Jump to content
Lancelot

Personajul vostru preferat din literatura

Recommended Posts

Emirul din Bagdad din "Meka si Meka"; Stefan Gheorghidiu din "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" ; Gelu Ruscanu din "Jocul Ielelor"

Ma regasesc in aceste personaje si desigur din cauza asta am intampinat si intampin mereu numeroase dificultati.

Nu cunosc literatura din afara dar ce avem aici e de valoare.

Link to comment
Share on other sites

Intrebare scurta..

Cum poti sa-ti dai seama de valoare daca nu prin comparatie?

ai inteles gresit postul meu

Am zis ca literatura noastra e de valoare. N-am zis nimic de cea din afara ci doar ca nu o cunosc.

Sincer, tre fi imbecil, prost, idiot ca sa nu recunosti valorile romanesti. Prea surclasati tara asta.

Nu vi se pare ca exagerati ?!

Are si Romania carentele ei dar nu atat de multe.

Link to comment
Share on other sites

ai inteles gresit postul meu

Am zis ca literatura noastra e de valoare. N-am zis nimic de cea din afara ci doar ca nu o cunosc.

Sincer, tre fi imbecil, prost, idiot ca sa nu recunosti valorile romanesti. Prea surclasati tara asta.

Nu vi se pare ca exagerati ?!

Are si Romania carentele ei dar nu atat de multe.

Te-am intrebat ceva simplu, nu te-am injurat.

CUM poti sa-ti dai seama de valoarea unui lucru daca nu prin comparatie?

Link to comment
Share on other sites

Te-am intrebat ceva simplu, nu te-am injurat.

CUM poti sa-ti dai seama de valoarea unui lucru daca nu prin comparatie?

ti s-a parut ca te-am jignit indirect ? daca da atunci imi cer scuze ... cu toate ca am facut referire la romanul de rand care adopta cu snobism orice forma superioara.

Iti poti da seama si de valoarea unor lucruri fara se le compari, nu am dispozitia necesara pentru a filozofa despre "cunoasterea valorii fara comparatie", asta ramane la capacitatea fiecarui individ de a percepe lucrurile din experienta proprie si nu neaparat din cea referitoare la domeniul vizat.

Cand am zis ca nu cunosc literatura straina nu am zis ca nu o cunosc deloc, am citit si am studiat la scoala diverse teze si nu mi s-a parut cu mult peste cea romana.

Da, Europa, in principal cea de Vest, e mult mai dezvoltata in mult mai multe categorii decat Romania dar la capitolul "literatura" pot spune ca Romania sta bine, in mare parte datorita operelor din trecut. Asta e, practic, unul din putinele domenii cu care ne putem lauda; si tu poti admite asta.

Link to comment
Share on other sites

... si totusi, nici un barbat nu va reusi sa surprinda profunzimea feminina in totalitate, nici macar purul si idealistul coelho.

O vai.. profunzimea feminina.. dobitocenia masculina..

Pfff si cica noi suntem misogini.

Link to comment
Share on other sites

O vai.. profunzimea feminina.. dobitocenia masculina..

Pfff si cica noi suntem misogini.

:naughty: tztz te simti cumva lezat de cuvintele ei? daca tot ai adus aminte de dobitocenia masculina, consider ca-i o boala extrem de contagioasa si in acelasi timp foarte raspandita...

@catalina (Luceafarul) prefera sa "simta" dragostea "perfecta" decat sa viseze la ea... parerea mea! hac! :))

Link to comment
Share on other sites

:naughty: tztz te simti cumva lezat de cuvintele ei? daca tot ai adus aminte de dobitocenia masculina, consider ca-i o boala extrem de contagioasa si in acelasi timp foarte raspandita...

@catalina (Luceafarul) prefera sa "simta" dragostea "perfecta" decat sa viseze la ea... parerea mea! hac! :))

Varsta ta adevarata e cea de la profil ?

daca da, nu se vede ... ar trebui sa mai scazi vreo 10 ani

ps: acum vazut ca joci mu, trist

cat joci pe zi ?

din discutiile de acolo ti-ai dat seama de caracterul barbatilor ?! sau poate tu ai avut parte de porci in viata ta ... asta e

Femeile daca au parte de un mitocan atunci si restul sunt asa

Invatati sa va puneti curul la treaba nu sa asteptati de la barbat sa fie sclavul vostru ...

Link to comment
Share on other sites

Ce interesant a devenit topicul asta de cand n-am mai trecut pe aici :D

CUM poti sa-ti dai seama de valoarea unui lucru daca nu prin comparatie?

Iti poti da seama si de valoarea unor lucruri fara se le compari, nu am dispozitia necesara pentru a filozofa despre "cunoasterea valorii fara comparatie", asta ramane la capacitatea fiecarui individ de a percepe lucrurile din experienta proprie si nu neaparat din cea referitoare la domeniul vizat.

Cand am zis ca nu cunosc literatura straina nu am zis ca nu o cunosc deloc, am citit si am studiat la scoala diverse teze si nu mi s-a parut cu mult peste cea romana.

Da, Europa, in principal cea de Vest, e mult mai dezvoltata in mult mai multe categorii decat Romania dar la capitolul "literatura" pot spune ca Romania sta bine, in mare parte datorita operelor din trecut. Asta e, practic, unul din putinele domenii cu care ne putem lauda; si tu poti admite asta.

Fara a avea un termen de comparatie real nu poti stabili valoarea sau nonvaloarea oricarei creatii artistice, aici sunt de acord cu blk (do not worry, ajungem imediat si la punctul in care nu mai sunt de acord cu tine). "Experienta proprie" de care vorbesti, cenzor, te poate face sa intuiesti unele lucruri, dar nu iti da dreptul de a le judeca pertinent. Cat despre literatura romana, e un pas bun de inceput si asa a fost probabil pt majoritatea de aici care nu au raspuns "cetateanul turmentat" sau "victoria (in loc de 'vitoria') lipan", eu de ex am citit in liceu aproximativ 20 de carti de eliade; dar in cazul in care doresti sa intelegi conceptele care au stat la baza literaturii romane (pt ca noi n-am prea inventat nimic) si daca te intereseaza anumite curente literare si vrei sa-ti formezi o imagine de ansamblu, indreapta-te spre literatura universala. crede-ma, cateva teze despre dostoievski, voltaire, shakespeare, nietzsche etc nu pot reprezenta decat maxim o prefata.

O vai.. profunzimea feminina.. dobitocenia masculina..

Pfff si cica noi suntem misogini.

l-ai citit pe coelho? daca da, te astept cu argumente pertinente - coelho e un scriitor sensibil si are un stil simplu de expunere, care in general emana puritate. nu mi s-a parut insa ca personajul veronika e un personaj extrem de complex si nici nu am spus absolut nimic de dobitocenia masculina. poate nu m-am exprimat eu bine folosind termenul "profunzime", poate trebuia sa spun "ciudatenia feminina", sunt sigura ca nu m-ar fi atacat nimeni... dar asa, am avut parte de manifestarea clasica a ignorantului profund - rade de ceea ce nu intelege ;)

Invatati sa va puneti curul la treaba nu sa asteptati de la barbat sa fie sclavul vostru ...

Iata un exemplu de hmm... opus al profunzimii feminine :D

Link to comment
Share on other sites

Hyperion (Luceafarul).

:dance: , pana acu' suntem 3 care il prefera pe Luceafar !

@Edelweiss <-> din ce in ce mai putine femei merita sa savureze acea profunzime femina(asta daca am inteles eu idea) , multe dintre ele ajung sa se creada printese fara a avea/asi dori un printz ... ci , eventual un sclav.

Link to comment
Share on other sites

Varsta ta adevarata e cea de la profil ?

daca da, nu se vede ... ar trebui sa mai scazi vreo 10 ani

ps: acum vazut ca joci mu, trist

cat joci pe zi ?

din discutiile de acolo ti-ai dat seama de caracterul barbatilor ?! sau poate tu ai avut parte de porci in viata ta ... asta e

Femeile daca au parte de un mitocan atunci si restul sunt asa

Invatati sa va puneti curul la treaba nu sa asteptati de la barbat sa fie sclavul vostru ...

Sa intelegem ca cei care joaca mu sunt redusi mintal? Ar fi bine sa-ti alegi cuvintele pe masura. <_<

ot: moromete

Link to comment
Share on other sites

l-ai citit pe coelho? daca da, te astept cu argumente pertinente - coelho e un scriitor sensibil si are un stil simplu de expunere, care in general emana puritate. nu mi s-a parut insa ca personajul veronika e un personaj extrem de complex si nici nu am spus absolut nimic de dobitocenia masculina. poate nu m-am exprimat eu bine folosind termenul "profunzime", poate trebuia sa spun "ciudatenia feminina", sunt sigura ca nu m-ar fi atacat nimeni... dar asa, am avut parte de manifestarea clasica a ignorantului profund - rade de ceea ce nu intelege ;)

Iata un exemplu de hmm... opus al profunzimii feminine :D

yey for Edel :hello:

raman la ideea mea ca Paolo Coelho e capabil si a si reusit sa depicte profunzimea sufletului feminin in operele sale... exemplu.. "Unsprezece minute"... daca nici aici sufletul unei femei nu e disecat pentru a stoarce cele mai profunde ganduri si seve pur feminine eu nu stiu unde... cel putin pe mine m-a emotionat... e adevarat ca pentru a-l scrie a avut parte de marturiile unor "fete muncitoare" dar pe mine m-a atins prin claritate, profunzime, sentimente autentice...

Link to comment
Share on other sites

n-am citit niciodata pana acuma o carte intreaba si nici nu voi citi , personajul meu preferat HARRY POTTER

Asta da determinare :P

OT: unul ar fi Tom Joad - Fructele maniei (John Steinbeck). Totusi, daca ma gandesc mai bine, cartea e cea care imi place :D.

Link to comment
Share on other sites

yey for Edel :hello:

raman la ideea mea ca Paolo Coelho e capabil si a si reusit sa depicte profunzimea sufletului feminin in operele sale... exemplu.. "Unsprezece minute"... daca nici aici sufletul unei femei nu e disecat pentru a stoarce cele mai profunde ganduri si seve pur feminine eu nu stiu unde... cel putin pe mine m-a emotionat... e adevarat ca pentru a-l scrie a avut parte de marturiile unor "fete muncitoare" dar pe mine m-a atins prin claritate, profunzime, sentimente autentice...

cand a trait acest paolo celho sau cand a scris cartea ?

Am facut referire la femeia de azi nu de ieri.

Ele isi doresc sa nu le lipseasca nimic fara prea multa munca din partea lor. Asta era ideea nu ca femeile is panarame sau curve.

Vor un barbat sa le iubeasca si sa le ofere tot. Desigur exista si multe exceptii dar majoritatea asa sunt ...

In general apreciez femeile, sau mai bine zis fetele in cazul meu, dupa personalitatea lor sau modul de a gandi. Nu sunt genul de om care sa privesc femeia ca pe un obiect.

In ziua de azi ratiunea a devenit o calitate tot mai rar intalnita la oameni iar femeile sunt cele conduc la capitolul "lipsa ratiunii".

@grupul feminin de pe LM: nu e cazul sa luati apararea la cele pe care nu le cunoasteti.

ps: De ce spuneti ca toti barbatii sunt porci sau mitocani ?

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...