Jump to content
Lancelot

Situatia romanilor in Italia

Recommended Posts

Dupa cate ati vazut situatia in Italia a romanilor plecati la munca ( nu la furat) a degenerat considerabil in ultimele zile...Motivele? Asimiliarea comunitati de romani cu comunitatea de rromi aduce grvae deservicii Romaniei..si nu e prima oara vezi cazul Marea Britanie..

Sa nu uitam ca si la noi in tara sunt o groaza de italieni ratati cu aere de mafioti ...pe care nu s-a grabit nimeni sa-i alunge cu pietre inca..

Iata deci ca una din tarile unde romanii plecau cu incredere ptr a face un ban bun a ajuns zona de razboi...din vina tiganilor si nu in ultimul rand a italienilor

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea acuma ce cred eu!

Pai sa incepem cu dreptul.....

In mare parte romani din Italia cei care intradevar muncesc, carte de munca, loc asigurat chiar locuinta proprie ar merita din tot plinul sa stea in aceea tara.

Cat despre Romi "tigani" toti acolo se duc sa dea cu furtu pe unde apuca,nu cred ca o sa apucam vremuri vazand Romi la munca cinstita si devotata. =))

Tot aceleasi chesti si in cazul Angliei acuma ce ii mai auzeam si eu pe alti daca ar mai trai Hitler sau "Ceasca" =)) i-ar impusca....vorba vine bine le-ar face ! :gun: :dooh:

Ce n-am dreptate? :violent:

Link to comment
Share on other sites

respect romanilor...care se chinuie...pleaca din tara..si trec prin multe mizerii doar pentru un ban....iar ..pentru tigani astia jegosi care ne fac tara de ras....e numai vina noasta....au ajuns altii sa ii omoare pentru ca noi nu am fost in stare :-??:|

Si daca ar mai trai Antonescu...ehee...atunci ar fi fost frumos :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt convins ca situatia din Italia va degenera si mai mult.Mult mai mult.

Astazi la stiri auzisem ca dupa tot ce s-a intamplat, alt tigan a atacat si jefuit pe cineva in Italia. Nu stiu cat este adevarat sau cat este o fabulatie a presei, insa dupa cate s-au intamplat si dupa ce le-a ajuns italienilor cutitul la os vor reactiona si la cel mai mic semn negativ. Azi am vazut ura in ochii unei italience directionata impotriva romanilor si mi-am dat seama ca sunt multi ca ea. Nu e de condamnat decat confuzia facuta intre tigani si romani nu si ura impotriva unor indivizi de genul retardatilor care au patat un popor intreg.Ura este de inteles, nimanui nu-i place sa piarda pe cineva drag sau sa fie jefuit...and so on....insa este pacat ca romanii din Italia care sunt stabiliti acolo si care au cautat sa isi faca o viata mai buna sufera din cauza asta.

Anyway.. nimic bun nu cred ca o sa iasa din asta.

As mai spune si altele dar iar o sa mi se spuna ca sunt rasist.. Poate la timpul potrivit ;)

Sper ca de data asta sa nu se mai trezeasca careva ca vorbeste fara sa citeasca cu atentie ce am scris...am mai patit asta :))

L.E. Sper ca italienii o sa reuseasca sa inteleaga ca romanii nu sunt acelasi lucru cu rromi.. :| desi ma indoiesc.. daca pana acum nu si-au dat seama. Nu ca imbecilii care ne guverneaza ar fi facut vreun efort sa transmita asta mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu e buna generalizarea (exceptie matematica :P). S-a gasit chiar acest popor de macaronari sa faca gura mare. Ei in sinea lor se poarta ca niste tigani. Numai in preajma unor italieni care se cearta sa nu stai.

Cat despre "mafiotii" din Romania, sunt pline cazinourile de aici de batrani italieni cu figuri, care pana la urma sfarsesc "intepati" de tinerele noastre :)

Link to comment
Share on other sites

Sa nu uitam ca si la noi in tara sunt o groaza de italieni ratati cu aere de mafioti ...pe care nu s-a grabit nimeni sa-i alunge cu pietre inca..

Iata deci ca una din tarile unde romanii plecau cu incredere ptr a face un ban bun a ajuns zona de razboi...din vina tiganilor si nu in ultimul rand a italienilor.

Da... eu privesc lucrurile putin altfel.

In primul rand, nu doar rromii se tin de prostioare afara. In Marea Britanie (ca tot vorbeai de ea) romanii erau la un moment dat (si poate inca mai sunt) pe primul loc printre spargatorii de bancomate. Va mai amintiti cazul romanului impuscat acum cateva luni? Din cate am aflat, baiatul era bagat in niste afaceri mai putin legale si, impreuna cu amicii lui, a incalcat teritoriul unor mafioti locali.

In al doilea rand, nu prea isi are rostul comparatia facuta de tine. Ti-au facut ceva italienii aia ratati cu aere de mafioti? Au omorat pe cineva? Aere de mafioti au si romanii. Si? "A avea aere de mafiot" nu inseamna "a fi mafiot".

In al treilea rand, cazul rromilor este unul special. Cei mai multi vor sa-si vada de ale lor (in sensul rau), dar, daca se gasesc si unii care vor sa se integreze in societate, cum sunt tratati? Sunt asimilati majoritatii rromilor si respinsi de romanii care, orice ar spune oricine, nu sunt rasisti.

In al patrulea rand, de ce e vina italienilor? Pentru ca generalizeaza? Noi nu facem la fel?

Oricum, problemele astea nu vor disparea.

Link to comment
Share on other sites

situatia romanilor se va agrava nu numai in Italia....cred ca in curand va cuprinde si celelalte state unde romanii au emigrat datorita tampeniilor pe care le fac atat romii cat si unii romani

parerea mea este ca s-a gresit atunci cand li s-a dat voie tiganilor sa-si spuna romi pentru ca strainilor le este greu sa faca deosebire intre numele de "romi" si "romani"

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar , din cauza unor lichele (fie ca sunt romani sau rromi) au de suferit oamenii cinstiti care incearca sa-si stranga un ban pt. a-si face o anumita situatie in tara . Si italienii au dreptate intr-un fel (desi generalizeaza) , nici mie nu mi-ar conveni sa vina alte nationalitati in Romania sa faca tot felul de infractiuni la drumul mare .

Link to comment
Share on other sites

problema majora este ca se generalizeaza toata chestia, sunt romani la fel si tigani care fac numai magarii ( si care ar merita sa fie executati ) partea care munceste cinstit si isi vede de treaba nu e suportata de italieni pentru ca li se taie macaroana si lor in sensul ca nu mai sunt atat de bine platiti ( nu fac 1500 ci numai 900 euro la luna ) daca nu le convine plata, patronul angajeaza romanul, care pentru cateva sute de euro pe luna munceste zi lumina si nici nu comenteaza... despre treaba asta cu locurile de munca povestim in 5 ~ 6 ani cand romania se va umple de moldoveni chinezi si africani si romanasul nu va avea loc de ei, cand or incepe sa fure sa dea in cap pe strada fix la fel se va reactiona poate chiar mai rau.

Pana una alta sa ne rugam sa nu trimita acasa toate scursurile hoti talhari ciorditori si alti ratati mai bine ii ascund pe la ei pe undeva

EXACT in situatia asta au fost si italienii prin ani 30 cand toate javrele lor au plecat in america si si americanii putin mai hotarati i-au cam rezolvat in cativa ani

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare corect ca noi romanii sa suferim din cauza rromilor...Sper sa inteleaga si italienii asta...

Nici mie ... cum am mai spus si intr-un topic mai vechi legat de un subiect asemanator, sunt anti-tigani ... din cauza lor noi patim asemenea lucruri ? Not fair ... m-am contrazis cu un prieten pe acest subiect si parerea mea a fost urmatoarea : Noi le-am oferit locuri de munca, educatie, drepturi si ei, ca sa spun mai pe ocolite, ne-au aratat degetul ... multi dintre ei cand aud de munca sau de educatie spun NU. De ce oare ? Lene ?

Parerea amicului meu a fost urmatoarea : Noi incercam sa ii renegam pe ei pt. simplu fapt ca sunt hoti, violatori si in general trouble makers dar nu ne-am gandit sa le oferim o mana de ajutor si, daca e sa vina la tine la firma un tigan si un roman cu aceleasi pregatiri, binenteles ca tu alegi romanul, tiganul ramane fara loc de munca si normal ca fura pt. ca e instinctul de supravietuire ... eu nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai cred ... :|

PS : Exista o campanie facuta de Noua Dreapta cu tema "O imagine mai buna a Romaniei in lume" ... daca va intereseaza sa va implicati sau sa vedeti despre ce e vorba.

Link to comment
Share on other sites

Acolo sunt 2 probleme.

1. romanii sau tiganii care sunt acolo sa muneasca cinstit, care nu fura/omoara etc

2. romanii sau tiganii care fac belele.

Din pacate pentru Romania, italienii iau masuri impotriva tuturor.

e gresit sa spunem ca rromii sunt de vina, ca in aceasi masura sunt si romani care dau in cap prin ganguri.

Link to comment
Share on other sites

Acolo sunt 2 probleme.

1. romanii sau tiganii care sunt acolo sa muneasca cinstit, care nu fura/omoara etc

2. romanii sau tiganii care fac belele.

Din pacate pentru Romania, italienii iau masuri impotriva tuturor.

e gresit sa spunem ca rromii sunt de vina, ca in aceasi masura sunt si romani care dau in cap prin ganguri.

intr-adevar sunt si romani, dar nu asa multi ca ei. btw, daca nu s-ar lua masuri la fel impotriva tuturor (cetateni romani) s-ar ajunge la discriminare, si astfel incalcarea drepturilor omului, ca deh, teoretic sunt si ei oameni :blink: #-o

Link to comment
Share on other sites

e gresit sa spunem ca rromii sunt de vina, ca in aceasi masura sunt si romani care dau in cap prin ganguri.

Eu spun ca e gresit sa le spunem rromi si nu TIGANI ceea ce sunt pana la urma.

Peste tot in lume ei sunt numiti tigani, doar la noi s-au trezit ca pot face presiuni sa fie numiti rromi. La mintea unui om din strainatate care stie despre Romania ca e in Europa si eventual langa Marea Neagra, credeti ca nu confunda cand aud rromi si romani ? Ai putea zice ca e o prescurtare ...

Nu zic, sunt care si muncesc si duc un trai decent, dar de aceea tot tigani sunt.

Si oricum, chestii de astea se intampla peste tot, problema e ca in italia a fost mult mai mediatizat decat alte cazuri (la noi 2 americani au ucis din cauza imprudentei la volan, un italian parca acu ceva vreme a omorat o familie de romani etc etc)

Link to comment
Share on other sites

Haideti, totusi, sa fim seriosi: chiar credeti ca vor fi expulzati romanii? Vor trimite niste infractori inapoi in Romania (pentru ca nu le convine sa-i intretina pe banii lor), apele se vor linsiti si gata. Pana data viitoare, desigur. Era de asteptat ca politicienii lor sa ia atitudine si sa spuna ca vor face pe dracul in zece... sau credeti ca pe ei nu-i intereseaza sa fie bine vazuti de electorat? :)

Prefer sa ma abtin in privinta Noii Drepte.

Link to comment
Share on other sites

Nu se mai ajunge sa se diferentieze romanii d RRomani -_- Sau chiar mai rau, nici nu stiu k exista si romani, ci doar rromani 0_0.

O intamplare frumoasa s-a intamplat in vara asta in Germania unui prieten de-al meu: era intr-un hotel, in holul acestuia. Dupa un timp prietenul meu incepe sa vb cu un picolo d p acolo si picoloul il intreaba dak e din Rusia (din cauza accentului) Prietenul meu ii spune k e din Romania, la care tipul ramane o.O: "Cum? Nu cred, toti din Romania au culoarea pielii ca si mine" ( el fiind arab) -_-

No comment

Link to comment
Share on other sites

se face prea multa zarva pe tema aceasta....Am vazut la stiri zilele astea k ceva colonel tragator de elita a iesit pe balcon si a ranit 8 persoane si a omorat 2 din care 1 era politist...si nu se aude nimik te treaba asta si k in rom a dat in cap la cineva k asta stiu cel mai bine deja gata...toti suntem bagati in aceeasi oala cu el... :-?? ; dar nimeni nu zice de un lucru bun facut de romani peste hotare...asta e presa #-o

Link to comment
Share on other sites

Eu spun ca e gresit sa le spunem rromi si nu TIGANI ceea ce sunt pana la urma.

Asta pentru ca habar nu ai despre ce vorbesti.
Peste tot in lume ei sunt numiti tigani, doar la noi s-au trezit ca pot face presiuni sa fie numiti rromi.
Din nou ce am scris mai sus.

La mintea unui om din strainatate care stie despre Romania ca e in Europa si eventual langa Marea Neagra, credeti ca nu confunda cand aud rromi si romani ? Ai putea zice ca e o prescurtare ...

Conform unor discutii avute cu un cadru universitar din afara Romaniei (si fara granita comuna), peste tot in lume sunt rromi, doar ca in Romania sunt majoritari. Radeti daca vreti, mie nu mi-a venit sa rad. Cand l-am atentionat sa se uite un pic mai bine la mine si la colegii mei, s-a uitat lung si in sus, apoi a exclamat: "Pai sunteti din Ardeal, ceea ce schimba lucrurile". Tot aceeasi minte luminata spunea ca toti italienii sunt tigani :P.

Nu zic, sunt care si muncesc si duc un trai decent, dar de aceea tot tigani sunt.
Acelasi lucru, litera de litera se spune in acest moment despre romani. Iti place?

Si oricum, chestii de astea se intampla peste tot, problema e ca in italia a fost mult mai mediatizat decat alte cazuri (la noi 2 americani au ucis din cauza imprudentei la volan, un italian parca acu ceva vreme a omorat o familie de romani etc etc)

Peste tot se intampla tot felul de magarii, cand insa jumatate din imigrantii dintr-o tara se tin de lucruri necurate, nu e de mirare ca nu-i vrea lumea pe-acolo. Nici macar cei care sunt la lucru nu-s toti curati ca lacrima, majoritatea lor au inceput sa lucreze la negru, ceea ce e tot o infractiune. Nemaivorbind ca ocupa locurile de munca ale localnicilor, stricand piata fortei de munca.

Pe de alta parte, cine se aseamana se aduna. Oare cat de mare este numarul cetatenilor romani care comit astfel de chestii in Austria, Germania, Danemarca, Olanda, Suedia, comparat cu al celor din Italia, Franta, Spania?

Ca o ultima mentiune, recunosc ca nici mie nu-mi plac rromii. Nu-i urasc, dar nu-i vreau in preajma mea. Asta e, nu-mi pot schimba firea :P.

Link to comment
Share on other sites

Da... eu privesc lucrurile putin altfel.

In primul rand, nu doar rromii se tin de prostioare afara. In Marea Britanie (ca tot vorbeai de ea) romanii erau la un moment dat (si poate inca mai sunt) pe primul loc printre spargatorii de bancomate. Va mai amintiti cazul romanului impuscat acum cateva luni? Din cate am aflat, baiatul era bagat in niste afaceri mai putin legale si, impreuna cu amicii lui, a incalcat teritoriul unor mafioti locali.

In al doilea rand, nu prea isi are rostul comparatia facuta de tine. Ti-au facut ceva italienii aia ratati cu aere de mafioti? Au omorat pe cineva? Aere de mafioti au si romanii. Si? "A avea aere de mafiot" nu inseamna "a fi mafiot".

In al treilea rand, cazul rromilor este unul special. Cei mai multi vor sa-si vada de ale lor (in sensul rau), dar, daca se gasesc si unii care vor sa se integreze in societate, cum sunt tratati? Sunt asimilati majoritatii rromilor si respinsi de romanii care, orice ar spune oricine, nu sunt rasisti.

In al patrulea rand, de ce e vina italienilor? Pentru ca generalizeaza? Noi nu facem la fel?

Oricum, problemele astea nu vor disparea.

mi-ar trebui sa iti scriu cateva pagini numai cu ce se ocupa macaronarii astia la mana a 2-a aici..si cum a devenit Romania o piata de desfacere ptr droguri tocmai din cauza acestor frati italieni..sau numai cate nenorociri se intamplau in VOX MARIS in centrul Bucurestiului dupa revolutie cand italienii faceau legea pe acolo..

Tu de ce crezi ca mai multi caopi ai mafiei siciliene si nu numai au fost prinsi in Romania de Interpool? dar nu am auzit sa fi fost facut vreun miting contra acestor italieni atat de civilizati :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...