Jump to content
Lancelot

Situatia romanilor in Italia

Recommended Posts

Asta pentru ca habar nu ai despre ce vorbesti.

Din nou ce am scris mai sus.

Ca o ultima mentiune, recunosc ca nici mie nu-mi plac rromii. Nu-i urasc, dar nu-i vreau in preajma mea. Asta e, nu-mi pot schimba firea :P.

Atunci de ce nu li se spune in toate tarile rromi ? ci tigani ? ei cand merg in afara romaniei si fac cine stie ce prostii, striga in stanga si-n dreapta ca-s rromi :blink: nu mi se pare corect atat timp cat doar la noi in tara l-i se spune asa.

Link to comment
Share on other sites

italienii sa-si vada de treburile lor.. ei s-au gasit sa ne comenteze? gunoaiele Europei? Ce legatura are Mutu sau restul romanilor cu ce s-a int in Italia?

dar de atentatele mafiote italiene din SUA nu zice nimeni nimic?

italienii de la noi din tara, care cica sunt patroni, sunt niste nimic-uri, au venit cu cateva mii de lire italiene dupa revolutie si si-au facut firma si acu sunt mari bastani, pantaloni si geci din piele plus 3 femele dupa ei..

rromii nu sunt sfinti dar asta nu inseamna ca toti sunt de vina.. Ungaria are 8 mil de loc din care 3 sunt rromi.. asta inseamna ca rromi toti sunt romani?

p.s. daca italienii aveau comunismul nostru cred ca era mai inapoiati ca noi de 2 3 ori.. nu cred ca rezistau la ce am rezistat noi in 80 - 90

Link to comment
Share on other sites

Atunci de ce nu li se spune in toate tarile rromi ? ci tigani ? ei cand merg in afara romaniei si fac cine stie ce prostii, striga in stanga si-n dreapta ca-s rromi :blink: nu mi se pare corect atat timp cat doar la noi in tara l-i se spune asa.

Pai tocmai ca NU li se spune tigani in toate tarile. Oficial, in nici una. Asa cum noi ne spunem de nici 200 de ani romani, au si ei dreptul sa fie numiti cum vor. Nu-mi place sa dau linkuri de pe wikipedia, dar fac o exceptie aici.

Mai in gluma, mai in serios, poate se razbuna pe romani pentru ca i-au tinut in sclavie pana spre mijlocul secolului 19, fiind in fapt ultimii sclavi (oficiali) in Europa, iar Moldova si Muntenia, ultimele state sclavagiste.

@Dani - pana cand or fi in Ungaria 3 milioane de rromi (si 8 milioane de locuitori), mai ai de asteptat. Mai repede vor fi 3 milioane de chinezi ... Documenteaza-te un pic inainte de a emite astfel de "teorii" :P

Link to comment
Share on other sites

@Dani - pana cand or fi in Ungaria 3 milioane de rromi (si 8 milioane de locuitori), mai ai de asteptat. Mai repede vor fi 3 milioane de chinezi ... Documenteaza-te un pic inainte de a emite astfel de "teorii" :P

sunt in jur de 800 de mii.. eram grabit.. chiar nu stiu unde citisem de 3 mil.. dar oricum nu asta vroiam sa subliniez..

fetita de 14 ani scuipata de copiii italieni

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai ca NU li se spune tigani in toate tarile. Oficial, in nici una.

In Franta li se spune "gitain"

In Germania & Austria "zigeuner"

In Rusia "Tigan"

In Bulgaria "Tiganii"

In Norvegia & Suedia "zigenare"

In Ungaria "Cigany"

In Serbia & Croatia "Cigani"

In Grecia "Tsiganos"

In Portugalia "Cigano"

In Polonia "Cygan"

etc.

Probabil ca doar la voi in Maramures si in cladirea aia mare din Bruxelles li se spune "Rom" ("Roma"), dar generalizezi prea mult.

De altfel, Recomandarea 1203/1993 a Consiliului Europei se cheama : "Tigani in Europa. Tigani Europeni". Stii ce scriau "oficialii" tai acolo? Ca CE (UE) GARANTEAZA dreptul la libera circulatie al minoritatilor nomade din Europa. Mai trebuie sa iti spun care este principala minoritate considerata ca fiind nomada in Europa?

Te-as intreba unde sunt "oficialii" tai acum, cand li se ingadreste tiganilor (cetateni europeni intre timp) dreptul la libera circulatie in Italia, prin expulzari si "repatrieri" fortate (libera circulatie garantata in mod foarte oficial chiar de catre ei, marii "europeni").

Abia acum 10 ani, prin Rezolutia 44/1997, UE stabileste sa nu se mai foloseasca termenul de "tigan" ci cel de Rom (cu pluralul Roma), respectiv "aven amentza" (in statele britanice).

Actul cu pricina imi aduce aminte de normative ale CC al PCR, organism rupt de realitate, care dadea norme nu in functie de realitatile existente in cadrul comunitatii de 22 de milioane de oameni, ci a unei "relitati" cunoscuta doar de cei care compuneau comitetul central.

Probabil ca ar trebui modificate (dupa mintea Bruxellesului) titluri ca "Mica tiganida" in "Mica Romanida" sau "Little Avens Amentzianiada", iar titluri de tablouri ca "Junge Zigeunerinnen" in "Junge Romanes" (asa cum ar fi vrut probabil si marele european Joseph Goebbels :P )

Beethoven, in anul de gratie 2007, toate vrajelile astea cu multiculturalitatea, globalizarea, infratirea intre popoare sunt simple utopii. Tu ai dreptul sa crezi in ele, evident, numai ca realitatea imediata demonstreaza ca hartia poate suporta cu stoicism orice, cand iesi pe strada e o mica problema.

iar Moldova si Muntenia, ultimele state sclavagiste.

Prostia asta e din vreun manual recent de istorie?

Stat sclavagist este acel stat in care sclavii reprezinta principala forta de productie. Tu chiar crezi ca cele cateva mii de tigani-sclavi de pe langa manastiri si curtile domnesti reprezentau principala forta de productie in Moldova si Muntenia? Haida'de'.

@Dani - pana cand or fi in Ungaria 3 milioane de rromi (si 8 milioane de locuitori), mai ai de asteptat.

Cu un "Dictat de la Viena" se rezolva instant.

fetita de 14 ani scuipata de copiii italieni

Ma intreb unde sunt toate "Baronesele", "Contesele", "Alinele Mungiile-Pipidele", "Patapievicii" si alti crizati care atunci cand se intampla dintr'astea in Romania sar de cur in sus ca arsi si ne explica cat de intoleranti, barbari, extremisti, anti-europeni, redusi si needucati suntem noi, romanii.

Poate ne raspunde Beethoven.

Beethoven, chiar nu vezi ca asta cu "europa", "multiculturalitatea", "prietenia seculara germano-franceza", "integrarea turcilor in comunitatea germana :)) " , "blablabla blablabla" sunt simple cuvinte pe hartie? Ca UE cu toate Parlamentele, Comisiile, si Consiliile se comporta la nivel macro exact ca Romania. Ca dau rezolutii si recomandari pe care le respecta doar atunci cand le pica lor bine? Ca atunci cand interesul marilor puteri economice europene o cere, orice lege adoptata de Parlamentul European este data uitarii? Ca daca se intampla o belea in Romania pun in discutie salvgardari, iar daca se intampla acelasi lucru intr-o tara ca Italia sau Franta totul se musamalizeaza?

Ce face Europa care ne critica pentru "xenofobie", "rasism", etc. acum cativa ani? Atunci cand au semnat tratatele de aderare cu Romania si Bulgaria, stiau foarte bine ca asta inseamna peste 2,5 milioane de viitori cetateni europeni de etnie tiganeasca. In mod normal, de la 1 ianuarie 2007, problema tiganilor este problema lor, sunt tiganii lor, sa se spele cu ei pe cap, ca nu i-a obligat nimeni sa ne adere la ei.

Ce fac ei, marii democrati, multiculturali? Ii baga pe tigani intr-un tarc numit "Romania" si se fac ca au rezolvat problema.

Si apropos de "statele civilizate"... Germania, Tarile de Jos, Franta, Italia, Spania si-au rezolvat problema tiganilor pe fondul celui de-al doilea razboi, integrandu-i prin impuscare. Numai "barbarii", ("ultima reduta a sclavagismului din Europa") din spatiul carpati-danubiano-pontic i-au trimis in concediu in Transnistria pentru vreo doi ani, dupa care s-au intors (asta pentru posturile cu "unde'i Antonescu").

Link to comment
Share on other sites

Thora, n-am chef sa-ti iau la puricat afirmatiile punct cu punct. Amesteci lucrurile dupa cum iti convine, te faci ca nu intelegi ce scrie pe-acolo si scrii fraze pompoase, amintindu-mi de un citat eminescian. Iti dai tu seama singur la ce ma refer.

S-a afirmat ca doar in Romania au pretentia sa fie numiti rromi, afirmatie cat se poate de incorecta. Dupa cum mentionezi si tu, din 1997 s-a stipulat folosirea numelui de rrom. Ce ai scris tu nu are nici o relevanta referitor la acest aspect. Faptul ca au trecut doar 10 ani nu le altereaza cu nimic dreptul de a fi numiti asa cum doresc ei.

Referitor la acele utopii de care vorbesti, spre binele tuturor ar fi sa fie mai mult de atat, altfel stim cu totii care vor fi primele tari care se duc pe apa sambetii.

Referitor la toleranta, oamenii nu se schimba in decenii. Trebuie inceput de undeva, prima etapa fiind sa crezi ca se poate schimba ceva. Evolutia relatiilor franco-germane probabil nu e chiar cum pare, dar oricum e pasul cel mai mare facut in ultimii 50 de ani in acest domeniu. Daca s-ar fi intamplat dupa primul razboi mondial, nu se ajungea la al doilea. Parerea mea.

Ca o mentiune personala, privind fata de 14 ani scuipata de copii italieni, la 5 ani am fost batut pana am lesinat IN GRADINITA pentru simplul fapt ca nu prea vorbeam romaneste. Mi-au rupt inclusiv sandalele, DUPA ce m-au lovit din spate cu un autobuz metalic in cap si am lesinat. Am tras concluziile, am invatat anumite lucruri , ca rezultat in scoala generala o intreaga clasa isi facea curaj sa-mi dea o mama de bataie, de ciuda ca participam la olimpiada de romana cu rezultate mult superioare lor, desi eram la sectia maghiara (si pentru ca nici unul dintre ei nu reusise sa o faca de unul singur), iar unii colegi de clasa nutreau sentimente oarecum asemanatoare. E drept ca problema lor era mai degraba cu originea mea germana si participarea la olimpiada nationala de limba maghiara :P. Sa-ti mai spun ca dupa ce primii doi au cazut gramada, ceilalti douazeci au gasit de cuviinta sa bata din gura inca un pic si sa-si ia talpasita? Si-au lasat acolo si unul din colegi, care era inca incostient. Halal spirit de camaraderie :D.

Daca eu pot sa cred cu convingere ca legea pumnului si xenofobia nu aduce nimic bun, poate si altii vor fi in stare ... Daca nu, totul se va rezuma intr-un final apoteotic la reducerea populatiei pamantului la vreo 2-3 miliarde (in cazul fericit). Oricum, fiul meu va creste in spiritul tolerantei. E drept ca nici capacitatile de autoaparere nu vor fi neglijate. :D

Tu chiar crezi ca acum 150 de ani erau cateva mii de "tigani" in Moldova si Muntenia? Apopo, oricum vrei sa o intorci, pana la abolirea oficiala a sclaviei, tarile sunt sclavagiste. Ca fapt divers, cartile de istorie romanesti nu se inghesuie sa pomeneasca de asa ceva, dar nici nu confunda Trianonul cu Viena.

Link to comment
Share on other sites

Da in timp ce hmm sa zicem ca in Moldova si Muntenia mai erau tigani sclavi...in Transvilania romanii erau tratati mai rau decat niste sclavi in prorpia tara de catre civilizatii si lumninatii austro-ungari..

Off topic:

Da Lance. I-au tratat atat de rau ca i-au exterminat (sau vandut) pana la ultimul. :error: Ma intreb insa cum au fost atunci atat de multi in 1918?

Link to comment
Share on other sites

S-a afirmat ca doar in Romania au pretentia sa fie numiti rromi, afirmatie cat se poate de incorecta. Dupa cum mentionezi si tu, din 1997 s-a stipulat folosirea numelui de rrom. Ce ai scris tu nu are nici o relevanta referitor la acest aspect. Faptul ca au trecut doar 10 ani nu le altereaza cu nimic dreptul de a fi numiti asa cum doresc ei.

Stii care este problema? Ca rezolutia din 1997 aproape a coincis cu atribuirea codurilor de tara din trei litere.

Ghici ce cod de tara a primit Romania? ROM.

Stii ca inca exista milioane de pasapoarte si carti de identitate cu : IDROM POPESCU VASILE ?

Ne mai miram ca tigan=roman=rom ?

O sa imi spui ca de obicei, ca a fost o simpla coincidenta. Ei bine, eu nu cred in coincidente.

Opt ani a trebuit ca Romania sa ceara sa se schimbe codul de tara... in competitiile sportive abia din februarie nu se mai scrie ROM ci ROU.

Popescu Vasile al carui ID, contine la nationalitate ROM, nu este discriminat?

Iar presa straina foloseste termenul de tigan in continuare. Citeste Frankfurter Allgemeine Zeitung sau Corriere della Serra, in Romania nici nu se pune problema sa se foloseasca cuvantul tigan.

Si da, doar in Romania se face supertamtam pe tema Rom-tigan, ascultam un bulibasa care cazuse in penibil... Mailat cica ar fi tigan, dar nu de etnie roma, ci tigan rudar, care nu e rom.

Referitor la toleranta, oamenii nu se schimba in decenii.

Nu se schimba in general. Ia tu un tigan sau un negru si integreaza-l in Finlanda.

Sau ia un negru si incearca sa il integrezi in comunitatea din Certeze, Camarzana sau Botiza.

Cand am fost ultima data la Satu Mare, un prieten din Camarzana, dupa ce mi-a aratat noua lui casa din pivnita pana la ultima camera, a tinut mortis sa urcam pe terasa... si ma tot intrebam ce are sa imi arate. Vroia sa imi arate ca uitandu-ma de jur-imprejur, nicaieri cat pot cuprinde cu privirea nu se vorbeste "bozgoreste". Probabil ca era unul din cei doi batuti mar de tine in generala, dar vreau doar sa iti explic ca toleranta tinde catre zero.

Tu chiar crezi ca acum 150 de ani erau cateva mii de "tigani" in Moldova si Muntenia? Apopo, oricum vrei sa o intorci, pana la abolirea oficiala a sclaviei, tarile sunt sclavagiste.

Chiar vrei sa o intorc?

Ei bine, in Tarile Romane nu a fost niciodata abolita oficial sclavia.

Iar romii (sau Roma) in cazul asta nu au fost niciodata sclavi, pentru ca documentele fac referire la "desrobirea tiganilor".

Afla ca intre robii tigani din Moldova si Tara Romaneasca si şerbii romani din Transilvania nu exista nici o diferenta, decat de numar.

Tin de asemenea sa iti mai spun, ca doar formal, toti tiganii erau robi, mare parte din ei fiind nomazi (deci exclus de a putea fi sclavi) si erau "robi in proprietatea statului" (adica a nimanui).

Iar daca e sa o luam asa, ultimile tari sclavagiste din Europa au fost Imperiul Britanic si Franta, ale caror colonii aveau economia bazata pe existenta sclavilor.

Ca fapt divers, cartile de istorie romanesti nu se inghesuie sa pomeneasca de asa ceva, dar nici nu confunda Trianonul cu Viena.

Ca fapt divers cartile de istorie romanesti pomenesc de statul sclavagist al lui Burebista, care din cauza vastelor plantatii de vita de vie avea probleme sociale din cauza alcoolismului.

Asa ca nu m-ar mai mira nimic.

Si in toate cartile de istorie scrie despre "Desrobirea tiganilor".

Si nu Beethoven, nu confund nimic. De obicei, la Trianon se consacra prin Tratat ca Trasilvania este teritoriu Romanesc.

La Viena, de obicei se se da prin Dictat Transilvania Ungariei. CU TIGANI CU TOT.

Acum ai priceput?

Da Lance. I-au tratat atat de rau ca i-au exterminat (sau vandut) pana la ultimul. Ma intreb insa cum au fost atunci atat de multi in 1918?

Hai sa nu vorbim despre exterminari... ca imi aduc aminte...

Te saluta, draga Beethoven, cineva pe al carui pasaport este trecut (inca) ca identificare personala IDROM................ Asta desi familia mea isi are radacinile in Norvegia. Asta nu e discriminare?

Ca sondaj... mai sunt persoane care au indicativul de nationalitate in Psaport sau Cartea de Identitate ROM?

Link to comment
Share on other sites

Thora, esti nitel pe langa. In ceea ce priveste pasaportul, statul roman e cel care a "tradus" termenul de CETATENIE CU NATIONALITY (NATIONALITE), incercand sa faca din toti cetatenii romani de alte nationalitati romani in ochii lumii. O fi dand bine la sustinerea ideii de stat national. :error: Uite-asa i-au transformat (si) pe rromii din Romania din CETATENI romani in oameni de NATIONALITATE ROMANA. Tu afirmi ca de vina e sintagma ROM din vechile pasapoarte? Interesant, parca tot tu sustineai ca nicaieri in lume nu se gandeste la ei lumea ca rom, ci ca tigan. O fi mai placut sa dai vina pe altii si sa cauti conspiratii anti-romanesti decat sa vezi manarelile romanesti in ale pasapoartelor?

Inca ceva: prin anii '80 am fost intr-un scurt turneu prin Germania (de est) Czehoslovakia si Ungaria. In timp ce imi cumparam o inghetata in Praga, vanzatoarea m-a intrebat zambind de unde sunt (de fapt, mai mult prin semne :D) La raspunsul meu - Romania, fetita din spatele meu care statea si ea la rand mi-a trantit-o scurt: rumanski - tiganski. O fi fost influentata de pasapoartele cu ROM care urmau sa apara peste vreo 10 ani? :dontknow:

Probabil cei care repeta obsesiv ca "toleranta tinde spre zero", dand exemplu oameni din aceasta categorie pe care-i considera prieteni, nu se vor schimba. Cu toate astea eu cred ca exista sperante pentru umanitate. Mici.

Daca te documentezi un pic, o sa afli despre "tigani" vanduti de la un mosier la altul, ceea ce cam contrazice afirmatiile tale. In acelasi timp NU o sa gasesti serbi vanduti. Nemaivorbind de faptul ca serbi erau si unguri, si sarbi etc. (nu si nemti, din cate stiu) asa cum erau si romani care nu erau serbi, pe cand in Muntenia si Moldova TOTI "tiganii" erau sclavi, inclusiv cei care intrau din alta parte pe teritoriul tarilor.

Referitor la Viena, vad ca nici acum nu ai inteles. Acel dictat in nici un caz nu a REDUS populatia Ungariei, iar Dani vorbea de 8 milioane, cifra la care se poate ajunge doar prin reducerea populatiei actuale.

Apropo, diferenta dintre Tratat si Dictat e data doar de partea din care privesti lucrurile.

Link to comment
Share on other sites

Da in timp ce hmm sa zicem ca in Moldova si Muntenia mai erau tigani sclavi...in Transvilania romanii erau tratati mai rau decat niste sclavi in prorpia tara de catre civilizatii si lumninatii austro-ungari..

Lance aici cam o intorci destul de urat ...nivelul de trai din Transilvania era peste cu mult fata de cel din Romania si nu putini au fost romanii care au regretat unirea ...si asta nu pt ca erau tratati ca sclavi :)

p.s beeth de admirat ca dupa episodul de la gradinita ai devenit un rege nedeclarat la scoala :D

Link to comment
Share on other sites

Da in timp ce hmm sa zicem ca in Moldova si Muntenia mai erau tigani sclavi...in Transvilania romanii erau tratati mai rau decat niste sclavi in prorpia tara de catre civilizatii si lumninatii austro-ungari..

very very nice. #-o

cat despre situatia romanilor din Italia... tragic ca s-a ajuns la asta, iar rezolvarea nu stiu unde va fi, in nici un caz la mijloc...

Link to comment
Share on other sites

Guest cataforcs2

Ce am auzit astazi de la o profesoara care a venit din Italia ... :banghead: .Italienii ne cred pe noi foarte inapoiati..adik ei nu credeau k noi avem masini de spalat,aspiratoare sau in nici un caz televizoare ...ceea ce mi s-a parut un lucru socant :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ce am auzit astazi de la o profesoara care a venit din Italia ... BangHead.gif .Italienii ne cred pe noi foarte inapoiati..adik ei nu credeau k noi avem masini de spalat,aspiratoare sau in nici un caz televizoare ...ceea ce mi s-a parut un lucru soca
Nu ti vine sa crezi a ?

Cand sa dus mama prima data in Italia acum 3 ani , o intrebau italienii daca la noi a ajuns curentul electric.Un vecin care lucra pe santier a fost intrebat daca la noi sa auzit de faiantza :|

Link to comment
Share on other sites

Am fost şi eu pt prima dată in vacanţă in Italia , anul acesta prin iulie , in Padova , şi am stat in gazdă la nişte italieni... pot spune că au fost foarte de treabă, şi nu ne credeau nişte înapoiaţi.

Cât am stat acolo , o săptamână, au fost foarte de treabă, nu numai acea familie dar şi cei cu care ne întâlneam pe strada/pizzerii...şi când spuneam că suntem din Romania nu se scârbeau, chiar erau interesaţi să audă despre ea...

Un singur lucru nu mi-a placut la italieni...fetele lor au maxim 25% din frumuseţea fetelor noastre ;)

Link to comment
Share on other sites

Ce am auzit astazi de la o profesoara care a venit din Italia ... :banghead: .Italienii ne cred pe noi foarte inapoiati..adik ei nu credeau k noi avem masini de spalat,aspiratoare sau in nici un caz televizoare ...ceea ce mi s-a parut un lucru socant :blink:

Italienii care spun asta , sunt inapoiati ... E chiar asa de greu sa aflii? Macar noi nu generalizam...

Link to comment
Share on other sites

eu am in cls un pusti italian .. si in perioada asta de scandal ii era frica sa iasa din casa, nu zic ca e bine ce fac ei in It, dar nu trebuie sa le raspundem cu aceasi moneda ca am fi mai "inapoiati" decat ei.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...