Jump to content
Lancelot

Pro sau contra?

Poc poc?;;)  

61 members have voted

  1. 1. Ati fi de acord cu legalizarea portului de arme de foc?

    • Hell Yes \:D/
      20
    • Nu.. Sunteti nebuni?
      41


Recommended Posts

Cum adica sa se legalizeze ?aa stiu ca si pana acum era legal sa ai arma atata timp cat indeplinesti conditiile puse de lege !!!

Da ! pentru auto-aparare ! decat sa ma taie unu cu cutitu in casa si sa sun la 112, mai bine scot pistolu :gun:

Link to comment
Share on other sites

Cum adica sa se legalizeze ?aa stiu ca si pana acum era legal sa ai arma atata timp cat indeplinesti conditiile puse de lege !!!

Da ! pentru auto-aparare ! decat sa ma taie unu cu cutitu in casa si sa sun la 112, mai bine scot pistolu :gun:

Este vorba de armele cu glontz nu de cele cu aer comprimat sau cu gaze.

OT: votat nu pentru ca:

- aceste arme sunt mortale spre deosebire de cele care sunt acceptate acum care sunt mortale doar in cazul in care se trage de la o distanta foarte mica

- in privinta autoapararii mi se par suficiente armele legalizate pana acum (adica cele de mai sus). Este de ajuns un pistol cu gaz in cazul in care intra cineva sa te jefuiasca

- cum zicea cineva mai sus o sa ne trezim cu copii care gasesc arma lui tata intr-un sertar si-si aduc aminte de ala de la B care i-a pus piedica ieri si se duce sa-i dea o lectie :blink:

- faptul ca membrii lumii interlope deja au arme este adevarat dar prin legalizarea lor vor fi si mai multi care vor avea acces la ele. Momentan sunt destul de greu de gasit, sunt scumpe si trebuie sa ai ceva tupeu sa o porti la tine.

- cei care au o pasiune pt armele de foc :gunsfire: le recomand sa intre in armata si au acolo trageri si aplicatii cu arme de foc de o sa se sature.

Parerea mea :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Lol, cred ca multi care au votat DA, s-au uitat prea mult la filme sau au jucat prea mult CS. Ar fi un haos total :| Daca acum se trage in taximetristi, dar cand s-or legaliza :) nu cred ca-i mai vedem pe strada....

Parerea mea e ca, obiectele de autoaparare care poti sa le cumperi si sa le porti sunt destule si sunt mai eficiente ca un pistol. Spray-ul paralizant, ala cu electrosocuri, box-ul(chestia aia cu inele care se pune pe mana, dar am impresia ca e considerata arma alba si nu e legala... nu sunt foarte sigur in privinta lui), etc. Situatie, unu vrea sa-ti fure ceva, n-o urla de la 100 de metri : "BAAA STAI PE LOC, BAAAA....." ca sa ai tu timp sa scoti pistolu... Poate in strainatate e asa, la noi, respectivu vine langa tine, te ia direct la pumni si la picioare de nu stii ce se mai intampla cu tine, iti fura si pistolu si te lasa si-n fundu gol pe strada.

Link to comment
Share on other sites

ajunge aerul comprimat si sprayul paralizant :P desi recunosc ca mi-ar place sa ma simt in siguranta cu o arma de foc la mine (not to mention ca lara croft si nikita au fost mereu eroinele mele ;;) )... m-as simti in mai putina siguranta stiind ca si nebunul de peste drum are una. deci contra. siguranta individului nu se obtine niciodata prin mijloacele cele mai evidente... pentru ca intotdeauna se va gasi cineva care sa le contracareze.

lancelot, ce topic frumos ai facut de craciun :D

Link to comment
Share on other sites

ca de obicei...modul de operare al celor care "conduc" tara...in loc sa ne inspiram din chestii bune, luam exemplele proaste...am votat clar nu...nu cred ca in topul criminalitatii romania se situeaza undeva intr-un loc fruntas....avem probleme intr-adevar,dar legalizarea portului de arma le-ar spori, nu le-ar atenua....sunt curios cati de aici au fost in situatii in care aveau nevoie de autoaparare de spun ca ar scoate arma la prima ocazie...."headshot", "ma duc si imi iau shotgun" etc...prea mult cs copii...mai iesiti si voi la un fotbal in fata blocului..si nu uitati ca armele costa...destul de mult...subscriu celor care sunt de parerea ca daca s-ar legaliza in mai putin de 6 luni ar scadea numarul populatiei..

Link to comment
Share on other sites

slaboy, eu pot sa trec orice test psihologic fiindca sunt normal (in limita bunului simt :P). aia nu inseamna ca nu pot impusca pe cineva. creierul uman este slab iar instincte criminale are oricine. o veriga slaba si ai reactionat la unul dintre ele dupa care creierul se panicheaza si boom, explodeaza si restul!

atunci cum imi explici si mie ca politistii nu impusca pe nimeni ?

ei duc o viata perfecta ?

offtopic : e slyboy nu slaboy ;)

Link to comment
Share on other sites

cand esti politist e altceva, noi vorbim aici de oameni obisnuiti, ca mine si ca tine. daca tu imi dai mie o arma, s-ar putea sa te trezesti ca ziua urmatoare toti cei care se jucau cu focul au un glont in capatana si asta nu e bine. asta e cea mai tampita lege care se poate legaliza!

pai daca esti distrus cu capul, poti face asta si in ziua de azi 8-|

ot: nu

Link to comment
Share on other sites

cand esti politist e altceva, noi vorbim aici de oameni obisnuiti, ca mine si ca tine. daca tu imi dai mie o arma, s-ar putea sa te trezesti ca ziua urmatoare toti cei care se jucau cu focul au un glont in capatana si asta nu e bine. asta e cea mai tampita lege care se poate legaliza!

Politistii nu tot oameni is ? Eu incerc sa`ti explic ca pentru a putea purta o arma trebuie sa indeplinesti anumite conditii stricte, doar nu o sa dea arma la tot prostu`. Iar dupa ce o detii nu faci chiar ce vrei cu ea.

Si sincer chiar am o arma cu aer comprimat si 16 ani si despre asta nu am omorat pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...