Jump to content
Lancelot

Dreptul la viata

Recommended Posts

pro sau contra?

cat de bine sa gandesti situatia? si defapt knd stii k ai gandit-o bine?

mereu exista minuni, si dc nu sunt minuni sunt exceptii, sperante k o sa fie bine, k dc nu aplici solutia radicala poate undeva in viitor totul se va schimba.

cine stie... nu pot sa-mi fac o parere deshi park sunt mai mult pro pt cazurile extreme.

Link to comment
Share on other sites

Discutia este interesanta, dar refuzati sa va dati seama de o "chichita".

Nu poti pune de acord un crestin si un scientolog/ ateu/ etc. in astfel de chestiuni, pentru ca ei au moduri esential diferite de a vedea lumea.

Un exemplu: auzeam zilele trecute la radio cum prezentatoarea citea o scrisoare de la un ascultator/ o ascultatoare. In respectiva scrisoare se spunea ca "un ateu este un om mort, cu nimic deasupra animalelor. El traieste degeaba si va muri degeaba, pentru ca ii lipseste un fundament bla-bla-bla". Un raspuns al unui ateu ar fi: "un crestin nu este si nu va fi in totalitate liber, pentru ca nu poate sa vada lumea decat din perspectiva credintei lui. Asadar, nu este cu nimic mai bun decat un caine, care isi urmeaza cu fanatism stapanul.".

Eu spun ca eutanasia este buna. Un crestin spune ca nu este buna. Eu spun ca tine de demnitatea persoanei sa aleaga cand si cum moare, daca are aceasta posibilitate si il ajuta sa-si scurteze suferinta. Un crestin va spune ca viata este un dar de la Dumnezeu, deci nu ai dreptul sa renunti la ea. Voi spune ca, din moment ce am primit viata si trebuie sa ma educ, muncesc etc. pentru a putea trai in continuare (adica aceasta viata a devenit in totalitate responsabilitatea mea), fac ce vreau cu ea. Si asa mai departe.

Incercati sa va formati o parere fara a privi lucrurile prin prisma doctrinei crestine.

Link to comment
Share on other sites

de ce ar fi crima daca iti dai consintamantul , si personal iei aceasta decizie?

atunci e sinucidere

Thora, logica ta ma inspaimanta.

Este viata mea: EU decid sa ma urc in avion, EU decid sa ma pun pe masa de operatie. Viata mea apartine mamei mele? Exist prin vointa ei, asta nu inseamna ca apartin ei :blink:.

Nu ma intereseaza ca fiecare popa preot si parinte are o parere diferita, eu vorbeam de ideea de biserica contemporana (scuzati cacofonia).

E chiar aiurea ca pentru tine conteaza mai mult demnitatea umana decat vointa umana.

Dar decizile care le faci dauneaza si altor persoane si daca el sunt asa de libertine ca tine ai pica si tu victima sub una mai puternica de aia e importanta demnitatea,mentine un balans.

Link to comment
Share on other sites

atunci e sinucidere

Dar decizile care le faci dauneaza si altor persoane si daca el sunt asa de libertine ca tine ai pica si tu victima sub una mai puternica de aia e importanta demnitatea,mentine un balans.

Sigur ai dat quote la postul care trebuie? Ca nu are NICIO legatura cu ce am zis eu.

Am zis ca EU decid sa ma urc in avion, EU decid sa ma duc la doctor etc. Cu ce imi impun vointa asupra altor oameni?

Pur si simplu imi exprim vointa de a ma intrega intr-un sistem care functioneaza in expectativa unor oameni care au nevoie de acel sistem (vezi spitalele). Eu nu imi impun vointa mea doctorului pentru a ma vedea. Aia tine de datoria lui. Si este alegerea lui sa fie doctor.. si e alegerea lui unde vrea sa lucreze.

Daca ai intelege libertatea nu ai spune ca un om cu adevarat liber poate sa ia libertatea altor oameni prin actiunile sale.

Link to comment
Share on other sites

Sa lamurim putin situatia:

1. Nu ma duc duminica la biserica

2.Nu ma rog la masa, seara

3.Ma uit la wrestling , filme cu batai si

4.Da..injur ( astfel , poate, ranind sentimentele altora)

---------------------------------------------------------

Prin urmare:

- Nu sunt un mare practicant al crestinismului. Pentru ca asa ma ales eu. Uneori uit sa faca acete lucruri , dar nici nu prea vreau.

Ceea ce e mai important e ca voi nu intelegeti crestinismul

1. Crestinismul e o religie libera. Explicatia existentei oamenilor rai este ca :

- Se pot schimba

- Asa au vrut ei sa fie

Daca omori 10 oameni , tot crestin esti , asta ai ales tu ! Desigur , nu vei ajunge in RAI . Dar te poti numi crestin.

Esti liber, pentru ca fiecare om va fi judecat dupa ce moare.

------------------------------------------------------------

Cei care nu cred in nimic. Atunci ....credeti ca noi , evoluam din maimute?

- Care au fost facute din nu stiu ce

- care a fost facut din nu stiu ce

Pana la urma..ajungi la un ultim element...care nu poate fi facut de nimic altceva. Pe ala cine l-a facut?

------------------------------------------------------------------------------------------

Cei care nu cred in nimic. Atunci...ce se intampla dupa ce mori?

- Te reincarnezi? Pai....asta ar fi de neconceput

- Si tot felul de alte lucruri ...

--------------------------------------------------------------

Deci ...suntem liberi sa facem ce vrem...odata ce suportam consecintele. Decid sa mor? mor...decid sa traiesc? Mor sau traiesc..

Link to comment
Share on other sites

Sa lamurim putin situatia:

1. Nu ma duc duminica la biserica

2.Nu ma rog la masa, seara

3.Ma uit la wrestling , filme cu batai si

4.Da..injur ( astfel , poate, ranind sentimentele altora)

---------------------------------------------------------

Prin urmare:

- Nu sunt un mare practicant al crestinismului. Pentru ca asa ma ales eu. Uneori uit sa faca acete lucruri , dar nici nu prea vreau.

Ceea ce e mai important e ca voi nu intelegeti crestinismul

Nu cred ca esti in masura sa vorbesti despre crestinism.. mai ales dupa marturisirile facute ;)

Eu sunt un crestin mai bun ca tine. Singura problema e ca nu cred in Dumnezeu.

Credinta se manifesta in ascultarea sfaturilor Lui. Daca tu faci acele lucruri si spui ca tu crezi in Dumnezeu, sa stii ca El n-o sa te creada la judecata de apoi.

Esti liber, pentru ca fiecare om va fi judecat dupa ce moare.

Asta nu implica, nu inseamna si nici macar nu intuieste a libertate. Corelezi 2 lucruri total diferite pentru ca asa iti suna tie bine.

Cei care nu cred in nimic. Atunci ....credeti ca noi , evoluam din maimute?

- Care au fost facute din nu stiu ce

- care a fost facut din nu stiu ce

Pana la urma..ajungi la un ultim element...care nu poate fi facut de nimic altceva. Pe ala cine l-a facut?

Si pe Dumnezeu cine l-a facut? Daca zici ca Dumnezeu e etern, eu zic ca materia e eterna si indestructibila (ca si energie). Asa ca nu vorbi despre evolutie ca nu o intelegi.

Cei care nu cred in nimic. Atunci...ce se intampla dupa ce mori?

- Te reincarnezi? Pai....asta ar fi de neconceput

Daca tu nu poti concepe un lucru nu vorbi despre unii oameni care au o putere de intelegere mai mare, mmk?

- Si tot felul de alte lucruri ...

Cum ar fi?

Vorbesti OFF TOPIC si GRESIT. Abtine-te daca nu stii despre ce vorbesti si incearca sa ramai la subiect.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca esti in masura sa vorbesti despre crestinism.. mai ales dupa marturisirile facute ;)

Eu sunt un crestin mai bun ca tine. Singura problema e ca nu cred in Dumnezeu.

Credinta se manifesta in ascultarea sfaturilor Lui.

Lolici ce aberatie =)) .

*********************************************

cum a zis si Deian69 : nu prea as vrea sa port conversatia asta , asa ca mai bine ma opresc doar la replica de sus.

LE : cauta intr-un dex sa vezi definitia data credintei . Asta ca sa nu incepem sa te iau cu opinia propie , si cu sensul perceput de mine si nu numai.

LE2 :

Asa ca nu vorbi despre evolutie ca nu o intelegi

Nici tu nu prea pricepi evolutionismul , poarta o discutie cu un profesor f priceput de biologie si o sa vezi cam ce sanse sunt sa se creeze viata , din intamplare , doar din C , H si N (asta datorita conditiilor necesare care trebuiesc intrunite.......care in natura sunt posibile doar teoretic)

Nu afirm ca o teorie ar fi mai adevarata decat cealalta , dar dat fiind faptul ca toate sunt niste povesti , o aleg pe cea mai frumoasa : Creationismul.

P.S : eu unu m-am convis de existenta Lui , deci cred in Dumnezeu.

Link to comment
Share on other sites

Mai baieti lasati textele .... se pare ca nu ati inteles nimic din ceea ce se cere/vrea etc prin acest post.

Caz 1. (situatii intamplate in realitate de "n" ori)

- Popescu DECIDE sa faca un vaccin anti-gripal (in esenta decide sa micsoreze sansa de a se imbolnavi pentru a creste sansa de a fi sanatos => a trai)

- Popescu se duce la policlinica, unde i se administreaza vaccinul cu o seringa cu acul infectat cu HIV

- Popescu din cauza HIV moare

Concluzie : desi Popescus a DECIS sa traisca, Popescu a MURIT, impotriva deciziei si vointei sale

Caz 2. (real in Thailanda sau Indonezia, nu-mi mai amintesc exact, dar poate fi aplicat si celor care se aflau in avioanele din "11 septembrie")

- X decide sa plece cu avionul undeva pentru a rezolva o problema (in esenta trebuie sa ajunga la destinatie in viata, pentru ca altfel problema nu poate fi rezolvata)

- Pilotul avionului, aflat intr-o stare depresiva cauzata de probleme familiale hotaraste ca e cazul sa termine cu viata, si intra cu avionul intr-un munte

- X moare odata cu pilotul, desi DECISESE sa traisca.

Dupa logia ta, daca elimini "te" din A(te)I, ajungi la adevarata capacitate intelectuala a celor care se incadreaza in curentul cu pricina ( in limba engleza, of course). Vezi ce simplu e?

1.Ala daca se duce cu avionul si moare din vina pilotului nu cred ca se numeste eutanasiere .

2.Hai sa nu-L amestecam pe DUMNEZEU in aceasta problema .

3.Pai eutanasiere=omor din culpa nu ?(asa cred eu)

P.S Nu stim a pretui miracolul vietii , miracolul de a trai .

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce e mai important e ca voi nu intelegeti crestinismul

1. Crestinismul e o religie libera. Explicatia existentei oamenilor rai este ca :

- Se pot schimba

- Asa au vrut ei sa fie

Daca omori 10 oameni , tot crestin esti , asta ai ales tu ! Desigur , nu vei ajunge in RAI . Dar te poti numi crestin.

Esti liber, pentru ca fiecare om va fi judecat dupa ce moare.

spune asta la miile de oameni care au fost torturati si arsi pe rug pt erezie... numai liberi sa aleaga nu au fost.

eu nu ma pot numi crestin... si in concluzie si prin urmare nu voi fi judecat dupa moarte, deci o grija (teama) in minus.

Cei care nu cred in nimic. Atunci ....credeti ca noi , evoluam din maimute?

- Care au fost facute din nu stiu ce

- care a fost facut din nu stiu ce

Pana la urma..ajungi la un ultim element...care nu poate fi facut de nimic altceva. Pe ala cine l-a facut?

cu siguranta omul a evoluta din mainuta... stiinta nu exista pt a induce omul in eroare caci altfel acum nu aveai la ce butona.

Cei care nu cred in nimic. Atunci...ce se intampla dupa ce mori?

- Te reincarnezi? Pai....asta ar fi de neconceput

- Si tot felul de alte lucruri ...

mori si... atat; ce vrei... sa bantui pe pamant?

ps: unde naiba se afla raiul si iadul asta de tot pomeniti de el?

Link to comment
Share on other sites

ps: unde naiba se afla raiul si iadul asta de tot pomeniti de el?

halal intrebare

sunt atatea posibilitati incat e pierdere de timp sa discutam despre asta.. dar daca tot suntem aici...

e vb de o idee, nu de un loc precis, la fel si cu dumnezeu/diavol

poate dumnezeu/diavol = energie pozitiva/negativa; rai/iad = reincarnare intr-un loc mai bun sau mai rau.

fiecare e liber sa creada ce vrea, asta nu inseamna ca e gresit.

din punctul meu de vedere biserica/biblia etc oricum sunt pt cei de care ai amintit prin cuvantul magic cu (s) dar nici sa-i judec nu-mi permit pt ca in mod cert ar fi pierdere de timp asa ca ii las in durerea lor.

ca nu crezi in biserica/biblie si alte prostii nu inseamna ca nu exista o forta superioara, ca nu ma duc si ma inchin in fata unui habauc nu inseamna ca nu cred in a 'higher power'.

problema nu se pune ca unii oameni cred in dumnezeu, ci ceea ce reprezinta dumnezeu pt ei, acolo e problema...

sa fi ateu mi se pare mai rau decat cei care habar nu au ce e dumnezeu desi cred in el (aia de cred in el dar cand ii intrebi ce e dumnezeu pt ei, zic ca nu stiu).

la cate fenomene sunt in jurul nostru, in mod cert exista ceva mai presus de oameni (ma repet, asta nu inseamna ca are legatura cu prostiile din biserici/biblie).

si da, sunt pro eutanasiere (in cazul in care nu mai e om ci leguma - coma, paralizat).

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...