Jump to content
Lancelot

Personajul vostru preferat din literatura

Recommended Posts

Hmm cam care este personajul vostru preferat din literatura ? nu contaeza romaneasca sau universala...care a fost persoanjul care v-a facut sa cititi o carte de la cap la coada intr-o singura noapte?

Hmm...perioada copilariei..Tom Sawyer

dupa...inclin spre Myamoto Musashi http://www.polirom.ro/titluri.cgi?class=details&id=1572

@ o carte despre un mod de viata si despre cum este privita lumea in asian style

Link to comment
Share on other sites

Robinson Crusoe, din romanul lui Daniel Defoe

intotdeauna m-am intrebat ce as fi facut daca as fi fost intr-o tara pe care nu o cunosteam (oameni, limba etc) si mai ales ce as face daca as ramane cast away...

Link to comment
Share on other sites

Mi-au placut personajele principale din cartile lui Jules Vernes... stiu, o groaza de personaje, nu mi-a placut vreunul intr-un mod special...poate doar Phileas Fogg ( Ocolul pamantului in 80 zile). Senzatia aia care o simti ca plutesti deasupra continentelor... intalnirea cu bastinasii s.a.m.d; super feeling.

Link to comment
Share on other sites

Nu imi place beletristica.. dar mi-a placut de Mithrandir :)

Cartile mele preferate din pacate nu au personaje.

Asta daca nu consideri dialogurile lui Platon chiar o povestire.. asa personajul meu preferat ar fi Sofistul :)

Link to comment
Share on other sites

Ion ---din romanul cu acelasi nume -----cred ca este cel mai obiectiv personaj din literatura romana....stia bajatu ..ce vroia de la viata ...si stia si cum sa scape de lucrurile care il impiedicau sa faca asta .....dar faza cu el era ca ...vroia cum e proverbu ala (si cu sula'n coaste si cu sufletu'n rai ) ....asta e :))

Link to comment
Share on other sites

Lanceloate, mai trăieşti ? :D

@on : Ilie Moromete. E protagonistul romanului meu preferat din literatura română. Dacă ajungi să-l înţelegi pe Moromete nu ai cum să nu fi fascinat de el.

dezvolta te rog :happy1:

*** proud member of ION- fanclub ***

Link to comment
Share on other sites

Hmm...perioada copilariei..Tom Sawyer

heh, era baiatul de care m-as fi indragostit la 12 ani. el sau huckleberry.

Robinson Crusoe, din romanul lui Daniel Defoe

descurcaret baiatul. dar o imagine mai realista despre ce se intampla cu adevarat cand esti "cast away" e in 'imparatul mustelor' de william golding, ti-o recomand.

Otilia (Enigma Otiliei)

... sau despre cum o femeie traieste pana la 25 de ani. deprimant, zau - pragmatic, pe otilia o vad doar ca bucuresteanca fatalista si suficient de materialista incat sa prefere parisul dragostei, atat de departe de misoginul "etern feminin"...

Veronica din "Veronica se hotaraste sa moara" a lui Paolo Coelho

... si totusi, nici un barbat nu va reusi sa surprinda profunzimea feminina in totalitate, nici macar purul si idealistul coelho.

Asta daca nu consideri dialogurile lui Platon chiar o povestire.. asa personajul meu preferat ar fi Sofistul :)

pacat ca l-ai ales tocmai pe sofist. eu il prefer de departe pe subtilul si ironicul socrate. a crede in sofism mi se pare un blestem pe care ti-l arunci singur in spate.

Lanceloate, mai trăieşti ? :D

@on : Ilie Moromete. E protagonistul romanului meu preferat din literatura română. Dacă ajungi să-l înţelegi pe Moromete nu ai cum să nu fi fascinat de el.

mishule, mai traiesti? :P

cum era? "nila maaaaaa" =)) harry potter s-ar simti jignit :P

mi-e greu sa aleg personaje preferate. poate pe cosette din "mizerabilii" in copilarie sau athos al lui dumas ca erou masculin... cat despre adolescenta / pseudomaturitate... aici nu mai admiri eroi, ci iti insusesti idei... poate un eliade vesnic tanar si un nichita stanescu in ceasurile de melancolie. si un hermann nebun din 'lupul de stepa' al lui hesse.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...