Jump to content
Lancelot

Eminescu

Recommended Posts

Il stiti toti pe Eminescu ..cel putin sper,,Fie ca a-ti injurat la el pe perioada bac-ului fie ca va mai citeau bunicii cate o poezie cand erati mici..Un tanar poet mort prematur..care avea tot viitorul in fata. Opera lui o consider una de referinta pentru literatura noastra..

CAt despre moartea lui si obiceiurile lui ..un pic peverse >:) s-a mai scris s-a mai vorbit...

Deci...cine este de fapt Eminescu? :)

Link to comment
Share on other sites

Il stiti toti pe Eminescu ..cel putin sper,,Fie ca a-ti injurat la el pe perioada bac-ului

ca bine zici :rofl1: :rofl1:

Eminescu a fost si este "miezu" app de literatura romana, cat despre any weird, kinky or bizar habbits that the man might had had ... who give's a fvck ... every man are o latura intunecata :P :>

Link to comment
Share on other sites

el doreste prin topic opinii personale, gasim si singuri link-uri oficiale ...

nuj e sa zic ... la scoala s-a insistat pe faptul ca e geniu si atat ...

Cam asa imi raspunde si mie lancelot la topicuri

opinia mea este ca eminescu trebuie respectat orice ar fi el ramane un nume important in literatura romana

Link to comment
Share on other sites

Cred ca si el se incadreaza in tiparul oamenilor "genii" dar ca foarte multi dintre acestia ducea o lupta continua cu greutatile vietii ( sa nu uitam ca viata de artist e mult mai grea decat a unui om obisnuit , cel putin dpdv al veniturilor ) si care avea o slabiciune pt femei. Ei bine aceasta slabiciune din cate stiu eu i-a adus sfarsitul.Oricum ceea ce a realizat el va mai dainui multa vreme de acum si putem zice cu tarie ca el a adus o mare contributie la literatura romaneasca , daca nu cea mai mare.

Link to comment
Share on other sites

M`am mai certat eu cu andypopa (cu ocazia topicului presimt c`o sa revina cu un post =)) ) pe tema EMINESCU !

Eminescu ? Hmm .. let me think about it.Un analfabet care habar n`avea sa scrie corect gramatical, imbarliga cuvintele oricum numa ca sa ii iasa rimele, un obsedat sexual, sarantoc, care n`o avut bani sa`si cumpere un prezervativ ca sa nu moara de sifilis (cine stie cate boli cu transmitere sexuala o fi avut inainte =)) ).

S`o fi gasit unu mai bazat sa zica despre el : DA DOMNULE, E GENIU ! Nimeni n`o avut tupeu sa`l contrazica, si de`a lungu timpului o ajuns eroul nostru no1, el si ceausescu (daca intrebi un strain de Romania asta o sa iti zica : ohh yesss, 1989, ceausescu) =)) .

Creka v`ati dat seama de parerea mea despre el ! :>

Link to comment
Share on other sites

M`am mai certat eu cu andypopa (cu ocazia topicului presimt c`o sa revina cu un post =)) ) pe tema EMINESCU !

Eminescu ? Hmm .. let me think about it.Un analfabet care habar n`avea sa scrie corect gramatical, imbarliga cuvintele oricum numa ca sa ii iasa rimele, un obsedat sexual, sarantoc, care n`o avut bani sa`si cumpere un prezervativ ca sa nu moara de sifilis (cine stie cate boli cu transmitere sexuala o fi avut inainte =)) ).

S`o fi gasit unu mai bazat sa zica despre el : DA DOMNULE, E GENIU ! Nimeni n`o avut tupeu sa`l contrazica, si de`a lungu timpului o ajuns eroul nostru no1, el si ceausescu (daca intrebi un strain de Romania asta o sa iti zica : ohh yesss, 1989, ceausescu) =)) .

Creka v`ati dat seama de parerea mea despre el ! :>

ANALFAB?T, -Ă, analfabeţi, -te, s.m. şi f., adj. (Persoană) care nu ştie să scrie şi să citească; neştiutor de carte. ♦ Fig. Ignorant; incult. ? Din fr. analphab?te.

Oare era Eminescu analfabet ? :) Eu cred ca nu.

Link to comment
Share on other sites

ANALFAB?T, -Ă, analfabeţi, -te, s.m. şi f., adj. (Persoană) care nu ştie să scrie şi să citească; neştiutor de carte. ♦ Fig. Ignorant; incult. ? Din fr. analphab?te.

Oare era Eminescu analfabet ? :) Eu cred ca nu.

Poate ca nu am folosit termenul potrivit, dar stii bine ca analfabet nu e folosit doar pt. ceea ce inseamna de fapt, asa cum manelistii is facuti inculti ! ;)

Link to comment
Share on other sites

erm.. geniu?.. nu prea ma incanta ideea.. am auzit si eu pe la scoala zicand asa ceva proful despre el, insa atunci cand ai atata timp sa dispozitie sa insiri cateva vorbe pe o hartie si doar cu asta te ocupi si iti surade ideea are sa-ti iasa ceva frumos..

si eu i-am scris prietenei cateva poezii (si ea a zs ca sunt frumoase^^^), dar inca nu m-a considerat nimeni geniu^^^ nici nu am pretentia^^^^^.. ei bine glumeam.. acum opinia mea: nu cred ca e geniu.. nu cred ca vreun poet e geniu.. cred ca e sufiecient sa fii visator, deschis sa faci face asa ceva, insa in niciun caz geniu..

Link to comment
Share on other sites

Cum se face ca prozatorii si poetii mai recunoscuti, au fost ori nebuni ori betivi ? Cred ca de acolo si inspiratia pentru povesti/poezii. Cat despre Eminescu, am citit mai toate poeziile lui cand eram mic pt ca imi placeau.

Link to comment
Share on other sites

dak scrii poezii nu inseamna ca esti geniu, a scris poezii frumoase si cu asta basta. Mi greata de romanii care se lauda cu trecutul nostru sau cand vine ceva echipa de fotbal straina, sa zicem Manchester utd, si mai intreaba pe cate unu "hagi, what do you think about hagi?" mi se ridica paru...ce dreq is ei curiosi de "regele hagi" :)) pe care numa romanii si turcii il cunosc:)) ... asa e si cu Eminescu cine dreq ii curios de el cand "lucrarile" lui nu sunt folosite numai ca subiect de test ... parerea mea ...

Link to comment
Share on other sites

atunci alcool si tbc ... acum iarba si nebunie in diferite forme ( toate de dragul inspiratiei )

nu cred ca a fost nu geniu si nu cred ca merita atata atentie persoana lui ... nu ii datoram nimic ( pt ca nu a facut nimic pentru noi ), cui ii place sa-l ridice pana la ceruri e problema lor.

mie imi place Dali si il consider un geniu, de ce ? picta mai bine decat eminescu :D, a scris "diary of a genius" eminescu nu ajunge la acest nivel cu porcarioarele lui, a facut un film de-a dreptul nebun "un chien andalou" ... un om cu multe inclinatii si talente se vedea pe el ca are ceva deosebit, stilul, felul lui grandoman, increderea exagerata in propria persoana l-au facut un geniu sau un artist nebun ( fiecare cu parerea lui ). Prin fraza anterioara am vrut sa compar un awerage joe ( Eminescu ) cu o adevarata valoare si cred ca diferenta intre ei se vede.

Pana la urma un geniu trebuie sa faca ceva folositor, trebuie sa inventeze ceva, trebuie sa revolutioneze viata celor din jurul sau .... odatata cu inventarea motorului cu reactie il putem considera pe Coanda unul dintre cele mai mari genii care au trait vreodata .... inca se foloseste moturul inventat de el pe cand un artist oricat de frumos si nonconformist picteaza, scrie, sculpteaza sau canta nu ajuta cu mare lucru eventual dezvolta fantezia sau dau vreo idee.

Link to comment
Share on other sites

Geniu de ce, pentru ca a scris niste poezie si proza pe care unii nici acum nu o inteleg? Ce a lasat in urma, cateva poezii si randuri scrise care cel mult sunt bune pentru gradinita. Inainte ca unii sa spuna ca a fost geniu ar face bine sa citeasca si altceva.

Link to comment
Share on other sites

geniu ? oO nici vorba . . . nu mi se pare a fi un geniu prin ceea ce a facut.

In scoli ti se preda eminescu deoarece il cred cel mai mare scriitor roman . . .

Nici un profesor nu intelege ca de fapt pe noi nu ne intereseaza ce`a facut el sau ce a scris el . . . e o prostie sa stai la ore si sa scrii si sa citesti despre asa ceva ( foarte pliktisitor ) .

Mi se pare a fi un nebun. Niciodata nu l-am suportat :crazy:

Link to comment
Share on other sites

geniu ? oO nici vorba . . . nu mi se pare a fi un geniu prin ceea ce a facut.

In scoli ti se preda eminescu deoarece il cred cel mai mare scriitor roman . . .

Nici un profesor nu intelege ca de fapt pe noi nu ne intereseaza ce`a facut el sau ce a scris el . . . e o prostie sa stai la ore si sa scrii si sa citesti despre asa ceva ( foarte pliktisitor ) .

Mi se pare a fi un nebun. Niciodata nu l-am suportat :crazy:

Pot sa te intreb, daca ma scuzi de cultura ta generala, cate carti, sau ai citit vreodata o carte? Nu ma refer la Alba ca zapada sau Pinnochio

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...