Jump to content
Lancelot

Credeti in colonizarea altor planete?

Recommended Posts

Hmm :) ceea ce acum cativa ani parea doar ficitune..in zilele noastre nu mai este asa o utopie..Din cate am vazut in curand vor avea loc primele zboruri spatiale de agrement..Ma intreb daca tot ce vedeam noi prin filme sau citeam cand eram micii..poate deveni realitate? Zboruri cu colonisti de pe Pamant spre alte spatii..verzi rosii sau cine stie ce culoare :)

Link to comment
Share on other sites

In anii '50 gandeau cum sa faca sa trimita un vehicul in afara atmosferei si in anii '70 au pus un om pe luna. Chiar daca pare imposibil acum, pe viitor nu se stie. De fapt, sunt planuite primele misiuni cu pasageri spre Marte dupa 2020.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vision_for_Space_Exploration

Problema insa nu consta in "daca putem ajunge acolo" ci in "daca putem supravietui acolo". Fara apa, mancare si atmosfera nu e prea usor sa traiesti.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu cateva documentare in care s-a vorbit de colonizarea altor planete...si din cate am vazut ar putea fi posibil colonizarea planetei Marte ....asta ar fi favorita sau colonizarea Lunei :D

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu cateva documentare in care s-a vorbit de colonizarea altor planete...si din cate am vazut ar putea fi posibil colonizarea planetei Marte ....asta ar fi favorita sau colonizarea Lunei :D

Destul de vechi documentarul inseamna :P Mai nou se stie ca unii din satelitii lui Saturn si Jupiter pot gazdui viata mai usor decat Marte sau Luna. Cititi despre Titan sau Europa.

Link to comment
Share on other sites

Dap, eram mai vechi documentarul dar stiam ca Europa e unul din satelitii lui Jupiter, dar e inghetat si are temperaturi scazute si Titan (nu mai stiu exact) ...de asta am zis ca Marte ar putea fi favorita...deoarece e la distanta de Soare aprox ca Pamantul si pe Marte s-a dovedit ca au existat microorganisme si are si un Pol ;)

Link to comment
Share on other sites

Calatorii pe luna pot fi si pt agrement.. dar pe marte sub nici o forma.

Deabia au ajuns cu un echipaj robotizat acum cativa ani , nu cred se poate pune problema de trimis civili acolo , pana nu vor fi trimise macar cateva grupuri de astronauti sa cerceteze zona :)

Link to comment
Share on other sites

Destul de vechi documentarul inseamna :P Mai nou se stie ca unii din satelitii lui Saturn si Jupiter pot gazdui viata mai usor decat Marte sau Luna. Cititi despre Titan sau Europa.

Pe dracu', Jupiter emana mai multe radiatii decat soarele si vrei sa colonizezi o planeta/satelit extrem de radia(n)t.

Dap, eram mai vechi documentarul dar stiam ca Europa e unul din satelitii lui Jupiter, dar e inghetat si are temperaturi scazute si Titan (nu mai stiu exact) ...de asta am zis ca Marte ar putea fi favorita...deoarece e la distanta de Soare aprox ca Pamantul si pe Marte s-a dovedit ca au existat microorganisme si are si un Pol<--- asta e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o anul asta
Tu intelegi ce ai scris aici?

Marte e cel mai bun candidat din acest sistem solar. Si totusi, dar de ce sa nu cautam o planeta mai potrivita in alt sistem solar si care nu e ravasita de furtuni de nisip de celputin 2 ori mai puternice dacat un uragan, cum se intampla destul de frecvent pe Marte.

Link to comment
Share on other sites

Dap, eram mai vechi documentarul dar stiam ca Europa e unul din satelitii lui Jupiter, dar e inghetat si are temperaturi scazute si Titan (nu mai stiu exact) ...de asta am zis ca Marte ar putea fi favorita...deoarece e la distanta de Soare aprox ca Pamantul si pe Marte s-a dovedit ca au existat microorganisme si are si un Pol ;)

E mai apropiata de pamant dar conditiile de pe acei sateliti, la ora actuala, sunt mai bune decat pe Luna sau Marte. Pe Marte au existat conditii mult mai bune, intr-adevar, dar acum cateva zeci de milioane de ani :D .

Link to comment
Share on other sites

Sunt ferm convins că or să facă americanii ăștia cumva... peste 10-20 de ani deja o să călătorim în spațiu cum călătorim acum cu mașina :))

De asemenea se va realiza chestia cu teleportatul, clonarea, vom fi conduși de roboți și cam ăla va fi sfârșitul lumii. Dar, s-ar putea ca noi să nu-l mai prindem (sau cine știe?).

Ce sadic sunt, știu :))

Link to comment
Share on other sites

Nu , poate peste cateva mii de ani .

Pai colonizarea incepe in 2016-2020, cand Orion va duce echipajul multinational pe Luna. Grupul de misiuni va consta in construirea a 2 module habitate construite sa fie locuibile de echipaj. "Moon, Mars & Beyond". Prima problema si cea mai mare este distanta. Planeta Marte se afla la o distanta destul de mare, cam 6 luni cu viteza medie inter-planetara. Cateva dintre probleme ar fi apa, oxigenul, hrana, combustibilul, sanatatea fizica si mintala a echipajului. Sa nu uitam ca durata unui mesaj Marte - Pamant dureaza 20 minute sa calatoreasca, pe alte planete e si mai mult.

Proiectul Orion este o copie Apollo, ugraded. Lipsa de concurenta duce la lipsa de fonduri. Proiectul navetei spatiale a fost aprobat de armata, ca sa-si transporte satelitii militari. Colonizare? Da, dar nu vad ca populatia Pamantului sa traiasca pe o alta planeta.

Link to comment
Share on other sites

pe Marte s-a dovedit ca au existat microorganisme si are si un Pol ;)

Are chiar doi poli :))

Specia umana a colonizat, de la aparitia ei, toata planeta noastra. Avem in sange lucrul asta. In mod cret vom coloniza si alte planete atunci cand vom avea tehnologia necesara. S-a demonstrat practic ca mult dintre lucrurile care au fost sience-fiction in trecut, azi sunt realitate palpabila.

Daca vom coloniza alte planete nu o vom face doar de dragul de a coloniza ci din cauza unor nevoi certe. Planeta asta va ramane fara prea multe resurse la un moment dat, deci e nevoie de a ne indrepta atentia si spre alte lumi.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...