Jump to content
Zizuu

Viata de noapte!

Recommended Posts

Raspunsul e unul singur..PRO...dar depinde de varsta ca sa-ti cenzurezi iesirile si sa nu iti afecteze prea mult programul..bine nici sa lasi viata sa fuga pe langa tine nu e bine

Si eu pana pe la 25 de ani rupeam stilul odata la 3 zile..acum mai cumpatat >:) cred :D

Si dintr-o data idolul meu in viatza o devenit Lance :D ( daca ma tin puterile pana la 25 de ani is bun :> )

Link to comment
Share on other sites

e viata lor dar eu in mod sigur nu as sta (ca si partener de viata) langa cineva care are o viata de noapte activa..

poate tocmai de aceea majoritatea prefera viata de noapte =)) jokin' :D

serios vorbind, cine se aseamana se aduna deci sunt convins ca nici cei care au o viata de noapte activa nu o sa prefere o partenera de viata care se culca devreme. ;)

oricum pana la terminarea facultatii nici nu cred ca se pune problema de concubinaj etc iar majoritatea oricum o sa se culce mai devreme cand incep sa lucreze.

si eu sunt nocturn, nu neaparat pt ca ies in oras noaptea dar stau la pc lejer pana la 4-5 dimineata. :|

Link to comment
Share on other sites

copile, incearca sa dormi. O sa-mi multumesti mai incolo :)

zisasi tu ca sa nu taci 8-|

ma oameni buni.. in timpul adolescentei copii au energie. ei NU AU NEVOIE de 9 ore de somn pe zi. pentru adolescenti 6 ore de somn pe zi este arhisuficient. e dovedit stiintific (chimic) ca in acea perioada corpul produce foarte multa energie. sa obligi un adolescent sa doarma 9 ore pe zi e o prostie.

eu cand eram in liceu dormeam si cate 2-4 ore pe noapte si nu aveam nimic. ma duceam la chefuri, nu dormeam 2 nopti la rand.. nu aveam nimic.

acum nu mai pot sa fac asta asa usor. e vorba de varsta. nu mai fiti asa invechiti.

Link to comment
Share on other sites

eu cand eram in liceu dormeam si cate 2-4 ore pe noapte si nu aveam nimic. ma duceam la chefuri, nu dormeam 2 nopti la rand.. nu aveam nimic.

acum nu mai pot sa fac asta asa usor. e vorba de varsta. nu mai fiti asa invechiti.

daca tu puteai sa te simti bine cu doar 2-4 ore de somn pe noapte sa stii ca sunt multi altii carora nu le e suficient nici 8 ore de somn... cu cat esti mai activ cu atat ai nevoie de mai mult somn pt a putea rezista in timpul zilei

Link to comment
Share on other sites

daca tu puteai sa te simti bine cu doar 2-4 ore de somn pe noapte sa stii ca sunt multi altii carora nu le e suficient nici 8 ore de somn... cu cat esti mai activ cu atat ai nevoie de mai mult somn pt a putea rezista in timpul zilei

asta e adevarat pentru un adult, nu pentru un adolescent.

Link to comment
Share on other sites

in timpul adolescentei copii au energie. ei NU AU NEVOIE de 9 ore de somn pe zi

corect... si incorect.

e adevarat ca in timpul adolescentei exista un surplus de energie datorat cresterii nivelului de hormoni dar nu are legatura cu somnul.Surplusul ala de energie nu combate oboseala decat pe termen f scurt. Somnul reprezinta un interval de timp necesar asimilarii informatiilor din timpul zilei si a unui repaus al neuronilor care sunt in nr max la nastere.Dupa aia..pac.. countdown... si nr lor tot scade de-a lungul vietii (odata cu necesarul de somn). Se poate compara f bine cu defragmentarea unu HDD.Cu cat e mai mare capacitatea cu atat dureaza mai mult. Si eu pierdeam noptile pe la 15-16 ani dar nu in modul in care si le pierd unii de varsta asta.

un mic sfat pt unii....U`ve got plenty of time...don`t fu*k up your life too soon.

copile, incearca sa dormi. O sa-mi multumesti mai incolo

100% true

Link to comment
Share on other sites

un mic sfat pt unii....U`ve got plenty of time...don`t fu*k up your life too soon.

pana si maica-mea te-ar contrazice.

tocmai imi zicea ca a primit un slide show care i-a placut foarte mult si printre altele zicea

"cand ma gandesc la tineretea mea si la greselile pe care le-am facut.. nu regret ca le-am facut ci ca nu pot sa le mai fac si acum"

sau

"nu regret greselile pe care le-am facut ci faptul ca nu am facut mai multe".

va zic eu voua.. nu va dormiti tineretea. 9 ore pe zi inseamna o treime din viata dormita. think about that ;)

Link to comment
Share on other sites

E o diferenta intre a-ti trai tineretea (crede-ma ca pana de curand ora 11 noaptea era ora la care plecam de acasa la o bere cu prietenii ) si a ajunge un lobotomizat care atunci cand da cu nasul de viata (sa zicem.. 18 ani.. cam atunci se considera ca incepe greul) nu stie decat shootere si partyuri.

Mai citeste o data ce am scris mai inainte... poate o sa intelegi ca vad ca prima data nu ti-a iesit.

Nu zic sa nu te distrezi... dar pana la o anumita varsta e bine sa o faci cu masura.Cand o sa mai cresti si o sa ai copii o sa intelegi.

Link to comment
Share on other sites

E o diferenta intre a-ti trai tineretea (crede-ma ca pana de curand ora 11 noaptea era ora la care plecam de acasa la o bere cu prietenii ) si a ajunge un lobotomizat care atunci cand da cu nasul de viata (sa zicem.. 18 ani.. cam atunci se considera ca incepe greul) nu stie decat shootere si partyuri.

Mai citeste o data ce am scris mai inainte... poate o sa intelegi ca vad ca prima data nu ti-a iesit.

Nu zic sa nu te distrezi... dar pana la o anumita varsta e bine sa o faci cu masura.Cand o sa mai cresti si o sa ai copii o sa intelegi.

8-|

Deci daca eu vreo 2-3 ani nu am dormit decat 4 ore pe noapte si m-am dus la toate chefurile posibile, la scoala eram mereu in pericol de corigenta la matematica / fizica / chimie inseamna ca sunt lobotomizat?

Stai flex ca nu e asa ;)

"parinti".. VOI veti ajunge sa regretati ca nu va lasati copii sa isi traiasca viata.

Liceu 10 pe linie, facultatea dorita si un job la 25 ani + o sotie =/= o viata implinita. Nu suntem animale ca unicul nostru scop e sa facem o familie si un copil.

Si crede-ma ca la 30 ani nu te poti distra cum te distrezi in timpul liceului / facultatii.

Una e o "petrecere" cu prietenii la care se bea sampanie si vin si alta e sa bei bere la 2L cu tovarasii intr-o camera de camin cu muzica la maximum.

Link to comment
Share on other sites

Deci daca eu vreo 2-3 ani nu am dormit decat 4 ore pe noapte si m-am dus la toate chefurile posibile, la scoala eram mereu in pericol de corigenta la matematica / fizica / chimie inseamna ca sunt lobotomizat?

Stai flex ca nu e asa

Stiu ca nu e asa,mi-am dat seama din posturile tale si nici n-am zis ca esti asa.Ma refeream la specimene de genul asta...ce naiba blk ..stii la ce tip de oameni ma refer, ca doar sunt pline scolile si liceele de ei.

Oricum nu cere nimeni 10 pe linie.. si eu am picat examene, am avut restante... am nimerit la o facultate pe care o uram si am schimbat-o...am baut vin la sticla de 2L la party-uri unde toti erau beti morti....iar idealul meu in viata nu e in nici un caz sa devin un robotzel dependent de job/casa/copii fara sa stiu sa-mi traiesc viata. Spun doar ca e bine sa existe o limita..mai ales o limita de cand incepi toate astea.(v. ce a scris si Lance mai sus...ca de obicei are dreptate).

ca sa fiu mai clar si OT: pro.. dar cu limita

Link to comment
Share on other sites

Una e o "petrecere" cu prietenii la care se bea sampanie si vin si alta e sa bei bere la 2L cu tovarasii intr-o camera de camin cu muzica la maximum.

Corect. La prima te simti bine, la a doua petrecere mergi la wc din 5 in 5 min si faci burta :) . Depinde ce activitate ai si cand esti adolescent. Tu daca te simteai bine cu 4h de somn... nu cred ca aveai o viata activa dpdv fizic ;)

Link to comment
Share on other sites

zisasi tu ca sa nu taci 8-|

ma oameni buni.. in timpul adolescentei copii au energie. ei NU AU NEVOIE de 9 ore de somn pe zi. pentru adolescenti 6 ore de somn pe zi este arhisuficient. e dovedit stiintific (chimic) ca in acea perioada corpul produce foarte multa energie. sa obligi un adolescent sa doarma 9 ore pe zi e o prostie.

eu cand eram in liceu dormeam si cate 2-4 ore pe noapte si nu aveam nimic. ma duceam la chefuri, nu dormeam 2 nopti la rand.. nu aveam nimic.

acum nu mai pot sa fac asta asa usor. e vorba de varsta. nu mai fiti asa invechiti.

uitate ce zicea ala ca face noaptea ... si dupa vezi ce a zis Daci :)

Link to comment
Share on other sites

blk uite eu am 16 ani si dorm cam 6 ore pe noapte si nu pot sa zic ca sunt nici odihnit si nici super obosit. dar totusi 2-4 ore mi se pare insuficient . nu vad de ce as mai fi in stare la scoala daca as dormi 3 ore pe noapte :huh:

Link to comment
Share on other sites

blk, te cam ia valul :P Ti-am mai scris odata ca uneori te pripesti in a raspunde (fara a citi cu atentie) cand ti se pare ca un principu de-al tau este atacat :D Altfel nu-mi explic ca propovaduiesti o viata de nesomn si chefuri (ca o fi vin si sampanie, ca o fi bere la flacon de doi litri) cuiva de 12 ani.

OT

Viata de noapte isi atinge intensitatea maxima (in majoritatea situatiilor) in ultimii ani de liceu, primii ani de facultate, e pacat sa ratati distractia. :D O sa aveti timp destul sa va "odihniti" mai tarziu. In cel mai rau caz, muuult mai tarziu :P . Masura si-o impune fiecare. Daca si-o impune gresit, se va "odihni" mai repede ....

Link to comment
Share on other sites

energia dispare odata cu varsta,si asta e destul de adevarat in cazul meu...am avut o perioada liceu/facultate pe care nu o regret deloc,chiar in primul an de facultate reusisem intr-un timp sa ma impart intre un job full time,cursuri la zi si 4-5 nopti pe saptamana de party...in 5 luni m-a terminat fizic ce e drept (una din exagerarile mele) dar nu regret.in liceu...aveam momente si cu 4 ore de somn, si cu 10-11 ore de somn...depindea sincer de cata "energie" consumasem ca sa zic si cel mai probabil si de cat exagerasem cu bautura...usor usor am ajuns la 3 nopti pe saptamana de "destrabalare", dar de cand am un job mai solicitant, trebuie sa recunosc ca am ajuns sa consider somnul un lux,dar nu ma opreste sa mai pierd o noapte-doua pe saptamana...ce e drept,a doua zi dorm tun si tot ma simt rupt in 2 (evident ca asta imi permit sa o fac in weekend..). pot sa zic insa ca am avut perioade si de pierdut nopti cu betii,fumat iarba pe alocuri, baruri& cluburi all night si perioade cu "ture de noapte" in net cafe-uri (unde traiam doar cu tigari,cola si bere...).din pacate trebuie sa recunosc ca efectul mai tragic l-au avut noptile din net cafe-uri.zicea cineva de limita....in general nu poti stii limitele nimanui,si e usor sa dam sfaturi cei care am trecut prin asta...ma indoiesc ca noi la randul nostru am ascultat de sfaturile altora cand faceam chestiile astea...ne-am descoperit singuri limitele,singuri am tras concluziile..depinde de fiecare in parte cat si cum se distreaza sau exagereaza..si sa nu uitam si de anturaj,care si el joaca un rol relativ important.asa ca probabil cei de 12,13,14 sau 1x ani de aici carora le mai dam sfaturi (desi eu nu ma simt in masura sa le dau sincer,pentru ca sunt inca prea tanar si cu un mare chef de viata...the party animal inca nu a murit ^^) nu prea vor tine cont de ce zicem...dar vor descoperi singuri avantaje si dezavantaje si peste cativa ani probabil o sa ii vedem pe ei povestind despre ceea ce zicem noi acum,dar din punctul lor de vedere.

later edit: am recitit postul lui beethoven, si ii dau mare dreptate la faza cu intensitatea maxima a distractiei.ultimii ani de liceu si primii de facultate..

Link to comment
Share on other sites

blk, te cam ia valul :P Ti-am mai scris odata ca uneori te pripesti in a raspunde (fara a citi cu atentie) cand ti se pare ca un principu de-al tau este atacat :D Altfel nu-mi explic ca propovaduiesti o viata de nesomn si chefuri (ca o fi vin si sampanie, ca o fi bere la flacon de doi litri) cuiva de 12 ani.

Spui asta de parca parerea mea ar fi cine stie ce importanta. E la fel ca a oricarui alta persoana de pe-aici.

Nu mai stiu ce faceam la 12 ani dar cu siguranta la 9 seara nu dormeam ;)

ce naiba blk ..stii la ce tip de oameni ma refer

Da, stiu la ce oameni te referi si iti dau dreptate. Dar sa spui ca viata de noapte in timpul tineretii e un lucru rau doar pentru ca unii fraieri raman cu creieru in discoteca si in sanii pustoaicelor e o greseala. Masura de care vorbesc eu si mi-am impus-o singur e masura bunului meu simt. Faza e ca asta difera de la om la om.

Link to comment
Share on other sites

Spui asta de parca parerea mea ar fi cine stie ce importanta. E la fel ca a oricarui alta persoana de pe-aici.

Nu mai stiu ce faceam la 12 ani dar cu siguranta la 9 seara nu dormeam ;)

1. E la fel ca a oricarei persoane, doar ca unora nu se merita sa le atragi atentia.

2. Ti-e greu sa recunosti ca nu ai citit cu atentie postul la care a raspuns Vinsanity? :P

3. Nici fiul meu (de 5 ani) nu doarme la 9 seara. Asta nu inseamna ca si-a inceput viata de noapte :D .

Link to comment
Share on other sites

2. Ti-e greu sa recunosti ca nu ai citit cu atentie postul la care a raspuns Vinsanity? :P

Mi se pare aiurea rau postul la care a raspuns Vinsanity. De-aia l-am ignorat total. Ce m-a enervat a fost "copile... o sa-mi multumesti mai incolo". Daca baiatul are chef sa se joace pe calculator care e problema?

Eu cred ca maturitatea inseamna curajul de a recunoaste si a accepta copilul din noi. Nu e nevoie sa renegam tot ce facem in tinerete ca sa devenim maturi. De-aia nu suport superioritatea asta bazata pe diferenta de varsta.

Cum mi-a explicat tatal meu cand eram mic. "ba.. fi atent. o sa dai de tigari. daca vrei fumezi, daca nu vrei, nu fumezi. e alegerea ta. eu iti zic doar ca nu e bine / sanatos".

Nu e bine sa le spui oamenilor ce sa faca. Daca o sa faca asa cum zici tu te vor uri pentru ca nu isi dau seama ca ar fi gresit daca nu ar fi facut cum ai zis tu.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare aiurea rau postul la care a raspuns Vinsanity. De-aia l-am ignorat total. Ce m-a enervat a fost "copile... o sa-mi multumesti mai incolo". Daca baiatul are chef sa se joace pe calculator care e problema?

Eu cred ca maturitatea inseamna curajul de a recunoaste si a accepta copilul din noi. Nu e nevoie sa renegam tot ce facem in tinerete ca sa devenim maturi. De-aia nu suport superioritatea asta bazata pe diferenta de varsta.

Cum mi-a explicat tatal meu cand eram mic. "ba.. fi atent. o sa dai de tigari. daca vrei fumezi, daca nu vrei, nu fumezi. e alegerea ta. eu iti zic doar ca nu e bine / sanatos".

Nu e bine sa le spui oamenilor ce sa faca. Daca o sa faca asa cum zici tu te vor uri pentru ca nu isi dau seama ca ar fi gresit daca nu ar fi facut cum ai zis tu.

Asa arata un post matur. :right: :)

Nu e nevoie sa renegam nimic din ce-am facut. Uneori insa o facem. Mai mult sau mai putin de complezenta.

Intr-adevar nu e bine sa le spui oamenilor ce sa faca, insa uneori este necesar. Depinde de om si de situatie. Una e sa-i lasi din cand in cand " sa dea cu capul de ziduri", alta e sa-i lasi sa se nenoroceasca pe-o viata. Daca e vorba de cineva apropiat, prefer sa ma urasca decat sa ma urasc eu ca nu am facut-o.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...