Jump to content
bunny

Credeti in reincarnare?

  

74 members have voted

  1. 1. Credeti in reincarnare?

    • Da
      20
    • Nu
      54


Recommended Posts

8-| c'monnn wabbit what kinda of a topic is this ?:P

We live in the real world .. 8-| unde oamenii se gandesc .. la o sesiune ... la un colocviu ... la un BAC ... la o capacitate ... =)) ..... cred ca lumea are shituri mai imp pe cap decat aceasta dilema existentiala :rofl1:

Link to comment
Share on other sites

Nu exista asa ceva. De ce ? OAMENII au crezut in asta fara nicio dovada de la inceput, nu a fost, nu este si nu va fi niciodata in fapt, ceva concret. Cei ce cred in asta, s-o faca in continuare ... poate ii ajuta, dar nivelul lor de inteligenta nu e foarte ridicat. Spunea cineva despre senzatie de Deja Vu. Daca ne-am reincarna, nu am trai inca odata aceeasi viata.. deci nu are nicio legatura.. si in plus, Deja Vu are explicatii stiintifice.

Link to comment
Share on other sites

NU .. daca stau sa ma gandesc mai bine nici nu prea stiu prea multe dspr asta...crek e din alta religie , oricum nu prea cred in religie , cred doar in credinta

nu pricep, nu crezi in religie, crezi in credinta? cum vine asta? ce intelegi tu prin credinta?

Link to comment
Share on other sites

very funny...

faza cu deja-vu e fumata grav... si stiintific a fost explicat faptul ca nu locul, obiectul, etc. este in centrul acestei senzatii ci perspectiva individului asupra locului, obiectului....

de ex:

1. soarele apune in fiecare seara, dar de fiecare data e diferita faza, perspectiva din care privesti, culoarea, norii, pasarile. Se intampla sa se nimereasca catodata toate 4 coordonatele, dar tot nu ai senzatia de deja-vu, deoarece esti constient ca in fiecare seara se intampla la fel.

2. ai fost odata la un coleg de scoala generala care avea in scara blocului o bicicleta si tot in acea scara mirosea a peshte/gunoi, si neonul nu functiona, etc... peste 6 ani te duci la colegul de facultate/serviciu, unde pe scara miroase a peste si neonul palpaie, sau e o bicicleta si miroase a gunoi.... este nevoie doar de 2 coordonate asemanatoare, nerepetitive si improbabile..., ca senzatia de deja-vu sa se produca...

Deci senzatia de deja-vu este mai mult in sfera subconstientului, care face niste asociatii care la prima vedere par total aiurea, dar sunt perfect normale.

Ca sa explic: cand te enerveaza profesorul ce sentiment ai? furie... cand nu-ti merge netul 1 sapt... furie... cand ti se sparge roata la mashina... furie... ai acelasi sentiment in mai multe situatii...

exact la fel cu ura, dragostea, frustrarea, mandria....

si deja-vu este un biet sentiment... este mai slab, mai rar, se uita usor, nu e bagat in seama... de aceea i se dau tot felul de specificatii mistice...

P.S. nu cred nici in dumnezeul biblic, nici in reincarnare...

Link to comment
Share on other sites

nu pricep, nu crezi in religie, crezi in credinta? cum vine asta? ce intelegi tu prin credinta?

pai religia este cea impusa de biserica , religia este intaia cauza a discriminarilor si conflictelor , nu stiu sigur prin ce ani dar cauta prin istorie cand religia omora ..la propriu.. treaba e ca religiile sunt "n" la numar si nici 1 nu e "buna" , credinta e una singura . Credinta in ceva ar trebui sa o aiba toti .

P.S. : cred cu tarie in Acel Ceva pe care il numesc Dumnezeu . Acest Dumnezeu nu imi poate fi impus de nicio religie .

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...