Jump to content
Lancelot

Transilvania

Pamant romanesc sau nu?  

185 members have voted

  1. 1. O parte din noi sau e a secuilor?

    • A noastra
      165
    • Autonomie "ungureasca"
      20


Recommended Posts

Oldman, tu cum vrei ca o tzara sa intre in posesia unui teritoriu?

Nu au ungurii destui bani ca le-am vinde Transilvania :P Dar ar ramane in chiloti si un tricou pe care scrie " Nem tu dom".

Si autonomie ungureasca in Romania?ce idiotenie domne... de parca romanii care se duc in Ungaria vor fi si ei autonomi si se vor supune legilor romanilor =))

PS: Daca nu stii, tata e militar, eu la 4 ani ma urcam prin toate avioanele romanesti(IAR-uri, si unele MIG-uri care trebuiau reparate parca) si prima arma am tinut-o in mana la 6 ani(pistol carpati). La 10 ani am omorat un caine din greseala cu un arc(sageata avea varful ascutit, normal, nu era arc de jucarie) :D

Asha ca nu mai veni la mine cu fraze de CS si alea ca stiu sa fac diferenta dintre un joc si realitate. Si btw, nici nu ma omor dupa CS...just a stupid game

Link to comment
Share on other sites

hmm .. eu chiar nu am nimic cu ungurii din Ungaria.. cei de aici deranejaza.. si fac probleme..

bine va asigur ca daca da-ti o tura prin Hungary cu masina cu nr romanesc va asigur ca veti avea parte de o srie intreaga de sicane..din cele mai de placute :P

Cat despre fortele armate eu zic ca suntem cam egali la ora actuala..dar in razboaiele contemporane macar i-am cam batut pe mancatorii de gulas

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu ma pot abtine sa nu postez. Voi care va intrebati si sunteti ofticati de prezenta maghiarilor pe teritoriul romanesc, nu va ganditi ca oare alte natiuni nu se intreaba acelasi lucru despre romani ? de exemplu italienii, spaniolii etc.? de ce romanii nu au drept de lucru in Uk?

De ce nu aveti treaba cu tiganii ?! care par sa fie mai multi ca maghiarii si romanii la un loc in anumite zone.

Din cate stiu romanii deja au drepturi serioase in Spania.

Cei care se cred asa mari patrioti de ce va puneti motouri si semnaturi in engleza? de ce nu in romana? ca suna mai bine?

Decat sa va scoateti ochii unu la altu cu tot felu de jigniri ar fi bine sa se uite fiecare pe rand in ograda lui, si apoi in cea a vecinului...

Sincer mi se pare un topic cam "rasist". Ce ma intereseaza pe mine a cui a fost Transilvania mai demult?! cu ce ma ajuta asta pe mine acuma?!

Acum ma simt bine unde is si e ok, ce va face diferenta?

Nu inteleg de ce "ura" asta dintre romani si maghiari tre sa mai tina si acuma? Luptele si incaierarile au fost acum mult timp in urma, cred ca ar fi cazul sa luati o pauza pe discutia asta, si sa incercati sa convietuiti cu ideea, sa treceti peste.

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am nimic cu ungurii, numai ca ei vor autonomie, ceea ce e deja prea mult ... pai domne, daca sunt in Romania, supune-te legilor romanesti... plus ca sunt unii care nici nu accepta sa invete romana.

In rest nu am nimic cu ei, poate si pentru ca traiesc in Oltenia, unde nu e picior de ungur(nu stiu daca e de bine sau de rau) insa sunt multi tzigani , si sincer sa fiu as accepta sa vina 2 unguri pt. fiecare tzigan plecat din Oltenia :) Macar ungurii nu fura(cel putin nu la fel de mult ca tziganii) :) da, poti sa ma consideri rasist :)

Link to comment
Share on other sites

1. cand am spus ca va ramane pamant romanesc, m-am referit ca transilvania nu va mai face niciodata parte din ungaria. ca transilvania s-ar putea desprinde de restul romaniei sa formeze un stat autonom, asta e alta treaba si m-ar bucura mult!

2. te rog sa aduci toti maghiarii care scriu mai corect ca mine aici pe forum, testam noi abilitatile acestora :).

Cateva informatii despre Fundatia Civica ProTransilvania:

http://www.geocities.com/ligatrb/

-citeste pasajul despre istorie

Link to comment
Share on other sites

Vine trenul de galati,cu 3 unguri spanzurati,doamne ocroteste-i pe romani!Pe campia nordica,dam cu bomba atomica,doamne ocroteste-i pe romani!In mijlocul Clujului,sta statuia Iancului,doamne ocroteste-i pe romani!Iancu e sus pe statuie,si la unguri le da...(iaurt lapte oua branza) :D,doamne ocroteste-i pe romani!S-o suit Pishti pe cal,si s-o uitat in Ardeal,doamne ocroteste-i pe romani!"Da-te in P.... M....i jos, ca Ardealul nu-i al vost`

Cred k iau warn da e sugestiv cantecelul :)

Warn level up

Edited by IceMan
Link to comment
Share on other sites

Vine trenul de galati,cu 3 unguri spanzurati,doamne ocroteste-i pe romani!Pe campia nordica,dam cu bomba atomica,doamne ocroteste-i pe romani!In mijlocul Clujului,sta statuia Iancului,doamne ocroteste-i pe romani!Iancu e sus pe statuie,si la unguri le da...(iaurt lapte oua branza) :D,doamne ocroteste-i pe romani!S-o suit Pishti pe cal,si s-o uitat in Ardeal,doamne ocroteste-i pe romani!"Da-te in P.... M....i jos, ca Ardealul nu-i al vost`

Cred k iau warn da e sugestiv cantecelul :)

Nu ma pot abtine dar :rofl1: :rofl1: HAHAHAHAHAHAHAHAHAHHA GG =))

Link to comment
Share on other sites

Vine trenul de galati,cu 3 unguri spanzurati,doamne ocroteste-i pe romani!Pe campia nordica,dam cu bomba atomica,doamne ocroteste-i pe romani!In mijlocul Clujului,sta statuia Iancului,doamne ocroteste-i pe romani!Iancu e sus pe statuie,si la unguri le da...(iaurt lapte oua branza) :D,doamne ocroteste-i pe romani!S-o suit Pishti pe cal,si s-o uitat in Ardeal,doamne ocroteste-i pe romani!"Da-te in P.... M....i jos, ca Ardealul nu-i al vost`

Cred k iau warn da e sugestiv cantecelul :)

:D lovely one, sper sa nu iei warn, ca prea e dragut. mai ales ca am fost in trenul ala de galati si stiu ce colegi de compartiment am avut - nu stiam ca exista asociatia cercetasilor maghiari in romania pana atunci si mai ales n-as fi banuit ca are asa multi membri :D in plus, cantecelul e un pamflet si trebuie luat ca atare, nu cred sa se simta nimeni ofensat.

Link to comment
Share on other sites

am si eu cantecelu ala.. cantat live am vrut sa pun link dar totusi e prea rasist :D

Hai mai Lance, parca am fi un popor care a stat 2000 de ani in stare criogenica si s-a trezit ieri...

Si suntem luati de manuta si dusi la gradinita si suntem invatati despre Coca-Cola, hamburgeri, flower-power, Valentine's Day, curcani impaiati si printre altele si de rasism.

Hai sa fim seriosi, umanitatea nu a evoluat mental atat de mult in ultimii 60 de ani.

Doar cateva exemple de convietuiri imposibile sau la limita compromisului:

- scotienii ii iubesc de nu se poate pe englezi

- galezii de asemenea

- irlandezii ii iubesc pe englezi pana la ultima picatura de sange

- bascii ar folosi copii spaniolilor pe post de zebre la intersectii

- catalanii de asemenea

- coreenii ar manca japonezi la micul dejun (imi pare rau ca nu mai am niste desene din scolile sud-coreene)

- chinezii nutresc de asemenea o dragoste profunda pentru japonezi

- japonezii oricum nu inghit pe nimeni

- italienii din nord au propus divizarea Italiei in nord si sud

Si as putea continua cu mult mai multe...

Este evident ca asa-zisa "globalizare", trecerea peste difentele culturale, de rasa, apartenenta la o natiune este literatura pura, sau arta de dragul artei. In fapt, nationalismul se manifesta peste tot in lume. Lor nu este rusine, noua de ce ne-ar fi? De ce trebuie sa acceptam neconditionat toate exporturile de ineptii?

Fara doar-si-poate, la nivel individual sau de comunitati restranse, ungurii si romanii se pot intelege. Am si eu veri prin alianta de origine... hmm maghiaro-romana. Ne intelegem, ne-am petrecut parte din copilarie impreuna, am prieteni maghiari fara legaturi de rudenie. Dar, la nivel de national, este evident ca - cel putin in stare latenta - exista probleme.

@Edelweis : spuneai undeva prin acest topic ca ungurii din Timisoara (sau nu numai, poate am inteles gresit) se auto-izoleaza pentru ca (,) comunitatea romana nu face nimic ca sa-i inteleaga. Aici as avea multe de comentat, ideea ar fi ca s-au facut destule - poate mult prea destule. Intrebarea mea ar fi : dar maghiarii fac macar cel mai mic efort pentru a intelege problemele romanilor legate de ei? Nu prea imi vine sa cred.

PS : inchiei cu alte "iubiri", de aceasta data, mioritice:

- Oltenii care ii iubesc nespus pe moldoveni;

- Constantenii pe bucuresteni

- Ardelenii pe regateni;

- Ardelenii in special pe moldoveni;

Link to comment
Share on other sites

Hmm interesant e ca timpul si decorul se schimba .. dar ura mocneste ..nu conteaza cat si cum dar tot trb sa existe un moment de refulare.. intr-un fel sau altul..

Sunt sigur ca multi dintre voi aveti prieteni ok de natie ungara ( nu e si cazul meu :nanana: ) dar procentul e foarte mic comparat cu ura care ne foloseste pe post de granita

Link to comment
Share on other sites

Cat despre fortele armate eu zic ca suntem cam egali la ora actuala..dar in razboaiele contemporane macar i-am cam batut pe mancatorii de gulas

cee?

mama face un gulas delicios, vrei sa zici ca vlei sa ma bati? laule :(

Link to comment
Share on other sites

Tot citesc si ma mir..... unde ati auzit ma de autonomie? Cine striga ca Transilvania e a ungurilor?..... Bine, ii excludem pe politicieni, ca si noi avem prostii nostrii (il mai tineti minte pe ala cu mitralierele si stadioanele?). Ideea e ca romanii si ungurii se inteleg bine, insa tot timpul vor fi 2-3 idioti (de obicei politicieni) care nu vor altceva decat sa incinga spiritele.

PS: Voi bravi urmasi ai lui Vadim, stati linistiti, in Transilvania, cu exceptia a 2 judete, populatia e majoritar romana.....Aaaa, si cantecelul ala il stiu de aprox. 10 ani..... e de prost gust.....

LE: am vizitat site-ul fUNDATIEI cIVICE pRO tRANSILVANIA (primele litere sunt mici intentionat) si pot sa bag mana in foc ca nici o persoana cu scaun la cap, pentru care creierul e folosit si la altceva decat la umplutul cutiei craniene, nu va baga in seama aberatiile alea.

Link to comment
Share on other sites

Hehe am intrebat-o pe profa de istorie daca transilvania e a ungurilor.A sarit ca arsa, si mi-a zis ce e cu mine de pun intrebari idioate: TRANSILVANIA NU A FOST NICIODATA A UNGURILOR!

Tramosii ungurilor, care cica erau un popor migrator(ca tziganii, sac!) s-au stabilit in Campia Panoniei... si erau un popor pagan, s-au crestinat... whatever a zis mai multe chestii, cum ca dupa primul razboi mondial ungaria a recunoscut faptul ca transilvania e a Romaniei si a semnat si un act pentru asta...

Deci ... Transilvania e a noastra. U take it from us, we take your lives for that :) Don't mess with "mamaliga" eaters. :D

Link to comment
Share on other sites

Hehe am intrebat-o pe profa de istorie daca transilvania e a ungurilor.A sarit ca arsa, si mi-a zis ce e cu mine de pun intrebari idioate: TRANSILVANIA NU A FOST NICIODATA A UNGURILOR!

Tramosii ungurilor, care cica erau un popor migrator(ca tziganii, sac!) s-au stabilit in Campia Panoniei... si erau un popor pagan, s-au crestinat...

Hunii :D

De ce crezi ca le zice : vecinii nostrii, pasari migratoare ! :D (Ungaria).

Sau doar prin Ardeal circula vorba asta ? :))))

Link to comment
Share on other sites

Care e problema voastra cu migratorii? Ei au destramat Imperiul Roman. Totodata, Imperiul Roman ne-a cucerit, si ne-a trimis numai hoti si pungasi in teritoriul Daciei.

Oricum, va las pe voi sa decideti. Transilvania este, si va ramane teritoriu al Romaniei.

According to the 2002 census, Transylvania has a population of 7,221,733, with a large Romanian majority (74.7%). In addition, there are also sizeable Hungarian (19.6%), Roma (3.4%) and German (0.7%) communities. 14 of the counties have Romanian majorities, and two (Covasna and Harghita) are mostly Hungarian.

The former Dacia Trajana province was controlled by the Visigoths and Carpians until they were in turn displaced and subdued by the Huns in 376, under the leadership of Attila.

After the disintegration of Attila's empire, the rules of Gepids of Avars succeeded. The region was also influenced during this period by massive Slavic migration. At the beginning of the 9th century Transylvania, along with eastern Pannonia, was incorporated into the First Bulgarian Empire followed by Magyar tribes linking it to the Principality of Hungary.

Transylvania was organized according to the system of Estates, which were privileged groups (universitates) with power and influence in socio-economic and political life, being nonetheless organized according to certain ethnic criteria as well. The first Estate was the lay and ecclesiastic aristocracy, ethnically heterogeneous, but undergoing a process of homogenization around its Hungarian nucleus. The other Estates were Saxons, Szeklers and Romanians (or Vlachs - Universitas Valachorum), all with an ethnic and ethno-linguistic basis (Universis nobilibus, Saxonibus, Syculis et Olachis). The general assembly (congregatio generalis) of the four Estates had mainly supra-legislative powers in Transylvania, but it sometimes took measures regarding order in the country, relationships between the privileged, military issues, etc.

Link to comment
Share on other sites

2. te rog sa aduci toti maghiarii care scriu mai corect ca mine aici pe forum, testam noi abilitatile acestora :).

ti-am gasit deja unu B)

Da o ****, in Ungaria nu crezi ca e discriminare, daca crezi ca ungurii care locuiesc in Ungaria sunt acceptati acolo te inseli amarnic...

Link to comment
Share on other sites

A noastra frate ...

Nu stiti bancu ?

Cand au ajuns unguri pe cai in transilvania era o zi cu soare si erau obositi , s-au oprit langa un rau sa se racoreasca si sa faca o mica baita . Cand au revenit de la scaldare , cai erau la locul lor , hainele ce le avusera pe ei lipseau .

Concluzie : Erau deja romani pe aceste meleaguri .

=))

Problema e ca Romania nu detine scrieri istorice despre acel teritoriu inainte de perioada in care ungurii au scrieri cum ca ei sunt pe acel teritoriu . Ceea ce s-a constatat e fapul ca in acea perioada , populatia din zona aia avea puternice influiente in limbaj din limba slavona , si nu a imprumutat nici un cunvant din limbajul folosit de unguri , asta fiind singurul argument cum ca noi am fi fost inaintea lor .

Sper sa nu ma insel , eu asa parca stiam :P

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...