Jump to content
Lancelot

Sarac si cinstit....sau "dubios" si bogat

Recommended Posts

daca te descurci cu prima varianta perfect daca nu...evident ca bogat si dubios, mincinos si escroc, necinstit si meschin. anything goes O_o. tine de principii, dar desigur (in romania) cu principiile mori de foame.(nu ma refer strict la mancare aici)

Link to comment
Share on other sites

intrebarea asta cred ca trebuie citita putin altfel...

varianta 1 <=> esti un om cinstit, cu valori morale puternice, indeajuns de fricos incat nu poti sa-ti asumi riscuri, speriat de necunoscut dar increzator in mersul clasic al procesului social, pentru care siguranta vine pe primul plan?

sau

varianta 2 <=> esti o persoana indrazneata, desteapta dar fara prea multa cumpatare, pentru care banii primeaza in scurta-i existenta, care traieste pe baza devizei 'carpe diem' si nu ii pasa ca poate pierde totul la fel de repede cum a castigat?

ambele variante au plusuri si minusuri, nu trebuie vazute antitetic. tine de caracterul omului si de momentul temporal personal in care se afla. eu una aleg prima varianta. intotdeuna am stiut ca-mi lipseste curajul, dar si ca am un caracter de invidiat :P.

Link to comment
Share on other sites

VArianta 3 : jaf armat la o banca :ph34r:

Mai nou nici nu trebuie sa se alfe ca ai furat decat a doua zi.

dupa cum zice si Luchian , "cand vrei prea mult si n`ai de unde , te duci unde ? , la furat " :D

deci var 2 :D

sa inteleg ca esti "nesatul" de fel ?

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...