Jump to content
udvaritibor92

O limba globala?

Recommended Posts

=)) se pare ca nu sunt singurul care nu stie gramatica gg tot asa chiulim d la ore impreuna? :yum:

@btw engleza a inceput deja sa fie globala prin toate tarile din lumea asta se preda engleza nu vad cum sa se predea la scoli chineza cel putin am vazut destule filme chinezesti si nici buna nu stiu sa zic in chineza =))

Engleza o sa ramana principala deocamdata.

"btw engleza a inceput deja sa fie globala prin toate tarile din lumea asta" pleonasm .. duamne ce lume

Link to comment
Share on other sites

Exact ... vorba celorlalti ... engleza este deja un fel de limba globala adica e cea mai vorbita limba ... desi sa stii ca nu ar fi rea ideea de a se inveta o limba globala sau a transforma engleza in limba globala pt. ca deja multi dintre noi invata engleza din clasa a 2 a ... si decat sa fie Experanto sau eu mai stiu ce, prefer engleza ... ma rog ...

Link to comment
Share on other sites

Exact ... vorba celorlalti ... engleza este deja un fel de limba globala adica e cea mai vorbita limba ... desi sa stii ca nu ar fi rea ideea de a se inveta o limba globala sau a transforma engleza in limba globala pt. ca deja multi dintre noi invata engleza din clasa a 2 a ... si decat sa fie Experanto sau eu mai stiu ce, prefer engleza ... ma rog ...

wrong. dialecte alte chinezei sunt cele mai vorbite, toate facand parte din "mandarina"

http://www.krysstal.com/spoken.html

http://www.photius.com/rankings/languages2.html

Link to comment
Share on other sites

De ce sa nu vorbim aceeasi limba?

Vezi cainii ca vorbesc in limbi diferite?

Extraterestrii care ne invadeaza vorbesc in limbi diferite?

Hai sa comparam oamenii cu cainii, pisicile, vacile, boii etc.. Din cate stiu eu noi gandim si avand in vedere ca facem asta putem dezvolta mai multe limbi...animalele nu pot. De unde stii ca vacile din China nu vorbesc in "chineza" ? Fara suparare dar este o comparatie stupida

Link to comment
Share on other sites

Hai sa comparam oamenii cu cainii, pisicile, vacile, boii etc.. Din cate stiu eu noi gandim si avand in vedere ca facem asta putem dezvolta mai multe limbi...animalele nu pot. De unde stii ca vacile din China nu vorbesc in "chineza" ? Fara suparare dar este o comparatie stupida

Ei nu pot. Dupa tine animalele nu gandesc? Nevorbind de faptul ca inregistrari ale unor "mesaje sonore" ale unor animale au generat reactii similare ale exemplarelor din aceeasi specie, de pe alt continent. Or fi si neintelegeri :P, dar si la oameni datul din cap aprobator inseamna de fapt negatie in unele parti ale lumii :D

Link to comment
Share on other sites

Ei nu pot. Dupa tine animalele nu gandesc? Nevorbind de faptul ca inregistrari ale unor "mesaje sonore" ale unor animale au generat reactii similare ale exemplarelor din aceeasi specie, de pe alt continent. Or fi si neintelegeri :P, dar si la oameni datul din cap aprobator inseamna de fapt negatie in unele parti ale lumii :D

Ok, ca sa clarific ca poate nu am fost clar :P

Vorbeam despre gandirea umana, nu despre gandirea animala unde cand vine foamea creierul ii comanda animalului sa caute de mancare, si cand vine nevoia de "usurare" creierul ii comanda animalului sa caute un tufis :P, desigur unele animale au dovedit ca au ceva special in "gandire"...

Link to comment
Share on other sites

Hai sa comparam oamenii cu cainii, pisicile, vacile, boii etc.. Din cate stiu eu noi gandim si avand in vedere ca facem asta putem dezvolta mai multe limbi...animalele nu pot. De unde stii ca vacile din China nu vorbesc in "chineza" ? Fara suparare dar este o comparatie stupida

Fara suparare.. dar animalele sunt net superioare oamenilor.

Noi suntem niste paraziti.. distrugem totul in jurul nostru si cand nu ramane nimic ne distrugem unii pe altii.

Mi se pare ca esti teribil de optimist daca te consideri (ca rasa) superior animalelor.

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare.. dar animalele sunt net superioare oamenilor.

Noi suntem niste paraziti.. distrugem totul in jurul nostru si cand nu ramane nimic ne distrugem unii pe altii.

Sa intelegem ca animalele in timp nu ar face acelasi lucru? sa se manance una pe alta sa manance totul in jur?

Oare chiar esti atat de credul incat sa'ti inchipui ca animalele fara noi ar traii vesnic din resursele Pamantului?

Link to comment
Share on other sites

Sa intelegem ca animalele in timp nu ar face acelasi lucru? sa se manance una pe alta sa manance totul in jur?

Oare chiar esti atat de credul incat sa'ti inchipui ca animalele fara noi ar traii vesnic din resursele Pamantului?

Da.

Stii ce e ala lant trofic? Noi n-avem loc in el.. de-aia ne-am pus ca mushtele pe c***t direct in varful piramidei.

Fara noi, natura ar exista pana la urmatorul cataclism planetar (asteroid / schimbarea polilor magnetici etc).

Animalele nu isi distrug mediul in care traiesc NICIODATA. Noi facem asta oriunde mergem.

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare.. dar animalele sunt net superioare oamenilor.

Noi suntem niste paraziti.. distrugem totul in jurul nostru si cand nu ramane nimic ne distrugem unii pe altii.

Mi se pare ca esti teribil de optimist daca te consideri (ca rasa) superior animalelor.

:blink: mie imi pari teribil de stupid sa nu te consideri ca om superior animalelor . =)) Imi zici si mie cu ce sunt animalele mai presus decat noi? Nu uita ca primitivitatea este o caracteristica a inferioritati.

Sa nu omitem faptul ca am ajuns atat de dezvoltati incat putem da si viata(clonarea)

Link to comment
Share on other sites

:blink: mie imi pari teribil de stupid sa nu te consideri ca om superior animalelor . =)) Imi zici si mie cu ce sunt animalele mai presus decat noi? Nu uita ca primitivitatea este o caracteristica a inferioritati.

Sa nu omitem faptul ca am ajuns atat de dezvoltati incat putem da si viata(clonarea)

Ce avem noi in plus fata de animale?

razboaie, crime, violuri, foamete, rasism, razboaie sfinte, terorism, poluare etc.

Noi suntem "in cartier" doar de cateva mii de ani.. crocodilii sunt pe planeta de milioane de ani si uite ca nu au distrus-o in nici un fel.

Pur si simplu o sa se spele planeta singura de mizeria care a ajuns sa fie omenia.

Nu inteligenta iti arata diferentele dintre oameni, ci prostia. Suntem toti OAMENI. Numai un prost omoara alt om pentru ca are alta culoare, crede in alt zeu sau ca vorbeste alta limba.

Da, suntem net inferiori animalelor. Va provoc sa imi ziceti un exemplu clar in care le suntem superiori. (va rog nu ma luati cu avansele noastre tehnologice.. astea sunt doar o graba catre auto-distrugerea noastra inevitabila prin poluare / razboi nuclear).

P.S. Animalele au sentimente, nu imi dati nici exemplul asta ca nu tine. Uitati-va la Marsul Pinguinilor daca aveti chef sa va certati cu mine pe tema asta.

Link to comment
Share on other sites

Ce avem noi in plus fata de animale?

razboaie, crime, violuri, foamete, rasism, razboaie sfinte, terorism

................................................................................................

Numai un prost omoara alt om pentru ca are alta culoare, crede in alt zeu sau ca vorbeste alta limba.

Animalele se manaca intre ele de vi ....sincer prefer crimele/razboaiele decat sa ne pandim pe la colturi ca sa ne putem manca unii pe altii. Este cam aceeasi treaba.

Da, suntem net inferiori animalelor. Va provoc sa imi ziceti un exemplu clar in care le suntem superiori. (va rog nu ma luati cu avansele noastre tehnologice.. astea sunt doar o graba catre auto-distrugerea noastra inevitabila prin poluare / razboi nuclear).

lolic . Cum sa nu te "luam" cu avantajele tehnologice cand intelegenta reprezinta mama calitatilor? cum poti sa zici ca ele reprezinta auto-distrugere. Noi traim prin tehnologie , ea reprezinta evolutia rasei noastre .... si mai nou incercam sa salvam si planeta prin avantajele ei : combustibili nepoluanti ..etc. Repet : primitvismul este o caracteristica a inferioritati.

Vrei exemple unde suntem net superiori ? : gandire , avem ratiune , comunicarea la nivel net superior fata de animale , tehnologia si avantajele ei . Cam atatea imi vin in minte.

@ontopic : eu as fi de acord cu oficializarea unei limbi globale , s-ar elimina multe discriminari iar relatiile internationale ar avea numai de castigat (in special la nivelul omului de rand)

Link to comment
Share on other sites

Animalele se manaca intre ele de vi ....sincer prefer crimele/razboaiele decat sa ne pandim pe la colturi ca sa ne putem manca unii pe altii. Este cam aceeasi treaba.
Animalele se mananca intre ele CAND LE ESTE FOAME. Oamenii o fac in permanenta, la modul figurat. Ne este "foame" tot timpul.

lolic . Cum sa nu te "luam" cu avantajele tehnologice cand intelegenta reprezinta mama calitatilor? cum poti sa zici ca ele reprezinta auto-distrugere. Noi traim prin tehnologie , ea reprezinta evolutia rasei noastre .... si mai nou incercam sa salvam si planeta prin avantajele ei : combustibili nepoluanti ..etc. Repet : primitvismul este o caracteristica a inferioritati.
Toata aceasta evolutie avanseaza spre auto-distrugere. Intai pica cei mai slabi. Principala masura a luptei anti-poluare a tarilor puternic dezvoltate a fost (si este inca) mutarea industriilor puternic poluante in tarile lumii a treia. Incercam sa salvam planeta? Vrei sa spui incercam sa salvam planeta DE NOI INSINE. Si asta, doar aplicata la partile care ne intereseaza.

Capacitatea de a evolua foarte repede e caracteristica proprie oamenilor care a dus la crearea societatii, asa cum o cunoastem. Teoretic, aceasta capacitate ar trebui sa asigure si conservarea mediului, in conditiile in care s-a constientizat situatia. Dar lucrurile nu par sa fie asa. "Foamea" despre care vorbeam se arata a fi mai puternica.

eu as fi de acord cu oficializarea unei limbi globale , s-ar elimina multe discriminari iar relatiile internationale ar avea numai de castigat (in special la nivelul omului de rand)

Intreaga lume e de acord cu necesitatea unei limbi oficiale la nivel global. Mai greu e sa se accepte o anume limba. De asta s-a si propus esperanto - nu e limba unui popor, deci nu ar trebui sa se simta nimeni lezat - cel putin teoretic.

Link to comment
Share on other sites

eu nu vad niciun viitor la esperanto... engleza e peste tot si aparent pare cea mai buna alternativa pentru moment, iar chestia cu "inteligenta reprezinta mama calitatilor" mi se pare doar un atuu, un fel de alibi pt a ne justifica comportamnetul.

btw nu toti au o inteligenta suficient de dezvoltata pt standardul actual si acestia sunt cei care ne (vor) trag(e) in jos...

Link to comment
Share on other sites

Animalele se manaca intre ele de vi ....sincer prefer crimele/razboaiele decat sa ne pandim pe la colturi ca sa ne putem manca unii pe altii. Este cam aceeasi treaba.

Aceeasi treaba zici?

Tu ai vazut un tigru ca mananca un alt tigru? Sau si mai fain.. ca OMOARA un alt tigru si il lasa acolo?

Tigrii mananca gazele, gazelele mananca iarba si iarba se regenereaza.

Noi omoram o natiune cu o bomba nucleara si moara si pamantul.

Aceeasi treaba zici?

lolic . Cum sa nu te "luam" cu avantajele tehnologice cand intelegenta reprezinta mama calitatilor? cum poti sa zici ca ele reprezinta auto-distrugere. Noi traim prin tehnologie , ea reprezinta evolutia rasei noastre .... si mai nou incercam sa salvam si planeta prin avantajele ei : combustibili nepoluanti ..etc. Repet : primitvismul este o caracteristica a inferioritati.

Vrei exemple unde suntem net superiori ? : gandire , avem ratiune , comunicarea la nivel net superior fata de animale , tehnologia si avantajele ei . Cam atatea imi vin in minte.

Din pacate iti vin putine in minte.. Putine si proaste.

Gandire, ratiune au putini, crede-ma. Si ma indoiesc ca stii care e diferenta dintre gandire si ratiune deci argumentul tau isi pierde valoarea pentru ca nu stii despre ce vorbesti.

Comunicarea la nivel net superior?

Vine un turc in romania.. cum comunic cu el? Semne maini picioare?

Adu o maimuta din africa si pune-o intr-o cusca cu o maimuta din romania.. Tu ce parere ai?

Aceeasi treaba nu?

Din pacate ai omis argumente valide ale unei oarecare superioritati omenesti.. ceva ce noi avem si ele nu au.. simtul artistic, simtul frumosului, literatura, muzica, sculptura.. intr-un cuvant.. artele.

Dar deh.. tu consideri ca omul este superior (nu am zis mai destept.. am zis superior) pentru ca un caine nu poate sa lucreze pe calculator sau ca nu poti TU sa vorbesti cu el.

Din punctul de vedere al naturii, noi suntem o greseala tocmai pentru faptul ca mereu cautam sa vedem diferentele dintre noi si ignoram asemanarile evidente.

Asemanare evidenta : suntem toti oameni, indiferent de culoare.

Asemanare evidenta : suntem toti oameni, indiferent de religie.

DE CE nu am vorbi aceeasi limba?

P.S.

Nu asa e! suntem niste paraziti si ar trebuii sa murim cu toti. 8-| Get over your self dude.

Fa tu primul pas si spune'ne daca te'ai reincarnat intr'un crocodil.

Ai inteles exact nimic din ce am zis. Postezi aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Tu ai vazut un tigru ca mananca un alt tigru? Sau si mai fain.. ca OMOARA un alt tigru si il lasa acolo?

Tigrii mananca gazele, gazelele mananca iarba si iarba se regenereaza.

Raman la aceeasi parere , decat sa inceapa Gheorghe sa muste din mine (doar pt ca e insuficient de evoulat sa-si procure hrana "ca oameni") prefer sa mor impuscat .

@Bethoveen vorbim la propiu aici , nu analizam sensurile conotative ale cuvintelor.

Toata aceasta evolutie avanseaza spre auto-distrugere. Intai pica cei mai slabi.

cam asa s-ar caracteriza si evolutia.

Vrei sa spui incercam sa salvam planeta DE NOI INSINE

Da.....pt mine inca un atribut de superioritate. Avem puterea de a distruge si de a creea.

Din pacate iti vin putine in minte.. Putine si proaste.

Gandire, ratiune au putini, crede-ma. Si ma indoiesc ca stii care e diferenta dintre gandire si ratiune deci argumentul tau isi pierde valoarea pentru ca nu stii despre ce vorbesti

Da aceste 2 se pot diferentia prin anumite parti ale definitiilor lor asa ca argumentul meu nu isi pierde valoarea . Toti oamenii au ratiune ..uni mai dezvoltata / alti mai putin .... animalele nu au deloc.

Inca ceva , noi ca oameni putem invata , animalele doar asocia , imita sau eventual sa-si formeze arcuri reflex.

Comunicarea la nivel net superior?

Vine un turc in romania.. cum comunic cu el? Semne maini picioare?

Daca nu reusesti sa comunicati inseamna ca sunteti prea boti amandoi.

Din pacate ai omis argumente valide ale unei oarecare superioritati omenesti.. ceva ce noi avem si ele nu au.. simtul artistic, simtul frumosului, literatura, muzica, sculptura.. intr-un cuvant.. artele.

Dar deh.. tu consideri ca omul este superior (nu am zis mai destept.. am zis superior) pentru ca un caine nu poate sa lucreze pe calculator sau ca nu poti TU sa vorbesti cu el.

Aici pe langa ca te contrazici singur , mai dai si exemple proaste . Stai linistit ca si animalele au simtul frumosului . Inteligenta reprezinta (dp meu de vedere) atuu superioritati . Inteligenta/desteptaciunea se manifesta prin simt artistic , literatura , muzica , arta .. .lucruri pe care tu le accepti in prima idee , apoi le respingi in urmatoarea : nu am zis mai destept.. . Ca un animal sa fie mai superior altuia trebuie sa fie pe o treapta mai inalta a evolutie , iar noi suntem varful piramidei.(lucru pe care si tu il sti ...dar nu il accepti).

Da, suntem net inferiori animalelor

Poate doar tu blk.

P.S. : s-ar putea sa fiu inactiv vreo 2 zile...continuam cand revin

Link to comment
Share on other sites

de ce spaniola pe plan mondial? mai multi oameni vorbesc chineza decat spaniola. apoi, de ce chineza? doar pentru ca sunt multi chinezi? china are o populatie maaare de tarani. in afara de chinezi, cine mai vorbeste chineza? putina lume...

in afara de americani si englezi (si australieni si care or mai fi), cine vorbeste engleza? aproape toata lumea. asa trebuie vazute lucrurile, nu ca sunt 2 miliarde de tarani chinezi si gata, chineza se vorbeste cel mai mult. luandu-ne dupa cifre, chhineza e cea mai vorbita insa numai in tara lor. cat despre esperanto, bullshit. engleza e mai mult ca ok, usor de invatat, moderna si populara!

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...