Jump to content
Lancelot

Situatia romanilor in Italia

Recommended Posts

Eu stiu ca Italienii nu sunt impotriva romanilr, dar sunt unii italieni care amesteca omul bun cu omul rau doar pt ca au accesi cetatenie.Cretini avem si noi(vezi pe cei ce-l regreta pe "ceasca"),nici noi nu trebuie sa ne lasam speriati de presa din romania care spune ca romanii din italia au o problema majora.Nu cred asa ceva si spun asta pt ca am legaturi acolo si pot sa spun ca stiu "mersul trenurilor". Eu personal ma mut acolo pe 24luna asta, merg la loc sigur de munca si nu am sa fiu discriminat. Dragii mei, italienii ne iubesc, exceptie cateva sute care ne vor pielea...........mare branza, pe vremuri toti ne vroiau pielea, intrebati-l pe Stefan cel Mare sau pe amicul sau Mircea al batran.

Stie cineva un caz in care un cetatean strain ,cu loc de munca,onest si platitor de taxe, a fost expulzat din Italia. Eu am auzit doar de rromi ca sunt expulzati si doar accea urmariti mai demult si cei care traiesc in "satre" prin orasele Italiei.

pt toti cei care spun de genul "daca traia antonescu sau hitler sau ceasca: sa va fie rusine, pune-ti mana pe carte si invatati istorie, poate o sa aflati si voi de ce anume i-a acuzat istoria. epurarea etnica, crimele politice si genocidul sunt condamnate in lumea noastra.Daca traia Ceausescu , probabil parintii vostri putrezeau in puscarie doar pentru faptul ca matusa din state le-a trimis o vedere cu statuia libertatii.

Link to comment
Share on other sites

mi-ar trebui sa iti scriu cateva pagini numai cu ce se ocupa macaronarii astia la mana a 2-a aici..si cum a devenit Romania o piata de desfacere ptr droguri tocmai din cauza acestor frati italieni..sau numai cate nenorociri se intamplau in VOX MARIS in centrul Bucurestiului dupa revolutie cand italienii faceau legea pe acolo..

Tu de ce crezi ca mai multi caopi ai mafiei siciliene si nu numai au fost prinsi in Romania de Interpool? dar nu am auzit sa fi fost facut vreun miting contra acestor italieni atat de civilizati :)

Scuze, acum ti-am vazut raspunsul... e drept ca n-am prea intrat in ultima vreme.

N-am spus ca italienii ar fi usa de biserica. Dar nu strica sa comparam situatiile. Cati romani s-au bagat in afacerile cu droguri? Cati continua sa faca asta? Ar trebui sa cred ca, daca n-ar fi fost italienii, drogurile n-ar fi patruns la noi?

In privinta italienilor care faceau legea la Vox Maris n-are rost sa te contrazic, pentru ca nu stiu ce se intampla acolo pe vremea aceea.Diferenta, asa cum o vad eu, este alta: noi n-am facut nimic atunci cand am fi fost indreptatiti. Italienii vor sa faca. Si nu poti cere cuiva sa nu ia masuri impotriva ta cand il calci pe coada, doar pentru ca tu n-ai facut-o cand situatia era inversa.

A nu se intelege ca sunt de acord sa aiba de suferit toti romanii. Dar este exagerat sa se afirme ca doar tiganii sunt vinovati si ca romanii sunt ingerasi. Pot spune ca am avut mult mai putine probleme cu tiganii decat cu alti romani (si locuiesc aproape de Strada Baicului, la capatul troleibuzelor 69 si 85, deci iti dai seama cati vecini "colorati" am). In privinta situatiei din Occident, as spune ca treaba sta in felul urmator: tiganii fac lucruri ceva mai barbare decat romanii. Altfel spus, tiganii cersesc sau dau in cap, in timp ce romanii prefera sa fure masini, sa sparga bancomate si altele de genul asta (sper ca e clar ca nu ma refer la toti romanii, ci la cei care se tin de infractiuni).

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...