Jump to content
Lancelot

Valentines VS Dragobete

Recommended Posts

Asteptand inca o urgie de zi plina de inimioare la orizont ma gandesc..asa cu sufletul meu de poet sensibil..de ce romanii copiaza toate porcariile din afara? De ce in loc sa sarbatorim o zi traditionala romaneasca se creeaza isterii in masa cu una din sarbatorile low iq ale americanilor? E frumos sa iti exprimi dragostea dar oare e nevoie sa ne invete americanii in ce zi sa facem asta?

Numai cand ma gandesc ca va ploua cu roz si inimioare imi vine sa ma inrolez in AL Quaeda

Link to comment
Share on other sites

Valentine's Day a devenit un fenomen prea comercial , pare chiar inventat de detinatorii de lanturi de hipermarket'uri. Pun pariu ca daca Dragobetele ar fi mai mediatizata un pic mai mult ar iesi ceva foarte frumos , avand in vedere obiceiurile bogate de la romani. :kiss:

LE:

F**K YOU VALINTINE & F**K YOU DRAGOBETE !

:blink: Este vorba pur si simplu de o zi intr-un an in care toate cuplurile isi sarbatoresc iubirea....este (teoretic) ziua lor :rolleyes: . La fel cum este si ziua oceanelor , mamicilor , mersului pe jos , gunoaielor , etc...

Btw daca incerci sa impresionezi pe cineva , mult noroc :beer: (o sa ai nevoie).

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca 14 feb. este considerata ziua intragostitilor, dar eu cred ca este considerata ziua cadourilor. De 2 zile incoa, aud in stanga si in dreapa : "ce ai cumparat/ce cadou ii vei face ..." mai ales in randul adolescentilor.

Sunt impotriva acestor "sarbatori importate" de kko! :P > genereaza prea mult tamtam; e o chestie de fite !

Link to comment
Share on other sites

Cat "iubesc" sarbatorile astea la care trebuie sa dai $$$ pe cadouri... le ador :X

Numai cand ma gandesc ca va ploua cu roz si inimioare imi vine sa ma inrolez in AL Quaeda

Yep, me too.

PS: Nu imi place nici una, sunt ca tusea si junghiul :dooh:

Link to comment
Share on other sites

Intr-o relatie bazata pe dragoste iti exprimi acesti sentiment zilnic , deci nu cred ca avem nevoie de o zi speciala pt asta, asadar ma declar impotriva ambelor "sarbatori".

p.s cei deranjati de banii dati pe cadouri , acum e momentul sa va despartiti =))

Link to comment
Share on other sites

Nici SV, nici Dragobetele... chiar e nevoie de o zi speciala pentru a-i arata prietenului/prietenei (iubitului/iubitei) ca tii la el/ea?

Totusi, daca trebuie sa aleg, prefer Dragobetele... macar nu e o porcarie de import.

atunci sa vdm...

-pt c ne trebuie o zi speciala sa mancam miel sau alta pt porc...putem sa mancam tot anul!

-ce ne trebuie noua d 1 decembrie fasole si carnati cand, la fel... putem sa mancam tot anul.

-martzishor? ce mama naibii, atza rosie si alba gasim cat cuprinde...

-8 martie? si ma grav! hai mah... femei in fiekre zi p strada, lu' mama ii zic la multi ani knd o sa fie ziua ei...nu in martie..k poate nu e nascuta in martie...

eu n-am nici o treaba cu nenea vali asta de il sarbatoresc oamenii peste ocean, dar o zi dedicata iubirii nu mi se pare o idee asa rea,knd despre acest sentiment au scris "niste oameni" mai frumos dekt am putea noi vreodata spune sau gandi.

sa fie totusi romaneasca!

Link to comment
Share on other sites

Desi nu o prea scot in oras...stie ca tin la ea,desigur 1 noapte in oras la un restaurant ii ajunge si dupa la disco :> in Yellow.

Cat despre Sf. Valentin nu mi se pare o idee rea,numai ca necesita mai multi bani ca de obicei aceea zi #-o :))

Cat despre Dragobete .....nu prea suna asa bine acest nume :-??

Link to comment
Share on other sites

atunci sa vdm...

-pt c ne trebuie o zi speciala sa mancam miel sau alta pt porc...putem sa mancam tot anul!

-ce ne trebuie noua d 1 decembrie fasole si carnati cand, la fel... putem sa mancam tot anul.

-martzishor? ce mama naibii, atza rosie si alba gasim cat cuprinde...

-8 martie? si ma grav! hai mah... femei in fiekre zi p strada, lu' mama ii zic la multi ani knd o sa fie ziua ei...nu in martie..k poate nu e nascuta in martie...

eu n-am nici o treaba cu nenea vali asta de il sarbatoresc oamenii peste ocean, dar o zi dedicata iubirii nu mi se pare o idee asa rea,knd despre acest sentiment au scris "niste oameni" mai frumos dekt am putea noi vreodata spune sau gandi.

sa fie totusi romaneasca!

In sfarsit cineva care imi impartaseste opinia :D

Cat despre Dragobete .....nu prea suna asa bine acest nume

E mult mai original , e traditional , e bun! :hello:

Link to comment
Share on other sites

atunci sa vdm...

-pt c ne trebuie o zi speciala sa mancam miel sau alta pt porc...putem sa mancam tot anul!

-ce ne trebuie noua d 1 decembrie fasole si carnati cand, la fel... putem sa mancam tot anul.

-martzishor? ce mama naibii, atza rosie si alba gasim cat cuprinde...

-8 martie? si ma grav! hai mah... femei in fiekre zi p strada, lu' mama ii zic la multi ani knd o sa fie ziua ei...nu in martie..k poate nu e nascuta in martie...

TRUE!!!

romaneasca neromaneasca, mi se pare normal sa cauti orice motiv si orice "sarbatoare" sa faci cadouri persoanei iubite (nu-mi spuneti ca in fiecare zi cumparati iubitelor o floare!)

sarbatorim alte sarbatori romanesti extrem de brutal (taiat miei, injunghiat porci etc.) asta cel putin nu implica killing

p.s. sfat: daca va ganditi la o felicitare online, evidati sa le trimiteti dp site-uri de profil... e cam aiurea sa primesti o felicitare dl iubit/iubita pe mail si sa trebuiasca sa apesi nush cate linkuri pana o vezi =))

Link to comment
Share on other sites

TRUE!!!

romaneasca neromaneasca, mi se pare normal sa cauti orice motiv si orice "sarbatoare" sa faci cadouri persoanei iubite (nu-mi spuneti ca in fiecare zi cumparati iubitelor o floare!)

Deci, pana la urma, cadourile fac "sarbatoarea". De parca ar fi greu sa-i cumperi prietenei o floare cand ai tu chef si-ti dai seama ca te simti bine cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Deci, pana la urma, cadourile fac "sarbatoarea". De parca ar fi greu sa-i cumperi prietenei o floare cand ai tu chef si-ti dai seama ca te simti bine cu ea.

dap :)) dar cel putin de sf valentin nu te banuie ca ai facut ceva rau si d-aia ii iei o floare :))

Link to comment
Share on other sites

Eu admir orice eveniment care sarbatoreste iubirea. Imi place sa mi se aminteasca faptul ca exista dragoste pe pamant. Provenienta e oare asa importanta? Important e efectul: oamenii isi arata ca se iubesc. Azi e o zi frumoasa si nu stiu de ce respingeti tot ce nu e "Made in Romania".

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...