Jump to content
Lancelot

Dreptul la viata

Recommended Posts

nu nu s-a mai discutat

se referea la problema crestinismului, nu la topic :)

@ Nestle

Acesta e un forum unde fiecare e liber sa isi exprime parerea in limita regulilor impuse; ceea ce fac si am facut pana acum.
Daca a afirma despre crestini ca nu au discernamant se incadreaza in limita regulilor impuse, probabil nici eu nu am discernamant. Totusi, mai de graba se aplica exact opusul frazei: tu nu ai avut capul limpede cand ai emis sentinta de care vorbeam.

eu nu vreau sa decid ci vreau sa arat faptul, sa imi exprim parerea ca a crede in existenta unui dumnezeu si a indeplini toate datinile, cerintele, ritualurie etc. pe care un cre(s)tin trebuie sa le respecte inseamna o pierdere totala de timp si bani.
Indiferent de subiectul topicului, indiferent de modalitate, simti nevoia sa iti exprimi parerea negativa despre o religie care nu te intereseaza, sa JIGNESTI adeptii respectivei religii. Asta se cheama prozelitism. Nu sunt banii tai, nici timpul tau, asa ca vezi-ti de drumul tau. Asta inseamna gandire libera, nu ceea ce faci tu.

Spui despre crestini ca nu pot distinge intre bine si rau pentru ca biblia nu este impartiala =))=))=))

Tu poti distinge intre bine si rau? Ca impartial nu esti, in plus vad ca si limita regulilor impuse devine o notiune foarte flexibila pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

Beethoven, era sa raspund si eu la ce ai zis tu.. dar mai bine sa ma abtin ca se duce pe cu totul alta poteca topicul asta.

Ar fi mai bine sa ramanem on-topic. Imi pare rau ca am adus vorba de crestinism. Vroiam doar sa reliefez faptul ca viata NE APARTINE si noi putem decide ce facem cu ea. Puteam sa fac asta doar in comparatie cu crestinismul :)

Link to comment
Share on other sites

ASTEA-S prosti!!! numai tu decizi ce faci cu viata ta, iar in cazul invalidului care pe langa ca nu se poate misca si nici nu mai tare gandeste el, il condamni al moarte, da cine se cred cei ce decid asupra vietii altora? D-zeu?! toti ziceti da pro pt cei ce is "legume" da daca mama voastra ar fi in situatia asta ce ati face? sa zicem, nu cred ca multi ati mai zice PRO

deja se transforma in cearta? cemi palac topicurile in care se cearta :) :box: :sef: =))

Link to comment
Share on other sites

Beethoven, era sa raspund si eu la ce ai zis tu.. dar mai bine sa ma abtin ca se duce pe cu totul alta poteca topicul asta.

Ar fi mai bine sa ramanem on-topic. Imi pare rau ca am adus vorba de crestinism. Vroiam doar sa reliefez faptul ca viata NE APARTINE si noi putem decide ce facem cu ea. Puteam sa fac asta doar in comparatie cu crestinismul :)

Black, iar faci un cocktail oarecum exotic, amestecand dreptul la viata, crestinismul, zece popi. Numai ca acest cocktail nu e bun la gust. Crestinismul inseamna zeci de rituri, sute de biserici de diverse forme, un miliard si ceva de indivizi si zeci de mii de popi, preoti si parinti cu har, fiecare privind diverse probleme - inclusiv eutanasia - in diverse moduri.

Ceea ce faci tu (voi) este manipulare. Parerea mea este ca se cheama automanipulare.

In ceea ce priveste "VIATA NE APARTINE", este o afirmatie mai mult decat relativa. Nu o sa o iau din antichitate, ma rezum la contemporaneitate:

- inca de cand te-ai nascut, viata ta si a mamei tale - precum si viitorul vostru - a apartinut unor doctori, asistente, aparatelor, apei distilate, si nu in ultimul rand curentului electric.

- in momentul in care treci strada - fie si pe zebra, pe culoarea verde a semaforului - iti incrediintezi viata sutelor de soferi, unor sute de pompe hidraulice, lichidului de frana, ciclului menstrual al soferitelor, etc.

- in momentul in care te urci intr-un avion, viata ta se afla in mainile pilotilor, contrlorilor de trafic, unor mecanisme, diverselor softuri, unui lung sir de "zero" si "unu".

- cand te sui pe masa de operatie, viata ta se afla in priceperea doctorilor, anestezistilor, asistentelor, bisturiurilor, calitatii donatorilor de sange si nu in ultimul rand a curentului electric (din nou :D )

As putea continua la nesfarsit, poate intr-o buna zi o sa descoperi - si tu - ca omul este - prin definitie - un individ social, care nu se poate manifesta si nu poate perpetua decat in conditiile unei apartenente la un grup social.

Culmea este ca nici macar dreptul de a fi eutanasiat nu apartine individului. Odata ajuns in situatia asta, dreptul eutanasiei tine - din nou - de medici, asistente, seringi, seruri, curent electric, etc.

Cat despre on-topic, sunt de acord cu eutanasia, pe care o consider parte din dreptul individului la demnitate. Atunci cand consideri ca starea in care existi este dincolo de demnitatea umana, iar sinuciderea nu iti este fizic posibila, mi se pare firesc sa ai dreptul la o sinucidere asistata.

Despre cei aflati in coma profunda, situatia este putin diferita. Este de discutat daca familia sau o institutie poate avea dreptul sa decida in locul individului aflat in situatia respectiva.

Link to comment
Share on other sites

am un prieten care a facut accident cu masina acum cativa ani, a stat in coma 2 saptamani, medicii nu ii prea mai dadeau sanse .. si totusi s-a trezit ca prin miracol, acum isi traieste viata din plin, e anul 4 la facultate si e si solist intr-o trupa mica rock. numai Dumnezeu are dreptul de a decide lucrurile astea. sunt contra.

word my man ...... word :cool2:

Link to comment
Share on other sites

Indiferent de subiectul topicului, indiferent de modalitate, simti nevoia sa iti exprimi parerea negativa despre o religie care nu te intereseaza, sa JIGNESTI adeptii respectivei religii.

pai am avut multe de indurat de pe urma religiei... poate am exagerat da' totusi daca popa sau papa sunt importiva acestui fapt... hop se trezesc vreo cateva milioane de oameni (mai mult sau mai putini prosti) care sunt impotriva, fara sa se documenteze cu privire la acest caz.

Daca a afirma despre crestini ca nu au discernamant se incadreaza in limita regulilor impuse...

se incadreaza deoarece e o opinie a mea si nu inseamna ca am sau nu am dreptate; acesta e modul in care vad eu situatia in ceea ce priveste religia si cei ce pierd vremea in biserica, pentru ce? 2 ore de vorbe "lalaite" inghesuiala de mori si daca mai e si vara "ai dat de dracu" tot timpu se gaseste un mosh care miroase a cadavru (sau mai rau).

Link to comment
Share on other sites

pai am avut multe de indurat de pe urma religiei... poate am exagerat da' totusi daca popa sau papa sunt importiva acestui fapt... hop se trezesc vreo cateva milioane de oameni (mai mult sau mai putini prosti) care sunt impotriva, fara sa se documenteze cu privire la acest caz.

Nu stiu cat sau ce ai indurat tu de pe urma religiei, dar nu ai cum justifica jignirile. Mai mult, nu prea vad cum ai fi putut tu suferi din partea tuturor celor cateva zeci de rituri crestine, de majoritatea carora nici macar nu cred ca stii mare lucru :D (eu sigur nu cunosc mai mult de vreo 10)

se incadreaza deoarece e o opinie a mea si nu inseamna ca am sau nu am dreptate; acesta e modul in care vad eu situatia in ceea ce priveste religia si cei ce pierd vremea in biserica, pentru ce? 2 ore de vorbe "lalaite" inghesuiala de mori si daca mai e si vara "ai dat de dracu" tot timpu se gaseste un mosh care miroase a cadavru (sau mai rau).

Este opinia ta, chiar nu conteaza daca ai sau nu dreptate, conteaza ca jignesti in mod repetat o comunitate de oameni si asta NU are cum sa se incadreze in limita regulilor impuse.

Cum spunea si Thora, in cadrul bisericilor crestine nu exista o pozitie unitara referitor la problema euthanasiei. Unele nici macar nu au emis o pozitie oficiala pe acest subiect.

@ blk

Pot oricand sa duc o discutie pe orice subiect (in limita timpului disponibil), cu conditia ramanerii ei in sfera decentului. Aici includ si lipsa jignirilor. Daca esti convins ca ai ceva de zis referitor la afirmatiile mele, esti binevenit. Daca nu doresti sa postezi pe forum, exista PM.

@ 4Real

Nu cred ca iti vom face pe plac :P

Link to comment
Share on other sites

Thora, logica ta ma inspaimanta.

Este viata mea: EU decid sa ma urc in avion, EU decid sa ma pun pe masa de operatie. Viata mea apartine mamei mele? Exist prin vointa ei, asta nu inseamna ca apartin ei :blink:.

Nu ma intereseaza ca fiecare popa preot si parinte are o parere diferita, eu vorbeam de ideea de biserica contemporana (scuzati cacofonia).

E chiar aiurea ca pentru tine conteaza mai mult demnitatea umana decat vointa umana.

Link to comment
Share on other sites

pe care un cre(s)tin trebuie sa le respecte inseamna o pierdere totala de timp si bani.

Desigur asta e parerea mea, formata si revizuita de-lungul a 7-8 ani, fiecare stie ce e bine pentru el; atunci individul considera ca daca tine post negru timp de n zile (sau orice alta pedeapsa autoimpusa) este bine pt el asta e treaba lui. (din partea mea n-au decat sa se arunce de la etajul 100, putin imi pasa, atat timp cat actiunile lor nu imi influenteaza viata sub nicio forma)

imi spui si mie de ce ma faci cretin?

Da , sunt crestin, si cred ca daca sufar asa mult si vreau sa ma omor , inseamna ca nu mai sunt crestin , pentru ca nu am speranta ca Dumnezeu ma va indrepta

Un exemplu :

-John e paralizat

- John nu mai vrea sa traiasca

- John moare

-Tom e paralizat

- Tom crede ca Dumnezeu il poate salva

- Tom dovedeste ca e crestin

-Tom nu moare , datorita credintei lui nemapomenite

:)

Nu sunt nici contra , nici pro , cum nici Dumnezeu nu omoara oamenii care sunt rai , El lasa toate categoriile de oameni pe Pamant , NOI decidem daca vrem sa fim buni sau rai , crestini sau de alta religie (sau nici o religie), Dead or Alive

Link to comment
Share on other sites

Ah... lovitear un admin pt spam !

P.S. : nu cumva userul "smuggster" e tot al tau?

who are you talking to?

@obidian: faza cu cre(s)tin era o mica gluma, daca nu o inghititi imi cer scuze... nu mai pot edita

ps:citeste semnatura ca sa vezi parerea mea despre oameni si... o intrebare intrebatoare

Link to comment
Share on other sites

Guest Ssmuggster

shadymonto:da userul smuggster e tot al meu la fel ca si smuggsterul si 2:ma vanezi sau ce? =)) si apropo ceea ce ai facut tu e tot spam ;)

Link to comment
Share on other sites

who are you talking to?

cu :

shadymonto:da userul smuggster e tot al meu la fel ca si smuggsterul si 2:ma vanezi sau ce? si apropo ceea ce ai facut tu e tot spam

OffTopic ,alte posturi facute de individu asta azi(deocamdata) , la subforumul discutii generale:

Pocait :-"

se observa niste mustatza sau nu vad bine?

hai baaaaaaaa jet

strik3 <3

stiu

.

taji ba

AA...inca imi mentin parerea : lovitear un admin pt spam !

LE : si inca mai continua , este de neoprit :P :

smuggster zice sa mori tu
Link to comment
Share on other sites

Thora, logica ta ma inspaimanta.

Este viata mea: EU decid sa ma urc in avion, EU decid sa ma pun pe masa de operatie.

Caz 1. (situatii intamplate in realitate de "n" ori)

- Popescu DECIDE sa faca un vaccin anti-gripal (in esenta decide sa micsoreze sansa de a se imbolnavi pentru a creste sansa de a fi sanatos => a trai)

- Popescu se duce la policlinica, unde i se administreaza vaccinul cu o seringa cu acul infectat cu HIV

- Popescu din cauza HIV moare

Concluzie : desi Popescus a DECIS sa traisca, Popescu a MURIT, impotriva deciziei si vointei sale

Caz 2. (real in Thailanda sau Indonezia, nu-mi mai amintesc exact, dar poate fi aplicat si celor care se aflau in avioanele din "11 septembrie")

- X decide sa plece cu avionul undeva pentru a rezolva o problema (in esenta trebuie sa ajunga la destinatie in viata, pentru ca altfel problema nu poate fi rezolvata)

- Pilotul avionului, aflat intr-o stare depresiva cauzata de probleme familiale hotaraste ca e cazul sa termine cu viata, si intra cu avionul intr-un munte

- X moare odata cu pilotul, desi DECISESE sa traisca.

As putea continua la nesfarsit, TU poti DECIDE orice, in urmatoarea miime de secunda, DECIZIA ta = 0 (zero)

Ma mira ca desi nu poti suporta crestinismul si pe crestini organic imbratisezi punctul de vedere inventat in cadrul crestinismului referitor la liberul arbitru.

Nu ma intereseaza ca fiecare popa preot si parinte are o parere diferita, eu vorbeam de ideea de biserica contemporana (scuzati cacofonia).

CARE BISERICA?

Iti dau 2 exemple care imi vin la repezeala de biserici care sunt de acord cu eutanasia : Biserica Satanista si Biserica Scientologica.

E chiar aiurea ca pentru tine conteaza mai mult demnitatea umana decat vointa umana.

Pentru mine demnitatea inseamna mai mult decat viata insasi. Nu am facut nici o paralela demnitate-vointa.

@obidian: faza cu cre(s)tin era o mica gluma, daca nu o inghititi imi cer scuze... nu mai pot edita

Nestle, nu te mai scuza, e a nu stiu cata oara cand revii cu ideea ta mica, dar fixa, precum ca daca elimini "S"-ul din "crestin" ajungi la adevaratul sens nu numai al cuvantului, dar si al celor ce se incadreaza in categoria respectiva.

Ai dreptate, poti elimina "S"-urile din : Fusta, Pusta Maghiara, Cursul Valutar, etc. pentru a ajunge la adevaratul sens al substantivelor respective.

Dupa logia ta, daca elimini "te" din A(te)I, ajungi la adevarata capacitate intelectuala a celor care se incadreaza in curentul cu pricina ( in limba engleza, of course). Vezi ce simplu e?

Link to comment
Share on other sites

Nestle, nu te mai scuza, e a nu stiu cata oara cand revii cu ideea ta mica, dar fixa, precum ca daca elimini "S"-ul din "crestin" ajungi la adevaratul sens nu numai al cuvantului, dar si al celor ce se incadreaza in categoria respectiva.

e prima oara... inteligent-o/inteligentule (daca lumea nu inghite o gluma atunci sa-i stea in gat!)

Ai dreptate, poti elimina "S"-urile din : Fusta, Pusta Maghiara, Cursul Valutar, etc. pentru a ajunge la adevaratul sens al substantivelor respective.

Dupa logia ta, daca elimini "te" din A(te)I, ajungi la adevarata capacitate intelectuala a celor care se incadreaza in curentul cu pricina ( in limba engleza, of course). Vezi ce simplu e?

noshit? vrei o bombonica pt marea ta realizare?

Link to comment
Share on other sites

uau pui capat la o leguma, big deal :huh:

deci cel mai socant caz l-am vazut la o tipa .. avea ceva boala de la 2 ani, paralizata complet, si o tineau in viata parintii in ceva container din care ii iesea doar capu, ce mai, Darth Vader pe fata. In momentu in care faceau astia reportaju fata avea 46 de ani...

daca ar fi ceva de genu " o viata spirituala dupa moarte" ce anume din fata aia merge in RAI ?

daca un om bolnav e de acord sa-si puna capat la viata ca nu mai suporta chinurile ... care-i treaba religiei ?

deci chiar tre sa fii mega retardat sa tii in viata un om viu pe din-afara, dar mort pe interior .

Link to comment
Share on other sites

Caz 1. (situatii intamplate in realitate de "n" ori)

- Popescu DECIDE sa faca un vaccin anti-gripal (in esenta decide sa micsoreze sansa de a se imbolnavi pentru a creste sansa de a fi sanatos => a trai)

- Popescu se duce la policlinica, unde i se administreaza vaccinul cu o seringa cu acul infectat cu HIV

- Popescu din cauza HIV moare

Concluzie : desi Popescus a DECIS sa traisca, Popescu a MURIT, impotriva deciziei si vointei sale

Caz 2. (real in Thailanda sau Indonezia, nu-mi mai amintesc exact, dar poate fi aplicat si celor care se aflau in avioanele din "11 septembrie")

- X decide sa plece cu avionul undeva pentru a rezolva o problema (in esenta trebuie sa ajunga la destinatie in viata, pentru ca altfel problema nu poate fi rezolvata)

- Pilotul avionului, aflat intr-o stare depresiva cauzata de probleme familiale hotaraste ca e cazul sa termine cu viata, si intra cu avionul intr-un munte

- X moare odata cu pilotul, desi DECISESE sa traisca.

Ca de obicei.. nu ai inteles ce am vrut sa zic.

Caz 1. EU ma duc sa fac un vaccin anti-gripal. Vad ca ia o seringa ne-sigilata de pe masa. Ii rog sa imi desigileze una in fata mea, daca nu plec. In orice caz, oamenii sunt constienti de faptul ca atunci cand te duci in spital exista riscul sa te imbolnavesti de altceva.

Caz 2. EU ma urc in avion. EU sunt constient ca traim intr-o lume cu teroristi si oameni maniaco-depresivi. Punandu-mi viata in mainile pilotului este alegerea mea. Subconstient, sunt constient ca avionul poate fi deturnat, distrus, doborat, defectiv etc. Este riscul pe care mi-l asum sa ajung de 10 ori mai repede la destinatie. Daca sunt obsedat sa stau in viata merg cu masina personala.

As putea continua la nesfarsit, TU poti DECIDE orice, in urmatoarea miime de secunda, DECIZIA ta = 0 (zero)

Pentru ca atunci cand DECID sa imi las viata in alte maini, da, pierd controlul asupra vietii mele.

Daca tot vi cu exemple de-astea bestiale.. de ce nu aduci aminte de tipa aia din timisoara caruia i-au cazut caramizi in cap? Alegerea ei era sa iasa cu prietenu, nu sa moara.

Faptul ca nu avem control asupra factorilor externi in mod direct nu inseamna ca nu putem fi constienti de ei.

Ma mira ca desi nu poti suporta crestinismul si pe crestini organic imbratisezi punctul de vedere inventat in cadrul crestinismului referitor la liberul arbitru.

Crestinismul are partile lui bune. Aplicatia (biserica) e dezastruoasa, corupta si mizerabila.

Pentru mine demnitatea inseamna mai mult decat viata insasi. Nu am facut nici o paralela demnitate-vointa.

Fara vointa proprie, fara libertate, un om NU POATE avea demnitate. De-aia un om in coma profunda care e tinut in viata e lipsit de demnitate. Ca NU POATE sa isi puna capat vietii singur, ca nu poate sa aleaga singur ceea ce trebuie sa faca. Trebuie sa astepte sa discute altii oameni despre viata lui, ca si cum ar fi un caine.

imho. libertate > vointa >> demnitate

Asta pentru ca cele care sunt inaintea demnitatii, daca le ai, ti-o asigura.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...