Jump to content
Lancelot

Soldatii romani in lume..

Recommended Posts

Dupa cate stiti de cand Romania a avut norocul sa intre in NATO , si chair si dinainte, in fiecare zona de conflict deschis din lume ( Kosovo , Afganistan, Irak si Ciad) avem trimise trupe

Ce cauta ei acolo? Este interesul national in zona aia?Nu..doar pentru sume cuprinse intre 50 si 80 de dolari pe zi soldatii romani merg si isi risca pielea de dragul < razboiului contra terorismului> si a prieteniei cu poporul american.

Oare se merita?:|

Link to comment
Share on other sites

De ce sa nu se merite :)?

Domnilor...la ora actuala nici un cetatean nu este obligat sa devina soldat, si sa se duca in Afganistan. Exista o multime de meserii care se pot urma, avem o groaza de posibilitati...si totusi, sunt oameni care vor sa fie soldati.

P.S. Ati auzit ceva despre soldati morti in Afganistan de cand se afla ei acolo :-?

Link to comment
Share on other sites

se merita sa lupti pentru tara ta (adica daca erai din afganistan si te atacau americanii se merita), dar asa sa te duci sa te lupti cu unii care nu au nicio treaba cu tine dar cica is "teroristi" (cand defapt nici macar nu stii care e adevarul) nu se merita.. si sa iti risti viata pentru 50-80$ in conditiile astea chiar ca nu se merita..

Link to comment
Share on other sites

fiecare are dreptul sa decida pt el insusi, pt unii se merita, pt altii nu. cert e, ca aceasta alianta cu nato e totusi una folositoare pt o tara micuta cum suntem noi, trebuie sa avem cat de putina protectie intr-o eventuala catastrofa sau mai stiu eu ce ...

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea soldatiilor se duc pentru bani, pentru ca in cateva luni, castiga acolo, poate, cat castiga aici in 2 3 ani + ca da bine atunci cand vor vrea sa urce in grad.Poate ca ajuta si la pensionare, sa iasa cu 1 an 2 mai devreme :)

Oricum, ei merg pe cea a zis zsnadu

"N-am sa mor , am castig bani si-am sa vin acasa"
Link to comment
Share on other sites

Nu,nu se merita, iti risti viata pentru cativa dolari, pe care ii poti avea si daca muncesti 1 luna de zile,chiar daca muncesti din greu , dar esti rasplatit pe masura + ca nu stai cu frica-n san sa nu primesti un glont in cap. :beer:

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu voluntariatul pentru teatrele de operatii..e cu dus si intors. Da..la inceput trebuia sa dai spaga ca sa ajungi acolo.Dar daca te gandesci ca un american castiga de vreo 5 ori mai mult pe zi iar dintre toti soldatii prezenti acolo romanii sunt platiti cel mai prost..intri in dilema nu?:)

ca sa nu mai vobrim despre cei 7 sau 8 soldati care au murit deja in Irak si Afganistan plus vreo 3 grav raniti.

Link to comment
Share on other sites

Jenant ca armata romana a fost transformata intr-un corp de mercenari atat de ieftin. Iar se fac concesii catre alte state in detrimentul imaginii noastre si-asa patate. Ce naiba inseamna "prietenia cu <poporul> american"? Faptul ca ne dau voie sa le spalam cizmele?

Link to comment
Share on other sites

lol...cum drq sa se merite sa'ti pierzi viata ptr niste bani dar romanul ( si nu numai noi ) isi risca , de nevoie ! ( saracia te impinge )

ps; nu te ia nimeni cu forta in Irak sau mai stiu eu ce , te duci de bunavoie ! ( dar pana sa intri acolo si sa pleci trebuie sa dai spaga si ca sa ajung unde vroiam partea frumoasa e ca dai spaga ca sa te intorci intre patru scanduri :| )

Link to comment
Share on other sites

dupa parerea mea marile puteri se folosesc de purici (tarile mai mici) ca exemplu Romania...pentru a isi rezolva afacerile si a avea acoperire..de ce sa fie doar ei tinta atacurilor de tot felul...oricum nu avem nimic de castigat din asta..ci doar de pierdut..repet parerea mea.. :|

Link to comment
Share on other sites

Din moment ce nimeni nu obliga pe nimeni sa faca asta si militarii respectivi sunt acolo de buna voie nu vad nici o problema si privesc acest lucru ca pe orice alta slujba.

p.s din toata chestia asta Romania castiga doar la capitolul imagine si la faptul ca isi respecta anumite angajamente care vin din directia NATO

Link to comment
Share on other sites

Poi trebuie sa participe si tara noastra in razboiul contra terorismului si mentinerea pacii globale ca si altele.Nu e vorba ca luptam doar pt. prietenia cu americanii.Ei sunt primii care au avut curaju de a deschide o lupta contra terorismului. :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Pff... sunt atatea alte lucruri pentru care intr-adevar merita sa mori... numa pt kk-tu asta de tara nu!! WTF?? Si pentru ce? Pentru o suma jenant de mica... oricum eu am un dispret total fata de tot ceea ce inseamna armata (politie, jandarmerie, etc.)

Link to comment
Share on other sites

Poi trebuie sa participe si tara noastra in razboiul contra terorismului si mentinerea pacii globale ca si altele.Nu e vorba ca luptam doar pt. prietenia cu americanii.Ei sunt primii care au avut curaju de a deschide o lupta contra terorismului. :tiphat:

pff...nu e nici o lupta contra terorismului

e doar Bush care a reusit sa manipuleze si celelalte tari

e o adevarata mina {petrolul} in zonele alea.

Link to comment
Share on other sites

oricum eu am un dispret total fata de tot ceea ce inseamna armata (politie, jandarmerie, etc.)

dispret sau fara dispret..politia nu e acolo degeaba...si o sa ajungi intr-o situatie in care o sa ai nevoie de poltie..si deodata o sa-ti dispara dispretul ... my opinion

OT: merita atata timp cat nu trebuie sa omor pe cineva :right:

Link to comment
Share on other sites

se merita sa lupti pentru tara ta (adica daca erai din afganistan si te atacau americanii se merita), dar asa sa te duci sa te lupti cu unii care nu au nicio treaba cu tine dar cica is "teroristi" (cand defapt nici macar nu stii care e adevarul) nu se merita.. si sa iti risti viata pentru 50-80$ in conditiile astea chiar ca nu se merita..

Pentru tara ta???Pai oricum te plateste tara ta mult mai putin decat te platesc americanii sa te alaturi trupelor lor!!!Sa lupt ptr tara asta???fac ceva in ea de tara!!!Bugetele sunt imense dar nu sunt investite,declaratiile de avere ale parlamentarilor sunt dea dreptul URIASE si eu sa lupt ptr tara asta???HA ma faci sa rad!!!Sa lupte ei ca ei au furat din tara asta nu eu!!! :gun:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...