Jump to content
Lancelot

Imaginea Romaniei in lume

Recommended Posts

ce fel de imagine credeti ca are Romania in lume si cum credeti ca e influentata de cei care trudesc pe afara? Pozitiv sau negativ?

Ca o parere personala..In SUA suntem mult mai bine vazuti ca in Europa..celor de pe batranul Continent le este frica de noi si de ce ne duce capul?

Pacat ca tot ce construiesc profesorii inginerii si muncitorii seriosi distrug o mana de tigani si de baietasi de cartier

Link to comment
Share on other sites

in SUA presupun ca suntem vazuti ca un fel de sclavi :blink: deoarece am observat ca tot ce dicteaza Washingtonul Romania pune in practica. In Europa cred ca daca ne-au primit in uniune suntem priviti cu ochi buni dar daca scandalurile politice (ieftine) continua cred ca isi vor schimba multi opinia :)

Link to comment
Share on other sites

in SUA presupun ca suntem vazuti ca un fel de sclavi :blink: deoarece am observat ca tot ce dicteaza Washingtonul Romania pune in practica.

cand profesorul iti spune sa taci din gura, taci.

ei sunt mai buni decat noi in politica, economie, mentalitate si in o groaza de alte lucruri. avem o groaza de "adaptat" de la ei. avem si noi valorile noastre dar invatam supunandu-ne ;)

tu te consideri sclav la scoala cand iti spune profesorul sa faci teme si tu chiar le faci? :blink:

Link to comment
Share on other sites

a fost o emisiune pe protv inainte de revelion despre cersetorii romani din roma si din barcelona........si un tigan care cica el se ducea la munca (la furat) in centru. Noi ne facem anti reclama singuri

potyike si yo as vrea in Amsterdam =))) =))) va dati seama d c + maria ioana legala :D:D

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca e vorba de atitudine, de a cere ceea ce vrei, ne-am obisnuit cu mediocritatea si cu ce ni se ofera si nu suntem in stare sa ne depasim conditia.

America, visul american... cladit de altii :|

NU privim lucrurile asa cum sunt, suntem un popor ingenios care avem o cultura si ne pricepem la o groaza de lucruri..

In Germania s-a ars un bec ..ce face germanul? suna electricianul

In America dupa ce a fost indrumat de instalator este sunat electricianul.

Romanul pune mana si mai schimba un bec, mai coase o haina, mai schimba o bujie la masina, etc. Sunt lucruri care noua ni se par atat de normale incat nu vedem ca cei pe care ii admiram au nevoie de atatia oameni ca sa le poata face.

E o greseala sa masuram cultura noastra cu a americanilor, nu confundati imaginea cu cultura.

Mereu ne ascundem dupa deget, ca din cauza minoritatilor suntem vazuti asa dar nu ar ridica unul un deget sa schimbe asta de la ultimul parlamentar pana la primul om care munceste de la 8 la 17 pe o leafa care starneste zambete ironice in afara.

Vizionati linkul acesta, poate ne aduce aminte cine suntem defapt

http://www.youtube.com/watch?v=z6imhnzZ1pA

Link to comment
Share on other sites

cand profesorul iti spune sa taci din gura, taci.

ei sunt mai buni decat noi in politica, economie, mentalitate si in o groaza de alte lucruri. avem o groaza de "adaptat" de la ei. avem si noi valorile noastre dar invatam supunandu-ne ;)

tu te consideri sclav la scoala cand iti spune profesorul sa faci teme si tu chiar le faci? :blink:

cred ca ma intelegi gresit .... eu unul consider ca orice ar cere SUA Romania ar face ...

Link to comment
Share on other sites

In SUA consider eu ca suntem bine priviti pentru ca nu au ajuns acolo inca rromii nostrii, si mai ales ca acolo sunt multi romani realizati pe plan profesional si recunoscuti de multa lume, in Europa nu suntem asa de bine priviti deoarece sunt acei, rromi / ne-rromi despre care auzim toata ziua la TV si din ziare, si ei cred ca toata tara noastra este la fel.

Link to comment
Share on other sites

Sti cum se zice a gresi e omeneste a ciordi e romaneste. Datorita rromilor notri suntem priviti ca o natie de nespalati si needucati. Asta mi-a zis un belgian

Crezi ca numai rromii fura :blink:

Avem o imagine proasta pentru ca sunt mediatizate numai scandalurile si faptele rele ale romanillor.

Link to comment
Share on other sites

Italia: Tinta pe tiganii romani

Luati in colimator

Gruparea auto-intitulata GAPE (Grupul Armat pentru Curatenie Etnica) a revendicat uciderea celor patru copii romi, originari din Romania, care au murit pe 11 august intr-un incendiu provocat la Livorno.

Intr-o scrisoare adresata unui ziar local, preluata de Toscana TV, GAPE anunta ca urmareste eliminarea tuturor romilor din Italia.

In aceeasi scrisoare, GAPE da un ultimatum romilor aflati in Peninsula: "au 20 de zile, incepand cu 25 august, pentru a parasi Italia. Altfel, in fiecare luna vom organiza cate un atentat cu consecinte mult mai grave decat cel de la Livorno".

Potrivit presei italiene, acest grup extremist este necunoscut autoritatilor din Italia, iar scrisoarea remisa ziarului Il Tirreno a fost deja remisa Procuraturii din Livorno.

Reamintim ca in noaptea de 10/11 august, patru copii romi de origine romana au murit intr-un incendiu izbucnit intr-un ghetou aflat la marginea orasului Livorno. Procuratura nu a elucidate cauzele izbucnirii incendiului, iar parintii celor patru au fost arestati si acuzati ca au fugit de la locul dezastrului fara a-i ajuta pe micuti.

Tiganii romani i-au scos pe italieni din pepeni

Scandalurile starnite de tiganii proveniti din Romania au tinut prima pagina a presei italiene in ultimii ani, populatia trecand de cateva ori la actiune in lipsa unei reactii a autoritatilor.

Ministrul Afacerilor Externe, Adrian Cioroianu, a declarat - citat de Rador - ca "in masura in care aceasta amenintare se va dovedi concreta, din perspectiva faptului ca acel incendiu sa fi fost, intr-adevar, produs de o grupare radicala, evident ca vom mentine legatura cu autoritatile italiene".

Cioroianu a adresat insa si un indemn romanilor aflati peste hotare: "sugeram inca o data cetatenilor cu pasaport romanesc ce parasesc tara sa se comporte demn si sa nu puna astfel de probleme, care sa poata aparea in ziare, precum, eu stiu, cersitul sau micile furturi".

In decembrie anul trecut, mai multe tabere ilegale ale tiganilor romani au fost incendiate de localnicii din oraselul italian Milanese, satui de scandaluri si de furturi carora autoritatile nu le puteau pune capat.

Conform site-ului TGCom, cetatenii din oraselul Milanese au navalit la acea vreme peste edilii localitatii, cerand desfiintarea taberei de romi.

HotNews.ro, George Florea, 19 aug 2007@ sursa

so...e de bine...imaginea noastra merge spre plus iar fratii nostrii europeni ne ajuta din tot sufletul :)

Link to comment
Share on other sites

in Spania , toti romanii sunt priviti ca niste tigani , care au venit in tara lor sa fure , sa faca ban nemunciti ..

doar pentru ca au fost tigani inaintea noastra si au furat etc.. acuma toti romanii sunt priviti ca niste tigani :surprised:

ei ne fac pe noi tigani , dar cand te uiti la ei iti vine sa razi ( sunt mai tigani ca noi unii ) femei imbracate in rochii pur si simplu prea impopotonate , prea colorate ... intr'un singur cuvant prea urate

Link to comment
Share on other sites

sincer..in Spania tie si rusine sa zici ca esti roman , pentru ca imediat o sa inceapa toti sa te arate cu degetu..sa rada de tine etc.. dar daca sti sa te integrezi nu ai nici o problema...eu de la inceput am zis ca sunt roman si sunt mandru de asta si de tara mea , ca doar e tara mea unde m'am nascut crescut si acolo o sa mor .

Link to comment
Share on other sites

Sti cum se zice a gresi e omeneste a ciordi e romaneste. Datorita rromilor notri suntem priviti ca o natie de nespalati si needucati. Asta mi-a zis un belgian

... si datorita rromilor si datorita unor oameni ca tine care tind sa exagereze. E vina rromilor ca nu sunt acceptati in societate, doar ei aleg sa traiasca in salbaticie, doar ei intre ei. Mama cat mai puteti sa exagerati ca fura :comp2: au existat de-a lungul timpului muulte popoare care au provocat daune si mai mari si s-a trecut cu vederea peste ei , dar vad ca rromii astia se tin bine, raman vedete in continuare.

...Si cum a zis vexx sunt prea mult mediatizati !!!!!! zilnic apar la TV satrele de tigani .. pana si ultimul om de pe planeta stie deja de ei .. dar continua zilnic show'urile cu ei. Si nu apar la televiziunile din Italia sau yo mai stiu ce tara din vest ... la noi !... atunci sa nu te iei de Dan Voiculescu si Antena 1 :nanana: (jk)

si nu mai faceti atata tam-tam ca fura ... ia si bietu rrom un telefon mobil acolo sa-si hraneasca cei 12 puradei. Sunt altii muult mai rai .........

sincer..in Spania tie si rusine sa zici ca esti roman , pentru ca imediat o sa inceapa toti sa te arate cu degetu..sa rada de tine etc.. dar daca sti sa te integrezi nu ai nici o problema...eu de la inceput am zis ca sunt roman si sunt mandru de asta si de tara mea , ca doar e tara mea unde m'am nascut crescut si acolo o sa mor .

altu frate.. Bineinteles ca oriunde mergi vor exista niste imbecili care sa se uite la tine cu prejudecati doar ca esti roman sau ca esti negru sau chinez sau yo mai stiu... Acei oameni sunt nebuni ! adica rasisti ! ma intelegi . Si sincer nu cred ca ti-ai dori sa te imprietenesti cu astfel de oameni .. care te fac pe tine tigan si ei de fapt ( acolo de unde vin) sunt niste deseuri ale societatii.

Link to comment
Share on other sites

Imaginea Romaniei in lume... asta conteaza prea putin. Eu zic ca ar trebui sa ne concentram asupra imaginii Romaniei in Romania.

Pentru ca exista prea multi oameni care, cand merg in strainatate, sunt complexati de faptul ca sunt romani, prea multi care au impresia ca nu poti reusi la noi in tara si prea multi care dau dreptate strainilor cand spun ca Romania este de cacat.

Unii sunt indignati ca un american nu stie sa gaseasca pe harta Romania, dar nu stiu prea bine limba materna. Altii amesteca in fiecare fraza romana cu engleza, de parca asta le-ar ridica automat nivelul, in loc sa-i faca sa arate ca niste papagali. Altii sunt obsedati de produsele din import. Altii mananca preparate mexicane, de exemplu (cazul unor vecini) pentru ca, in conceptia lor, asta ii face sa para moderni, ca au gusturi rafinate.

Ce incerc sa spun: trebuie sa te respecti inainte sa astepti sa fii respectat de altii. In speta, trebuie sa ne schimbam noi imaginea despre Romania inainte sa si-o schimbe Occidentul. Din pacate, ma indoiesc ca asta se va intampla foarte curand.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca in maxim 3-4 ani .. situatia se va schimba in Romania .. si nu vom mai fii priviti asa de "Granzii Europei" , parerea mea :)

Crezi gresit.Asa ceva nu se poate uita asa peste noapte.

Despre rrromi ce sa mai zic,no comment.In primu rand de ce sa munceasca cand pot sa fure,sa iti dea in cap,sa iti dea teapa cand cumperi un produs de la ei?Daca ar fi dupa mine i-as scoate imediat din tara.Azi maine ti frica sa mai iesi seara pe strada pentru ca iti dau tiganii in cap.Exemple concrete in Arad,cei care stau aici stiu,in zona garii e plin de tigani,daca te-ai aflat la locul nepotrivit ,momentul nepotrivit si te-au prins trebuie sa fii fericit daca iti mai lasa chilotii.Acelasi lucru la mine la tara,s-a instaurat o tabara de rromi acum cativa ani si s-au inmultit ca purecii iar acum nu mai scapi de ei.Daca ar fi mai civilizati,ar munci si ei ca toti oamenii,nu ar fura nu le-ar avea nimeni treaba.Reactia italienilor mi se pare foarte logica.Voi nu v-ati satura tot sa auziti de ei ca o furat de la un vecin io stiu ce,ca o violat pe fata celuilalt vecin sau de ce nu,sa va faca si voua un rau?

Degeaba le zici cu frumosul ca nu vor sa te asculte,asa ca cel mai bine e asa sa fie amenintati sa se mai potoleasca.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...