , nu cred ca as avea curaju sa omor pe cineva (inca)

iovan il cheama . de fapt la ala s-a considerat legitima aparare cand NU era ... este si la noi stai linistit, insa nu este legitima aparare daca unu vrea sa te bata si tu ii dai un pumn si-l omori. se considera legitima aparare numai in cazuri in care agresorul are intentia de a te ucide si da de inteles chestia asta (daca vine cu cutitul / pistolul etc)

Link to comment
Share on other sites

iovan il cheama . de fapt la ala s-a considerat legitima aparare cand NU era ... este si la noi stai linistit, insa nu este legitima aparare daca unu vrea sa te bata si tu ii dai un pumn si-l omori. se considera legitima aparare numai in cazuri in care agresorul are intentia de a te ucide si da de inteles chestia asta (daca vine cu cutitul / pistolul etc)

=)) kebba iar postezi beat :))

"insa nu este legitima aparare daca unu vrea sa te bata si tu ii dai un pumn si-l omori // se considera legitima aparare numai in cazuri in care agresorul are intentia de a te ucide si da de inteles chestia asta" - kebba se uita in ochii agresorului si in gandu lui : hmm asta vrea sa ma bata, doar - dau cu palma nu cu pumnu =))

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, da.

Ideea este ca (nus tiu prin ce logica idioata), telescopica este arma de atac mai mult decat aparatul cu electrocuri. Ideea este absolut idioata, avand in vedere ca, in atac, aparatul este mult mai eficient si decat o bata de baseball: 200.000 de volti, vreme de 3 secunde, te lasa aproape paralizat pentru cateva minute.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, da.

Ideea este ca (nus tiu prin ce logica idioata), telescopica este arma de atac mai mult decat aparatul cu electrocuri. Ideea este absolut idioata, avand in vedere ca, in atac, aparatul este mult mai eficient si decat o bata de baseball: 200.000 de volti, vreme de 3 secunde, te lasa aproape paralizat pentru cateva minute.

Dar si o bata de baseball in crestetul capului ii face creierul pate :>

Link to comment
Share on other sites

=)) kebba iar postezi beat :))

"insa nu este legitima aparare daca unu vrea sa te bata si tu ii dai un pumn si-l omori // se considera legitima aparare numai in cazuri in care agresorul are intentia de a te ucide si da de inteles chestia asta" - kebba se uita in ochii agresorului si in gandu lui : hmm asta vrea sa ma bata, doar - dau cu palma nu cu pumnu =))

Este in stare de legitima aparare acela care savirseste fapta pentru a inlatura un atac material, direct, imediat si injust indreptat impotriva sa, a altuia sau a unui interes public si pune in pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul public.

stiam eu ceva, dar nu stiam perfect !:p (nu's beat, sunt mahmur.. ieri a fost paartyy \:d/ )

Conditiile atacului:

-atacul trebuie sa fie material, adica sa fie exteriorizat (ex: lovire, taiere, impungere, sugrumare, etc.);

-atacul trebuie sa fie direct, adica sa ameninte in mod nemijlocit persoana sau interesul public si sa creeze in acelasi timp un pericol nemijlocit;

-atacul trebuie sa fie imediat, adica este pe cale de a produce, cit si atacul actual in curs de desfasurare pina la epuizarea lui(ex: apropierea amenintatoare cu un cutit, ducerea unei arme la ochi, imobilizare prin strangulare, etc.);

-atacul trebuie sa fie injust (nelegal, contrar legii, nedrept, nefondat, sa nu fie justificat, sau provocat);

-atacul trebuie sa fie indreptat impotriva valorilor aparate de legea penala(in speta, dreptul la viata, dreptul la integritatea fizica, dreptul la propietate, etc.) si sa puna in pericol grav aceste valori(un pericol grav poate produce un prejudiciu ireparabil).

Conditiile apararii:

fapta comisa prin aparare sa fie prevazuta de legea penala(adica poate fi chiar infractiune, vatamare corporala, sau ucidere din culpa, etc.)

apararea sa se faca si sa fie necesara in vederea inlaturarii atacului pentru ocrotirea valorilor prevazute de lege care sunt puse in pericol grav;

apararea sa nu depaseasca limitele necesitatii;

apararea trebuie sa fie pe cit posibil proportionala cu atacul;

apararea sa se faca numai impotriva celui care ataca si in intervalul de timp de cind atacul este imediat si momentul cind este consumat.

Link to comment
Share on other sites

Exista sute de feluri de a omora un om cu mainile libere.

Puteti juca cat de murdar vreti, dat-i la "oute", si la gat, in zona unde e traheea, daca vreti sa-l omorati.

Dar in general, e recomandat sa fugi cat te tin gioalele :)

Mai nasol e pentru fetele mici de statura, ca-s ceva mai neajutorate :crybaby:

kebba se uita in ochii agresorului si in gandu lui : hmm asta vrea sa ma bata, doar - dau cu palma nu cu pumnu

:rofl1: :rofl1: :rofl1: :rofl1:

Link to comment
Share on other sites

Dar si o bata de baseball in crestetul capului ii face creierul pate :>

Da, dar sa zicem ca vrei sa jefuiesti pe cineva. Daca ai la tine o bata de baseball, nu prea te poti apropia de persoana respectiva fara sa trezesti banuieli. Dar un aparat cu socuri se poate tine in buzunar. Ajungi suficient de aproape, il curentezi pe tip, ii iei ce vrei si pleci.

Dupa ce cititi extrasul acela din Codul Penal, incercati sa va imaginati cate situatii pot fi sau nu acoperite, in functie de interpretarea data.

Link to comment
Share on other sites

Dar un aparat cu socuri se poate tine in buzunar. Ajungi suficient de aproape, il curentezi pe tip, ii iei ce vrei si pleci.

Sunt foarte naspa rahaturile alea, unu' venise intr-o zi la scoala cu un de-ala, si m-am uitat si eu la el un pic, si am zic ce-o fi daca incerc pe piciorul meu.M-a durut ca dracu cand am pus :banghead:

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte naspa rahaturile alea, unu' venise intr-o zi la scoala cu un de-ala, si m-am uitat si eu la el un pic, si am zic ce-o fi daca incerc pe piciorul meu.M-a durut ca dracu cand am pus :banghead:

Da, dar ma indoiesc ca l-ai tinut mai mult de o fractiune de secunda. De la vreo 3-4 secunde in sus, nu te mai poti misca (la propriu) de durere. Sincer sa fiu, ma tem mai mult de cineva care are un astfel de aparat decat de cineva care are un cutit.

Link to comment
Share on other sites

Da, dar ma indoiesc ca l-ai tinut mai mult de o fractiune de secunda. De la vreo 3-4 secunde in sus, nu te mai poti misca (la propriu) de durere. Sincer sa fiu, ma tem mai mult de cineva care are un astfel de aparat decat de cineva care are un cutit.

depinde..aceste aparate...hmm daca sa zicem sunt folosite impotriva unei persoane cu probleme cardiace sa zicem..sunt direct fatale cred eu

Link to comment
Share on other sites

Da, dar ma indoiesc ca l-ai tinut mai mult de o fractiune de secunda. De la vreo 3-4 secunde in sus, nu te mai poti misca (la propriu) de durere. Sincer sa fiu, ma tem mai mult de cineva care are un astfel de aparat decat de cineva care are un cutit.

nu cred ... aparatu ala cu electrosocuri doar te imobilizeaza, cutitul poate face mai mult :(

Link to comment
Share on other sites

la prima vedere poate suna usor..Daca ati fi intr-o situatie extrema ati avea destula putere incat sa va omorati agresorul?;;) sau agresorii?

hmmm un fost coleg de liceu era la facultate in cluj a iesit dintr-o crasma sa mearga catre casa impreuna cu cel cu care locuia, merg ei ce merg vin niste vlajgani printre care un italian mare campion la karate si incep sa ii care suturi celui care il insotea pe colegul meu ... cum e si normal colegul meu a incercat sa ii desparta, au sarit toti pe el si au inceput sa il bata. Omul a rabdat cat a rabdat si la un moment dat a scos un briceag ( de ala cu furculita si tirbuson :)) ) si l-a culcat pe italian .... chit ca fostul meu coleg mai are de stat vreo 7 ani in puscarie ( din 12 ) ... amicul caruia i-a luat apararea nu a declarat nimic.

Puteam sa bag mana in foc pentru el ca nu e in stare sa faca asa ceva ... era un om foarte calm si prietenos, dar la disperare nu sti cum reactionezi.

In concluzie autoapararea in Romania se pedepseste din cauza sistemului bazat pe pile mici atentii si manipulari politice ( ceea ce a facut tatal italianului care l-a amenintat cu moartea dupa ce isi ispaseste pedeapsa )

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...