Jump to content
Lancelot

Transilvania

Pamant romanesc sau nu?  

185 members have voted

  1. 1. O parte din noi sau e a secuilor?

    • A noastra
      165
    • Autonomie "ungureasca"
      20


Recommended Posts

mah pe cand noi faceam primul stat centralizat, ungurii erau filipinezi deci Transilvania ii a noastra ca va place, ca nu va place

Bine atunci pui de dac, zi in ce an au avut romanii primul rege, si cand au avut ungurii?

edit: Unii va dati mari rasisti, dar pun pariu ca majoritatea n-ati avea curajul sa spuneti unui secui ca e bozgor, face 2 face.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu de unde le scoti,dar sigur nu din istorie,transilvania e a noastra,dar ce scrii tu acolo...ungurii erau filipinezi?...trei de haha si unu de lol

Transilvania ne apartine de nici 100 de ani,sau tu faci parte din grupul ala care chiar crede in memorandumul lui Inochentie prin care noi eram majoritari si ne tragem din romani,deci nu din turci-rusi..nu...din romani,si eram majoritari:) ...mda

Nu a fost a noastra,bravo ca am obtinut-o,si sa si ramana asa,dar nu se stie niciodata

Exista carti de istorie si iti recomand cu caldura sa iti cumperi cateva. Sau macar Wikipedia. Vrei sa spui ca am recuperat-o de 100 de ani, nu ca e a noastra de 100 de ani... e a noastra de vreo 2 milenii... Ne tragem si din romani si din geto-daci.

Geto-daci= populatie de neam tracic, impartita in triburi, care ocupau teritoriu dintre Tisa, Marea Neagra, Dunare si Carpatii Padurosi(in Ucraina). Exista dovezi ca au depasit aceste teritorii, ajungand pana la Bug. Au fost unite, iar cea mai mare intindere a fost in timpul lui Burebista, cand a fost capitala la Agedava (cred ca asa ii zice...,e pe undeva prin Giurgiu)

Tracii s-au raspandit in jurul Marii Negre in secolele III-II iHr. De unde scosasi ca tracii sunt rusi ?!

Dupa ce s-au retras romanii, teritoriile au intrat in stapanirea vizigotilor, cuceriti apoi de huni.

Huni(unguri, maghiari)= populatie originara din ASIA, China sau teritoriile nordice. Nu, nu sunt din Filipine. Sunt un popor NOMAD (iti spune ceva?) de origine turanica, cumpus din triburi altaice. Se pare ca sunt inruditi cu mongolii(da, da, aia dintre Rusia si China... europeni 100%) dpdv lingvistic si antropologic.

;)

Link to comment
Share on other sites

Vinsanity: am un bunic maghiar(ungur),care imi spune"istoria nu numa din o perspectiva trebuie invatata",si ce sa zic,are dreptate batranu,ca ii ungur intr-un fel ma bucura,altfel numa atat stiam din istorie cat scrie in manual,si in cateva carti scrise de mari nationalisti

DjKooL am citit istorie,nu f multa,nu ma declar expert,dar fata de multi altii am citit si cele din EU,nu numa cele RO prin care noi suntem rasa superioara.Pe cand maghiarii aveau regat in ardeal,romanii nu aveau nimic in ardeal....ca era sau nu al nostru,100% nush,caci i hun/ro/eng/de wikipedia sunt versiuni diferite),iti recomand eu tie sa citesti carti de istorie din alte tari,care nu sunt traduse...vezi acolo adevar,si eu la inceput credeam ca ardealul e a romanilor...m-am inselat amarnic,din 1920 incoace e a romanilor,pana atunci eram doar slujitorii bogatanilor maghiari(e ca si cum eu gasesc un teren,il las in paragina,si dupa ce tu faci casa si tot acolo,eu vin sa reclam ce e "de drept al meu")

Iti recomand cu caldura sa le citesti,nu de alta dar afli si lucruri comice,cum de ex in primul razboi cand prima oara am intrat in razboi,nu aveam nici macar arme serioase,de aia o trebuit sa si iesim,oamenii mereau cu furca si cu arme facute din lemn,care sa semene a pusca

Da intradevar si noi am fost aici si "hunii si hailalti" vorba lu "crapu" din Vacanta mare

Eu in afara de cartile traduse in romana,sau cele din tara noastra,nu am gasit alta carte de mare istoric,care sa specifice clar,ca noi am fost primii si nu ei

Hunii au fost nomazi,drept,dar aici s-au stabilit,si btw,la 300 ani dupa huni.se apuca mongolii sa cucereasca si Europa cu aceeasi tactica ca si hunii,adica pe cal cu arc si sageata

Rusi si Turci pentru ca din cate zic marii istorici occidentali,numele,si stilul marilor conducatori ai nostri din vremea aia prea tare semanau cu cele rusesti sau turcesti

Oricum faza finala ramane,noi in ardeal eram ca minoritate,aici era ungaria candva,si incetul cu incetul mi-am dat seama ca ardealul nu era pentru fratie romaneasca,ci pentru exploatare,Daca ne gandim,bucurestiul a castigat pe rupte prin transilvania.Sunt multe nereguli in toata istoria asta si nici oamenii ca Vadim sau ca Frunda nu ma ajuta sa desfac acel nod sub care se afla adevarul

Si sa ajungem la problema finala,de ce sunt"ungurii" "bozgorii" asa de nervosi...pai uite cum am facut noi,dupa 1918,inca nici nu venea 1920 si noi deja dadeam legi cum sa ii saracim pe maghiari,din 20 incoace s-a facut tot posibilul ca nobilimea maghiara sa isi piarda absolut tot ce detinea in transilvania,dara stim cu totii ca aproape 70% pamanturile nobilimii maghiare a ajuns sub maini romane,acuma sa facem o comparatie,ca sa inteleaga toata lumea,eu ar trebui sa ma duc in"tara romaneasca" sa ii chem sa zicem pe turci,si fortat sa votez cateva legi prin care romanii isi pierd aproape toate drepturile si pamanturile care le detin acuma,dupa aia sa iau toti turcii care i-am adus,si in decurs de 80 de ani sa ii invat ura antisemita impotriva romanilor....ete cam despre asta e vorba

Btw,si la nemti...teorii si contra teorii,pentru cei care sunt interesati si stiu ceva germana http://de.wikipedia.org/wiki/Transilvanien de aia spun ca nu se stie 100%,unii spun ca noi am fost first,altii ca nu noi am fost...the neverending story

Link to comment
Share on other sites

chestia aia am scoso de la vacanta mare .... eu vroiam sa fac umpic de fun nu sa vbesc de istorie sau sa intru in polemici cu altii ...logic a fost a noastra, a fost a turcilor, a fost a imperiului austro-ungar si din 1918 e iar a noastra...dar din punctul meu de vedere Transilvania a fost a noastra de la inceput desi ungurii ne-au persecutat si ne-au obligat sa ne maghiarizam ...iar un strabunic de-al meu a fost omorit pe motiv ca n-a vrut sa-si schimbe numele din Gabriel in Gabor iar scuza-ma dar nu sunt rasist sau ceva de genu dar pur si simplu daca sunt in Romania sa se comporte ca atare iar daca mergi in Ungaria nu cred ca vezi placutze cu numele oraselor scrise in limba romana ... si totusi daca vor sa auda doar limba maghiara, sa aibe scoli maghiare, localitatile sa fie maghiare, primarii sa fie maghiari , presedintele sa fie maghiar atunci ii sfatuiesc calduros sa se duca in Ungaria....

Link to comment
Share on other sites

Il lasa in paragina ?! Ce paragina, AU FOST CUCERITI, vrei sa spui ca dupa Retragerea Aureliana a plecat toata populatia din Transilvania ?! Au plecat doar romanii, si nici aia toti.

"Cand maghiarii aveau regat in ardeal, noi nu aveam nimic" Pai logic ca nu aveam, fiindca fusesem cuceriti, si e cam greu sa faci 2 regate sa coexiste in acelasi teritoriu.

"incetul cu incetul mi-am dat seama ca ardealul nu era pentru fratie romaneasca" Ete ca la faza asta m-ai pierdut. Cum ai ajuns la concluzia asta mareata?

Bucurestiul a castigat de pe urma Transilvaniei? Da, e capitala tarii si a castigat de pe urma tuturor regiunilor din tara. Cam peste tot e asa.

Votezi legi sa-si piarda romanii pamanturile in tara romaneasca? Daca explici DE CE esti tare. Si de ce sa le ia turcii? Ca am fost vasalii Imp. Otoman? Pai de ce sa nu le ia italienii? Ca doar am fost sub stapanire romana. Dacii au locuit in nord pana la Carpatii Padurosi. Hai sa navalim peste Ucraina ca ne-a furat pamantul !

;)

Link to comment
Share on other sites

DjKooL aia o fost un exemplu dat,adica dau legi sa isi piarda romanii din"tara romaneasca" tot,asa cum am facut noi cu ungurii prin legea agrara..Citat din o carte veche dar care m-o ajutat la bac cand am avut nevoie

"legea agrara definitiva a fost adoptata la 17 iunie 1921,prin care au fost expropriate aproximativ 6 milioane de hectare din cele 9,2,cat reprezenta suprafata marilor mosii(66%din suprafata detinuta)"

Prin asta am vrut sa dau un exemplu,sa inteleaga lumea de ce tot fac secuii gargara,si btw nu confundati secuii cu maghiarii,sunt 2 rase diferite

Pai cand pierzi aproape totul,cum sa nu fii nervos?,66% din suprafata pamanturilor care erau detinute de maghiari au fost confiscate,iti dai seama despre ce valoare vorbim?,cate miliarde si miliarde de euro

Si bucurestiul a castigat pentru ca din cate s-a descris,bucurestiul pre primul razboi,era in paragina,din cauza a atator invazii,suzeranitati otomane,regimul fanariot...samd,era la pamant toata economia,iar prin transilvania,un loc unde era regat,un loc dezvoltat,acuma no offense,dar transilvania comparativ cu tara romaneasca era ca si cum compari romania de azi,cu germania...nu prea mere

Era la pamant de la atata platire de tribut samd,prin transilvania a castigat o mina de aur,a castigat orase dezvoltate/puse la punct,o economie bine dezvoltata.Unde erau facultatile principale,crede-ma ca sigur nu in tara romaneasca,mai toti intelectualii vremii de atunci proveneau din transilvania,sau facusera facultatea in ardeal

Asta nu pot intelege,fratie romaneasca,dar nu prea

Si in ziua de azi,poti intreba pe cei care se ocupa cu d'astea de economie,banii care se produc in ardeal,prima oara se duc in Bucuresti la sistemul corupt politic,si dupa aia firimiturile sunt trimise inapoi

Oricum e o tema larga de dezbatut,poate prea larga sa fie dezbatut pe forum

Link to comment
Share on other sites

Am citit cam toate posturile de la inceput si pana acum.Exista un rasism exacerbat la unii dintre cei care au postat si zau daca inteleg inversunarea asta.Transilvania este si va fi a noastra..pentru ca asa trebuie si faptul ca ne-a fost redata a insemnat repararea unei nedreptati seculare.Cunosc unguri(eu fiind din Brasov)si trebuie sa recunosc ca au destule calitati,de exemplu sunt foarte harnici si gospodari.Sunt si mai razbunatori,nu uita daca i-ai insultat dar asta nu este neaparat un defect ci poate doar o caracteristica de rasa.Dar in general sunt oameni de treaba,normali si care reusesc sa se integreze cu succes intr-o comunitate cu majoritate romaneasca.Deci..concluzionand...sa lasam invectivele la adresa ungurilor si sa ne concetram sa facem ceva din tara asta atat de bogata si frumoasa.Asta inseamna patriotism..nu propagarea segregarii rasiale.

Link to comment
Share on other sites

...Cunosc unguri(eu fiind din Brasov)si trebuie sa recunosc ca au destule calitati,de exemplu sunt foarte harnici si gospodari.Sunt si mai razbunatori,nu uita daca i-ai insultat dar asta nu este neaparat un defect ci poate doar o caracteristica de rasa...

de cand si pana cand sunt mai multe rase de oameni? poate specii da' nu si rase...

iar in ce priveste Transilvania... hai s-o lasam moarta, cine e ala care sa isi dea viata pt patrie? eu unul nu-mi dau un deget pt umanitate... pur si simplu nu are rost

Link to comment
Share on other sites

... si Europa ea noastra... si Terra la fel... si sistemul solar e al romanilor... la naiba, universul e al nostru... numai raiul nu e al nostru :boohoo:

Universul ? romani

=)) Deci prin concluzie universul a inceput de la un roman !!:!))

de cand si pana cand sunt mai multe rase de oameni? poate specii da' nu si rase...

iar in ce priveste Transilvania... hai s-o lasam moarta, cine e ala care sa isi dea viata pt patrie? eu unul nu-mi dau un deget pt umanitate... pur si simplu nu are rost

Poate nu vrei tu dar o sa fii obligat sa-ti dai viata in caz de razboi .

Link to comment
Share on other sites

Poate nu vrei tu dar o sa fii obligat sa-ti dai viata in caz de razboi .

ei pa dracu'... nu ma duc la razboi... poti sa ma impusti, mai degraba omor un presedinte/rege decat sa ma duc la razboi

ps: rectific nu specii ci subspecii.

Link to comment
Share on other sites

Si bucurestiul a castigat pentru ca din cate s-a descris,bucurestiul pre primul razboi,era in paragina,din cauza a atator invazii,suzeranitati otomane,regimul fanariot...samd,era la pamant toata economia,iar prin transilvania,un loc unde era regat,un loc dezvoltat,acuma no offense,dar transilvania comparativ cu tara romaneasca era ca si cum compari romania de azi,cu germania...nu prea mere

Era la pamant de la atata platire de tribut samd,prin transilvania a castigat o mina de aur,a castigat orase dezvoltate/puse la punct,o economie bine dezvoltata.Unde erau facultatile principale,crede-ma ca sigur nu in tara romaneasca,mai toti intelectualii vremii de atunci proveneau din transilvania,sau facusera facultatea in ardeal

Asta nu pot intelege,fratie romaneasca,dar nu prea

Si in ziua de azi,poti intreba pe cei care se ocupa cu d'astea de economie,banii care se produc in ardeal,prima oara se duc in Bucuresti la sistemul corupt politic,si dupa aia firimiturile sunt trimise inapoi

De acord, dar nu era vorba despre dezvoltarea Transilvaniei, ci de apartenenta sa.

"Oricum e o tema larga de dezbatut,poate prea larga sa fie dezbatut pe forum"

Da,asa e. E ultimul meu post aici.

Link to comment
Share on other sites

Doamne...mai rezista threadul :huh: ...cel mai ideal ar fi fost sa inchida dupa a 3-a pagina, ca erau numai replyuri rasiste si jignitoare :happy1:

Sa vedem cum stau eu la ora actuala in Romania...sunt slovac(mama si tata sunt slovaci), cel mai bun prieten de-al meu este un maghiar(sau ungur, cum spun unii), iar prietena mea cu care am sa ma casatoresc anul viitor este romanca...am o viata asortata :lol:

Atat despre mine, cat despre Transilvania...traind in Cluj-Napoca "Inima Transilvaniei :wub: ", pot sa va spun, ca aicea traiesc foarte multi maghiari, si nu sunt probleme cu ei ;) , sunt la fel de buni sau rai ca si romani sa germanii sau slovacii sau orice nationalitate.

Despre nationalitate n-ar trebui sa vorbim, pentru ca si maghiarii au nationalitate romana, si doar limba lor materna este limba maghiara. Asa cum nici eu nu vorbesc in familia mea in alta limba decat cea slovaca, nici ei nu vorbesc pe strazi, intre ei in alte limbi ;)

Cat despre drepturile lor, ati facut careva o comparatie intre romanii nostrii care traiesc si muncesc in Ungaria si intre maghiari care traiesc in Romania.

Un mic detaliu a uitat sa precizeze cel care a facut comparatia...si anume, ca in Romania traiesc peste 2 milioane de maghiari, pe cand in Ungaria, numarul romanilor, nu ajunge nici macar la 300.000.

Facea careva o comparatie intre filipinezi si maghiari.

:lol: baiete, stiai ca filipinezii au inventat banii cu care tu te duci acuma si iti cumperi tigari :lol: ?

Alta chestie, ziceai ca romanii aveau rege de mult timp...stiai ca romanii au dat anunt in ziar in cautare unei rege ;) ...doar de unde sa stii, acest lucru nu se poate invata jucand MU sau CS ;)

Cat despre replyurile lui Thade...ce parere ai despre Slovaci?

Link to comment
Share on other sites

de cand si pana cand sunt mai multe rase de oameni? poate specii da' nu si rase...

iar in ce priveste Transilvania... hai s-o lasam moarta, cine e ala care sa isi dea viata pt patrie? eu unul nu-mi dau un deget pt umanitate... pur si simplu nu are rost

Specii?????Si totusi...pentru tine ungurii sau orice alta etnie reprezinta vreo specie de animal?Si totusi ca sa-ti fac un "catar"trebuie sa recunosc un lucru...."este multe" oameni culti pe aici.Nu-ti cere nimeni sa-ti dai viata pentru patrie,este alegerea ta..dar macar un minim de spirit civic ar trebui sa aiba fiecare,chiar si tu.Si reafirm hotarat...mare parte din ura care se manifesta intre unguri si romani este propagata de catre agitatori gen Vadim sau Laszlo Tokes...pana cand extremismul nu va dispare nu va apune nici ura interetnica.

Link to comment
Share on other sites

Specii?????Si totusi...pentru tine ungurii sau orice alta etnie reprezinta vreo specie de animal?Si totusi ca sa-ti fac un "catar"trebuie sa recunosc un lucru...."este multe" oameni culti pe aici.Nu-ti cere nimeni sa-ti dai viata pentru patrie,este alegerea ta..dar macar un minim de spirit civic ar trebui sa aiba fiecare,chiar si tu.Si reafirm hotarat...mare parte din ura care se manifesta intre unguri si romani este propagata de catre agitatori gen Vadim sau Laszlo Tokes...pana cand extremismul nu va dispare nu va apune nici ura interetnica.

n-ai citit mai jos sa vezi ca am modificat ceva care recunosc ca am gresit (eram putin prea ametit atunci cand am scris)... iar in romania spirit civic? hai sa fim seriosi... spiritul meu a murit de mult, deci nu are rost sa vb (celputin in cazul meu) de asaceva.

ps: lasa-ma cu oamenii culti, nu ma consider a face parte din acea catergorie si nici nu intentionez, mai ales ca urasc poeziile

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu afirmatia lui Lucian

Exista un rasism exacerbat la unii dintre cei care au postat si zau daca inteleg inversunarea asta.

Ce importanta are acum, in 30 mai2007, ca Transilvania a facut parte din Imperiul Austro-Ungar? Eu sunt mai "suparat" pe faptul ca populatia de etnie maghiara din Ardeal vrea tot mai mult sa se departeze de deciziile de la centru. Consider ca atat timp cat au cetatenie romana, indiferent de etnie, locuitorii trebuie sa se conformeze regulilor jocului.

P.S. Am fost inactiv destul timp pe forum dar nici prin cap nu mi-a trecut ca o sa postez din nou in topicul asta. :blink:

Link to comment
Share on other sites

n-ai citit mai jos sa vezi ca am modificat ceva care recunosc ca am gresit (eram putin prea ametit atunci cand am scris)... iar in romania spirit civic? hai sa fim seriosi... spiritul meu a murit de mult, deci nu are rost sa vb (celputin in cazul meu) de asaceva.

ps: lasa-ma cu oamenii culti, nu ma consider a face parte din acea catergorie si nici nu intentionez, mai ales ca urasc poeziile

Iti inteleg greseala si o accept,nu te consider un incult...spun asta ca o scuza pentru afirmatia mea un pic prea caustica.A fi cult nu inseamna sa adori poeziile.. :beer: .On topic...Nu cred ca in anul 2007 trebuie sa mai existe rasism sau o lupta pentru teritorii.Nu mai este loc acum pentru enclavizari sau separari pe criterii etnice.Vrem sau nu,intregul mapamond se indreapta cu pasi mari catre globalizare...se aude tot mai des termenul de cetatean al lumii.Poate atunci vor disparea si disputele astea puerile in legatura cu cine a fost primul intr-o tara sau cine este superior din punct de vedere rasial.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca unii sunt inafara subiectului...Wateva...Transilvania a fost,este si va fii a Romanilor,nu este a maghiarilor cu siguranta chiar daca in Harghita,Covasna,Sf Gheaorghe,mures sunt mai multi maghiari.

De ex in mures sunt cam 70% romani,30% maghiari.

Mii se pare foarte mult aceasta cifra fara sa fiu considerat un Rasist.

Link to comment
Share on other sites

Guest Oberst_Hinka

Cre' ca faza cu autonomia si alte chestii separatiste sau pe de alta parte nationaliste, nu-si mai au rostul in contextul european actual cand deja se pune tot mai mult accent pe crearea unei constitutii unice, iar in curand nici nu vor mai fi granite, posibil ca in cateva decenii sa fie si un singur guvern care sa conduca UE

Link to comment
Share on other sites

Din cate stit, in special dupa revolutia din 1989 miscarea "separatista" a etniei maghiare din Transilvania a luat amploare, incurajata tacit de Ungaria..Mult scandal facut la UE pentru o groaza de drepturi pe care in nicuna din tarile civilizate nu le regasim ( legate de minoritatile din tarile respective)

Ca sa nu reamintesc de comportamentul agresiv al acestor "romani" fata de cei care vorbesc limba romana in zona Sf Gheorghe , Covasna , Miercurea Ciuc.. :hair:

Se incearca creearea premizelor unui referendum national legat de autonomia teritoriala si administrativa a acestei parti din Romania.

Parerea mea e simplista poate dar eficace..Cine vrea pamant unguresc, limba ungureasca etc... Sa ia un autobuz via Budapesta si sa ramana acolo.

Lance , prietene,Transilvania e Transilvania!Nu e nici parte din Ungaria si nici parte din "voi". Ai inteles ce vreau sa spun?Transilvania va fi in curand independenta, unde se va vorbi limba romana.

Link to comment
Share on other sites

e a noastra, dar incet incet vin multi maghiari pe aici

vreau sa-i dau o repliac lui blk, la reply-ul lui :Da, suntem oameni, dar ti se pare normal ca ungurii sa se faca stapani aici pe la noi ? sti cum e, sa mergi la magazin, vezi o persoana ca intra si o auzi ca vb in maghiara cu vanzatoarea ( care nu stie maghiara, si nu,nu se cunosc) ? cand aud asa ceva imi vine sa-i bat, sincer.Steie frate in tara lor daca vor sa fie"stapani", le-am permis sa vina la noi in tara, sa locuiasca printre noi, dar nici chiar asa, unii unguri sunt prea tupeisti, la un momentdat au vrut sa bage maghiara la scoala, cmon...

NU, NU SUNT RASIST, dar urasc cand vad asemenea specimene, care vor sa se faca stapani in tara altora

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...