Jump to content
Lancelot

Eminescu

Recommended Posts

Situatia literaturii romane este una foarte trista.Nu am iesit dincolo de hotare cu nimica si nu am oferit lumii nici un mare scriitor ale carui opere sa le gasesti intr-o librarie dincolo.Ne mandrim cu Eminescu, dar dupa ce trecem granita,devine un necunoscut.Geniu?

Link to comment
Share on other sites

Situatia literaturii romane este una foarte trista.Nu am iesit dincolo de hotare cu nimica si nu am oferit lumii nici un mare scriitor ale carui opere sa le gasesti intr-o librarie dincolo.Ne mandrim cu Eminescu, dar dupa ce trecem granita,devine un necunoscut.Geniu?

asta nu e valabil doar in cazul literaturii romane, peste tot suntem la fundul clasamentelor, ce sa-i faci ...

Link to comment
Share on other sites

Cam asa imi raspunde si mie lancelot la topicuri

opinia mea este ca eminescu trebuie respectat orice ar fi el ramane un nume important in literatura romana

data viitoare cand iti va mai raspunde Lancelot la un post se va lasa cu suspend. Eu iti dau link catre alte topicuri MAI VECHI facute pe acest FORUM cu acelasi subiect cu cele pe care le deschizi tu. Stiu ca e greu dar o sa pricepi tu aluzia

@ Eminescu + Creanga.. ce va zice asta?:) Eu ii admir pe amandoi dar care e valoarea lor adevarata pentru literatura noastra?

Link to comment
Share on other sites

Sincer, pentru mine Eminescu e doar un poet si atat.

Cu ocazia zilei de nastere a lui Eminescu, profu' de romana a invitat un eminesciolog (cred ca asa se scrie), de la o universitate din Craiova daca nu ma insel.

Din ce ne a zis respectivul, Eminescu a fost poet, economist si om politic.Tot din spusele lui, Eminescu a fost primu economist al Romaniei, iar scrierile lui in acest domeniu au ajutat Brazilia pe plan economic.

Legat de moartea lui, aceasta ar fi fost planuita de conducatorii unor alte tari, deoarece acesta ar fi reprezentat un pericol.

Sincer, mi se pare o aberatie plus ca in nici una din cartile de a 10a si nici pe net nu am gasit asa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei ce il inteleg (un procent infirm din totalul populatiei Romaniei): este un geniu.

Pentru ce nu il inteleg: Radu a facut o mica caracterizare...

Pentru cei ce nu le pasa: un om care a reusit sa ramana in istorie, datorita felului sau de a fi.

Eu ma incadrez in ultima categorie...

ps: :lol: Radu, prezervatiV in 1870 :coffee:

Link to comment
Share on other sites

Ma intreb cati dintre cei care a-ti postat aici a-ti citit macar o poezie de-a lui Eminescu pe care sa o si intelegeti. Dupa parerea mea a fost un geniu :tiphat: .

Sa inteleg ca nu ai citit prea mult?:). Daca Eminescu a fost geniu atunci Odobleja ce a fost zeu? Ca a scris niste poezii care la vreamea aia nu erau intelese de prea multi nu inseamna mai nimic, Putin peste medie atata tot. Poate ca a avut alte merite pe care noi nu le stim, dar in nici un caz geniu pentru 2-3 strofe lesinate.

Link to comment
Share on other sites

E absurd sa zici ca Eminescu a fost un geniu nebun. A fost pur si simplu un poet genial ! Ca ulterior au aparut probleme la cap.... e cu totul si cu totul altceva :)

Prin tot ceea ce a facut, Eminescu a lasat o mostenire pretioasa, poezii minunate si va asigur ca el nu s-a gandit ca peste sute de ani poeziile vor fi studiate de mii de elevi care il vor injura si respinge. El a creat !

Ar trebui injurati profesorii corupti .....

Link to comment
Share on other sites

da.. poet genial.. tocmai am cautat niste informatii si cica avea "config" de geniu^^.. ei bine eu tot cred ca nu trebuie sa fii geniu ca sa poti scrie.. si treaba cu "primul economist al romaniei" nu am mai auzit-o.. am sa mai caut informatii.. sounds interesting..

Link to comment
Share on other sites

am intrebat-o azi pe profa de romana daca a murit de sifilis si drept sa va zic am avut bulan ca se sunase ca altfel imi punea un 2 mine de mare. era foartre intrigata de intrebarea mea si a zis ca s-a demonstrat stiintific ca murise din cauza unor probleme la cap si unor medicamente prost luate.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei ce il inteleg (un procent infirm din totalul populatiei Romaniei): este un geniu.

Vreau sa stiu pe ce baza ai facut aceasta afirmatie.Daca e de la tine, eu sugerez sa taci.

In momentul de fata, avem autori cu care sa iesim in fata. Am avut si in trecut. Dar nu vom iesi cu ei niciodata, pentru ca suntem prea ocupati sa promovam poeti ca Eminescu si Creanga care nu inseamna nimica pentru 80% din tara, ca sa nu mai vorbesc de dincolo. Nu ne pasa de Lovinescu sau Ionescu, sau alti autori care merita.

Am vazut mai sus ca cineva a intrebat profesoara de romana daca Eminescu a murit de sifilis si ca era sa ia 2.Orice afirmatie trebuie sustinuta cu un argument, nu ca "asa am citit eu in revista X".

#LE:

aham, cu aroma de intestine de capra

Si ce legatura are asta cu Eminescu? :|

Link to comment
Share on other sites

Eu iti sugerez sa te uiti in jur si mai iesi putin din casa.

Din nou, afirmatiile le faci pe o anumita baza.Daca a fost parere personala, zici, dar nu imi spui tu mie ca eu nu il inteleg pe Eminescu.Cam cate opere ai citit si analizat?

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei ce il inteleg (un procent infirm din totalul populatiei Romaniei): este un geniu.

Nu am zis ca nimeni nu il intelege. :dooh:

Daca tot intelegi opera lui Eminescu, cum naiba se face ca nu intelegi un enunt scris in limba romana?

ps: degeaba citesti si ANALizezi daca nu intelegi

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa stiu pe ce baza ai facut aceasta afirmatie.Daca e de la tine, eu sugerez sa taci.

In momentul de fata, avem autori cu care sa iesim in fata. Am avut si in trecut. Dar nu vom iesi cu ei niciodata, pentru ca suntem prea ocupati sa promovam poeti ca Eminescu si Creanga care nu inseamna nimica pentru 80% din tara, ca sa nu mai vorbesc de dincolo. Nu ne pasa de Lovinescu sau Ionescu, sau alti autori care merita.

Am vazut mai sus ca cineva a intrebat profesoara de romana daca Eminescu a murit de sifilis si ca era sa ia 2.Orice afirmatie trebuie sustinuta cu un argument, nu ca "asa am citit eu in revista X".

cam gresesti.. in momentul de fata cartile nu reprezinta nimic pentru mai mult de 80% din populatia tarii.. daca intrebi prin oras (in mod aleatoriu) 50 de oameni "care a fost ultima carte citita de dumneavoastra din propria vointa" ai sa ramai surprins (am zs din propria vointa ca sunt unele carti ce trebuiesc citite pt examene/ scoala) .. eu nu cred ca mai sunt oameni care sa promoveze cartea..

si faza cu profa de romana.. vroiai sa iti zica "da.. a murit de sifilis?"^^^.. oricat de prost ar fi un profesor, chiar de ii demonstrezi ca a gresit tot tu ai de suferit.. (iti zic din proprie xp.. eu i-am demonstrat unei profe de mate ca a facut o problema gresit si a2a zi m-a scos la tabla si mi-a dat o problema pe care nu stia nimeni sa o faca si mi-a pus 2.. (erm.. si luasem locul 5 la olimpiada la judet si mai aveam 4 de 10 si 10 in teza.. oricum invatamantul in romania e la pamant.. si sunt sigur ca nu doar in romania..)

si m-ai facut curios prin "im mom de fata avem autori cu care sa iesim in fata".. da-mi si mie niste nume si opere sa citesc te rog

aham, cu aroma de intestine de capra :pokeye:

Si ce legatura are asta cu Eminescu? :|

citeste la juma de pagina mai sus si ai sa intelegi

Ia dai un google search sa vezi de cand erau prezervative in lume !

O sa ramai uimit !

Link to comment
Share on other sites

E discutabil daca a fost sau nu cel mai bun, insa a beneficiat de o mare promovare. Asta, dupa umila mea parere, conteaza mai mult in apreciere decat valoarea artistica in sine. Deh... omu' de rand inghite ce i se baga pe gat. A fost un poet mare intr-adevar, dar destul de supraevaluat.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...