Jump to content
udvaritibor92

O limba globala?

Recommended Posts

Esperanto e foarte gay, am citit undeva despre ea, e veche incercarea si a esuat de mult, e practic o alambicare de cuvinte din toate limbile lumii luate si puse cu furca pt a forma o limba unitara. Este foarte stupida ideea dupa mine, noi si asa stalcim limba engleza intr-o porcarie de romano-engleza pentru ca suntem cu pluta si nu putem folosi cuvinte romanesti ca dehhh....unii vor sa para mai smecheri. E aiureala totala.

Link to comment
Share on other sites

Noi suntem "in cartier" doar de cateva mii de ani.. crocodilii sunt pe planeta de milioane de ani si uite ca nu au distrus-o in nici un fel.

blk cum ai vrea tu prietene sa distruga un crocodil mediul in care traieste (daca tot ai dat crocodil ca exemplu). Sa-si faca nevoile unde nu trebuie ? Nush unde traiesti tu dar eu n-am vazut crocodili sa faca gratare si sa lase gunoi peste tot sau sa conduca masini care polueaza mediul inconjurator...sau mai bine sa construiasca centrale nucleare care sa explodeze... nush ce croco-mutanti ai tu prin cartier pe la tine...asa ca revin la intrebare..cum sa distruga un crocodil mediul inconjurator ? el doar mananca, elimina, doarme, se inmulteste si atat.. ;)

Vine un turc in romania.. cum comunic cu el? Semne maini picioare?

Adu o maimuta din africa si pune-o intr-o cusca cu o maimuta din romania.. Tu ce parere ai?

Aceeasi treaba nu?

Iar o iei prin balarii ?

Cand o sa fie in stare o maimuta sa vorbeasca si sa-si dezvolte un vocabular sa vii sa-ti dau o prajitura. Tu compari o maimuta care comunica prin gesturi si TIPETE cu un om. Daca te simti inferior animalelor e problema ta, dar nu ne baga pe toti in aceeasi oala cu tine..si ca sa te fac sa intelegi mai bine, uita-te la doi sugari, 1-2 ani (sper ca m-am incadrat bine in varsta), ei cum comunica ??? la fel ca animalele...

Parerea mea este ca omul este superior animalelor deoarece are puterea de A ALEGE ...

Link to comment
Share on other sites

Engleza e o limba globala de exemplu cand am venit cu autocarul in spania am oprit la un butic in franta sa ne luam mancare sucuri.....in ce limba credeti ca am vb franceza ? nu engleza si ma inteles :D

De exemplu am acont pe xfire si sunt arabi portughezi care imi mai dau add si vb in engleza cu ei :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...