Jump to content
udvaritibor92

O limba globala?

Recommended Posts

Ce parere ati avea despre o limba globala pt ca toti locuitorii planetei sa se pot intelege? De ce nu?Desigur ca o a doua limba...Eu zic ca-i o idee buna, s-au mai facut incercari si de aceea s-a inventat Esperanto...Ce parere aveti despre aceasta limba?

Link to comment
Share on other sites

Espera what? Never heard of this before :blink:

ps: acum, fiecare cu limba lui, dute la taranu nostru si spune-i ca nu are voie sa mai vorbeasca romana, si trebuie sa vorbeasca nu stiu ce limba, ce crezi ca-ti zice taranu? nimic, te scuipa si-si vede de oile lui.

pps: o limba globala e destul de greu de impus, si dureaza o gramada de timp, lol.

Link to comment
Share on other sites

Nu am auzit niciodata de ea (seamana cu spaniola :D)

Numi mai trebuie inca o limba:Spaniola, Engleza, Frangeza pff :dooh:

Oricum nu am mai auzit de ea niciodata

eu vad cum te descurci cu romana ... NU as vrea sa vad cum te descurci cu 'taliana" sau "sssspaniola" ce stii tu

OT: deocamdata engleza e limba comertului ... nu cred ca va fi inlocuita prea curand, si in niciun caz nu va exista o limba comuna pt toti locuitorii planetei

Link to comment
Share on other sites

eu vad cum te descurci cu romana ... NU as vrea sa vad cum te descurci cu 'taliana" sau "sssspaniola" ce stii tu

Ce vrei sa spui ca sunt analfabet si scriu gresit sau ce Zym3r ?

Eu din cate vad scriu destul de corect la ce teai referit ca nu am inteles prea bine ?

Link to comment
Share on other sites

Ce vrei sa spui ca sunt analfabet si scriu gresit sau ce Zym3r ?

Eu din cate vad scriu destul de corect la ce teai referit ca nu am inteles prea bine ?

=)) se pare ca nu sunt singurul care nu stie gramatica gg tot asa chiulim d la ore impreuna? :yum:

@btw engleza a inceput deja sa fie globala prin toate tarile din lumea asta se preda engleza nu vad cum sa se predea la scoli chineza cel putin am vazut destule filme chinezesti si nici buna nu stiu sa zic in chineza =))

Engleza o sa ramana principala deocamdata.

Link to comment
Share on other sites

nu esti chiar analfabet dar iti lipsesc lectii importante de gramatica.

Dintr-o, intr-o, dintr-un sau care or mai fi nu le scriu eu despartite in plus ca e un forum totusi nui un forum de profesori de romana :error:

Link to comment
Share on other sites

Engleza si Franceza vor ramane limbile cele mai vorbit .

'limba semnelor e cea mai utilizata :D''

Azi la munca 2 nemtzi beau 2 cafe si 2 nectare si ma intreaba (engleza) cat costa (110) si zic eu ceva de genu 110 lei ala o crezut ca 1 mil si cica "wtf man are u ure" sa speriat ala a facut pe el :)) i-am scris pe foaie pana la urma :))

ps. pix bratze picoare si te descurci peste tot :D

Link to comment
Share on other sites

Nu are rost ... s-ar duce in final la pierderea identitatii nationale.

Suntem oameni, indiferent de statul in care traim. E aproape o discriminare ceea ce zici tu.

De ce sa nu vorbim aceeasi limba?

Vezi cainii ca vorbesc in limbi diferite?

Extraterestrii care ne invadeaza vorbesc in limbi diferite?

Eu zic ca diferentele dintre oameni duc la conflicte. Mai bine sa gasim mai multe puncte comune sa putem comunica mai bine decat sa punem accent pe diferente si sa ne scoatem ochii.

Limba vorbita e un bun punct de inceput.

Link to comment
Share on other sites

e na,so vad si pe asta cu o limba globala...apropate imposibil intotdeauna se trezeste cineva mai "istetz" si nu accepta asa ceva...cit despre eng` mai e vb la scara mare doar din cauza ca e putere financiara mare si etc etc...ori cum si noi |N GOD W3 TRUST!

Link to comment
Share on other sites

Suntem oameni, indiferent de statul in care traim. E aproape o discriminare ceea ce zici tu.

De ce sa nu vorbim aceeasi limba?

Vezi cainii ca vorbesc in limbi diferite?

Extraterestrii care ne invadeaza vorbesc in limbi diferite?

Eu zic ca diferentele dintre oameni duc la conflicte. Mai bine sa gasim mai multe puncte comune sa putem comunica mai bine decat sa punem accent pe diferente si sa ne scoatem ochii.

Limba vorbita e un bun punct de inceput.

De acord. Problema e ca tine aproape de domeniul imposibilului. Natura umana e de vina. Oamenii echivaleaza diferenta cu diversitatea.

Legat de esperanto,gasiti mai multe aici. Eu chiar am auzit pe viu aceasta "limba" :D.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu cred ca Esperanto ar fi optiunea cea mai buna pt ca are o gramatica fff simpla (din cate am citit)chiar se zice ca e mai usor de 10 ori sa o inveti decat orice alta limba.Si de aceea ar fi bun pt ca este o limba neutra, adica nu apartine niciunui popor. Engleza este o limba destul de cunoscuta in lumea moderna, dar in plan mondial mai bine inveti spaniola, iar in Europa germana este buna de stiut.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu cred ca Esperanto ar fi optiunea cea mai buna pt ca are o gramatica fff simpla (din cate am citit)chiar se zice ca e mai usor de 10 ori sa o inveti decat orice alta limba.Si de aceea ar fi bun pt ca este o limba neutra, adica nu apartine niciunui popor. Engleza este o limba destul de cunoscuta in lumea moderna, dar in plan mondial mai bine inveti spaniola, iar in Europa germana este buna de stiut.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...