Jump to content
Burne

Cu sau fara Basescu

Cu sau fara Traian Basescu  

257 members have voted

  1. 1. Vreti ca presedintele Traian Basescu sa fie demis din functie ?

    • Da vreau ca Traian Basescu sa fie demis din functie
      62
    • NU !!! Basescu trebuie sa ramana
      195


Recommended Posts

- Black, Basescu nu se lupta cu "cercurile de interese" pentru binele "poporului" lui drag, ci pentru a prelua respectivele afaceri - si veniturile respective - el cu ai lui.

Destul de bine pentru mine. Orice schimbare este buna.

Nu am zis ca e un sfant. Dar comparat cu Iliescu.. scuza-ma.. e inger.

Iliescu crezi ca a vrut sa ne scape de comunism? Stai flex ca nu a facut-o pentru binele poporului drag, ci pentru a prelua respectiva putere.

Iliescu s-a folosit de mineri, a omorat oameni in numele libertatii si a asasinat ceausestii.

Eu apar un hot. Tu aperi un criminal.

Link to comment
Share on other sites

Basescu de fapt vroia sa faca o republica prezidentiala, nu una parlamentara. Si`o depasit prerogativele, lucru interzis de constitutie !

In care alta tara vezi tu ca presedintele se baga in treburile parlamentului ? Da`mi un singur exemplu de tzara in care presedintele se amesteca in treburile guvernului si parlamentului !

Link to comment
Share on other sites

Basescu de fapt vroia sa faca o republica prezidentiala, nu una parlamentara. Si`o depasit prerogativele, lucru interzis de constitutie !

In care alta tara vezi tu ca presedintele se baga in treburile parlamentului ? Da`mi un singur exemplu de tzara in care presedintele se amesteca in treburile guvernului si parlamentului !

Togo , Uganda si Somalia =))

Link to comment
Share on other sites

Basescu de fapt vroia sa faca o republica prezidentiala, nu una parlamentara. Si`o depasit prerogativele, lucru interzis de constitutie !

In care alta tara vezi tu ca presedintele se baga in treburile parlamentului ? Da`mi un singur exemplu de tzara in care presedintele se amesteca in treburile guvernului si parlamentului !

si concret cu ce a intervenit el in treburile parlamentului? nu l-a gasit Curtea Constitutionala vinovat (o institutie competenta, fata de parlamentul Romaniei) si il gasesti tu vinovat?

Link to comment
Share on other sites

tot nu va inteleg il criticati pe basescu dar nu intelegeti ca e singurul capabil (dintre toti ) care poate sa schimbe ceva.. dac anu base ATUNCI CINE numiti PE cineva mai CAPABIL ca EL!! (fara jiji sau altii tzarani )

:huh:

later edit - Crin Antonescu..... asta e tot comunist

Link to comment
Share on other sites

tot nu va inteleg il criticati pe basescu dar nu intelegeti ca e singurul capabil (dintre toti ) care poate sa schimbe ceva.. dac anu base ATUNCI CINE numiti PE cineva mai CAPABIL ca EL!! (fara jiji sau altii tzarani )

Crin Antonescu :)

Link to comment
Share on other sites

tot nu va inteleg il criticati pe basescu dar nu intelegeti ca e singurul capabil (dintre toti ) care poate sa schimbe ceva.. dac anu base ATUNCI CINE numiti PE cineva mai CAPABIL ca EL!! (fara jiji sau altii tzarani )

:huh:

Asteptam 2 luni sa vedem ce canditati avem, care fura mai putin, dupa care votam !

Cine stie, poate apare din senin ceva canditat apreciat de lume si face treaba buna !

Din actualii canditati NU ai cu cine ! (Inclusiv CHIORU)

Crin Antonescu :)

WORD !

Link to comment
Share on other sites

pai ma de unde stiti voi ca base' fura ?! chiar nu exista nici o afirmatie ca ar fi corupt... totusi sunt dabea 3 ani ...nu vedeti ca acum cand kkturile parlamentarilor ies la iveala' este dat jos?! tzineti cu el si o sa fie bine :|

Link to comment
Share on other sites

pai ma de unde stiti voi ca base' fura ?! chiar nu exista nici o afirmatie ca ar fi corupt... totusi sunt dabea 3 ani ...nu vedeti ca acum cand kkturile parlamentarilor ies la iveala' este dat jos?! tzineti cu el si o sa fie bine :|

Casa care si`o luat`o in Bucuresti, e din bani cinstiti asa`i ? Inainte sa fie presedinte cate si cate a mai facut si furat, e cinstit asa`i ? Chiar el a recunoscut ca e comunist !

Link to comment
Share on other sites

Nu imi vine sa cred... la nici 17 ani de la o dicatatura... se vrea o alta...

@oldman : vino si tu ! Sa nu uiti pufoaica si lampasu'. Ne era dor de voi, de ochelaristi batuti, geamuri sparte si un Bucuresti ravasit !

@cenzor : tu chiar cunosti ce inseamna o dictatura si cultul personalitatii macar pentru o zi? Stii ce inseamna ranuntarea la propria demnitate? Ma indoiesc...

@Black : chiar nu are rost sa incerci sa aperi UN JEG de om.

- Cine ne-a scapat de grija unei flote?

- Vorbesti de Iliescu... cine avea grija sa aiba minerii sa aiba garnituri de tren sa vina la Bucuresti? Ministrul transporturilor? Stii cine nu dormea noptile ? Iti zic eu... surpriza... Basescu.

- Ce a facut Basescu in astia 3 ani de zile? In afara de faptul ca a constatat ca marea coruptie din Romania se rezuma la cateva geamuri termopan ale lui Nastase?

- Black, Basescu nu se lupta cu "cercurile de interese" pentru binele "poporului" lui drag, ci pentru a prelua respectivele afaceri - si veniturile respective - el cu ai lui.

Imi vine in minte o paralela... Talleyrand - Basescu. Napoleon spunea despre primul ca este un rahat intr-un ciorap de matase... cam la fel si cu Basescu, numai ca la Basescu s-a terminat matasea... si ciorapii.

Da, in Romania se fura, este coruptie, dar nu o dictatura este solutia... nu cred ca are careva de aici habar de ce inseamna dicatura.

Altfel, va incadrati perfect in "epoca Ceausescu":

Madra corabia,

Mester carmaciul.

Ca de obicei ne-ai obisnuit cu posturi in care incerci sa explici cum detii adevarul absolut si tu ai dreptate pentru ca ..... De ce ai dreptate? Esti draguta sa ne explici te rog?

Am sa vin eu cu argumentele mele pro Basescu:

1. 90% din parlamentari sunt alesi pe baza banilor pe care-i doneaza la partid, bani pe care trebuie sa si-i recupereze ulterior prin hotarari de guvern si ordonante de scutiri de datorii pentru firmele lor, prin licitatii trucate, prin interventii pe langa diferite institutii ale statului( vezi biletul Tariceanu)

2. Imi provoaca greata cand vad parlamentari care dorm in timpul sedintelor, care au ca hobby vanatoarea, plimbarile prin USA pe banii publici, a caror rude omoara, fura, talharesc si nu patesc nimic. (aici exemplele sunt nenumarate), parlamentari gen Irina Loghin care nu au nici o pregatire sau treaba cu jobul de parlamentar, parlamentari gen Vadim sau Paunescu (imi este rusine sa spun ca sunt roman cu asemenea specimene) si impotriva carora au murit oamenii in decembrie '89

3. Suspendarea a venit pe fondul incercarii lui Base de a introduce votul uninominal in parlament. De ce se impotrivesc oare cu asa inversunare alesii nostri cei dragi? A inceput sa le tremure scaunul? Nu-i vor mai ajuta banii sa ajunga pe locuri eligibile pe liste?

4. Corect Base nu a facut mare lucru de cand a fost ales dar asta se datoreaza faptului ca in Romania nu este dictatura (cum faci tu referire ) si singurele parghii care le-a avut au fost discursul si atentionarea institutiilor care nu-si faceau treaba.

5. Sunt convins ca sunt oameni mult mai potriviti pentru functia de presedinte al Romaniei dar avand in vedere alternativele este un inger pe langa ceilalti. Cum zicea cineva mai devreme daca a reusit sa-i deranjeze pe dinozauri sunt fanul lui. Dusmanul dusmanilor mei este prietenul meu.

@Thora esti fan Vadim cred dupa discursul tau (bagat pe gat celorlalti si fara nici o noima)

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

Hai ca o dati in diverse, acum nu se pune problema cine va fi ales presedinte. El a zis ca "in maxim 5 minute" demisioneaza, pacat doar ca au trecut cateva ore ...

Ce concluzie tragem ? pai ca e mincinos si nu are onoare. Mai este ceva de zis drespre Basescu ? nu prea cred

Link to comment
Share on other sites

mda hai intoarceti-va la Mu ' ca nu aveti treaba cu politica'

preferati un guvern de kkt in care se fura continu ' decat sa lasati un om care poate' poate reuseste ceva, a fost votat ce mai conteaza ?

mda , ma rog topicul asta arata de parca am fi din parlament veniti ..... guys , spuneti-mi si mie un motiv solid si inteligent pentru care Basescu sa nu mai fie la conducere ..... <_<

Link to comment
Share on other sites

mda , ma rog topicul asta arata de parca am fi din parlament veniti ..... guys , spuneti-mi si mie un motiv solid si inteligent pentru care Basescu sa nu mai fie la conducere ..... <_<

Nu da doi bani pe nimeni si calca orice in picioare ca sa isi atinga scopurile.

Link to comment
Share on other sites

@oldman

Vorbesti despre Paunescu, Iliescu si Vadim, dar te intreb, Basescu o venit de la o manastire ? Nu a fost tot COMUNIST ? PD`u nu a facut parte din FSN impreuna cu Iliescu ? Parlamentari din PD ca : Blaga, Berceanu, Videanu, Elena Urdea, astia nu sunt tot imbogatitii tranzitiei? Tariceanu cand a fost prins pe motocicleta pe contrasens si`a predat singur carnetu de conducere, in timp ce Basescu o plecat RUPT IN GURA DE BEAT dupa ce a baut cu BECALI ?

Casa din Mihaileanu de ce nu a predat`o ? Iliescu, o fi el criminal cum il caracterizezi, nu are nici macar 1 SFERT din averea lui Basescu !

De ce a intervenit Basescu pt. cei de la Alor Slatina la ministru Codrutz Seres ?

Link to comment
Share on other sites

@Thora esti fan Vadim cred dupa discursul tau (bagat pe gat celorlalti si fara nici o noima)

WORD

Money, intr-adevar, calca tot in picioare, tot ce nu e corect, si uite ce i se intampla acum, oricum daca se va vota iar o sa iasa presendinte, va dizolva parlamentul(sau cum ii zice) si atunci sa vedeti jale, cand o sa-i calce pe toti in asa fel incat se vor spanzura ;) si bine le face!

PRO-BASE!

ps: Radule Raducule, Iliescu e cel mai mare mafiot al Romaniei din toate timpurile, a furat cat nu poti duce tu cu 2 camioane de cate 10 tone.

Link to comment
Share on other sites

Money , da`mi un exemplu

Hmmm let me see :

1. Nu era in atributia lui sa nu accepte un ministru nou de externe.

2. Nu era cazul sa isi trimita mesagera ( pe Udrea la TV ) si sa isi aminteasca brusc de biletele si epistole.

3. A facut gafa sa le zica ministrilor ca is urmariti de serviciile secrete.

4. Cand au fost alegeri la nush ce curte ... si-a dat cu presupusu asupra castigatorului inainte de ele si ca sa vezi chiar ala a iesit.

Si lista continua dar nu mai am chef sa ma cert pe tema asta. Pt mine singurul bun ar fi Crin Antonescu.

Link to comment
Share on other sites

WORD

Money, intr-adevar, calca tot in picioare, tot ce nu e corect, si uite ce i se intampla acum, oricum daca se va vota iar o sa iasa presendinte, va dizolva parlamentul(sau cum ii zice) si atunci sa vedeti jale, cand o sa-i calce pe toti in asa fel incat se vor spanzura ;) si bine le face!

PRO-BASE!

ps: Radule Raducule, Iliescu e cel mai mare mafiot al Romaniei din toate timpurile, a furat cat nu poti duce tu cu 2 camioane de cate 10 tone.

amin , cu ocazia asta poate mai scapam de destepti care ne fac viata de kko

Link to comment
Share on other sites

Sa ramana.

Nu mi se pare normal ca un presedinte ales de popor, sa fie suspendat de parlament impotriva dorintei oamenilor, mai ales ca un om ca Dinu Patriciu a hotarat aceasta suspendare prin voturile PNL :|.

Si ce alte variante de presedinte avem? Geoana, Vadim, Becali? :blink:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...