Jump to content
Lancelot

Kosovo..precedent periculos si pentru noi?

Recommended Posts

@Dani no offence.. dar noi le spunem ardelenilor.. ardeleni.Voi ne spuneti "mitici".

You`ll be the judge..

LE. nici "bozgor" nu e cuvant romanesc ci are origine slava ..boz "fara" + gorod "cetate, tinut"

Link to comment
Share on other sites

Nu am stat sa citesc toate aberatiile din acest topic!

Eu fiind Maghiar\Bozgor\Ardelean samd. vad altfel lucruriile, daca Romania accepta indenpendenta la Kosovo, eu nu vad dc am vrea si noi independenta, o independenta ar trage mult necazuri dupa noi, si oricum acum suntem in EU , toate granitele sunt deschise etc.

Ce ar fii benefic pt transilvania (romani cu maghiari cu tot), este o autonomie, sper ca stiti multi dintre voi dc are ardealul asa o imagine abandonata in ultimii ani! Pt ca toti banii de aici pleaca spre Molvoda, Dobrogea etc etc... O autonomie ar insemna foarte mult, si eu zic ca 50% dintre romani ar fii de acord cu o autonomie!

Atentie: Ungurii\Maghiara\Bozgorii (sau cum va place voua sa ne ziceti) nu vor o tara a lor (ca exista ungaria (care este vai si amar de ea) )! Daca ar fii autonomie in transilvania, asta nu inseamna ca ungurii ar fii la conducere...

In fine sper sa intelegeti ce am vrut eu sa zic pe aici!

PS: Miercurea Ciuc a adus victorie pe plan international la fotbal de masa in culoriile romaniei! :)

Link to comment
Share on other sites

PS: Miercurea Ciuc a adus victorie pe plan international la fotbal de masa in culoriile romaniei! smile.gif

1. Ce naiba e ala "fotbal de masa" ?

2. E "culorile", nu "culoriile"

EDIT: Zi si tu Foosball... credeam ca ai vrut sa zici tenis de masa =))

Link to comment
Share on other sites

Nu am stat sa citesc toate aberatiile din acest topic!

Eu fiind Maghiar\Bozgor\Ardelean samd. vad altfel lucruriile, daca Romania accepta indenpendenta la Kosovo, eu nu vad dc am vrea si noi independenta, o independenta ar trage mult necazuri dupa noi, si oricum acum suntem in EU , toate granitele sunt deschise etc.

Ce ar fii benefic pt transilvania (romani cu maghiari cu tot), este o autonomie, sper ca stiti multi dintre voi dc are ardealul asa o imagine abandonata in ultimii ani! Pt ca toti banii de aici pleaca spre Molvoda, Dobrogea etc etc... O autonomie ar insemna foarte mult, si eu zic ca 50% dintre romani ar fii de acord cu o autonomie!

Atentie: Ungurii\Maghiara\Bozgorii (sau cum va place voua sa ne ziceti) nu vor o tara a lor (ca exista ungaria (care este vai si amar de ea) )! Daca ar fii autonomie in transilvania, asta nu inseamna ca ungurii ar fii la conducere...

In fine sper sa intelegeti ce am vrut eu sa zic pe aici!

PS: Miercurea Ciuc a adus victorie pe plan international la fotbal de masa in culoriile romaniei! :)

La partea cu Ungaria ca fiind vai si amar de ea trebuie sa te intreb:ai fost vreodata in viata ta in Ungaria?Nu ca vreau sa o ridic in slavi,dar este in fata Romaniei(no offense,asta este parerea mea si as vrea sa o respectati).Si eu zic ca asta e un lucru care ii deranjeaza pe romani:uite ma ca ungurii aia is mai avansati ca noi si acuma nu le ajunge tara lor,mai vor si autonomie aici?

Un alt lucru pe care as vrea sa il subliniez este faptul ca si eu la randul meu sunt maghiar si am fost batjocorit la scoala,pe strada doar pentru ca stiau ca sunt maghiar sau ca vorbeam ungureste.Sa scrie aici un roman care daca a fost in Ungaria si a fost auzit vorbind romaneste,ungurii au inceput sa isi bata joc de el,sa il arate cu degetu si altele....Sunt curios.

Chestia cu autonomia tot politicienii o fac si voi puneti botu.Am o gramada de prieteni si cunosc familii maghiare si am discutat de nenumarate ori de politica,dar va zic sincer ca unu nu a pomenit de autonomie sau de faptul ca ar vrea autonomie.

Am vazut ca s-a atins problema precum vestul ar fi mai dezvoltat ca estul sau sudul.Personal,sustin aceasta idee.Comparati Timisoara sau Clujul cu Iasiul sau Bucurestiul sa vedeti care arata mai bine si care are oameni mai civilizati(din nou nu vreau sa jignesc pe nimeni si daca se simte careva imi cer scuze dar asta e parerea mea).

Acum,astept sa imi sariti in cap :happy1:

Link to comment
Share on other sites

Un singur lucru mai am de adaugat , companiile multinationale nu investesc in Transilvania "pt terenul disponibil" ci pt simplul fapt ca aici este forta de munca net superioara celorlalte regiuni ( si fara oameni "harnici" cum gasim prin estul tarii in special. )

Link to comment
Share on other sites

Un singur lucru mai am de adaugat , companiile multinationale nu investesc in Transilvania "pt terenul disponibil" ci pt simplul fapt ca aici este forta de munca net superioara celorlalte regiuni ( si fara oameni "harnici" cum gasim prin estul tarii in special. )

Ai pus punctul pe 'i' !

Eu mai adaug faptul ca in Transilvania nu doar Ungurii lucra ci si Romanii lucra la fel...

Link to comment
Share on other sites

eu unul am senzatia ca am vb in vant..nici nu ma mai obosesc sa imi mai spun parerea atata vreme cat unii au pareri de genul:

aici este forta de munca net superioara celorlalte regiuni

forta de munca net superioara cuantificata cum?? masurata cum? cu rigla? jeez...

si daca e sa fiu si eu rau la randul meu..(desi nu as vrea, dar ma simt fortat) daca voi sunteti cu forta de munca net superioara, asta este pt ca noi am luat gandirea superioara inaintea voastra.

Cer scuze celor jigniti de ce am zis.. nu inseamna neaparat ca intr-adevar cred ce am zis, dar la asemenea gandire.. asemenea raspuns. <_<

nu contest bunul simt de multe ori superior al celor din Ardeal..(nu in toate cazurile) dar de la asta pana la superioritatea fortei de munca....bine ca nu suntem priviti ca o alta rasa inferioara cei din sudul tarii :|

Deja discutia a deviat mult..

Link to comment
Share on other sites

Imagine IPB

daca ar fi dupa mine eu as interzice limba magheara, sa invete romana ca doar sunt in ROMANIA si probabil cetateni ROMANI, deci ar trebui sa faca ceva pentru tara nu sa iasa in strada. sa se duca in ungaria daca nu le convine aici.

cat tupeu pe unii ii tii la tine in casa si cu timpul iti zic sa te cari.

Link to comment
Share on other sites

Imagine IPB

daca ar fi dupa mine eu as interzice limba magheara,

Numai ca nu e dupa tine. In schimb eu as inchide acest topic si v-asi recomanda sa continuati politica de berarie la o bere. :tiphat: Iar referitor la forta de munca mai mult sau mai putin calificata, deschideti alt topic daca vreti, pentru ca eu chiar pot inchide acest topic. :right:

Link to comment
Share on other sites

un editorial din Adevarul..cititi-l pana la capat inainte sa imi sariti in cap ( in special Sere si Dani) Voi imediat va-ti simtit vizati desi in timp ce va victimizati si va considerati intr-o tara sovina in unele orase din cele 3 judete Harghita Mures si Covasna ai mari probleme daca vii cu o masina cu numere de Bucuresti si incerci sa mai si afli ceva informatii in limba romana.Experienta traita personal deci nu are rost sa zbierati ca sunt prostii. Sau poate astea vi se par prostii si cazuri izolate. Mie nu.

@ Adevarul Dixit

Există destui români verzi gata să jure că problema este prezenţa UDMR.

Transilvania nu este Kosovo. Au spus-o mai toţi liderii politici români, o spun diplomaţii, istoricii, sociologii, o spune imensa majoritate a locuitorilor din zonă, români sau unguri. Dar dacă ţinem neapărat ca Transilvania să devină un fel de Kosovo, atunci metode există.

Una ar fi împiedicarea minorităţii maghiare în a dobândi o reprezentare parlamentară cores?punzătoare ponderii ei în cadrul populaţiei ţării. Aceasta se poate face printr-un sistem de vot majoritar în două tururi. Sau prin încurajarea apariţiei cât mai multor entităţi politice maghiare, care să se concureze între ele, astfel încât să ajungă fiecare la un scor electoral sub pragul de intrare în parlament.

Desigur, maghiarii pot alege ei înşişi să se împartă în câte partide doresc ? cine le-ar putea lua acest drept? Problema este atunci când disidenţele sunt încurajate din afara minorităţii.

Există destui români verzi gata să jure că principala problemă a parlamentului ar consta în prezenţa UDMR. Este opinia lor. Cu siguranţă însă că, dacă n-ar avea reprezentarea proporţională în parlament, maghiarii s-ar gândi serios să-şi înfiinţeze, unilateral, propria adunare regională.

Ar fi cu mult mai rău, s-o recunoaştem.

O altă soluţie pentru a creşte tensiunile în zonă ar fi îngrădirea drepturilor la educaţie în limba maternă şi obligarea copiilor din clasele primare să înveţe după manualele adresate şcolarilor români. Da, româna este limba oficială a statului şi este bine ca toţi cetăţenii să o cunoască. Dar asta nu înseamnă că studierea ei trebuie transformată într-o corvoadă. Copiii maghiari chiar nu sunt vinovaţi fiindcă cei mari nu înţeleg să aducă mai mult realism în politică. Şi, oricum, nu aşa pot fi educaţi să devină cetăţeni loiali României.

Legea minorităţilor, promisă UDMR atunci când formaţiunea a fost atrasă la guvernare de Alianţa D.A., nu trebuie adoptată cu niciun chip. Maghiarii trebuie convinşi că nu se pot încrede în făgăduielile partidelor "româneşti".

Se mai pot încerca: o administraţie cât mai centralizată, in?ves?tiţii cât mai reduse în infrastructură, şi aşa degradată din zonă, şi ? pentru că dă bine în această perioadă ? eliminarea maghiarilor din guvern, pe motivul opiniei diferite în chestiunea independenţei Kosovo.

Toate acestea, pe fondul unei propagande mediatice susţinute, prin care populaţiei să-i fie inoculată zi de zi groaza faţă de pericolul iminent al pierderii Transilvaniei, iar maghiarul să fie transformat în suspect permanent.

Folosite cu consecvenţă şi în dozele potrivite, aceste metode pot da, în timp, rezultate spectaculoase. Succes! Dar, atenţie: fiţi atenţi la ce vă doriţi, că s-ar putea să vi se întâmple!

@asta ca sa nu ma acuzati de sovinism sau de rasism. PS pe restul v-as ruga sa va abtineti de la remarci xenofobe soviniste sau fasciste . Se vor pedepsi ca atare.

@@ Sry beth ca am redeschis dar nu apucasem sa raspund anumitor replici :)

Link to comment
Share on other sites

Un singur lucru mai am de adaugat , companiile multinationale nu investesc in Transilvania "pt terenul disponibil" ci pt simplul fapt ca aici este forta de munca net superioara celorlalte regiuni ( si fara oameni "harnici" cum gasim prin estul tarii in special. )

lol ma =)) uite unde era crema romaniei =))

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...