Jump to content
Lancelot

Niciodata fericiti

Recommended Posts

Hmm..ma uit in jur...oameni cu o anumita stare materiala..oameni cu familii..oameni care au atins ceva target-uri in viata..si totusi foarte putini din cunoscutii mei sunt cu adevarati multumiti de ce au..parca cu cat au mai mult cu atat isi doresc alte lucruri...

De ce nu se poate atinge asa usor o stare in care sa traiesti multumit cu ce ai realizat?

Link to comment
Share on other sites

Deoarece cateodata tindem spre mai mult,nu ne multumim cu putin,de aceea un lucru pe care de mult ni-l doream..si acum l-am dobandit,ni se pare o nimica toata..si vrem altceva.

@ Off ->Lancelot..vreau sa spun ca ai tot respectul meu pt topicurile care le deschizi,ideile si felul in care gandesti.Esti un adevarat cavaler al lui Arthur.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa te bucuri de ceea ce ai trebuie sa treci printr-o incercare grea, din pacate numai oamenii care au cunoscut cea mai mare dezamagire pot cunoaste cea mai mare fericire.

In plus de asta...oamenii nu sunt niciodata multumiti cu ce au...oricum ar fi vor mai mult

Link to comment
Share on other sites

Tindem spre mai bine, si chiar asa e cum zici, greu sa fi cu adevarat fericit. Interesant este k fiecare dintre noi isi gaseste fericirea in alte lucruri... de exemplu un sarac care primeste 5 RON e... in culmea fericirii ca stie k are ce manca in ziua aia, pe cand un bogatan probabil nici nu s-ar opri sa ii ridice de jos... ca deh, intoarce banii cu lopata. si asta e doar un exemplu material...

Link to comment
Share on other sites

Pt fericirea mea materiala nu pot spune ca trebuie mult, imi doresc o casa cu gradina posibilitatea sa imi pot schimba masina odata la 5 ~ 6 ani un concediu la vara la mare, eventual cateva zile de ski iarna si siguranta zilei de maine ( mancare, haine, benzina ... etc ). Consider toate cele mentionate mai sus sunt lucruri firesti care te implinesc ca om si consider ca sunt realizabile. Fericirea materiala nu este totul insa ... nu pot fi fericit pentru tot ce se intampla in jurul meu, nu o sa fiu fericit pentru cand vad ca oamenii in care imi pun baza si incerc sa fac sa le fie bine nu ma sustin ... astea sunt treburile care nu ma fac fericit.

Link to comment
Share on other sites

odata ce iti propui un obiectiv si il realizezi, poti spune ca esti fericit. insa asta este decat o chestie de moment. consider ca fericirea vine si dispare in functie de asteptarile pe care le ai de la tine insuti: o persoana pretentioasa cunoaste fericirea mai tarziu in comparatie cu o persoana care isi impune niste standarde mai joase de trai, care se multumeste mereu cu ce are. :)

Link to comment
Share on other sites

mmmmda ....nesatisfacerea este una dintr'e cele 2 boli incurabile ale omului :)) pentru curiosi bolile nevindecabile sunt .........imbatranirea celulelor care duce la moarte sigura :)) si nesatisfacerea in momentul in care ai realizat lucrul care credeai ca o sa'ti garanteze fericire si satisfacere :)...in concluzie nimeni niciodata nu a fost este si va fi fericit pe depli :P:P....pana la urma asta sta la baza evolutiei ...right :D?

Link to comment
Share on other sites

probabil ca daca lumea nu ar evolua nu am dori in fiekre zi alte si alte lucruri care sa ne multumeasca... am plekt de la nimic, am muncit, apoi am facut masinile sa munceasca cu noi....acum vrem sa munceasca doar ele pentru noi. asa am evoluat si mai avem mult de furca.

poate doar un om cu adevarat cumpatat si calculat , kre ar realiza rostul fiekrui lucru ar putea atinge multumirea la cote mai mari. in rest fericirea... fericirea cred k o poti avea intr-un singur plan, oricare al fi acela

Link to comment
Share on other sites

La foarte multe persoane, satisfactia pe care o au la atingerea unui scop es foarte mica, dar sunt si oameni (pot sa ma mandresc si eu) care au o situati materiala nu gen. dl. Gigi. As avea curajul sa zic cu cat esti mai nenorocit (a se intelege fara noroc, bani s.a.m.d) cu atat te vei bucura mai mult de o realizare a ta sau un obiectiv.

De exemplu: Eu am un coleg care nu are probleme cu bani, dar nu il vad sa se bucure de ceva foarte tare, poate in primele 2 zile, ca de exemplu isi cumpara o pereche de pantofi se bucura o zi si gata! Eu daca imi cumpar o pereche ca el atunci ma bucur cat ma tin, ca stiu ca nu a fost usor achizitionarea ei, parinti mei au trebuit sa renunte la ceva pt. ei!

Sper sa intelegeti postul, desii m-am cam complicat in prostii in fine!

Link to comment
Share on other sites

Eu ma multumesc cu un acoperis deasupra capului si cu toate facilitatile care le poate avea un om de rand. Restul nu mai conteaza ...

Link to comment
Share on other sites

De ce nu se poate atinge asa usor o stare in care sa traiesti multumit cu ce ai realizat?

Fiindca omul tinde intotdeauna sa-si depaseasca conditia . (este una dintre caracteristici care ne deosebesc de restul vietatilor). E normal sa se intample asa. :beer:

Link to comment
Share on other sites

Esti fericit fara sa iti dai seama, iar cand incepi sa pierzi atunci iti dai seama cat erai de fericit... Si totusi, ce se spune mai sus e total adevarat, firea omului este sa ceara mereu ceva in plus, niciodata fiind de ajuns pt noi.

Totusi, chiar daca nu ai tot ce ti-ai dorit, si daca vrei, poti fi fericit, nu trebuie sa ai TOTUL ca sa fii fericit, trebuie doar sa iti doresti sa fii asa fara sa te uiti neaparat la ce ai.

@Lancelot: Frumos topic, si nu numai acesta, toate cele pe care le deschizi ;)

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea eu zic ca este bine sa`ti impui "idealuri"/target`uri marete/mai greu de atins, pt ca asta denota ca stii/poti si vrei sa lupti pt a ajunge acolo, pt ca, pt a fi bun/mai bun tot timpul tre sa tragi de tine mai mult. Eu cred ca ajungi sa fii fericit de multe ori in viata! dar acea fericire nu dureaza mult/asa de mult cum ne`am dori ... ganditi`va de ex la un cadou pe care il primeam cand eram copii ... ne doaream foarte tare o masinuta ... la un moment dat am primit`o si am fost FOARTE fericiti ... dar pana cand? pana ne`am plictisit de ea :) atunci am inceput sa ne dorim altceva dar ghiciti ce .... cand am primit acel ceva desi am fost foarte fericiti ... la scurt timp nu mai eram pt ca ne obisnuisem cu el ... asta e in firea omului ... si nu vom putea scapa de chetia asta niciodata ... oricand iti vei dori mai mult si tot timpul ceva nou ... In schimb daca esti mereu inconjurat de prieteni, daca ai o prietena/sotie la care tii DAR alaturi de care esti nu pt cat de bine arata (top model) ci pentru cum gandeste si ceea ce este ea ... atunci ai toate sansele sa fii fericit indiferent de orice altceva.

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...