Jump to content
Burne

Cu sau fara Basescu

Cu sau fara Traian Basescu  

257 members have voted

  1. 1. Vreti ca presedintele Traian Basescu sa fie demis din functie ?

    • Da vreau ca Traian Basescu sa fie demis din functie
      62
    • NU !!! Basescu trebuie sa ramana
      195


Recommended Posts

Chiar daca a fost suspendat Base nu trebuie sa isi dea demisia.

Ba trebuie. Nu pentru ca a fost suspendat, ci pentru ca A DECLARAT ACEST LUCRU. Singurul lucru care nu e intelege pe-aici ca un PRESEDINTE reprezinta ROMANIA si ar fi de dorit sa nu o reprezinte din postura de OM FARA CUVANT. Dar se pare ca in Romania a nu-ti respecta propriile promisiuni este ceva normal, asa ca Basescu este reprezentativ. Pentru a nu crea confuzii, mentionez ca nu fac comparatii. Toti se bat pentru ciolan si se pare ca de data asta nu s-au inteles cine din ce parte sa rontaie.

Pentru toti fanii Basescu:

- la inceputul anilor '90 Base avea o mica afacere - o fabrica de inghetata. Intrebat de presa cum a reusit, a declarat ceva de genul: am luat si eu, ca tot romanul, un credit partial nerambursabil de 240.000 USD (sau 270.000 USD, nu-mi mai aduc aminte si nici nu prea are importanta). Din acel moment mi-a pierdut simpatia :P . Faptul ca si-a incropit un "mic" credit aproape gratis e una, (au facut-o destui din pacate), dar faptul ca declara senin ca oricine putea, e alta. Zau ca nu cunosc prea multi care au beneficiat pur si simplu de astfel de sume.

- de disparitia flotei nu are rost sa vorbesc. Nimeni nu e vinovat, flota s-a evaporat. Punct.

- Basescu a comandat cel mai mare petrolier romanesc inainte de '89. Doar un dobitoc patentat poate crede ca nu a dat cu subsemnatul la Securitate. Nu spun ca a facut politie politica. Nu spun ca a turnat oameni. Nu stiu nimic despre aceste aspecte, din ce am auzit pe-aici pe-acolo inclin sa cred ca nu. Dar asta nu are nici o legatura cu faptul ca nu a avut curajul sa-si asume semnatura de adeziune. Prefera sa ia toata lumea de prost (e drept ca nu e singurul, dar acum discut de el). Nu avea cum sa ocupe o astfel de functie fara sa semneze anumite hartiute la anumite organe.

-Curtea Constitutionala a considerat ca Basescu a incalcat Constitutia, dar nu suficient de grav pentru a fi suspendat. Intamplator sunt de acord cu ei partial. A incalcat Constitutia si cu toate acestea nu cred ca e cazul sa fie suspendat. Peste vreo doua zile Basescu afirma cu aplomb ca va fi cu ochii pe noul guvern si nu va tolera nici o abatere de la legalitate. Pana aici e OK. Continuarea este insa tipic basesciana. Avertizeaza ca nu va tolera nici cea mai mica abatere, caci nu exista incalcari mai mici sau mai mari ale Constitutiei. Tipic omului care condamna in gura mare fostii demnitari care nu au parasit locuintele de protocol, in conditiile in care el facea ACELASI LUCRU. Basescu imi aduce aminte de o cunostinta de-a mea, cu multe functii de conducere in diverse locuri. Amandoi se comporta cam la fel, la scara diferita, doar ca cel de care vorbeam e si mai franc, citez: "EU FUR! Dar acolo unde fur eu, nu este loc pentru altii. Per ansamblu, indiferent cat de mult asi fura, tot ramane mai mult dupa mine."

In concluzie, Basescu e un un mascarici simpatic. Bea la volan, injura ziaristii, santajeaza oamenii politici cu dosare obtinute pe sub mana, se comporta grobiar la intalniri internationale, mai face Romania de ras din cand in cand. Si-a facut si el plinul din averea statului, "ca tot romanul", mai calca si el stramb. Striga Hotii!! ca sa-si faca linistit facutele. E imaginea adevarata a Romaniei. :right: De asta e sustinut de majoritatea populatiei. Se recunosc in el. De asta nu il voi sustine vreodata eu. Dar asta nu inseamna ca nu il voi vota. L-am votat si il voi vota din nou. L-am votat si pe Iliescu cand a fost in turul doi cu Vadim. Dupa asta, chiar nu am remuscari cand pun stampila pe Base. Doar sa nu-mi ceara nimeni sa-mi si placa.

Link to comment
Share on other sites

jos cu marinarul care a facut tara de rusine si care a vrut mai multa putere decat ii ofera constitutia.

pacat ca sunt prea multi care refuza sa priveasca problema si dintr-un alt unghi...

Link to comment
Share on other sites

@Sabotor78 nu eu l-am suspendat , si vreau sa se tina de cuvant a spus ca pleaca ......

Mai aia 2000 de oameni care s-au strans in Bucuresti nu sunt 50 % si aia erau cum erau jumate pensionari restu minori si curiosi

Daca pana acum isi vedea de sustele lui ale lui fratesu care din intamplare castiga niste licitatii importante prin constanta , ale lui Udrea si lui Cocos si era din cand in cand deranjat de cei din parlament iti dai seama ce se intampla dupa ce isi da jos adversarii politici

Daca mai participa si iese iar presedinte foarte bine ( pt el )

Link to comment
Share on other sites

@Sabotor78 nu eu l-am suspendat , si vreau sa se tina de cuvant a spus ca pleaca ......

Mai aia 2000 de oameni care s-au strans in Bucuresti nu sunt 50 % si aia erau cum erau jumate pensionari restu minori si curiosi

Daca pana acum isi vedea de sustele lui ale lui fratesu care din intamplare castiga niste licitatii importante prin constanta , ale lui Udrea si lui Cocos si era din cand in cand deranjat de cei din parlament iti dai seama ce se intampla dupa ce isi da jos adversarii politici

Daca mai participa si iese iar presedinte foarte bine ( pt el )

Pai daca tu asteptai sa iasa absolut toti cei care il sustin, inseamna ca esti putin naiv. Uita-te pe niste sondaje, vezi si tu cum sta treaba. Uita-te nu mai departe de forumul acesta, desi eroare e mai mare decat la un sondaj, poate sa-ti ofere o idee de simpatia de care se bucura Basescu. Si din moment ce oamenii il sustin, de ce parlamentul il suspenda? Le-a venit asa un chef de a face dreptate?

Link to comment
Share on other sites

Pro Base.

Pt. cei care l-au comentat si au dorit demisia lui, dati-mi o alternativa la presedintie, care macar sa il egaleze. Basescu nu e un presedinte bun, dar nici altul mai bun nu se gaseste la ora asta.

Link to comment
Share on other sites

Pro Base.

Pt. cei care l-au comentat si au dorit demisia lui, dati-mi o alternativa la presedintie, care macar sa il egaleze. Basescu nu e un presedinte bun, dar nici altul mai bun nu se gaseste la ora asta.

in opinia mea Tiriac ar fi unul mai bun da' el nu vrea sa auda de politica si nicinu are experienta... totusi e un manager bun si cam de asta are novoie Romania

Link to comment
Share on other sites

cea mai mare greseala ca l-au suspendat, bun sau rau, trebuia continuat cu el pana isi termina mandatul.

toti candidatii sunt niste nemernici, dar decat sa vad un alt nesimtit la putere, il prefer pe chior.

l-am votat pe basescu in 04' si o sa-l votez in continuare (daca va putea candida).

Link to comment
Share on other sites

Presedinte strain ! :D

In orice caz, jos cu Base ! :rofl1:

ce gandire =))

Basescu de fapt vroia sa faca o republica prezidentiala, nu una parlamentara. Si`o depasit prerogativele, lucru interzis de constitutie !

In care alta tara vezi tu ca presedintele se baga in treburile parlamentului ? Da`mi un singur exemplu de tzara in care presedintele se amesteca in treburile guvernului si parlamentului !

cum naiba sa nu se bage in treburile parlamentului? daca astia sunt fara bun simt si isi fac legile pt binele lor? omg.. uita`te la Dan Vociulescu.. la Vadim.. la Vacaroiu.. la botu de Joana.. =)) .. si dupaia vorbeste de Basescu.. oricum mai bun ca Basescu nu este nimeni.. cum am zis.. nu e Sfant.. dar decat in regim comunist.. mai bine cu Basescu.. iar de Becali nu mai vorbiti aiurea.. vreti sa traim in prostie?.. yo il respect ca si patron al echipei Steaua.. ca face ceva.. dar nu ajunge.. trebuie si umpic de creier.. totusi e vb de Romania.. nu de Steaua.. omg..

@oldman

Vorbesti despre Paunescu, Iliescu si Vadim, dar te intreb, Basescu o venit de la o manastire ? Nu a fost tot COMUNIST ? PD`u nu a facut parte din FSN impreuna cu Iliescu ? Parlamentari din PD ca : Blaga, Berceanu, Videanu, Elena Urdea, astia nu sunt tot imbogatitii tranzitiei? Tariceanu cand a fost prins pe motocicleta pe contrasens si`a predat singur carnetu de conducere, in timp ce Basescu o plecat RUPT IN GURA DE BEAT dupa ce a baut cu BECALI ?

Casa din Mihaileanu de ce nu a predat`o ? Iliescu, o fi el criminal cum il caracterizezi, nu are nici macar 1 SFERT din averea lui Basescu !

De ce a intervenit Basescu pt. cei de la Alor Slatina la ministru Codrutz Seres ?

a baut un pahar de sampanie :) nu a fost beat :) ii fi vazut asta la showu ala de pe Antena .. despre politicieni.. Animal Planet..

Ar trebui sa ii cer niste lenjerie intima lui Basescu ... s-ar vinde bine pe forumul asta :D ( la cati fani are ... )

altu care stie politica =))

in opinia mea Tiriac ar fi unul mai bun da' el nu vrea sa auda de politica si nicinu are experienta... totusi e un manager bun si cam de asta are novoie Romania

esti nebun ma? =)) Doamne.. ala nu merita sa fie nici prsedinte COR.. dapoi presedintele tarii.. uita`te doar la faza cu Andreea Raducanu.. nimic n`a facut sa`si capete medalia back.. aia din 2004 de la Sydney.. sau la faza cu Comaneci.. multa lume a zis ca ea merita sa fie in consilul CIO.. a propus`o macar? el tindea la presedentia CIO.. ce s`o mai propuna pe Nadia in consiuliu? noroc ca au propus`o unii acuma.. omg.. sportiva secolului sa nu ne reprezinte in Consiliul CIO.. rusine.. nu mai vorbiti aiurea..

Link to comment
Share on other sites

Am auzit la radio ca deja a fost propus un proiect de lege care sa modifice legea electorala. Deci, il suspendam, dam inainte cu onoarea, sa-l determinam sa demisioneze, votam legea (se jura unu' ieri pe la TV ca nu exista asemenea lege, Basescu trebuie sa-si dea demisia ca a promis si nu va fi impiedicat sa candideze din nou evident, era sustinator al celorlalti... doamne ce ipocriti) si nu mai poate candida. Stiti cum se numeste asta? Lovitura de stat.

Link to comment
Share on other sites

esti nebun ma? =)) Doamne.. ala nu merita sa fie nici prsedinte COR.. dapoi presedintele tarii.. uita`te doar la faza cu Andreea Raducanu.. nimic n`a facut sa`si capete medalia back.. aia din 2004 de la Sydney.. sau la faza cu Comaneci.. multa lume a zis ca ea merita sa fie in consilul CIO.. a propus`o macar? el tindea la presedentia CIO.. ce s`o mai propuna pe Nadia in consiuliu? noroc ca au propus`o unii acuma.. omg.. sportiva secolului sa nu ne reprezinte in Consiliul CIO.. rusine.. nu mai vorbiti aiurea..

aici vb de politica nu sport, in *** ma doare de sport, avand in vederea ca are cel mai dezvoltat imperiu financiar din Romaniaasta inseamna ca se pricepe sa conduca si de asta are nevoie tara asta... sa lasam sportul la locul sau... spine-mi si mie ce poate sa castige cineva de pe urma presedintiei COR, crezi ca el a facut asta din interes?

si cu ce ma incalzeste daca recupera o amarata de medalie? cu ce ma incalzeste faptul ca Nadia e in CIO? daca nu ai obs. ea a fugit din Romania si dupa caderea comunismului cat timp a trecut pana a reusit sa revina in tara?... chiar si pt o mica vacanta

am urmarit cateva emisiuni in care a participat Tiriac si am fost uimit de modul cum gandeste...

Link to comment
Share on other sites

ce gandire =))

cum naiba sa nu se bage in treburile parlamentului? daca astia sunt fara bun simt si isi fac legile pt binele lor? omg.. uita`te la Dan Vociulescu.. la Vadim.. la Vacaroiu.. la botu de Joana.. =)) .. si dupaia vorbeste de Basescu.. oricum mai bun ca Basescu nu este nimeni.. cum am zis.. nu e Sfant.. dar decat in regim comunist.. mai bine cu Basescu.. iar de Becali nu mai vorbiti aiurea.. vreti sa traim in prostie?.. yo il respect ca si patron al echipei Steaua.. ca face ceva.. dar nu ajunge.. trebuie si umpic de creier.. totusi e vb de Romania.. nu de Steaua.. omg..

a baut un pahar de sampanie :) nu a fost beat :) ii fi vazut asta la showu ala de pe Antena .. despre politicieni.. Animal Planet..

altu care stie politica =))

esti nebun ma? =)) Doamne.. ala nu merita sa fie nici prsedinte COR.. dapoi presedintele tarii.. uita`te doar la faza cu Andreea Raducanu.. nimic n`a facut sa`si capete medalia back.. aia din 2004 de la Sydney.. sau la faza cu Comaneci.. multa lume a zis ca ea merita sa fie in consilul CIO.. a propus`o macar? el tindea la presedentia CIO.. ce s`o mai propuna pe Nadia in consiuliu? noroc ca au propus`o unii acuma.. omg.. sportiva secolului sa nu ne reprezinte in Consiliul CIO.. rusine.. nu mai vorbiti aiurea..

Ai facut vreo 3 posturi pe aici, dar tot acelasi lucru l`ai zis ! :dontknow:

Imi citezi posturile, dar te legi de partea care iti place tie (vezi al doilea quote, ai zis doar de sampanie, raspunde si la celelalte intrebari!).

Si ce are gandirea mea, daca vreau un presedinte strain ? Check ur history book sa vezi ce`a fost pe vremea lui Carol. :right:

Link to comment
Share on other sites

Si eu eram de parere ca Tiriac daca ar candida ar fi un bun presedinte insa dupa scandalul cu Ion Ion cu drogurile nu mai sunt asa sigur. Base dupa alegerile anticipate ar trebui sa formeze un guvern de tehnocrati ca sa faca ceva. Eu m-as duce la companiile multinationle si as lua top management-ul si i-as oferi salariu dublu fatza de cat castiga la multinationala si sa vezi management atunci. Din pacate va trebui sa tina seama si de factorul politic.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare voteaza pe cine vrea .

Base o sa candideze din nou la functia de Presedinte al Romaniei si abia dupa ce o sa fie reales o sa vedem noi politica .(sunt sigur ca va fi reales )

De nu o sa zboare Tariceanu cu "toate proastele din parlament".

Eu cel putin nu-l suport pe Tariceanu sub nici o forma si nu intelesg o chestie... de ce Basescu nu i-a cerut demisia lui Tariceanu ?dupa cate am inteles , presedintele poate cere demisia oricarui ministru ...?

Vb unu ca aia 2000 de oameni din Piata Rev nu reprezinta 50% din pop .

Sa nu uiti ca in toate orasele imp din Romania au fost miscari de sustinere a lui Base .

In iasi a fost o chestie de genul .

Base este iubit de romani si cred ca asta conteaza cel mai mult !

Link to comment
Share on other sites

aici vb de politica nu sport, in *** ma doare de sport, avand in vederea ca are cel mai dezvoltat imperiu financiar din Romaniaasta inseamna ca se pricepe sa conduca si de asta are nevoie tara asta... sa lasam sportul la locul sau... spine-mi si mie ce poate sa castige cineva de pe urma presedintiei COR, crezi ca el a facut asta din interes?

si cu ce ma incalzeste daca recupera o amarata de medalie? cu ce ma incalzeste faptul ca Nadia e in CIO? daca nu ai obs. ea a fugit din Romania si dupa caderea comunismului cat timp a trecut pana a reusit sa revina in tara?... chiar si pt o mica vacanta

am urmarit cateva emisiuni in care a participat Tiriac si am fost uimit de modul cum gandeste...

hai te rog.. la cat a furat si ala.. si cum sa te doara undeva de Sport?.. cred ca in trecut si la ora actuala.. Sportul a fost si este singura ramura care ne`a facut cunoscuti si respectati in lume.. cred ca merita respect sportivii nostri..

Ai facut vreo 3 posturi pe aici, dar tot acelasi lucru l`ai zis ! :dontknow:

Imi citezi posturile, dar te legi de partea care iti place tie (vezi al doilea quote, ai zis doar de sampanie, raspunde si la celelalte intrebari!).

Si ce are gandirea mea, daca vreau un presedinte strain ? Check ur history book sa vezi ce`a fost pe vremea lui Carol. :right:

ala a fost rege.. nu presedinte :D nu e totuna..

Deşi nu era de statură înaltă, Carol a fost descris drept soldatul perfect, sănătos, disciplinat şi de asemenea un politician excelent, cu vederi liberale. Cunoştea bine mai multe limbi europene. Familia sa, dinastia de Hohenzollern-Sigmaringen, fiind înrudită cu familia lui Napoleon Bonaparte, aveau relaţii excelente cu acesta. România era în acea perioadă sub o influenţă puternică a culturii franceze, iar recomandarea lui Napoleon a prinţului Carol a valorat mult în ochii politicienilor români, la fel ca şi rudenia de sânge cu familia prusacă domnitoare. Ion Brătianu a fost politicianul român trimis să negocieze cu Carol şi familia acestuia posibilitatea ca prinţul Carol să vină pe tronul României.

a fost o recomandare si noi inca eram sub influenta francezilor :) atunci romanii nu gandeau :) sa fim seriosi.. ar accepta cineva presedinte strain?..

Link to comment
Share on other sites

Basesc jos! Da-l dreaq de marinar imputit...

Totusi nici Becali ala...ce mi-i un incult, ce mi-i altul.

Basescu marinar, Becali...Becali...ala nici macar nu face nimica, e antreprenor, sits on his ass getting money...cred si yo k e generos...

Un suspend pt domnul de sus? Copile vorbesti de presedintele tarii...pe care trebuie sa-l respecti, chiar daca e bun sau rau. EDUCATIE! Asta e valabil pentru toti care il jignesc "chioru", aveti putin respect.

Sunt Pro Base! O sa-l votez !

Link to comment
Share on other sites

Dani din nou raspunzi doar la ce vrei tu ! :)

Citeste`mi mai atent posturile si RASPUNDE. Ca vad ca ocolesti raspunsurile ! :) Asta daca tot il sustii asa mult pe chior !

ce posturi? ca e curvar? sau cate licitatii a castigat PD? ce ma intereseaza pe mine partidul PD? si ce face el in viata personala? ceea ce ma intereseaza e ca el mai face cate ceva.. nu am vazut un presedinte care sa mearga prin multime.. sa vb cu multimea.. sa`l mai intereseze din cand in cand si de oamenii de rand.. sa vedem numa faza cu sinistratii.. Base a donat macar.. nus cat exact.. 20 de milioane.. dar a dat.. parlamentarii ce au dat?.. daca dadeau fiecare 20 de milioane.. fii sigur ca se strangeau fondurile necesare.. hai ma lasati`ma cu parlamentarii vostri.. toti merita sa fie pusi la zid si impuscati.. si`au facut legile dupa capul lor.. si acuma profita de pe urma lor.. de ce sa nu mai luam 10 RON de la fiecare cetatean? inmulit cu 20 de milioane.. ia calculati cat fac si cat merg la bugetul statului din astia.. si sa vedem cat le iese lor..

repet.. nu am zis ca Basescu e Sfant..e si normal ca orice politician sa fure cate ceva.. si tu daca ai intra in politica iti garantez ca in cativa ani nu te`ai abtine sa nu`ti bagi si tie vreo 1 miliard in buzunar..

Link to comment
Share on other sites

Un suspend pt domnul de sus? Copile vorbesti de presedintele tarii...pe care trebuie sa-l respecti, chiar daca e bun sau rau. EDUCATIE! Asta e valabil pentru toti care il jignesc "chioru", aveti putin respect.

Sunt Pro Base! O sa-l votez !

Si totusi, DE CE SA AM RESPECT PT EL ? De abia am respect pt. TATA si o`i avea pt. un chior pe care nici nu`l cunosc ?

@Dani

Cu ce te intereseaza PD ? PAI EL DIN CARE PARTID FACE PARTE ? Crezi ca lui nu i`a picat nimic sau ce ? Esti culmea acuma, parca ai fi orb, nu vrei sa vezi realitatea !

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...