Jump to content
Lancelot

Din cine se trage omul?;;)

Recommended Posts

Inca ceva la care ma mai gandeam ceva mai demult: cu ce imi schimba mie viata actuala faptul ca stiu sau nu cine este stramosul meu de acum X milioane de ani? Poate mi-ar schimba perceptia asupra lumii daca as afla ca extraterestrii ne-au adus aici. Astfel ar fi o certitudine ca nu suntem singuri in Univers (chiar si fara a sti sigur asta, eu cred ca mai este cineva in infinitul spatiului).

As vrea sa apuc ziua cand o sa se raspunda la toate marile intrebari ale omenirii.

Corect,bine zici!! :right:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca exista viata pe alte planete, dar stiu ca daca am fii doar noi, ar fii o uriasa risipa de spatiu.

+1

si eu gandesc la fel....

indiferent daca am fost creati sau am evoluat....ar fi ciudat sa fim singurii din univers,adik ditamai universul si doar pamantul e populat....asta chiar e risipa...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic,dar din maimuta suna ciudat si e la mintea cocosului,intradevar omul are asemanari cu maimuta cum are de exemplu si calul cu zebra dar asta nu inseamna ca zebra se trage din cal sau calul din zebra.Asa si cu omul si maimuta.Parerea mea :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Adam + Eva = urmasi, si dupa asta ce?

Sora+Frate = urmasi?

Mama+Fiu = urmasi?

Tata+Fica = urmasi?

Sa vad cum explicati asta?

Uite poate asa am aparut toti

Adam + Eva =

Sora+Frate =

Mama+Fiu =

Tata+Fica =

Ce ca pana la urma se zice ca toti suntem frati intre noi.Nu?

Link to comment
Share on other sites

Adam + Eva = urmasi, si dupa asta ce?

Conceptul de Adam si Eva nu trebuie interpretat strict biblic. Daca au existat mai multi adami si mai multe eve ? Pentru cine crede in evolutia din maimuta si presupusa "migratie" a omului din Africa, ar trebui sa stie de Atapuerca.

Edit: http://whc.unesco.org/en/list/989

Evolutia omului din maimuta a cam devenit un mit.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic,dar din maimuta suna ciudat si e la mintea cocosului,intradevar omul are asemanari cu maimuta cum are de exemplu si calul cu zebra dar asta nu inseamna ca zebra se trage din cal sau calul din zebra.Asa si cu omul si maimuta.Parerea mea :tiphat:

Nu am analizat vreun grafic de evoultie, dar daca zebra si calul au fost unul si acelasi animal (da, putin probabil, poate imposibil), iar prin migratie, au devenit doua specii separate? Astfel niciunul nu se trage din celalalt, pot avea un stramos comun. La fel cum si omul si maimuta pot avea un stramos comun.

Uite poate asa am aparut toti

Adam + Eva =

Sora+Frate =

Mama+Fiu =

Tata+Fica =

Ce ca pana la urma se zice ca toti suntem frati intre noi.Nu?

Relatii incestuoase :))

Link to comment
Share on other sites

Conceptul de Adam si Eva nu trebuie interpretat strict biblic. Daca au existat mai multi adami si mai multe eve ?

Pai atunci insemna ca si apocalipsa=frica oamenilor de moarte, viata de dupa moarte nu exista, dumnezeu=mama natura, care ne-a creat prin evolutia din maimute.

Am mai zis intr-un topic ca Biblia este cea mai bine vanduta carte (de povestiri/nuvele/imaginatie) a tuturor timpurilor.

Link to comment
Share on other sites

Pai atunci insemna ca si apocalipsa=frica oamenilor de moarte, viata de dupa moarte nu exista, dumnezeu=mama natura, care ne-a creat prin evolutia din maimute.

Am mai zis intr-un topic ca Biblia este cea mai bine vanduta carte (de povestiri/nuvele/imaginatie) a tuturor timpurilor.

Tu n-auzi ma ca un concept strict biblic nu trebuie interpretat strict biblic? Las-o ca stie ea despre ce vorbeste =))

Link to comment
Share on other sites

Conceptul de Adam si Eva nu trebuie interpretat strict biblic. Daca au existat mai multi adami si mai multe eve ? Pentru cine crede in evolutia din maimuta si presupusa "migratie" a omului din Africa, ar trebui sa stie de Atapuerca.

Edit: http://whc.unesco.org/en/list/989

Evolutia omului din maimuta a cam devenit un mit.

si prin linkul asta tu ai demonstrat ca omul se trage din 15 adami si 15 eve? in atapuerca, din pacate pentru tine, s-au gasit fosile din perioade mult mai recente aparitiei omului. deja omul arata cat de cat a om, asa cum e astazi. daca zici ca stii asa multe despre atapuerca, ar fi trebuit sa stii chestiile astea.

btw, nu crede nimeni ca omul se trage din maimuta, propriu-zis 8-|

Link to comment
Share on other sites

Pai atunci insemna ca si apocalipsa=frica oamenilor de moarte, viata de dupa moarte nu exista, dumnezeu=mama natura, care ne-a creat prin evolutia din maimute.

Am mai zis intr-un topic ca Biblia este cea mai bine vanduta carte (de povestiri/nuvele/imaginatie) a tuturor timpurilor.

Momentan, ce s-a aflat de pe urma studiului ADN-ului uman, e ca acum 140.000 de ani au trait un grup de eve (adn-ul nostru mitocondrial zice asta). Acum 60.000 de ani au existat un grup de adami. Esti de acord cu mine ca legendele/povestile is ca un adevar neverifitcat (exclud noul testament din chestiunea asta) ? Eu nu am zis ca cred cu tarie in Biblie, ci am formulat o ipoteza a unor oameni de stiinta.

Quote-ul de mai jos l-am extras si postat-o dintr-o carte foarte bine documentata. :)

Si iata exemplul perfect care ne arata ca mintea umana e in continua decadere. :)

OK, omul se trage din maimuta desi pana si maimutele s-au dovedit capabile sa extrapoleze nu sa ia mot-a-mot o expresie si iata supa primordiala capabila sa creeze zaharul si potasiul atat de necesare vietii. Sunt curioasa cine o sa inteleaga si chestiunea asta mot-a-mot ?

Si ca sa extind acest subiect, 150 de milioane de ani a durat ca regatul dinozaurilor sa ajunga la apogeu si sa dispara in cateva clipe, pe cand in 6 milioane de ani numai o singura fiinta a aparut, atat de capabila sa modifice, sa se adapteze la mediul inconjurator in felul sau unic. Nu de alta, dar 150 milioane de ani, inseamna ca acele specii sunt chiar foarte adaptate la mediu, de aceea, logic asta duce la aparitia saurienilor de tip avansat (bipedele).

Si incepem the bigest story ever told.

Dezbaterea referitoare la originea omului a suferit N modificari de-a lungul timpului. Din epoca lui Darwin si a lui Huxley pana prin secolul XX, se estima ca stramosii nostrii cei mai apropiati au fost cimpanzeul si gorila, domnul urangutan a fost ignorat complet. Din anii '20 pana in anii '60 aceste maimute au fost separate, pe scara evolutiei, de oameni, fiind considerate ca apartinand unui grup evolutiv distinctiv. Si mai sa fie, de prin anii '60 ne intoarcem la Darwin. Sa nu uitam si de farsa din jurul craniului Piltdown.

Si acum apare Ramapithecus (~15 milioane de ani), care a trait pe unde intre India si Pakistan, care a ajuns sa fie atestat ca stramosul urangutanului. Dar se cam contura ideea evolutionismului paralel, care incerca sa explice asemanarile dintre om si maimuta. Ups, vine secolul XX, studii de biologie moleculara si antropologice, si se ajunge la concluzia ca acea specie e o maimuta nu un stramos al omului.

Apare si Proconsul (~25 milioane de ani), descoperit in estul africii, in anul 1948, de catre Mary Leaky.

Ramapithecus, Proconsul si Oreopithecus Bambola au avut toate conditiile in favoarea lor, indeosebi, adaptibilitatea la mediu, spre a triumfa si a evolua treptat catre fiinta umana, dar saracii au disparut in negura timpului. Inexplicabil de lamentabil. De altfel nu se stie din ce gaura neagra au iesit acesti simieni.

Si acum apar aparentele: au existat unul sau mai multi predecesori comuni, care au intrat in acest "tunel", cei ce au devenit veriga pierduta.

Apare Australopithecus (~4.17 milioane de ani) care face loc lui Homo Habilis, un pic mai tarziu ce-i drept (2.5-1.6 milioane de ani), si care este foarte probabil sa se fi bucurat de posibilitatea de a vorbi. De la Homo habilis ne indreptam spre Homo errectus (1.9 milioane si 400.000 de ani). Adaugam la vorbire si capacitatea sa de a emigra. Adaugam la supa asta si prezenta omului de la Orce (Spania) si Dmanisi (Georgia) care totalmente fac praf teoria plecarii omului modern din Africa acum 200.000 de ani, si o devanseaza la aprox 1 milion de ani. Sa fim seriosi. :) Condimentam si cu o fosila bine plasata acum 1.7 milioane de ani tot pe teritoriul Georgiei si care apartine domnului Homo Errectus. Dupa aproximativ 800.000 de ani apare si Atapuerca, care de fapt a fost prima confirmare a europenilor. :D

Acum apare omul de Neanderthal care a fost considerat a fi stramosul nostru, credinta complet spulberata prin studierea ADN-ului mitocondrial. Iata ca incepem sa vorbim de mituri stiintifice. :)

Nu se stie cum, dar in mod cert acum 300.000 populatia umana a trecut printr-un potop, ceea ce a dus la scaderea drastica a numarului de indivizi. Iata originea comuna a omului modern ? :D Dar culmea Homo Sapiens a trait impreuna cu Neanderthal vreo 90.000 de ani.

Din motive complet necunoscut Neanderthal dispare, fara urma. acum 25.000, dupa ce a socat lumea stiintifica cu capacitatea sa complexa de a intelege tehnologia si arta. Dar cine stie poate mai exista inca, Big Foot apare mereu de prin paduri blabla. :P

Si acum apar marile intrebari, legate de evolutia umana, dealtfel lacunara, oare 200.000 de ani sunt suficienti pentru a se produce importantele schimbari anatomice si ecologice ce duc la aparitia subita a lui Australopithecus Anamensis si disparitia fara urma a lui Ardipithecus Ramidus.

Socata inca, saraca stiinta se intreaba cum e posibil ca pe parcursul a 1.2 milioane de ani sa se inregistreze o crestere craniana cu ~100% (Homo Habilis - Homo Errectus - Homo Sapiens). Creationism ? :D

Conform stiintei orice schimbare are nevoie de timp, dar totusi foarte uimitoare spontaneitatea cu care, in urma cu 10.000 de ani, apare Ierihonul, atestat arheologic dealtfel. Fiind ocupat neintrerupt timp de 11.000 de ani. :-? Brusc in jurul unei fantani apare un mare oras, unde omul invata: sa se imbrace, sa manance altfel si sa creasca animale. :D

Si ma intorc acum 65 milioane de ani, unde e plasat sfarsitul Cretacicului, si 1/3 din speciile planetei au disparut impreuna cu regii hegemonici ai evolutiei: dinozaurii. Tot nu e suficient pentru a produce o fiinta inteligenta, capabila sa-si inteleaga mediul si sa-l manipuleze dupa bunul sau plac. O fiinta dotata cu capacitatile noastre.

ADN-ul asta e cam ciudat, ne joaca multe feste si totusi nu stim noi cum metanul a putut produce zaharul si potasiul.

@Luckyshot: 800.000 de ani e dovada recenta nu ? La fel ca si in Georgia de 1.6 milioane de ani. De ce te agiti ?

Link to comment
Share on other sites

a1urea, asta este argumentul tau simplificat:

WAYSON'S ARGUMENT

(1) Scientists generally accept the theory of evolution.

(2) I don't.

(3) Therefore, they are lying or fabricating their data.

(4) Therefore, God Exists.

Link to comment
Share on other sites

Quote-ul de mai jos l-am extras si postat-o dintr-o carte foarte bine documentata. :)

@Luckyshot: 800.000 de ani e dovada recenta nu ? La fel ca si in Georgia de 1.6 milioane de ani. De ce te agiti ?

pai specia "homo" s-a desprins de specia comuna cu cimpanzeii acum vreo 5-7 milioane de ani, deci da, aia e o dovada recenta.

chiar nu-ti dai seama ca tot ce scrii si tot ce ai tu impresia ca e adevarat, e de fapt subiect de comedie sau de scenariu SF? nu vezi in ce hal te faci de ras? citesti tot felul de articole, de carti, dar cand vine timpul sa explici, se vede ca n-ai inteles de fapt nimic.

Link to comment
Share on other sites

a1urea, asta este argumentul tau simplificat:

WAYSON'S ARGUMENT

(1) Scientists generally accept the theory of evolution.

(2) I don't.

(3) Therefore, they are lying or fabricating their data.

(4) Therefore, God Exists.

Eu nu am zis ca cred cu tarie in Biblie, ci am formulat o ipoteza a unor oameni de stiinta.

Esti bine definit de ceea ce multi considera a fi marele defect al evolutiei noastre. E o parere general acceptata bazata pe observatii/studii/experimente.

pai specia "homo" s-a desprins de specia comuna cu cimpanzeii acum vreo 5-7 milioane de ani, deci da, aia e o dovada recenta.

chiar nu-ti dai seama ca tot ce scrii si tot ce ai tu impresia ca e adevarat, e de fapt subiect de comedie sau de scenariu SF? nu vezi in ce hal te faci de ras? citesti tot felul de articole, de carti, dar cand vine timpul sa explici, se vede ca n-ai inteles de fapt nimic.

Citeste qoute-ul meu si nu te mai agita, miss perpetuum mobile.

Link to comment
Share on other sites

Citeste qoute-ul meu si nu te mai agita, miss perpetuum mobile.

Eu vad ca tu esti cea care se agita pe-aici ca un titirez incercand sa demonstreze tuturor cat de mult ne inselam. Lucky doar ti-a zis ca esti pe langa situatie.

N-ar fi mai bine daca te-ai intoarce tu sa joci WoW?

Link to comment
Share on other sites

Eu vad ca tu esti cea care se agita pe-aici ca un titirez incercand sa demonstreze tuturor cat de mult ne inselam.

Nu toti oamenii judeca dupa valorile tale extremiste. Urmele tale sunt evidente ca ale unui melc. Sper sa-ti dai seama ca acum fac misto de tine. O alta caracteristica a speciei umane se cheama imperechere. Esti in stare sa faci asta ? Poate te mai descarci si tu. Acum poti sa zici ca ma agit. =))

Link to comment
Share on other sites

Nu toti oamenii judeca dupa valorile tale extremiste. Urmele tale sunt evidente ca ale unui melc. Sper sa-ti dai seama ca acum fac misto de tine. O alta caracteristica a speciei umane se cheama imperechere. Esti in stare sa faci asta ? Poate te mai descarci si tu. Acum poti sa zici ca ma agit. =))

Te oferi tu sa ma ajuti sa ma descarc? Sa nu te agiti degeaba.

Eu iti zic ca n-ai nicio treaba cu realitatea si rad de tine si tu vi cu tot felul de articole si linkuri abstracte incercand sa-mi dovedesti cat de brain-washed sunt eu. Tot eu sunt frustratul? :rofl1:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...