Jump to content
Lancelot

Parinti vs prieteni?

Recommended Posts

Parerea parintilor, cu toate ca pot fi cam primitivi cateodata dar ei iti vor intodeauna binele.

Parerea prietenilor o cer doar atunci cand e vorba de mici amanunte care nu imi pot influenta viitorul. Pot fi extrem de perversi.

Link to comment
Share on other sites

Off topic...

hm...

depinde de prieteni si ce intentii au...sunt mai multe tipuri de prieteni...

100% parerea mea....

Si On Topic...

Ar trebui sa conteze parerea parintilor....prieteni ? F*** them...mai gasesti

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

"Un prieten adevarat e mai presus de un inger" citez din ce a spus Florin Piersic, desi prietenii pentru mine nu inseamna decat distractie, o modalitate de a imi incarca programul , de obicei in fiecare grup de prieteni care l-am avut, unul dintre ei ( prieteni ) mi-a fost mai apropiat dar totuji in momentele dificile ii ceream sfatul doar de curiozitate mai mult ( cum a zis si Sp4wn ) sa vad daca gandeste sau nu la fel ca mine . Totushi nu mi se pare o comparatie prea buna intre prieteni si parinti, deoarece parintii tai sunt parintii tai , pot sa ai 2 , 3 .. 9 , 10 facultati si ei sa aiba doar un liceu , tot ei iti vor da un sfat mai bun si chiar daca nu ti-l vor da, e bine sa taci din gura, chiar daca faci ca tine . De mic intotdeauna m-am inteles mai bine cu mama si inteleg f. bine cum e sa fii parinte ( chiar daca inca nu am ajuns :) ) , cat traieste omul invata , parintii intotdeauna isi iubesc cel mai mult copii , doar daca or fi niste psihopati tarani deaia care se imbata si se bat cu ei cu sabiile si lingurile :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest secescorp

:D pt me : JUST ME .... parerea mea ... fac ce cred eu ca e bine :) imi asum riscuri :) ii ascult si pe parintzi si pe prieteni dar tot ce cred eu fac :) :blink: :beer:

Link to comment
Share on other sites

hmm, a fost o vreme cand ascultam de parinti - a fost bine - pana pe la 12-14 ani

a fost o vreme cand ascultam de "prieteni" (a se citi amicii din cartier) - a fost rau - 14, 15 - 19 ani - am facut niste tampenii de ma doare capul

apoi a venit o vreme in care consultam prietenii, parintii, etc., dar luam deciziile in functie de ce-mi dicta logica - si nu e rau.

Link to comment
Share on other sites

Stupid question ...

Uneorii prietenii pot fi mai inteligenti ca parintii, desi rareori, insa e importanta decizia ta...

Un sfat general ar fi ca fiecare sa asculte in SPECIAL de parinti ...

Dar unii parinti sunt retardati ...cunosc chiar eu cazuri ...

Link to comment
Share on other sites

In general fac cum vreau eu, pentru ca numai eu stiu ce e bine pentru mine.

Nu e bine sa fii in nici una din extreme, pentru ca daca asculti numai de parinti, din start nu e bine, pentru ca pot avea conceptii invechite, iar prietenii... depinde ce fel de prieteni ai, si cat de "prieteni" iti sunt. Cand asculti numai de tine, poti sa faci multe greseli, dar asa inveti.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...