Jump to content
Lancelot

Dreptul la viata

Recommended Posts

:D ca sa continui in aceeasi tema.. >:) ce parere va face moartea asistata?

deja o particata care isi face loc in viata medicala din Occident..dar care ii lasa pe doctori sa se joace cam des a Dzeu....

@ PRO in cazul unor stadii terminale la bolile incurabile..sau in cazul unui accident in urma caruia iti ramane o viata in coma

Link to comment
Share on other sites

pro pentru cazul in care pers este bolnava de o boala incurabila si ea isi da acordul...iar a 2-a var cu cei intr`o coma pentru toata viata...nu pot sa zic ca aia mai e viata...

Link to comment
Share on other sites

Pro.

Totusi, in cazul persoanelor "cu mintea dusa", nu prea vad cum ar putea sa-si dea consimtamantul. Daca-si dau rudele consimtamantul, nu se mai poate vorbi despre vointa persoanei respective. E la fel de adevarat ca, dupa toate probabilitatile, nu mai are posibilitatea psihologica sa vrea ceva.

Link to comment
Share on other sites

am un prieten care a facut accident cu masina acum cativa ani, a stat in coma 2 saptamani, medicii nu ii prea mai dadeau sanse .. si totusi s-a trezit ca prin miracol, acum isi traieste viata din plin, e anul 4 la facultate si e si solist intr-o trupa mica rock. numai Dumnezeu are dreptul de a decide lucrurile astea. sunt contra.

Link to comment
Share on other sites

PRO... daca vrei sa mori si vrei sa o faci rapid si fara durere (cum numai medicii se pricep) chiar daca esti sanatos sau nu, n-am nimic impotriva. Un om in minus pe planeta asta, o sansa in plus pt urmatoarele generatii.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ! ... decat sa stau in carca celor dragi care incet ince s-ar uita la mine ca la o povara mai bine o injectie si gata ... decat inca 2 ani de viata in plus si dureri crancene mai bine o moarte rapida fara durere

Link to comment
Share on other sites

Pro sau contra nu prea conteaza . Daca chiar esti hotarat sa mori , o poti face pe multe cai , nu neaparat prin eutanasiere .

ON : sunt pro , la fel cum au zis multi : in cazul unor boli incurabile cu manifestari oribile, paralizie pe viata (pe scurt cand esti incapabil fizic sa te omori cu mana ta) si doar cu consintamantul persoanei in cauza!

a stat in coma 2 saptamani, medicii nu ii prea mai dadeau sanse .. si totusi s-a trezit ca prin miracol, acum isi traieste viata din plin

^^ din aceasta cauza am pus accentul pe incapabil fizic si nu psihic!( si nu ma refer pe scurt timp , ci pe viata ).

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa fie alegerea fiecarui om in acel moment. Avem dreptul de a decide daca traim sau nu.

Cel putin asta fac oamenii rationali..

Crestini nu au drept de viata. Ei au o obligatie de a trai.

Link to comment
Share on other sites

Totusi, in cazul persoanelor "cu mintea dusa", nu prea vad cum ar putea sa-si dea consimtamantul. Daca-si dau rudele consimtamantul, nu se mai poate vorbi despre vointa persoanei respective. E la fel de adevarat ca, dupa toate probabilitatile, nu mai are posibilitatea psihologica sa vrea ceva.

partial de-acord.

ot: pro

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa fie alegerea fiecarui om in acel moment. Avem dreptul de a decide daca traim sau nu.

Cel putin asta fac oamenii rationali..

Crestini nu au drept de viata. Ei au o obligatie de a trai.

nu, crestinii nu au discernamant, trebuie sa decida altii in locul lor altii care au mintea orbita de ceea ce se cheama biblia si continutul ei, acei oameni nu disting intre bine si rau deoarece biblia nu este impartiala.

Si mai ales fiecare stie ce e bine si ce e rau pentru el, nu poti sa vii tu care nu esti in situatia celui in suferinta sa spui ca el doreste sa traiasca, daca el nu ti-a comunicat acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

nu, crestinii nu au discernamant, trebuie sa decida altii in locul lor altii care au mintea orbita de ceea ce se cheama biblia si continutul ei, acei oameni nu disting intre bine si rau deoarece biblia nu este impartiala.

Lasa ca ai tu discernamant si pentru ei. De aceea vrei sa decizi si in locul lor in ce sa creada, nu? Impartialule :P

Si mai ales fiecare stie ce e bine si ce e rau pentru el, nu poti sa vii tu care nu esti in situatia celui in suferinta sa spui ca el doreste sa traiasca, daca el nu ti-a comunicat acest lucru.

Dar poti sa vii sa spui ca el doreste sa moara, chiar daca el nu ti-a comunicat acest lucru, nu-i asa? Scapi de o grija :right:

On topic,

Multi vorbiti de parca v-ar fi luminat cineva sau ceva in legatura cu vointa celor in coma. Are cineva dreptul de a fi complet de judecata si calau in acelasi timp? E una din cele mai ingrate lucruri despre care se poate discuta. Eu ma abtin in a generaliza. NU cred ca exista solutie general aplicabila. Pot vorbi doar de ce asi dori pentru mine. Daca asi ajunge in aceasta situatie, asi dori sa fiu lasat sa deconectez aparatele. EU. Daca asi fi in stare. Daca nu, problema e mai spinoasa si in acest moment chiar nu am un raspuns.

Blk spunea ca avem dreptul sa decidem daca traim sau nu. De acord. Au acest drept rudele noastre, impreuna cu echipa de medici? Discutabil. Avem si dreptul de a cere cuiva sa ne ia viata? Si mai discutabil - parerea mea.

S-au trezit oameni dupa foarte multi ani de coma profunda Ex. de 19 ANI de coma. Foarte putini, ce-i drept. Probabil ca sunt fericiti ca nu s-a luat decizia de a-i "euthanasia". Poate daca se uita in jur, li se mai diminueaza fericirea, dar asta e alta problema.

Link to comment
Share on other sites

Lasa ca ai tu discernamant si pentru ei. De aceea vrei sa decizi si in locul lor in ce sa creada, nu? Impartialule :P

al naibii de impartial... eu nu vreau sa decid ci vreau sa arat faptul, sa imi exprim parerea ca a crede in existenta unui dumnezeu si a indeplini toate datinile, cerintele, ritualurie etc. pe care un cre(s)tin trebuie sa le respecte inseamna o pierdere totala de timp si bani.

Desigur asta e parerea mea, formata si revizuita de-lungul a 7-8 ani, fiecare stie ce e bine pentru el; atunci individul considera ca daca tine post negru timp de n zile (sau orice alta pedeapsa autoimpusa) este bine pt el asta e treaba lui. (din partea mea n-au decat sa se arunce de la etajul 100, putin imi pasa, atat timp cat actiunile lor nu imi influenteaza viata sub nicio forma)

Dar poti sa vii sa spui ca el doreste sa moara, chiar daca el nu ti-a comunicat acest lucru, nu-i asa? Scapi de o grija

Atunci consider ca e bine pt mine sa actionez in acest fel si devin egoist, + ca e posibil sa fie si un intres la mijloc cu ceva beneficii pt celputin o persoana (adica macar pentru mine) <_<

ps: Acesta e un forum unde fiecare e liber sa isi exprime parerea in limita regulilor impuse; ceea ce fac si am facut pana acum. Sunt impartial doar in situatiile care nu ma intereseaza si nu ma pot afecta direct si in viitorul apropiat, doar sunt om care are nevoie de hrana pt a supravietui, pat pt a se odihni si... femei pt a trai. [-(

Link to comment
Share on other sites

nu s-a mai discutat asta de 1000 de ori :)? din nou ajungeti la cearta :) have fun

OT : PRO in cazul criminalilor si a celor care sunt tinuti in viata de aparate...

nu nu s-a mai discutat

PS in cazul criminalilor scuza-ma ca te corectez..dar nu e cazul de eutanasie..e vorba de o condamnare si de o executie...nu poate fi vb de acceptul celui in cauza ;;)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...