Jump to content
Lancelot

Kosovo..precedent periculos si pentru noi?

Recommended Posts

Privind un pic peste granita la problema independentei regiunii Kosovo putem zice pe moment ca e treaba lor si sa se descurce..Problema e un pic mai compleza..Daca kosovarii reusesc in demersul lor exista un risc serios ca si comunitatea maghiara de la noi sa isi proclame o regiune independenta de statul roman..pe aceleas criterii pe care o cer si cei din Kosovo. Deci pozitia Romaniei nu poate fi decat impotriva acestui demers..

Credeti ca se poate creea un precedent periculos pentru tara noastra?

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea la noi nu se va creea un astfel de precedent pentru ca dupa cum stim de-a lungul istoriei Romaniei si a tarilor romane au fost/sunt si vor fi teritorii romane.St.im prea bine ca Transilvania a fost cucerita de Austro-Ungaria...sau Ungaria singura a cucerit Transilvania...nu mai tin minte bine...Si astfel ei au incercat sa colonizeze teritoriul Transilvaniei cu sasi si secui...in concluzie stie aproape toata lumea ca Transilvania a fost teritoriu romanesc inca de pe cand exista Dacia....Deci nu are cum sa sa ceara sa le fie proclamata independentza acestor orase pentru ca li se va refuza din primul moment.

Link to comment
Share on other sites

desigur ca se va creea un precedent periculos, o sa vada ungurii (ianosh & compania) ca se poate obtine autonomia si vor incerca probabil si ei acelasi lucru. oricum nu o vor obtine niciodata, si asa au drepturi numeroase in comparatie cu ce au alte minoritati in tari ca germania, italia si multe altele, dar lor tot nu le ajunge. si asta dupa veacuri in care si-au batut joc de romanii din Transilvania.

Link to comment
Share on other sites

Hai cu sovinismul ... :| nu vad care ar fi problema daca si-ar cere independenta si cu ce ne-ar afecta pe noi.Oricum in zonele de care vorbim populatia e majoritar maghiara si se poate zice ca si limba e aceeasi.Rar auzi vorbitori de romana pe acolo.

p.s astept "patriotii si sovinii" sa sara pe mine pt post ... come on you can do it :D

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa fim de acord cu Kosovo deoarece ne-ar afecta si pe noi ca deh... vor ungurii libertate(go hungAry)

Ce sovinism, ar trebui sa stea in tara lor si sa nu ne frece pe noi la cap...

Daca ar pleca in "tara" lor ti s-ar rezolva toate probleme si nu te-ar mai "freca" nimeni la cap si toti "romanii patrioti" ar trai fericiti pana la adanci batraneti nu? Scuze de interventie dar nu suport genul asta de gandire.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa fim de acord cu Kosovo deoarece ne-ar afecta si pe noi ca deh... vor ungurii libertate(go hungAry)

Ce sovinism, ar trebui sa stea in tara lor si sa nu ne frece pe noi la cap...

Iar eu cred ca vorbesti fara sa gandesti.Daca vreodata se va puneproblema autonomiei maghiarilor nu vom hotari noi .Jocurile sint facute de altii si orice decizie se ia doar daca este favorabila "celor mari".Sintem o tara incapabila ,ne conduc altii si ne impun regulile lor.Iar ca o parere personala:nu cred ca ar fi bine sa se creeze un precedent,ar putea fi periculos.

Link to comment
Share on other sites

Mama, cate tampenii adunate intr-un topic :rofl1:!

desigur ca se va creea un precedent periculos, o sa vada ungurii (ianosh & compania) ca se poate obtine autonomia si vor incerca probabil si ei acelasi lucru. oricum nu o vor obtine niciodata, si asa au drepturi numeroase in comparatie cu ce au alte minoritati in tari ca germania, italia si multe altele, dar lor tot nu le ajunge. si asta dupa veacuri in care si-au batut joc de romanii din Transilvania.

De unde crezi ca toti maghiarii vor autonomie? Ai vreun prieten maghiar? Cunosti vreo familie maghiara?

Cel putin aici in Cluj dupa 8 ani de PRM, comunitatie maghiara(care sunt la fel cetateni romani ca si tine) nu vrea altceva decat sa fie lasata in pace, si sa traiasca linistit in aceasta tara.

Am multi prieteni maghiari, care au facut pentru mine decat fostii mei colegi de clasa ;).

Legat de drepturile maghiarilor...se vede ca habar n-ai despre ce vorbesti.

Exista o carte care are ca titlu "Drepturile Omului"...posteaza dupa ce ai citit!

Nu trebuie sa fim de acord cu Kosovo deoarece ne-ar afecta si pe noi ca deh... vor ungurii libertate(go hungAry)

Ce sovinism, ar trebui sa stea in tara lor si sa nu ne frece pe noi la cap...

Asta e cel mai tare reply :rofl1:

Stii ce inseamna nationalism, sau ai citit pe ceva forum despre el?

P.S. Unde sunt moderatorii, care lasa astfel de reply-uri neavertizate?...

Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu-i prea tarziu sa ma transform intr-un criminal in serie, axat pe o anumita specie.

Unii o sa ma intrebe asa ca o sa raspund de pe acum: DA, sunt rasist !

Alta intrebare, alt raspuns: I: De ce ? R: Este un proverb: Cum iti asterni asa dormi. Sper sa prindeti esentialul de aici.

De precizat, pentru tovarasii cu warn: Nu am dat nume ! Nu am jignit pe nimeni !

Am facut doar o afirmatie, despre mine.

Edited by c3nz0r
Link to comment
Share on other sites

NU AI DREPTATE LANCE

CUNOSC BINE ZONA SI AM SI RUDE SI PRIETENI ACOLO

EU KIAR IMI DORESC SA MA RETRAG ACOLO DIN BUCURESTI

=P

AICI NU SE DISCUTA DESPRE LOCUL IN CARE TI`AR PLACE SA STAI (IN LOCUL AGLOMERATIEI DIN ORAS). RECUNOSC, E FRUMOASA ZONA - TOCMAI D`AIA TREBUIE SA AVEM GRIJA DE EA

on t: hai sa facem si tara poponarilor, daca intr`un judet se aduna mai multi poponari; tara francezilor, daca intr`un judet stau mai multi francezi; tara tiganilor s.a.m.d.

Din moment ce traiesti intr`o tara, inseamna ca ai cetatenia respectiva. Nu inteleg de ce vrei sa iesi in evidenta si sa`ti infiintezi propria tara. Pleaca de unde ai venit daca nu`ti place! Chiar asa greu e?

Link to comment
Share on other sites

Privind un pic peste granita la problema independentei regiunii Kosovo putem zice pe moment ca e treaba lor si sa se descurce..Problema e un pic mai compleza..Daca kosovarii reusesc in demersul lor exista un risc serios ca si comunitatea maghiara de la noi sa isi proclame o regiune independenta de statul roman..pe aceleas criterii pe care o cer si cei din Kosovo. Deci pozitia Romaniei nu poate fi decat impotriva acestui demers..

Credeti ca se poate creea un precedent periculos pentru tara noastra?

Lance inchide te rog cat mai repede topicul.. o sa duca la scandaluri.. si ce daca si-ar cere independenta?.. ce legatura are Kosovo cu maghiarii? eu inteleg ca nu-i suportati dar nici chiar asa..

desigur ca se va creea un precedent periculos, o sa vada ungurii (ianosh & compania) ca se poate obtine autonomia si vor incerca probabil si ei acelasi lucru. oricum nu o vor obtine niciodata, si asa au drepturi numeroase in comparatie cu ce au alte minoritati in tari ca germania, italia si multe altele, dar lor tot nu le ajunge. si asta dupa veacuri in care si-au batut joc de romanii din Transilvania.

nu e posibil oricum.. au fost multe petii de autonomie si in Harghita, Bihor samd si n-au optinut politicienii nimic decat cateva mii de voturi.. ar trebui sa va puna pe gandit si sa nu mai scoateti perle pe gura..

Nu trebuie sa fim de acord cu Kosovo deoarece ne-ar afecta si pe noi ca deh... vor ungurii libertate(go hungAry)

Ce sovinism, ar trebui sa stea in tara lor si sa nu ne frece pe noi la cap...

ce n-o sa intelegeti voi smecherii din Bucuresti sau Moldova e ca NU UNGURII ISI CER AUTONOMIA ci politicienii din UDMR.. e acelasi lucru dupa tine? dupa mine sincer nu :) plus ca Ungaria nu e tara lor.. tara lor e Romania.. aici s-au nascut si aici vor muri.. sunt romani de nationalitate maghiara.. asta nu intelegeti voi.. de ex eu mai repede i-as arunca din tara pe bucuresteni (no offence) decat pe unguri :) .. sunt mult mai de treaba ungurii ca si bucurestenii.. nu stiu de unde aveti gandirea asta..

iar asta cu ungurii e efect de turma.. unu zice ca sunt rai ungurii si toti dupa el..

Link to comment
Share on other sites

' date='Feb 18 2008, 09:04' post='2579645']

.. ce legatura are Kosovo cu maghiarii? eu inteleg ca nu-i suportati dar nici chiar asa..

Li se urca la cap, si vor si ei. SI asa se tot discuta despre autonomia lor in zona respectiva. Acum ca au vazut ca se poate, or sa`si dreasca si mai mult. Putin a spus clar ca el se gandeste sa nu izbucneasca si in Romania un caz similar. Basescu s`a aratat si el ingrijorat, dar nu a spus pe fatza ca e vorba de unguri (asta din cauza ca nu`i permite functia).

Daca unora le place sa vina niste straini sa faca legea la ei in casa, e alta treaba. Eu nu ma numar printre aia ;)

DE UNDE ATATA TUPEU SA`TI FACI TU STAT PE TERITORIUL TARII UNDE TRAIESTI?! Tara care ti`a oferit loc de munca, acoperis, tot. Nu te simti bine? Eu nu cred ca ungurii din Covasna pot spune ca sunt batjocoriti sau ceva. Dar urmeaza, daca mai o tin mult pe asta cu autonomia.

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta seamana f mult cu situatia gay`ilor :|

aia vor sa fie sustinuti si sa aibe voie sa se casatoreasca si toate kkturile la pachet.

acu urmeaza restu lumii` care-este maghiarii ` si ce a mai lasat tata` natura cu mama natura prin Romania .

Tot ii ridicati in slavi pe acesti maghiari.

Jesus . :|

Dani tu unde locuiesti ? vad ca ai boala pe bucuresteni` nu e prea frumos raspunsu tau .

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa clarificam.

In primul rand, situatia din Kosovo este diferita de a noastra. Acolo albanezii reprezinta cam 92% din totalul populatiei. Si, sper ca nu se va gasi nimeni sa ma contrazica, ungurii sunt departe de o asemenea majoritate.

Apoi, dupa cum a punctat Dani, la noi politicienii din UDMR sunt problema. De fapt, n-as pune pariu ca albanezii din Kosovo sunt cu totii de acord cu proclamarea independentei, la fel cum nu cred ca ar fi dispusi sa moara ca sa-si apere nou-infiintatul "stat". Nu de alta, dar zona aceea inca n-a uitat ce inseamna razboi civil, purificare etnica, grupari paramilitare si tot restul.

Ca sa nu mai spunem ca nu putem vorbi despre vreun precedent. Noul stat nu va fi recunoscut international si cam asta e. Plus ca nu prea stiu cum va putea guvernul acela sa pastreze ordinea publica si, in ultima instanta, puterea.

Link to comment
Share on other sites

Li se urca la cap, si vor si ei. SI asa se tot discuta despre autonomia lor in zona respectiva. Acum ca au vazut ca se poate, or sa`si dreasca si mai mult. Putin a spus clar ca el se gandeste sa nu izbucneasca si in Romania un caz similar. Basescu s`a aratat si el ingrijorat, dar nu a spus pe fatza ca e vorba de unguri (asta din cauza ca nu`i permite functia).

Daca unora le place sa vina niste straini sa faca legea la ei in casa, e alta treaba. Eu nu ma numar printre aia ;)

DE UNDE ATATA TUPEU SA`TI FACI TU STAT PE TERITORIUL TARII UNDE TRAIESTI?! Tara care ti`a oferit loc de munca, acoperis, tot. Nu te simti bine? Eu nu cred ca ungurii din Covasna pot spune ca sunt batjocoriti sau ceva. Dar urmeaza, daca mai o tin mult pe asta cu autonomia.

cine a zis ca o sa-si faca stat? tu vezi cumva viitorul inaintea noastra? de ce trebuie sa facem scandal pe tema asta?

Chestia asta seamana f mult cu situatia gay`ilor :|

aia vor sa fie sustinuti si sa aibe voie sa se casatoreasca si toate kkturile la pachet.

acu urmeaza restu lumii` care-este maghiarii ` si ce a mai lasat tata` natura cu mama natura prin Romania .

Tot ii ridicati in slavi pe acesti maghiari.

Jesus . :|

Dani tu unde locuiesti ? vad ca ai boala pe bucuresteni` nu e prea frumos raspunsu tau .

gandeste-te de ce :) nu numa eu sunt de aceasta parere (si n-am zis toti, sunt si exceptii)

@cine ii ridica in slavi ma? voi sunteti turci? nu ungurii sunt de vina pt aceste scandaluri.. politicienii sunt de vina ca pun paie pe foc :| chiar nus de unde va vin ideile astea.. Doamne

p.s. sovinismul e in floare la noi in tara si va mai mirati de ce sunt conceptii dinastea printre pruncii din ziua de azi :(

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa clarificam.

In primul rand, situatia din Kosovo este diferita de a noastra. Acolo albanezii reprezinta cam 92% din totalul populatiei. Si, sper ca nu se va gasi nimeni sa ma contrazica, ungurii sunt departe de o asemenea majoritate.

Apoi, dupa cum a punctat Dani, la noi politicienii din UDMR sunt problema. De fapt, n-as pune pariu ca albanezii din Kosovo sunt cu totii de acord cu proclamarea independentei, la fel cum nu cred ca ar fi dispusi sa moara ca sa-si apere nou-infiintatul "stat". Nu de alta, dar zona aceea inca n-a uitat ce inseamna razboi civil, purificare etnica, grupari paramilitare si tot restul.

Ca sa nu mai spunem ca nu putem vorbi despre vreun precedent. Noul stat nu va fi recunoscut international si cam asta e. Plus ca nu prea stiu cum va putea guvernul acela sa pastreze ordinea publica si, in ultima instanta, puterea.

Hmm ptr Dani first..de ce sa inchid un topic in care se atinge o problema de actualitate si nu priveste iar cum sa imi cuceresc colega de banca am 13 ani si sunt emo?

@ real..ia urmareste tu cate state din UE plus SUA deja au recunoscut independenta Kosovo? Nu trebuie sa fii un geniu al politicii ca sa iti dai seama ca UDMR si altii ca ei vor apela la precedentul Kosovo cu prima ocazie

Nu e vorba ca toti ungurii sunt rai sau ca toti isi vor autonomia..dar un lucru e cert..factorii de decizie si oamenii pe care-i votati isi doresc cu ardoare asta.So..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...