Jump to content
Lancelot

Imaginea Romaniei in lume

Recommended Posts

In mare este adevarat, cunosc straini carora le e frica sa vina in romania deoarece cred ca vor fi omorati :blink:

Imaginea nu e patata de romanii propriu zisi ci de tigani care odata ajunsi undeva striga in stanga si in dreapta ca ei sunt romani si isi stabilesc "tabara" cine stie pe unde.

Link to comment
Share on other sites

Guest Leutzcs

Eu stau in Spania .. si toti de aici cred ca Romania e o tzara de Hotzi ... aici daca un tzigan roman fura (nu am nimic cu tiganii.. am o gramda de prieteni tigani) tot roman il catalogheaza ..si de aici toata lumea stie ca romanii sunt hoti...

Link to comment
Share on other sites

Am vazut o conferinta de presa cu vicepresedintele Milanului care avea o parere foarte buna despre romani,ca sunt muncitor,castiga bani legal,dar o parere foarte proasta despre Romi.

consider ca rromii au ajuns asa pt ca au fost mereu defavorizati...

Link to comment
Share on other sites

Da..Intradevar avem o imagine extrem de proasta atat "in afara" cat si "inauntru".Tiganii, taranii si asa zisii smecheri ne fac de ras peste tot pe unde merg.Fura, cersesc etc.Deja am vazut prea mult dinastea.De ce oare nu se face ceva sa ajungem si noi pe culmile prosperitatii ? Tara noastra nu reflecta decat mizerie, coruptie, prostie si multe altele si toate astea datorita unor oameni lipsiti de bun simt si respect fata de partia mama si de concetateni.Urasc acest gen de oameni, mai ales tiganii.Nu ma intelegeti gresit dar putin din nazism ar prinde bine aici.Si la aceasta problema tind sa ii dau dreptate lui C.Vadim care daca ajungea la conducere ar fi executat toti cetatenii de etnie roma a.k.a tigani plus ca si celelalte minoritati ar fi da ceva socoteala.Nu stiu ... ne ducem tot mai in jos ... dar sa nu uitam ... ducem aceasta viata mizerabila si avem asemenea reputatie si din cauza statului si a oamenilor de la conducere care nu dau 2 bani pe un angajat la vreo firma de stat daramite unui muncitor din fabrica.Ce sa-i faci ... mana de lucru in Romania e ieftina ... ehhh ... tot mai rau ... Sa speram ca integrarea in UE va spori sistemul de salarizare, precum si conditiile unui angajat, elev, student etc.Sa auzim numai de bine ... ca de rau am auzit destul.

Link to comment
Share on other sites

ce fel de imagine credeti ca are Romania in lume si cum credeti ca e influentata de cei care trudesc pe afara? Pozitiv sau negativ?

Ca o parere personala..In SUA suntem mult mai bine vazuti ca in Europa..celor de pe batranul Continent le este frica de noi si de ce ne duce capul?

Pacat ca tot ce construiesc profesorii inginerii si muncitorii seriosi distrug o mana de tigani si de baietasi de cartier

pai ..Europa-Negativ; America-Pozitiv;

in europa sunt cativa dar putin care chiar muncesc pe bune dincolo, dar f multi sunt cei care cersesc,fura si fac tara de rusine.

in America suntem vazuti mai binisor din punct de vedere profesional, deoarece au plecat multi informaticieni,ingineri care stiua ff meserie.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...