Jump to content
Lancelot

Transilvania

Pamant romanesc sau nu?  

185 members have voted

  1. 1. O parte din noi sau e a secuilor?

    • A noastra
      165
    • Autonomie "ungureasca"
      20


Recommended Posts

Din cate stit, in special dupa revolutia din 1989 miscarea "separatista" a etniei maghiare din Transilvania a luat amploare, incurajata tacit de Ungaria..Mult scandal facut la UE pentru o groaza de drepturi pe care in nicuna din tarile civilizate nu le regasim ( legate de minoritatile din tarile respective)

Ca sa nu reamintesc de comportamentul agresiv al acestor "romani" fata de cei care vorbesc limba romana in zona Sf Gheorghe , Covasna , Miercurea Ciuc.. :hair:

Se incearca creearea premizelor unui referendum national legat de autonomia teritoriala si administrativa a acestei parti din Romania.

Parerea mea e simplista poate dar eficace..Cine vrea pamant unguresc, limba ungureasca etc... Sa ia un autobuz via Budapesta si sa ramana acolo.

Link to comment
Share on other sites

uhm stiai ca voi comenta: here it is

1: titlul poll-ului e o aberatie: maghiar nu e sinonim cu secui, secuii sunt o minoritate la fel ca maghiarii sau sasii (Secuii (maghiară Sz?kelyek) sunt o populaţie de origine etnică necunoscută, stabilită în sud-estul şi estul Transilvaniei, pe teritoriul actual al judeţelor Harghita, Mureş şi Covasna. În decursul timpului, diverşi cercetători i-au considerat pe secui ca descinzând, pe rând, din maghiari, sciţi, huni, gepizi, avari, bulgarii de la Dunăre, onoguri, kavari sau din kabardinii din Caucaz.

Sursa : Wikipedia )

2.nu este autobuz via Budapesta direct ca l-as fi luat demult =)) (kiddin). Acum serios, ce iti bati capul cu prostiile astea de acolo? Voi bucurestenii nu aveti treaba cum ne coordonam noi pe aici. Patriotism vei zice? ha ha ha Cat timp ne platim taxele pt ca guvernantii (care tot de la Buc sunt, vorba vine) sa poata sta linistiti pe scaunele lor pufoase nu vad ce aveti grija noastra.

Dap, sunt lea :)

Link to comment
Share on other sites

uhm stiai ca voi comenta: here it is

1: titlul poll-ului e o aberatie: maghiar nu e sinonim cu secui, secuii sunt o minoritate la fel ca maghiarii sau sasii (Secuii (maghiară Sz?kelyek) sunt o populaţie de origine etnică necunoscută, stabilită în sud-estul şi estul Transilvaniei, pe teritoriul actual al judeţelor Harghita, Mureş şi Covasna. În decursul timpului, diverşi cercetători i-au considerat pe secui ca descinzând, pe rând, din maghiari, sciţi, huni, gepizi, avari, bulgarii de la Dunăre, onoguri, kavari sau din kabardinii din Caucaz.

Sursa : Wikipedia )

2.nu este autobuz via Budapesta direct ca l-as fi luat demult =)) (kiddin). Acum serios, ce iti bati capul cu prostiile astea de acolo? Voi bucurestenii nu aveti treaba cum ne coordonam noi pe aici. Patriotism vei zice? ha ha ha Cat timp ne platim taxele pt ca guvernantii (care tot de la Buc sunt, vorba vine) sa poata sta linistiti pe scaunele lor pufoase nu vad ce aveti grija noastra.

Dap, sunt lea :)

1 Deja se confunda secuii cu maghiarii

2 nu e vorba de plata taxelor..Exista o groaza de romani in Ungaria care isi platesc taxele si nu am auzit s fi cerut invatamant in limba romana, autonomie adiministrativa, etc.

Link to comment
Share on other sites

1 Deja se confunda secuii cu maghiarii

nu se confunda deloc... poate pe la voi care nu aveti nici o legatura cu ce se intampla pe aici dar totusi aveti o multime de pareri... secuii sunt in zona noastra o minoritate bine delimitata.. sunt sate integral secuiesti in care nu se vorbeste boaba de maghiara... dar vorba ta, tot unguri sunt, chiar daca vorbesc un dialect de apartenenta rusa.

Ai deschis un subiect controversat care nu stiu daca isi are locul aici, cum a spus cineva dinainte.

Link to comment
Share on other sites

Controversat? ;;) asta nu e nimic fata de ce vroiam sa deschid :)

E o realitate treaba asta si de aia ne putem exprima despre ea.. Nu e doar rodul imaginatiei mele si pe mine unul chiar si de aici de la Bucuresti ma deranjaza atitudinea uno relemente de nationalitate Huna

Link to comment
Share on other sites

bine bine, vad ca aveti mare spor sa va plangeti ca va apartinem. Cum ramane cu "egalitatea" propovaduita de voi?

Haideti sa va spun o poveste... pentgru cei care au timp sa citeasca...

E vorba despre o femeie, undeva in anii 1970-1980, lucra in industrie, ca orice muncitor apartinand doctrinei comuniste (impusa evident). Era intr-o industrie majoritar masculina. Ea, de provenienta maghiara, dar o persoana foarte retrasa, nu prea vorbea, nu avea treaba nimanui. Dar in ciuda acestui fapt venea aproape zilnic acasa plangand ca strigau colegii dupa ea "bozgoroaica" (bozgor-om fara tara), asezonate cu injuraturi din cele mai indecente-da, romanasi veseli de-ai vostri, care pur si simplu nu aveau de cine sa se lege-. Asa faci un om care nu are nimic impotriva ta sa iti poarte dusmanie.

Asta e un exemplu real, e cazul celei mai dragi fiinte din viata mea, al mamei mele... Deci noi vrem egalitate, dar asa suntem tratati asa ca ne opunem. Sau pentru simplu fapt ca am avut un stramos de provenienta maghiara trebuie sa aveti voi dreptul de a ne calomniati? Cel putin eu nu ma las. Eu consider apartenenta maghiara un atu in favoarea mea... In fine mie personal treaba cu originile mi se pare lipsita de importanta, am vrut numai sa va povestesc ce se intampla mai demult sa nu va mirati de emanciparea actuala a maghiarilor.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista o emancipare a ungurilor. Exist o obraznicie a ungurilor..Care incep sa se intinda si sa ceara mai multe decat cer de exempu turcii in Germania..Iar aia acolo sunt un procentaj cu adevarat impresionant...

Si stai calma...asa cum e povestea ta asa iti pot povesti si eu despre niste evenimente de acum cativa ani de pe la Targu Mures sau din alte zone unde romanii erau batuti pana la a fi lasati in coma de catre acesti maghiari emancipati.

Link to comment
Share on other sites

Lance...un topic bine gandit, dar care s-ar putea sa atraga multe discutii "aprinse".

Mie mi se pare o aberatie ce se intampla in Romania. Peste tot in Transilvania vezi cuvinte maghiare atasate celor romanesti pt ca ... vezi Doamne....sa inteleaga si ei saracii. Stau in tara asta de ani buni si nu invata limba? NU VOR SA INVETE!!!! Se prefac multi ca nu stiu. Eu daca stau o luna in Japonia m-as descurca cat sa nu mor de foame! Din respect pt tara care ma gazduieste ...

Alta situatie: eram in jud. Harghita. Merg sa-mi iau si eu un suc ca tot omu...si vanzatoarea mi se adreseaza pe maghiara. Eu inteleg si chiar stiu sa vb putin, fiindca am invat de la unii tovarasi( am insistat eu sa stiu limba asta, pt a putea sa sparg nasul oricarui maghiar care ma vorbeste de rau crezand ca nu inteleg). Imi zice ca nu intelege ce-i cer si vorbeste doar maghiara. Ii arat sucul, punand mana pe el, la care ea imi repeta ca NU INTELEGE :| Am iesit de acolo, injurand-o pe maghiara.

Hai sa ceara si romii autonomie, si nemtii, si toate minoritatile din tara asta in care orice se poate :|

Link to comment
Share on other sites

Povestea ta, serenity, e trista si probabil va veni cineva si o va completa cu una la fel de trista, vazuta din partea romaneasca; dar ceea ce spui tu, este din cauza rautatii oamenilor, nu doar a diferentei etnice.

Se pare ca dupa multe sute de ani, inca se traieste in pace in unele locuri, iar in altele, ura este predominanta.

Pacat ca totul inca este condus de rautate, dupa o asa istorie zbuciumata si insangerata.

Link to comment
Share on other sites

Nu vad partid roman in Ungaria care cere soarele si luna [pentru cei care urmaresc politica] , nu vad sectii romane in scoli maghiare [desi sunt o multime de romani in Ungaria] , nu vad lupte ale Romanilor pe taramuri ungare care au fost odata ocupate de una dintre parti inainte de Unire , nu vad nimic ..decat mandrie falsa si lacomie . Dupa cum ati vazut recent la televizor cu Parlamentul , exista mai multa opresie in Ungaria decat in Romania ;) .

Link to comment
Share on other sites

Poate nu ati realizat, dar degeaba vorbim aici, lucrurile nu se vor schimba, si inafara de asta nu e asa mare tragedie pe cat o fac unii. Eu nu simt diferentele de etnie. Acestea sunt doar paie pe foc ca sa ne enervam degeaba. Live with it.

Link to comment
Share on other sites

bine bine, vad ca aveti mare spor sa va plangeti ca va apartinem. Cum ramane cu "egalitatea" propovaduita de voi?

Haideti sa va spun o poveste... pentgru cei care au timp sa citeasca...

E vorba despre o femeie, undeva in anii 1970-1980, lucra in industrie, ca orice muncitor apartinand doctrinei comuniste (impusa evident). Era intr-o industrie majoritar masculina. Ea, de provenienta maghiara, dar o persoana foarte retrasa, nu prea vorbea, nu avea treaba nimanui. Dar in ciuda acestui fapt venea aproape zilnic acasa plangand ca strigau colegii dupa ea "bozgoroaica" (bozgor-om fara tara), asezonate cu injuraturi din cele mai indecente-da, romanasi veseli de-ai vostri, care pur si simplu nu aveau de cine sa se lege-. Asa faci un om care nu are nimic impotriva ta sa iti poarte dusmanie.

Asta e un exemplu real, e cazul celei mai dragi fiinte din viata mea, al mamei mele... Deci noi vrem egalitate, dar asa suntem tratati asa ca ne opunem. Sau pentru simplu fapt ca am avut un stramos de provenienta maghiara trebuie sa aveti voi dreptul de a ne calomniati? Cel putin eu nu ma las. Eu consider apartenenta maghiara un atu in favoarea mea... In fine mie personal treaba cu originile mi se pare lipsita de importanta, am vrut numai sa va povestesc ce se intampla mai demult sa nu va mirati de emanciparea actuala a maghiarilor.

Bine ma dar romani din afara nu sunt discriminati?? Au tot felul de restricti si sunt vanati { exemplu Italia}. Deci trebuie sa artam atata respect cat ni se arata noua. Discriminarea a aparut la inceputul lumii si se va sfarisi la sfarsitul ei.

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa ma lansez in diverse teorii, nu am chef sa discut despre aceste lucruri doar de dragul discutiei. Va rog sa va ganditi bine inainte de a raspunde: cati dintre voi cunosc istoria Transilvaniei? Nu am pretentia de a o cunoaste la nivelul unui istoric, dar macar cat stiti despre istoria Moldovei si a Tarii Romanesti. Cel care nu are macar acest nivel de cunostinta, mai bine sa citeasca dacat sa-si dea cu parerea. Va atrag atentia ca istoria Transilvaniei este mult mai bine documentata decat istoria Moldovei si a Tarii Romanesti la un loc. Pentru cei care pun harti, sa nu uite ca sunt alte sute care arata total altfel. Trecutul nu e un argument prea bun, in special pentru o tara atat de "tanara" ca Romania. Apartenenta pe baza de trecut istoric este o aberatie. Trebuie sa traiesti in prezent si sa accepti trecutul asa cum a fost, nu sa il adaptezi conform dorintei sau gandirii actuale. Este o boala a fiecarei natiuni, prin care toti au trecut in diverse perioade ale istoriei. Daca vreti, ceva de genul bolilor copilariei. Transilvania apartine Romaniei pur si simplu pentru ca asta e starea de fapt. Orice comentariu pe tema asta e de prisos, indiferent din ce parte ar veni.

Referitor la drepturile minoritatilor, nu stiu la ce tari civilizate te gandeai Lance, dar pentru orice exemplu exista si un contraexemplu. In plus, eticheta de "tara civilizata" aduce implicit si opusul ei, "tara necivilizata", categorisire cu care nu ar trebui sa fim de acord. Exista tari mai dezvoltate si mai putin dezvoltate, puterea economica e masurabila, dar nu neaparat echivalenta cu civilizatia. Ca fapt divers, prima putere mondiala - SUA si prima putere europeana - Germania sunt state federative.

Pentru cei care vorbesc de "propria tara": Nu e a voastra, e a tuturor celor din Romania. E mai corect sa judeci lucrurile un pic invers: omul este al tarii, nu tara este a omului.

Pentru cel care nu vede sectii romane in scoli din Ungaria: daca nu merge pana in Ungaria, nici nu o sa vada. Daca insa merge, o sa gaseasca scoali generale romane si gimnaziu roman ( 1 bucata, la Gyula). Referitor la partide politice romane din Ungaria, reprezentantii comunitatii romane sunt prea ocupati sa se manance intre ei ca sa mai aiba timp sa sustina IMPREUNA proiecte menite a imbunatati situatia comunitatii romane din Ungaria. Unde e un ciolan de ros - adica fonduri guvernamentale - incepe si lupta pentru acest ciolan. Vi se pare cumva cunoscut fenomentul?

Link to comment
Share on other sites

Dai naibii de unguri ma refer la cei ce vor autonomie nu pe toti am boala....vorba profesoarei de romana in tara noastra fiecare vorbeste ce ii se scoala nu avem si noi o limba de circulatie de exemplu daca te duci in Germania esti obligat sa stii Germana.....numai la noi e aiurea.

Regulament LM : "Sunt interzise discriminarile rasiale si orice comentarii care pot fi considerate jignitoare de anumite persoane."

Warn level up .

Edited by silversky
Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...