Jump to content
Lancelot

Personajul vostru preferat din literatura

Recommended Posts

cand a trait acest paolo celho sau cand a scris cartea ?

(din pacate) aceasta masinarie de scos telenovele in pagini pe banda rulanta inca mai traieste

http://en.wikipedia.org/wiki/Paulo_Coelho

ps: De ce spuneti ca toti barbatii sunt porci sau mitocani ?

Femeile nu gresesc niciodata, get used to it.

Ele au voie sa zica "nici un barbat nu va reusi sa surprinda profunzimea feminina in totalitate" (traducere libera "suntem prea prosti pentru a intelege femeile") dar noi nu avem voie nici macar sa ne aparam pentru ca parem misogini.

Da, misto egalitate.

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa mai adaug ceva

De ce femeile nu mai apreciaza romantismul si privesc acest gest ca pe o gluma?

cine-a spus ca femeile nu mai apreziaza romantismul? :blink: eu una ma dau in vant dupa asa ceva, dar...

@da bunny, probabil asta-i parerea lui, ca jucatorii de MU sunt redusi mintal

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Varsta ta adevarata e cea de la profil ?

daca da, nu se vede ... ar trebui sa mai scazi vreo 10 ani <-aici

ps: acum vazut ca joci mu, trist <- si aici

cat joci pe zi ?

funny, ha?

o data ma jignesti (cu toate ca nu tie ma adresasem), a doua oara spui ca-i trist ca joc Mu =)) offf... profunzimea feminina... =)) =))

si ca sa-ti raspund si la intrebare: cand am timp :nanana:

Link to comment
Share on other sites

(din pacate) aceasta masinarie de scos telenovele in pagini pe banda rulanta inca mai traieste

http://en.wikipedia.org/wiki/Paulo_Coelho

ce-ar fi sa citesti o carte de-a lui inainte sa comentezi? sau ai citit si nu te-ai anuntat pe aici?

Femeile nu gresesc niciodata, get used to it.

incercam sa purtam o discutie civilizata, te rog sa nu mai fii ironic.

Ele au voie sa zica "nici un barbat nu va reusi sa surprinda profunzimea feminina in totalitate" (traducere libera "suntem prea prosti pentru a intelege femeile") dar noi nu avem voie nici macar sa ne aparam pentru ca parem misogini.

Da, misto egalitate.

motivul pentru care se presupune ca nu poate sa surprinda profunzimea feminina e cat se poate de rational: nu e nici un barbat femeie sa stie cum e. Acelasi caz cu "poate cineva sa surprinda profunzimea unui copac?" well sa asteptam un copac sa ne spuna cum e sa fii copac... (exemplul asta e putin dus la absurd dar cam asta ar fi situatia). Eu nu inteleg barbatii. Nici nu am pretentia sa ii inteleg. Tocmai pentru ca nu am cum, fiind femeie. Oare e asa greu de priceput ca ar putea fi dificil daca nu imposibil de surpris gandirea intima a unei femei de catre un barbat?

Ininte sa il faci "masina de telenovele" sau cum l-ai facut.. te rog.. citeste una din cartile lui... daca ai nevoie si nu ai de unde da un pm si iti uploadez una in varianta word (daca mai am prin calc)... numai nu mai povesti in nestire...

Raman la ideea ca el s-a apropiat destul de tare de gandurie initme ale unei femei in "Unsprezece minute".

Link to comment
Share on other sites

n-am citit niciodata pana acuma o carte intreaba si nici nu voi citi , personajul meu preferat HARRY POTTER

asa, fii mandru, baiete :D

ps: De ce spuneti ca toti barbatii sunt porci sau mitocani ?

a spus cineva "toti"? din ce-mi amintesc, nu s-a spus nici macar "unii", cel putin nu in topicul asta :P

si acum, sincer si impartial, daca am admite ca toti barbatii sunt porci si mitocani, admitem si ca toate femeile sunt curve, se rezolva deci marele mister al diferentei intre Venus si Marte si putem sa ne culcam linistiti. hai ca nu e chiar asa. si nu va mai victimizati atat cand nu e cazul.

(din pacate) aceasta masinarie de scos telenovele in pagini pe banda rulanta inca mai traieste

http://en.wikipedia.org/wiki/Paulo_Coelho

Femeile nu gresesc niciodata, get used to it.

Ele au voie sa zica "nici un barbat nu va reusi sa surprinda profunzimea feminina in totalitate" (traducere libera "suntem prea prosti pentru a intelege femeile") dar noi nu avem voie nici macar sa ne aparam pentru ca parem misogini.

Da, misto egalitate.

blk, ce se intampla? criza de personalitate? deceptie in dragoste? iti ofer o sedinta de terapie gratis pe mess daca vrei. dupa cum spunea si sere, suntem diferiti si greu de intelesi unul pe altul in multe momente, daca nu am fi asa diferiti nu am mai fi interesanti; ceea ce am spus eu chiar nu trebuia luat ca o jignire, ci ca o constatare cu zambetul pe buze. daca vrei, chiar poti incerca sa citesti coelho, stiindu-te un pic mai putin emotional iti recomand "jurnalul unui mag" (cartea mea preferata scrisa de acest autor) sau "manualul razboinicului luminii" (care, facand abstractie de anumiti cititori pasionati ai ei, este de altfel o carticica frumoasa care se poate citi usor si care promoveaza in termeni mult mai simpli decat cei nietzsche-eni un supraom personal). in niciuna din aceste 2 carti nu vei gasi elemente telenovelistice.

De ce femeile nu mai apreciaza romantismul si privesc acest gest ca pe o gluma?

tu pe ce lume traiesti? femeile au inventat romantismul si au terorizat barbatul cu acest concept milenii de-a randul :) fa insa o diferenta clara intre romantism si penibilitate, intre spontaneitate si cliseu inainte de a te mai chinui o data sa fii romantic.

Raman la ideea ca el s-a apropiat destul de tare de gandurie initme ale unei femei in "Unsprezece minute".

din pacate, cartea asta chiar nu am citit-o. am citit despre ea, dar nu am mai cumparat-o pana la urma. dar hai sa te cred pe cuvant si sa fac o vizita pe la librarie :)

Link to comment
Share on other sites

Edelwiess :)))))))

La partea cu romantismul m-ai convins. Aici ai aratat cat de misogina poti fi.

E o diferenta intre seductie si romantism , cred ca le-ai incurcat.

Barbatul e cel care incearca sa-si arate in general dragostea fata de femeie printr-o cina romantica cu ceva muzica lenta, un buchet de flori sau orice alt gest asemnator

so ... repet .... ai vrut sa spui ca au inventat arta seductiei

Link to comment
Share on other sites

Edelwiess :)))))))

E o diferenta intre seductie si romantism , cred ca le-ai incurcat.

Barbatul e cel care incearca sa-si arate in general dragostea fata de femeie printr-o cina romantica cu ceva muzica lenta, un buchet de flori sau orice alt gest asemnator

so ... repet .... ai vrut sa spui ca au inventat arta seductiei

Crek tu le-ai incurcat c3nz0r ... so "Barbatul e cel care incearca sa-si arate in general dragostea fata de femeie printr-o cina romantica cu ceva muzica lenta, un buchet de flori sau orice alt gest asemnator" <-- asta +altele reprezinta arta seductiei ! si cum ai zis si tu barbatul a inventat'o.

Cat despre romantism crek tot barbatul l-a inventat , insa principala vina pt proportiile care le-a capat li se atribuie femeilor , cum a zis si Edelweiss : "femeile au terorizat barbatul cu acest concept milenii de-a randul"

Link to comment
Share on other sites

Barbatul e cel care incearca sa-si arate in general dragostea fata de femeie printr-o cina romantica cu ceva muzica lenta, un buchet de flori sau orice alt gest asemnator" <-- asta +altele reprezinta arta seductiei ! si cum ai zis si tu barbatul a inventat'o. Cat despre romantism crek tot barbatul l-a inventat , insa principala vina pt proportiile care le-a capat li se atribuie femeilor , cum a zis si Edelweiss : "femeile au terorizat barbatul cu acest concept milenii de-a randul"

Barbatul nu a inventat, barbatul s-a conformat cerintelor si a incercat sa se ridice la inaltimea asteptarilor. :P Atunci cand a reusit (rar), singurul lucru care l-a obtinut a fost ridicarea stachetei =)) .

Acum vorbind mai serios, lasati la o parte problemele astea sau (re)deschideti un topic pe aceasta tema. Oricum, subiectul nu poate fi epuizat. :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

>:) stiam ca aici se va ajunge...Dupa parerea mea Coelho in afara de Alchimistul divagheaza pe teme caldute ..si macar pe mine ar trb sa ma credeti ca am citit cateva din fituicile lui :P

Sau acum am ajuns sa il consideram un fel de Umberto Eco modern si pe idolul lui Gigi? Eu mai degraba l-as asemana cu autoarea lui Potter :D

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...