Jump to content
andypopa

Cu sau fara icoane in scoli

Recommended Posts

Nu am stat sa citesc toate cele > 300 de bancuri si glumite.

Sa inteleg ca argumentul vostru ca romanii sa renunte la simboluri nationale sunt glumele dupa formuri americane?

Nici mie nu-mi vine sa cred.

Si ce legatura are

1. OMFG !!!111oneone!!11eleven!!11

2. STFU

3. WTF

4. STFU + WTF = WTFU

5. Therefore, God exist !

cu iconografia, simbolurile romanilor, scolile, procesul de invatamant si nelinistile existentiale ale domnului Moise?

Btw, nu am citit opiniile lui Plesu si Liiceanu din doua motive:

1. Nu le-am gasit

2. Posibil ca ei sa nu aiba nici o opinie in legatura cu subiectul.

In schimb, pot banui parerea doamnei Societatea Civila... cunoscuta ca Mungiu.

Link to comment

Am tot citit acest thread de vreo 2 zile, si as vrea sa fiu cat se poate de obiectiv.

In primul rand ii respect pe cei care cred in Dumnezeu.

Aici as dori sa imi exprim parerea mea proprie, pe care o sustin de ani de zile:

Nu conteaza ce confesiune ai (chiar si religie la o adica) daca ai valorile tale spirituale si totdata respecti confesiunea/religia celui de langa tine. Nu conteaza ca esti catolic sau ortodox, conteaza a te increzi in ceva si sa pui valoare pe ceea ce a fost scris.

Sa arunci cu noroi in dreapta si in stanga e foarte usor.

Si acum sa revin la treaba cu icoanele.

Eu de exemplu nu sunt ortodox, ci sunt baptist. Pentru cei care nu stiu, baptistii nu au icoane si cruci acasa, nu isi fac cruce la biseria sau cand se roaga. Cand eram mic auzeam eu de la altii ca ce pacat fac ortodocsii cand isi fac cruce, etc

Am mai crescut putin, am facut si 12 ani de scoala timp in care am avut tot timpul in clasa icoane sau cruci pe pereti. Si culmea, nu m-au derenjat niciodata cu toate ca eu nu sunt ortodox. Chiar dimpotriva, parca aduc ceva mai bun, ceva sfant in lumea asta depravata si plina de minti crescute in fata tembelizorului.

Acum ma adresez in special celor care critica icoanele din scoli. Oare chiar va deranjeaza sa existe o icoana sau doua intr-o sala de clasa ? Chiar nu o puteti suporta ? Daca voi il negati pe Dumnezeu, de ce ii obligati si pe altii sa Il nege ?

Veniti cu teoria evulotionismului si cu religiile/obiceiurile altor tari ? Oare tara noastra, asa amarata cum este nu mai are nici o valoare ? Noi nu avem traditii ? Nu avem drepturi ?

Totusi, din cate stiu eu inca suntem o tara crestina, nu ? Atata timp cat beneficiem de acest lucru, e interzis ca intr-o sala de clasa sa existe o icoana ?

Nu vreau sa mai scriu in continuare, caci multa lume va veni cu fel de fel de critici bazate pe asa zisa democratie de la noi, pe seama careia se pun toate faptele ce nu ne convin.

Am incercat sa fiu cat de cat obiectiv in ceea ce am zis, chiar si dand exemplul meu personal.

Si nu in ultimul rand sper ca m-am facut inteles tuturor.

Pace voua !

Link to comment

Top Ten Signs that You're a Christian

10 - You vigorously deny the existence of thousands of gods claimed by other religions, but feel outraged when someone denies the existence of your god.

9 - You feel insulted and "dehumanized" when scientists say that people evolved from lesser life forms, but you have no problem with the Biblical claim that we were created from dirt.

8 - You laugh at polytheists, but you have no problem believing in a Trinity god.

7 - Your face turns purple when you hear of the "atrocities" attributed to Allah, but you don't even flinch when hearing about how God/Jehovah slaughtered all the babies of Egypt in "Exodus" and ordered the elimination of entire ethnic groups in "Joshua" -- including women, children, and trees!

6 - You laugh at Hindu beliefs that deify humans, and Greek claims about gods sleeping with women, but you have no problem believing that the Holy Spirit impregnated Mary, who then gave birth to a man-god who got killed, came back to life and then ascended into the sky.

5 - You are willing to spend your life looking for little loop-holes in the scientifically established age of the Earth (4.55 billion years), but you find nothing wrong with believing dates recorded by pre-historic tribesmen sitting in their tents and guessing that the Earth is a couple of generations old.

4 - You believe that the entire population of this planet with the exception of those who share your beliefs -- though excluding those in all rival sects -- will spend Eternity in an infinite Hell of Suffering. And yet you consider your religion the most "tolerant" and "loving".

3 - While modern science, history, geology, biology, and physics have failed to convince you otherwise, some idiot rolling around on the floor speaking in "tongues" may be all the evidence you need to prove Christianity.

2 - You define 0.01% as a "high success rate" when it comes to answered prayers. You consider that to be evidence that prayer works. And you think that the remaining 99.99% FAILURE was simply the will of God.

1 - You actually know a lot less than many Atheists and Agnostics do about the Bible, Christianity, and church history -- but still call yourself a Christian.

Link to comment

Nu am stat sa citesc toate cele > 300 de bancuri si glumite.

Sa inteleg ca argumentul vostru ca romanii sa renunte la simboluri nationale sunt glumele dupa formuri americane?

Nici mie nu-mi vine sa cred.

Si ce legatura are

1. OMFG !!!111oneone!!11eleven!!11

2. STFU

3. WTF

4. STFU + WTF = WTFU

5. Therefore, God exist !

cu iconografia, simbolurile romanilor, scolile, procesul de invatamant si nelinistile existentiale ale domnului Moise?

Btw, nu am citit opiniile lui Plesu si Liiceanu din doua motive:

1. Nu le-am gasit

2. Posibil ca ei sa nu aiba nici o opinie in legatura cu subiectul.

In schimb, pot banui parerea doamnei Societatea Civila... cunoscuta ca Mungiu.

Din nefericire, nu sunt bancuri si glumite, e vorba de situatia de-aici. E vorba de argumentele pe care le dam noi, si modul vostru prostesc de contra-argumentare.

Puteti sa faceti o echipa de fotbal, eh? Dar daca tu faceai parte dintr-o minoritate, si tie ti se spunea chestia asta, era fain, eh? In sensul asta gaseste-ti inca 10 oameni care-si bat joc in felul asta, si puteti sa va faceti o echipa de parasutisti sarcastici fara parasute. Ok? ;)

My main concern, NU minoritatile, NU banii care se dau pe icoane, ci posibilitatea de a-ti alege singur in ce sa crezi nu ma lasa sa dorm noaptea. Dar tu esti foarte comoda, de ce sa-mi dai o replica la "Esti de acord ca icoanele au o mare influenta asupra individului in alegerea religiei?"

Tu o tii pe-a ta, cu conspiratiile evreilor, cu idioteniile americanilor s.a.m.d.

Zici tu: "in felul asta de ce nu scoatem luam si Crucea Caraiman? de ce nu dam jos si statuia lui Iisus din Rio?"

Sunt mistificat de inabilitatea ta de a estima greutatea unui obiect si influenta sa asupra unei categorii de oameni. Ce legatura are o statuie de 10 tone cu o cruce de 2 tone cu niste icoane de nu mai mult de 500g in mod sigur!

Statuia din Rio - nu e problema mea, eu nu o vad, copii din Romania nu o vad, domnul Moise nu o vede NO PROBLEM.

Crucea Caraiman? Cati elevi din Romania trec, zi de zi, pe langa Crucea Caraiman? Dar cati elevi au icoane in salile de clasa si le vad zi de zi?

Ridici niste probleme absurde, si nu-mi raspunzi la intrebare.

Esti de acord ca icoanele au o mare influenta asupra individului in alegerea religiei?

Link to comment

este buna ideea cu interzicerea icoanelor in scoli

in scolile de stat invata elevi de mai multe religii, si unii nu se simt bine cand vad obiecta care stiu ca, pentru ei, nu reprezinta nimic altceva decat o poza cu caracter religios...

altii se simt ofensati de acest prezenta lor...

un stat democratic este impartial si neutru fata detoate religiile, fie ele majoritare sau "raufamate"

eu sustin pe deplin aceasta decizie

Link to comment

Esti de acord ca icoanele au o mare influenta asupra individului in alegerea religiei?

Nu...si am sa iti spun si de ce..un individ care vrea cu adevarat sa aleaga ceva..se documenteaza..nu inseamna ca daca vede "n" icoane...va adera la acea regilie doar pt ca a vazut multe icoane..asta e o prostie..oricare ar fi mediul inconjurator el are liberatatea de a alege...adik daca tu vezi ca 20 de oameni umbla dezbracati pe strada...ai sa umbli si tu doar pt ca o fac ei?sau daca vezi afise cu un concert al unei formatii..o vei fi si tu fan al ei..doar pt ca ai vazut acele afise?Nu..de aia omul este superior altor mamifere..pt ca are capacitatea sa gandeasca..atata timp cat exista "n" mijloace de informare nu vad de ce niste icoane ar fi decisive in luare unei decizii...

Link to comment

Nu...si am sa iti spun si de ce..un individ care vrea cu adevarat sa aleaga ceva..se documenteaza..nu inseamna ca daca vede "n" icoane...va adera la acea regilie doar pt ca a vazut multe icoane..asta e o prostie..oricare ar fi mediul inconjurator el are liberatatea de a alege...adik daca tu vezi ca 20 de oameni umbla dezbracati pe strada...ai sa umbli si tu doar pt ca o fac ei?sau daca vezi afise cu un concert al unei formatii..o vei fi si tu fan al ei..doar pt ca ai vazut acele afise?Nu..de aia omul este superior altor mamifere..pt ca are capacitatea sa gandeasca..atata timp cat exista "n" mijloace de informare nu vad de ce niste icoane ar fi decisive in luare unei decizii...

tu vorbesti de sistemul de turma.. si daca tu zici ca nu exista te inseli amarnic.

e vorba si de "lipsa de optiuni".

eram in metrou si 14 din cei 15 oameni din respectivul vagon purtau blugi. erau varste cuprinse intre 15 si 60-70 ani. asta pentru ca NU EXISTA altceva in afara de blugi. eu purtam pantaloni de stofa si mai era o tipa in fusta. restul toti blugi. asta nu e efectul de turma?

daca e un copil care nu i-au zis parintii prea multe, nu l-au dus la biserica prea mult si se duce la scoala si vede 20 copii crestini si 3 protestanti.. va face o ora de Religia CRESTIN ORTODOXA.. ce crezi ca va face? cu cine va vorbi? ce va crede?

Link to comment

Nu icoanele alone prietene. What about parintii, care spre deosebire de ai mei, s-ar putea sa fie cat de crestini se poate. What about orele de religie despre crestinism + epitete laudative?

Tu nu ii dai individului sansa sa isi aleaga o religie, daca ii pui toate astea in fata. Il tampesti efectiv, si de-aia el n-o sa mai vrea sa aleaga nimic.

oricare ar fi mediul inconjurator el are liberatatea de a alege

Daca mama ta ti-ar zice de la 5 ani "Cola e buna. bea cola.", pe strada vezi afise cu Cola, la scoala vezi afise cu Cola, vezi colegi care beau Cola, vezi locuri unde se bea numai Cola. Ce libertate ai tu sa alegi sa bei Fanta? Oh, sure, poti sa alegi sa bei Fanta, dar DE CE AI FACE-O, daca ai fost deja indoctrinat cu Cola?

Link to comment

@andypopa :

nu crezi ca usor-usor cadeti in penibilitate cu argumentatiile voastre?

Hai sa o iau pe rand:

Din nefericire, nu sunt bancuri si glumite, e vorba de situatia de-aici. E vorba de argumentele pe care le dam noi, si modul vostru prostesc de contra-argumentare.

Ok, sa presupunem ca nu exista Dumnezeu (in orice forma vreti voi), asta demonstreaza cumva ca:

- poporul roman nu exista?

- romanii nu sunt 80% crestini-ortodocsi?

- romanii nu au simboluri?

- romanii nu au luptat sute de ani pentru credinta lor?

- romanii nu sunt primul popor crestin din Europa, asta intamplandu-se acum vreo 1800 de ani?

Ce legatura are un forum america cu poporul roman, crestinismul sau si simbolistica sa?

Puteti sa faceti o echipa de fotbal, eh? Dar daca tu faceai parte dintr-o minoritate, si tie ti se spunea chestia asta, era fain, eh? In sensul asta gaseste-ti inca 10 oameni care-si bat joc in felul asta, si puteti sa va faceti o echipa de parasustisti sarcastici fara parasute. Ok?

Mi-am petrecut aproape un an din viata in Orientul Mijlociu. Tot acest timp am reprezentat o minoritate (poate cat am stat la Bagdad, nu a fost asa, acolo religiile erau oarecum pe picior de egalitate).

Pai tu crezi ca mi-am permis sa le explic sirienilor, irakienilor sau iranienilor (IN TARA LOR - LOL!) ca religia lor e o tampenie si eventual sa isi dea jos simbolurile lor si sa nu mai vanda Coranuri in spatii publice ca pe mine ma deranjeaza?

Daca eu as veni la tine acasa si ti-as spune ca un tablou pe care il ai tu pe perete este kitch si eu vreau sa il dai jos ca ma deranjeaza cum ai proceda?

Daca eu as veni la tine acasa si as incepe sa imi pun propriile tablouri pe peretii casei tale cum ai proceda?

Zici tu: "in felul asta de ce nu scoatem luam si Crucea Caraiman? de ce nu dam jos si statuia lui Iisus din Rio?"

Sunt mistificat de inabilitatea ta de a estima greutatea unui obiect si influenta sa asupra unei categorii de oameni. Ce legatura are o statuie de 10 tone cu o cruce de 2 tone cu niste icoane de nu mai mult de 500g in mod sigur!

De cand simbolurile se masoara in tone si grame?

Dupa tine Statuia lui Lenin care era in Piata Presei Libere (care a fost data jos chiar daca avea 2 tone) era de 100.000 de ori mai valoroasa si mai importanta pentru poporul roman decat masa tacerii de la Targu Jiu datorita greutatii?

Esti de acord ca icoanele au o mare influenta asupra individului in alegerea religiei?

Normal ca nu !

Copilul tau primeste educatia primilor sapte ani ACASA de la parinti. Cand ajunge la scoala are deja formata o opinie. Hai sa nu imi spui ca un ateu vezi doamne va lasa la latitudinea copilului sau libera alegere a credintei si religiei.

TU TI-AI SCHIMBAT CUMVA VIZIUNEA RELIGIOASA DIN CAUZA ICOANELOR PE CARE LE-AI VAZUT LA SCOALA ?

A FOST INFLUENTAT ANTI-ANTI-ANTI-BLACK DE ICOANELE DUPA PERETI?

Intrebarile sunt retorice, nu am nevoie de raspunsuri.

Vad ca inca le sugerezi minoritatilor religioase din romania sa-si faca o echipa de fotbal. Ai pierdut tot respectul pe care il aveam pentru tine, nu ca ti-ar pasa.

De asta nu o sa mai ploua.

Link to comment

black' date='Nov 24 2006, 15:02' post='1550501']

daca e un copil care nu i-au zis parintii prea multe, nu l-au dus la biserica prea mult si se duce la scoala si vede 20 copii crestini si 3 protestanti.. va face o ora de Religia CRESTIN ORTODOXA.. ce crezi ca va face? cu cine va vorbi? ce va crede?

Eu..de exemplu..daca as fi in locul lui..m`as duce acasa..si m`as documenta desprea amandoua..as analiza si as alege ce mi se pare mai convenabil...si mai real..nush cum sa zic..dar oricum m`as documenta..

Daca mama ta ti-ar zice de la 5 ani "Cola e buna. bea cola.", pe strada vezi afise cu Cola, la scoala vezi afise cu Cola, vezi colegi care beau Cola, vezi locuri unde se bea numai Cola. Ce libertate ai tu sa alegi sa bei Fanta? Oh, sure, poti sa alegi sa bei Fanta, dar DE CE AI FACE-O, daca ai fost deja indoctrinat cu Cola?

Mai Andy..eu inteleg ce vrei tu sa zici...dar omul de aia are cap pe umeri...sa gandeasca..daca e destul de prost..sa faca ceva doar pt ca asa fac altii sau pt ca asa i s`a spus..atunci isi merita soarta si e un ignorant

Link to comment

Eu..de exemplu..daca as fi in locul lui..m`as duce acasa..si m`as documenta desprea amandoua..as analiza si as alege ce mi se pare mai convenabil...si mai real..nush cum sa zic..dar oricum m`as documenta..

Mai Andy..eu inteleg ce vrei tu sa zici...dar omul de aia are cap pe umeri...sa gandeasca..daca e destul de prost..sa faca ceva doar pt ca asa fac altii sau pt ca asa i s`a spus..atunci isi merita soarta si e un ignorant

Trebuie sa accepti ca majoritatea este ignoranta si ca datoria statului sa apere libertatile ignorantilor mentinand terenul neutru.

Trebuie de asemenea sa accepti ca majoritatea oamenilor inteligenti manipuleaza oamenii ignoranti.. Deci nu e asa simplu cum zici tu. Profu` de religie o sa incerce sa-l convinga pe respectivul copil ca e mai bine sa fi crestin decat protestant..

Dupa cate zici tu.. majoritatea crestinilor sunt ignoranti.. Adica oamenii care sunt prea slabi sa se documenteze si iau religia majoritara ca fiind buna.

TU TI-AI SCHIMBAT CUMVA VIZIUNEA RELIGIOASA DIN CAUZA ICOANELOR PE CARE LE-AI VAZUT LA SCOALA ?

A FOST INFLUENTAT ANTI-ANTI-ANTI-BLACK DE ICOANELE DUPA PERETI?

Intrebarile sunt retorice, nu am nevoie de raspunsuri.

Cand eram mic, da. Eram fascinat de biserica. Nu toti dezvolta o pasiune pentru lectura si cunoastere ca sa-si dea seama ca nu e asa cum zice biserica. Multi ingroapa "devotamentul" religios undeva in subconstient si isi zic "lasa ca io cred in dumnezeu.. orice-as face.. pe patu` de moarte ma rog la dumnezeu si imi iarta el toate pacatele"..

Link to comment

Ok, sa presupunem ca nu exista Dumnezeu (in orice forma vreti voi), asta demonstreaza cumva ca:

- poporul roman nu exista?

nu.

- romanii nu sunt 80% crestini-ortodocsi?

nu.

- romanii nu au simboluri?

nu.

- romanii nu au luptat sute de ani pentru credinta lor?

nu.

- romanii nu sunt primul popor crestin din Europa, asta intamplandu-se acum vreo 1800 de ani?

nu.

Ce legatura are un forum america cu poporul roman, crestinismul sau si simbolistica sa?

Are legatura cu discutia de faţă. Dai WIN+D, right click pe desktop>Properties>Settings si tragi de slider-ul ala in stanga pana vezi mai bine literele de le scriu!!!

Mi-am petrecut aproape un an din viata in Orientul Mijlociu. Tot acest timp am reprezentat o minoritate (poate cat am stat la Bagdad, nu a fost asa, acolo religiile erau oarecum pe picior de egalitate).

Pai tu crezi ca mi-am permis sa le explic sirienilor, irakienilor sau iranienilor (IN TARA LOR - LOL!) ca religia lor e o tampenie si eventual sa isi dea jos simbolurile lor si sa nu mai vanda Coranuri in spatii publice ca pe mine ma deranjeaza?

PAI NU! Eu vorbesc de parerea mea nu de parerea domnului Moise, CONCERNUL MEU ESTE ALEGEREA UNEI CREDINTE! DISPLAY PROPERTIES!!!

Daca eu as veni la tine acasa si ti-as spune ca un tablou pe care il ai tu pe perete este kitch si eu vreau sa il dai jos ca ma deranjeaza cum ai proceda?

Daca eu as veni la tine acasa si as incepe sa imi pun propriile tablouri pe peretii casei tale cum ai proceda?

Te-as da afara instantaneu, dar scoala nu e a Bisericii FFS!

De cand simbolurile se masoara in tone si grame?

Pai drept sa-ti spun, e mai lense sa muti un obiect daca e mai usor.

Dupa tine Statuia lui Lenin care era in Piata Presei Libere (care a fost data jos chiar daca avea 2 tone) era de 100.000 de ori mai valoroasa si mai importanta pentru poporul roman decat masa tacerii de la Targu Jiu datorita greutatii?

Dar eu nu le-am masurat in greutate, le-am masurat in influenta. Eu am spus ca UNA E SA DAI JOS NISTE PLACI DE LEMN DE 500g CARE INFLUENTEAZA MILIOANE DE ELEVI, DECAT O CRUCE DE 2 TONE CARE ESTE RAR VAZUTA DE ACEASTA CATEGORIE DE OAMENI. Display properties...

Normal ca nu !

Copilul tau primeste educatia primilor sapte ani ACASA de la parinti. Cand ajunge la scoala are deja formata o opinie. Hai sa nu imi spui ca un ateu vezi doamne va lasa la latitudinea copilului sau libera alegere a credintei si religiei.

Fals. Eu nu am primit de la parinti nimic in sensul asta in timpul celor 7 ani de-acasa. In timpul orei de religie, am zis "sunt racit, am nevoie de proteine, si n-o sa stau sa mananc piure doar pentru prostiile voastre!". Taica-meu mi-a zis atunci parerea lui: "Exista oameni realizati, care nu si-au pus credinta in altceva decat in propriile puteri. Pe de alta parte, exista oamenii mediocrii care isi pun credinta in asemenea forte, si nu ajung la fel de departe". Atat. Tata n-a folosit epitete fantastice, "mantuire", "Dumnezeu", "Iisus". Tata nu mi-a zis despre rugaciuni. Tata nu mi-a pus icoane in camera. Pentru ca acum nu sunt un nimeni care crezand ca prin rugaciune, problemele lor vor face "PUF!" ii sunt recunoscator.

TU TI-AI SCHIMBAT CUMVA VIZIUNEA RELIGIOASA DIN CAUZA ICOANELOR PE CARE LE-AI VAZUT LA SCOALA ?

+orele de religie, vad ca omiteti asta in continuare. Da, eu mi-am schimat viziunea din cauza icoanelor si orelor de religie. Da, eu mi-am schimbat iarasi viziunea, tragand niste concluzii simple si logice, intalnind un anumit om caruia ii sunt recunoscator, si descoperind o alta credinta care m-a schimbat in bine.

A FOST INFLUENTAT ANTI-ANTI-ANTI-BLACK DE ICOANELE DUPA PERETI?

De ce nu-l intrebi pe el?

Eu..de exemplu..daca as fi in locul lui..m`as duce acasa..si m`as documenta desprea amandoua..as analiza si as alege ce mi se pare mai convenabil...si mai real..nush cum sa zic..dar oricum m`as documenta..

Mai Andy..eu inteleg ce vrei tu sa zici...dar omul de aia are cap pe umeri...sa gandeasca..daca e destul de prost..sa faca ceva doar pt ca asa fac altii sau pt ca asa i s`a spus..atunci isi merita soarta si e un ignorant

Chiar daca ar fi UN PIC mai destept decat average... La fiecare chestie pe care ar citi-o ar zice... "mmh pare destul de real... dar nu, nu se poate, Dumnezeu exista, ma insel in mod sigur. atunci cum se explica *random piece of shit explicabila*?"

Link to comment

Chiar daca ar fi UN PIC mai destept decat average... La fiecare chestie pe care ar citi-o ar zice... "mmh pare destul de real... dar nu, nu se poate, Dumnezeu exista, ma insel in mod sigur. atunci cum se explica *random piece of shit explicabila*?"

daca vede "n" argumente care sustin aceasi ipoteza nu are cum sa zica de fiecare data "mmh pare destul de real...dar nu, nu se poate, Dumnezeu exista, ma insel in mod sigur"

Link to comment

Si asta poate fi si the other way around. Pai la cate argumente a primit el (stupide sau nu) cu privire la existenta lui Dumnezeu inainte, crezi ca il va pasiona sa afle cat mai multe lucruri care o neaga? Citeste unul, citeste doua zice "hai da-o naibii de treaba cu prostiile astea. Dumnezeu exista si . Altfel cum *random explainable shit*?" sau "nu e adevarat si poate nici n-am voie sa citesc asta" sau mai stiu eu ce.

Dupa ce omul vede simbolurile de nspe mii de ori si asculta povestile de nspe sute de ori... heh. El nu era ignorant de la inceput. Lucrurile astea l-au facut ignorant.

Link to comment

@andypopa:

Partea I

- acum vreo 3 zile era varianta ca "icoanele discrimineza"

- ieri imi explicai ca icoanele trebuie date jos pentru ca Dumnezeu nu exista

- azi "icoanle influenteaza"

- maine o sa-mi zici ca ai descoperit ca sunt radioactive

- poimaine ca degaja energii negative si reprezinta vamprirism energetic

SI CU TOATE ASTEA, STIINTA ARE O EXPLICATIE UNICA SI CONCISA ASUPRA TUTUROR :D /sarcasm

Partea a II-a

EU am crescut cu tablurile lui Ceausescu pe pereti. Si asta nu m-a impiedicat sa fiu in strada in Decembrie '89

EU nu am avut icoane pe pereti la scoala. Asta nu ma impiedica sa respect si sa militez pentru valorile neamului meu.

TU ai crescut cu icoane pe pereti si militezi activ pentru arderea lor pe rug, odata cu poporul roman (da'l in masa, e de cel putin 4000 de ani pe aici, si'a trait traiul, si'a mancat malaiu')

Cu ce ne-au influentat pe noi icoanele?

Q.E.D. - ca sa sune stiintific :D

Partea a III-a

Prin '86 parintii mei au cununat o doi tineri. Parintii fetei erau securisti. Desi statutul lor profesional le interzicea prezenta in biserica, s-au riscat si au fost cu aproximativ 2 ore si jumatate inainte de ceremonia religioasa la biserica si cumva "ascunsi" de preoti pana la sosirea noastra. De ce au tinut sa riste participarea la aceasta ceremonie? Pentru ca erau crediinciosi? Nu, erau atei. Da, pentru ca erau romani.

Vezi tu, de 1800 de ani asta este ciclul la noi, romanii : BOTEZ - CUNUNIE - INMORMANTARE. Cele mai importante trei faze ale trecerii noastre pe aici. Si toate sunt legate de un singur lucru : crestinismul ortodox.

Da andy, de 1800 de ani facem asta.

Si da, suntem 80%.

Si nu, nu vom renunta la a mai fi romani.

Si da, toate astea spre disperarea domnului Moise! :D

Link to comment

Partea I

Inca din primul post am zis

In concluzie: scoala este o institutie formatoare, care trebuie sa formeze intelectual individul deci este o institutie neutra. Personalitatea, si-o formeaza singur... ca de-aia se numeste asa, e "personala".

;)

Si cu toate astea, religia are o explicatie unica si concisa asupra tuturor:

-Cum s-a facut lumea?

-Dumnezeu a facut-o.

-Si cine l-a facut pe Dumnezeu?

-umm... THAT'S NON OF YOUR BUSINESS, SI DACA VREI SA STII, CHIAR EXISTA O FORTA SUPRANATURALA CARE NE GUVERNEAZA, DAR EU N-AM TIMP SA LE EXPLIC TAMPITILOR CA TINE.

Partea II

-Ceausescu parea rau, si era rau. Crestinismul insa... el pare... bun! Excelent! Pana dai de toate imbecilitatile din el... Azi la scoala: "Am aruncat guma, deci am aruncat impartasania." :o Aceasta regula este plina de intelepciunea Bisericii, no doubt, caci numai ei puteau inventa astfel de chestii tampite care "anuleaza ritualuri". A naibii de energie spiritualofaga din guma de mestecat!

-Eu nu consider ca religia asta e neeaparat o valoare.

-Nu militez pentru arderea pe rug. Tu chiar nu intelegi chestia asta nu? Cu posibilitatea de a-ti forma propria opinie?

Partea III

Dovada de ce facem chestia asta - pentru stim ca "asa e bine" si "pentru ca suntem romani". Suntem botezati la biserica, ne cununam la biserica, si suntem inmormantati IN ACELASI LOC.

Fie ca suntem atei, fie ca putin ne pasa de Dumnezeu, fie ca suntem credinciosi practicanti...

De ce? Pentru ca "asa ne cere" societatea. Pentru ca suntem doar alte oi oarecare intr-o alta turma oarecare.

BRB, scoala ma-sii, se pare ca vampirismul energetic al icoanelor a ajuns pana la mine la monitor si creeaza aberatii cromatice! SHIT! :o

Link to comment

Daca societatea umana - in integralitatea ei - ar fi ajuns la un grad de dezvoltare psihologica, filozofica, intelectuala etc. incat sa le permita tutror celor 7 miliarde de indivizi sa treaca peste barierele culturale si de apartenenta la un grup social numit neam/popor nu as fi avut nimic impotriva.

Dar cand vad ca nici un stat din lumea asta (cu exceptia SUA si poate inca cateva, dar care nu au popoare) nu vrea sa renunte la traditiile, cultura proprie, obiceiuri si simboluri cum sa fiu eu de acord ca romanii sa fie primul popor disparut in experimentul numit "globalizare"?

Bun. Dam icoanele jos. Daramam bisericile. Desfiintam armata. Vom disparea ca popor. Ce crezi ca se va intampla? Iti spun eu. Vom fi asimilati unei alte culturi. Urmatoarele generatii nu vor mai creste cu icoane pe peretii de la scoala, ci cu crucifixuri, semiluni sau cruci in sase colturi. Oleoleo ce schimbare in bine !!11!oneoneeleven (american forums FTW)

De ce a trebuit ca un evreu sa se planga la Stasbourg, Bruxelles, New York cu petitii privind poporul roman. Tu spuneai ca avem o Constitutie. De ce nu o respecta domnul Moise? De ce nu a strans 100.000 de semnaturi ca sa propuna o lege in Parlament Romaniei? De ce era nevoie sa fie dezbinat din nou poporul roman? Pricipiul didive-et-impera cumva?

De ce nu militeaza domnul Moise pentru drepturile Palestinienilor din Israel? De ce nu atrage atentia asupra discriminarilor de acolo?

ACUM M-AI INTELES?

Link to comment

Ok, sa presupunem ca nu exista Dumnezeu (in orice forma vreti voi), asta demonstreaza cumva ca:

- poporul roman nu exista?

- romanii nu sunt 80% crestini-ortodocsi?

- romanii nu au simboluri?

- romanii nu au luptat sute de ani pentru credinta lor?

- romanii nu sunt primul popor crestin din Europa, asta intamplandu-se acum vreo 1800 de ani?

Ce legatura are un forum america cu poporul roman, crestinismul sau si simbolistica sa?

Mi-am petrecut aproape un an din viata in Orientul Mijlociu. Tot acest timp am reprezentat o minoritate (poate cat am stat la Bagdad, nu a fost asa, acolo religiile erau oarecum pe picior de egalitate).

Pai tu crezi ca mi-am permis sa le explic sirienilor, irakienilor sau iranienilor (IN TARA LOR - LOL!) ca religia lor e o tampenie si eventual sa isi dea jos simbolurile lor si sa nu mai vanda Coranuri in spatii publice ca pe mine ma deranjeaza?

Daca eu as veni la tine acasa si ti-as spune ca un tablou pe care il ai tu pe perete este kitch si eu vreau sa il dai jos ca ma deranjeaza cum ai proceda?

Daca eu as veni la tine acasa si as incepe sa imi pun propriile tablouri pe peretii casei tale cum ai proceda?[/.

Se pare ca preferi sa discuti despre religii si ateism decat sa justifici ceea ce afirmi ca este corect : prezenta simbolului UNUI cult religios intr-o scoala DE STAT intr-un stat in care nu exista RELIGIE OFICIALA.

Nu discut despre religii adevarate sau false, adavaruri istorice sau mituri etc... Cu multe din argumentele tale sunt de acord, cu unele nu, dar ele se refera la oportunitatea educatiei religioase a copiilor, nu la ce spuneam mai sus.

Apropo, exemplul tau cu Orientul Mijlociu are o mare problema. Aici nu e vorba de un strain care sa explice in tara altora ce sa faca ei ... tara asta nu e cu nimic mai mult a ta decat a mea.

Poporul roman nu a reusit sa cladeasca mari lucruri de-a lungul celor ~ 4000 de ani de istorie continua pe acest teritoriu. Probabil ca este vina lui, dar faptul ca LIMBA, TRADITIILE si RELIGIA au fost factorii de unitate si continuitate ai neamului este o stare de fapt ce nu putem decat sa o acceptam.

popor roman - 4000 de ani?

limba romana - 4000 de ani?

religia crestina - 4000 de ani?

Poporul roman nu a reusit sa cladeasca mari lucruri de-a lungul celor ~ 4000 de ani - depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile. Poporul roman EXISTA - fata de cele cateva sute de popoare disparute in istoria ultimelor doua -trei milenii. O fi imortalizat Homer Troia, dar nu cred ca din punctul de vedere al troienilor e o mare satisfactie ...

Sa le luam pe rand,

- mai intai atacurile din partea maghiara impotriva folosirii limbii romane si faptul ca in anumite zone din tara deja te simti strain de Romania, roman fiind.

- Rromii (ca sa fiu "political-correctness") au impus manelele in locul folclorului, datorita labilitatii psihice in primul rand in cadrul tineretului, de Craciun (termenul sarbatori de iarna neavand nici un fel de semnificatie pentru mine) sunt ascultate mult mai multe manele decat colinde.

- acum evreii vor sa distruga si traditiile ortodoxe prin metoda pasilor marunti (specifica de altfel).

- 99% din "politicienii" nostri sunt fosti complexati, taximetristi, barmani si chelneri din vremea comunismului si pe langa faptul ca nu sunt in stare sa faca altceva decat de a fura bugetul public (ceea ce ar trebui sa fie principala tema de discutie, nu faptul ca pe bani publici se pun 2 icoane intr-o clasa), iar cand se pun probleme ca cea de fata interpreteaza in mod birjaresc legile si Constitutia, uitand (de fapt nu cred ca stiu) ce insemna de fapt politica.

Sa le luam pe rand,

- dorinta de folosire a limbii materne este egala pentru tine cu atacul impotriva folosirii limbii romane?

- rromii au impus acest lucru in marile aglomeratii urbane, pline de oameni care-si dau seama pe zi ce trece ca viitorul nu suna bine de loc. Vrei colinde? Hai in Maramures. Nici aici nu suna bine viitorul, dar aerul de munte (chiar poluat) are ceva care nu ne lasa sa ne afundam complet in mocirla.

- nu cunosc nu comentez. Sper totusi sa nu se ajunga la citate din Mein Kampf.

- sunt in stare de mult mai mult de atat. De cate ori platim gaz, curent etc... ne dam seama ca bugetul public nu e singurul buget care devine tot mai ... vaporos.

LE

Bun. Dam icoanele jos. Daramam bisericile. Desfiintam armata. Vom disparea ca popor. Ce crezi ca se va intampla? Iti spun eu. Vom fi asimilati unei alte culturi. Urmatoarele generatii nu vor mai creste cu icoane pe peretii de la scoala, ci cu crucifixuri, semiluni sau cruci in sase colturi. Oleoleo ce schimbare in bine !!11!oneoneeleven (american forums FTW)

SCOATEM ICOANELE DIN SCOLILE DE STAT. PUNCT - Parca despre asta era vorba in topic.

De ce a trebuit ca un evreu sa se planga la Stasbourg, Bruxelles, New York cu petitii privind poporul roman. Tu spuneai ca avem o Constitutie. De ce nu o respecta domnul Moise? De ce nu a strans 100.000 de semnaturi ca sa propuna o lege in Parlament Romaniei? De ce era nevoie sa fie dezbinat din nou poporul roman? Pricipiul didive-et-impera cumva?

Motivele va trebui sa le discuti cu domnul Moise, desi nu cred ca-ti va explica :P Dar in ceea ce priveste semnaturile pentru propunerea legii in Parlament, nu are nici un motiv. TU trebuie sa o faci, daca doresti legiferarea RELIGIEI de STAT.

Link to comment

In ceea ce priveste cei 4000 de ani, au fost 4000 de ani de asimilari continue. Nu cred in teoria romanizarii populatiei dace din numeroase motive.

Poporul roman EXISTA - fata de cele cateva sute de popoare disparute in istoria ultimelor doua -trei milenii.

Pai asta vrea sa zic si eu... ca INCA mai exista. Si nu au disparut cu sutele, asta daca vorbesti de popoare nu de despre populatii. De ce au disparut unele popoare? Bun, o parte au fost rase pur si simplu dupa fata pamantului, fizic. Romanii nu au fost rasi de nimeni, erau cea mai mare forta a "Lumii vechi" si nu mai aveau nici un fel de inamic real. De ce au diparut? Cumva pentru ca nu au mai avut identitate? Pentru ca nu au mai avut notiunea de apartenenta la un grup? Pentru ca de fapt numai reprezentau un popor?

- dorinta de folosire a limbii materne este egala pentru tine cu atacul impotriva folosirii limbii romane?

Pai daca eu trebuie sa ma multumesc cu prezenta icoanelor doar la mine in casa, de ce minoritatea lingvistica sa nu o foloseasca tot la ea in casa. Prefera sa o foloseasca "la ea acasa". Acum banuiesc ca stii ca sunt zone din Romania unde daca folosesti limba romana, pe langa faptul ca nu te baga nimeni in seama se uita mai urat la tine decat in cazul folosirii limbii romane in Ungaria.

Vrei colinde? Hai in Maramures

Si daca o sa vreau icoane o sa trebuiasca sa ma duc in Bucovina, iar pentru bisericute mici de lemn in Oltenia de Nord, limba romana o sa o pot folosi fara restrictii in Arges si Dambovita.

Art. 1, Constitutia Romaniei

"România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil."

Si nu ma lua cu Mein Kampf, nu am nevoie.

Stiu ca ai recomandat sa nu se mai foloseasca similaritati cu alte state, dar toate astea se intampla vezi doamne de dragul "globalizarii" si sa "nu se supere UE pe noi". Pai care UE, care suparare, care uniformitate?

- Noi am daramat statuile lui Antonescu. Sa zicem ca e ok. De ce Ungaria nu a facut acelasi lucru cu Horthy? Ca e stat UE.

- In Franta nu exista decat cetateni francezi PUNCT. Nu nationalitati, nu de origine, nu minoritati. Nu iti convine, renunti la cetatenia franceza si te duci tare. Ura si la gara. Sa nu imi spui ca magrebienii sunt francezi get-beget eventual de vita nobila

- In Grecia termenul de minoritati nu exista, nu este specificat in Constitutie, cu atat mai putin in legi. Aromanii, macedonenii, albanezii? :error:

- In Italia, italienii [censored] pe astfel de propuneri si idei.

- In Germania, nemtii au fost mai diplomatici, au lasat problema crucifixurilor la latitudinea votului comunitatii :D . Ia ghici cum s-a votat in problema crucifixului din scoli.

Dau exemplele astea, pentru ca vezi tu, nu suntem izolati de restul Europei si al planetei, daca toate statele trag cu dintii de identitatea lor nationala sa nu-mi spui ca Romania va fi pionierul "globalizarii" prin renuntarea la a mai fi un stat si o natiune, iar restul lumii ne va ridica statui pentru faptul ca le-am deschis ochii in ceea ce priveste binele universal si viitorul global al omenirii.

Link to comment

In ceea ce priveste cei 4000 de ani, au fost 4000 de ani de asimilari continue. Nu cred in teoria romanizarii populatiei dace din numeroase motive.

Pai asta vrea sa zic si eu... ca INCA mai exista. Si nu au disparut cu sutele, asta daca vorbesti de popoare nu de despre populatii. De ce au disparut unele popoare? Bun, o parte au fost rase pur si simplu dupa fata pamantului, fizic. Romanii nu au fost rasi de nimeni, erau cea mai mare forta a "Lumii vechi" si nu mai aveau nici un fel de inamic real. De ce au diparut? Cumva pentru ca nu au mai avut identitate? Pentru ca nu au mai avut notiunea de apartenenta la un grup? Pentru ca de fapt numai reprezentau un popor?

Pai daca eu trebuie sa ma multumesc cu prezenta icoanelor doar la mine in casa, de ce minoritatea lingvistica sa nu o foloseasca tot la ea in casa. Prefera sa o foloseasca "la ea acasa". Acum banuiesc ca stii ca sunt zone din Romania unde daca folosesti limba romana, pe langa faptul ca nu te baga nimeni in seama se uita mai urat la tine decat in cazul folosirii limbii romane in Ungaria.

Si daca o sa vreau icoane o sa trebuiasca sa ma duc in Bucovina, iar pentru bisericute mici de lemn in Oltenia de Nord, limba romana o sa o pot folosi fara restrictii in Arges si Dambovita.

Art. 1, Constitutia Romaniei

"România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil."

Si nu ma lua cu Mein Kampf, nu am nevoie.

Stiu ca ai recomandat sa nu se mai foloseasca similaritati cu alte state, dar toate astea se intampla vezi doamne de dragul "globalizarii" si sa "nu se supere UE pe noi". Pai care UE, care suparare, care uniformitate?

- Noi am daramat statuile lui Antonescu. Sa zicem ca e ok. De ce Ungaria nu a facut acelasi lucru cu Horthy? Ca e stat UE.

- In Franta nu exista decat cetateni francezi PUNCT. Nu nationalitati, nu de origine, nu minoritati. Nu iti convine, renunti la cetatenia franceza si te duci tare. Ura si la gara. Sa nu imi spui ca magrebienii sunt francezi get-beget eventual de vita nobila

- In Grecia termenul de minoritati nu exista, nu este specificat in Constitutie, cu atat mai putin in legi. Aromanii, macedonenii, albanezii? :error:

- In Italia, italienii [censored] pe astfel de propuneri si idei.

- In Germania, nemtii au fost mai diplomatici, au lasat problema crucifixurilor la latitudinea votului comunitatii :D . Ia ghici cum s-a votat in problema crucifixului din scoli.

Dau exemplele astea, pentru ca vezi tu, nu suntem izolati de restul Europei si al planetei, daca toate statele trag cu dintii de identitatea lor nationala sa nu-mi spui ca Romania va fi pionierul "globalizarii" prin renuntarea la a mai fi un stat si o natiune, iar restul lumii ne va ridica statui pentru faptul ca le-am deschis ochii in ceea ce priveste binele universal si viitorul global al omenirii.

Cum ti-am mai spus, sunt de acord cu multe din ideile pe care le prezinti, dar tot nu sunt un raspuns la problema concreta despre care vorbeam.

Referitor la ceea ce ai scris.

Au fost sute de popoare disparute. Linia de demarcare dintre popor si populatie in acele vremuri e cam grea de delimitat. Oricum, nu cred ca merita sa purtam o discutie in contradictoriu pe tema asta. Apropo, stii de unde vine numele orasului Iasi?

Am adaugat un LE la postul meu. Discutam de prezenta simbolului unui cult in scoli de stat, nu de altceva. Cred ca o scriu a 10-a oara, si totusi se deviaza tot timpul pe alte planuri. Vrei o discutie pe tema simbolurilor religioase in spatii publice? Deschide un topic separat si iti garantez ca voi veni si eu cu cateva mentiuni IN FAVOAREA acestui lucru. Dar acest topic nu se refera la acest subiect.

Referitor la utilizarea limbii, este foarte simplu. Citeste si alte parti din Constitutie (de fapt sunt convins ca ai facut-o). Iar referitor la ce ai mai mentionat cu acele zone, daca crezi ca o se te contrazic gresesti. Eu vorbesc si limba maghiara si toata viata m-a deranjat profund acea atitudine. Ma rog, eu sunt de origine germana, nu am cum sa inteleg ...

Referitor la colinde, era o invitatie, in nici un caz o restrictie. Nu stiu in ce masura esti in pozitia de a putea lupta impotriva invaziei de comercial si a distrugerii (demonetizarii) valorilor traditionale, dar daca ai obosit in aceasta lupta, o vizita in Maramuresul istoric iti va aduce aminte pentru ce lupti, daca mai e cazul. Se spune ca omul sfinteste locul. Eu cred ca e valabil si viceversa.

Ma intorc la puctul de pornire - prezenta icoanelor in scoli. Nu e vorba de supararea UE sau a altora, ci de principiul de care discutam.

- in Romania sunt statui ale lui Antonescu - in Ungara nu stiu sa fie al lui Horthy. In Romania sunt strazi numite dupa Antonescu, in Ungaria nu am cunostinta de strazi numite dupa Horthy. E drept ca asta nu inseamna mare lucru, doar ca EU nu stiu sa fie.

- exemplele care le enumeri sunt cele care iti sustin ideea. Elvetia, Belgia, Anglia, Germania, chiar Spania te cam contrazic ...

Apropo, sora mea impreuna cu familia traiesc in Germania. In scoala de stat nu am vazut crucifix .... In scoala catolica da.

Ca o incheiere, respectare unui principiu - neafisarea simbolului unui cult religios intr-o scoala de stat in conditiile inexistentei unei religii de stat - nu-mi suna a fi pioneratul globalizarii. Ca fapt divers, ideea globalizarii nu-mi surade de fel.

Link to comment

Se pare ca opiniile pe care le asteptam au venit; cele ale lui Bethoven si BooM. Prin ceea ce a postat BooM cred ca argumentele lui Andy si-au pierdut din putere. De ce? Pt ca el este ateu, sau cel putin asa am dedus eu din ultimele 2 topic-uri legate de credinta si icoane. Ce importanta ar avea parerea unor atei? Pe bune acum..

Bethoven mi-a placut cum a argumentat scoaterea icoanelor din scoli. Nu l-au deranjat celelalte persoane de alte religii, nu il deranjeaza o icoana de pe un perete (cazul de fata este o exceptie) dar nu i-a ingradit posibilitatea de manifestare a credintei sale!! Spuneati ca nu sunt in stare sa argumentez.. pai argumentele voastre sunt la fel de "slabe" ca ale mele in acest caz... Andy, come on, n-am nimic cu tine personal, dar acel site il consider o caterinca; chiar m-a amuzat, dar sa vii cu el drept argument, e drept -sarcastic-, mi se pare putin cam stupid.

Sunt uimit ca va certati cu atata inversunare pe subiectul asta, dar nu a spus nimeni (ma refer la cei pro) nimic legat de post-ul lui BooM! A trecut chiar neobservat?! Nu cred.. mai degraba a fost ignorata...

Deja discutia asta prinde alte conotatii si personal nu imi place.. Tind sa cred ca tu Andy esti pornit asupra a tot ce inseamna cultura poporului roman (asta implica si religiile de-a lungul istoriei). Si eu injur de foarte multe ori poporul roman! De la primul om in stat, pana la cel care-mi spala strada! Dar asta nu ma face sa fiu contra asupra trecutului nostru.. Personal nu suport tampeniile romanilor.. facute in orice... Politica, viata sociala, culturala, etc..

Dar totdeauna o sa apar tot ce tine de traditie, istorie, cultura, etc... You get the picture...

M-a surprins post-ul legat de sfaturile tatalui tau. Nu pot spune daca a fost bun sau nu, pt ca nu ma priveste si tine de viata ta personala. Insa intr-un fel te-a influentat sa nu crezi in Dumnezeu. E adevarat nu ti-a spus: "Eu sunt ateu, cei care au reusit in viata sunt atei, tu trebuie sa fii ateu." Nu. Ai putut alege dar un mic imbold tot ai avut.

Da, eu mi-am schimat viziunea din cauza icoanelor si orelor de religie. Da, eu mi-am schimbat iarasi viziunea, tragand niste concluzii simple si logice, intalnind un anumit om caruia ii sunt recunoscator, si descoperind o alta credinta care m-a schimbat in bine.

Un ateu ce credinta are? Sau sa inteleg ca pana la urma esti intr-o nehotarare, nu stii ce credinta sa alegi?

Nu vreau sa trag concluzii pripite asa ca ma opresc aici cu presupunerile si afirmatiile. E mai bine asa...

Am dat Quote la post-ul lui BooM pt ca e important, zic eu, si desi era poate cel mai potrivit din topic, nu a spus nimeni nimic..

Multumesc inca o data BooM.

Am tot citit acest thread de vreo 2 zile, si as vrea sa fiu cat se poate de obiectiv.

In primul rand ii respect pe cei care cred in Dumnezeu.

Aici as dori sa imi exprim parerea mea proprie, pe care o sustin de ani de zile:

Nu conteaza ce confesiune ai (chiar si religie la o adica) daca ai valorile tale spirituale si totdata respecti confesiunea/religia celui de langa tine. Nu conteaza ca esti catolic sau ortodox, conteaza a te increzi in ceva si sa pui valoare pe ceea ce a fost scris.

Sa arunci cu noroi in dreapta si in stanga e foarte usor.

Si acum sa revin la treaba cu icoanele.

Eu de exemplu nu sunt ortodox, ci sunt baptist. Pentru cei care nu stiu, baptistii nu au icoane si cruci acasa, nu isi fac cruce la biseria sau cand se roaga. Cand eram mic auzeam eu de la altii ca ce pacat fac ortodocsii cand isi fac cruce, etc

Am mai crescut putin, am facut si 12 ani de scoala timp in care am avut tot timpul in clasa icoane sau cruci pe pereti. Si culmea, nu m-au derenjat niciodata cu toate ca eu nu sunt ortodox. Chiar dimpotriva, parca aduc ceva mai bun, ceva sfant in lumea asta depravata si plina de minti crescute in fata tembelizorului.

Acum ma adresez in special celor care critica icoanele din scoli. Oare chiar va deranjeaza sa existe o icoana sau doua intr-o sala de clasa ? Chiar nu o puteti suporta ? Daca voi il negati pe Dumnezeu, de ce ii obligati si pe altii sa Il nege ?

Veniti cu teoria evulotionismului si cu religiile/obiceiurile altor tari ? Oare tara noastra, asa amarata cum este nu mai are nici o valoare ? Noi nu avem traditii ? Nu avem drepturi ?

Totusi, din cate stiu eu inca suntem o tara crestina, nu ? Atata timp cat beneficiem de acest lucru, e interzis ca intr-o sala de clasa sa existe o icoana ?

Nu vreau sa mai scriu in continuare, caci multa lume va veni cu fel de fel de critici bazate pe asa zisa democratie de la noi, pe seama careia se pun toate faptele ce nu ne convin.

Am incercat sa fiu cat de cat obiectiv in ceea ce am zis, chiar si dand exemplul meu personal.

Si nu in ultimul rand sper ca m-am facut inteles tuturor.

Pace voua !

Link to comment

Se pare ca opiniile pe care le asteptam au venit; cele ale lui Bethoven si BooM. Prin ceea ce a postat BooM cred ca argumentele lui Andy si-au pierdut din putere. De ce? Pt ca el este ateu, sau cel putin asa am dedus eu din ultimele 2 topic-uri legate de credinta si icoane. Ce importanta ar avea parerea unor atei? Pe bune acum..

Practic imi ignori parerea pe baza credintei... Nu e prea etic, nu ti se pare?

Nu am declarat ca sunt ateu. Credinta mea nu va fi dezbatuta pe acest forum.

Bethoven mi-a placut cum a argumentat scoaterea icoanelor din scoli. Nu l-au deranjat celelalte persoane de alte religii, nu il deranjeaza o icoana de pe un perete (cazul de fata este o exceptie) dar nu i-a ingradit posibilitatea de manifestare a credintei sale!! Spuneati ca nu sunt in stare sa argumentez.. pai argumentele voastre sunt la fel de "slabe" ca ale mele in acest caz...

Eu nu pentru manifestarea propriei credinte militez.

Andy, come on, n-am nimic cu tine personal, dar acel site il consider o caterinca; chiar m-a amuzat, dar sa vii cu el drept argument, e drept -sarcastic-, mi se pare putin cam stupid.

Era menit sa te amuzeze. Nu te supara ca ma infig asa in tine, dar am mai zis-o de trei ori, pagina aia expune exact cum se desfasoara aceasta discutie.

Sunt uimit ca va certati cu atata inversunare pe subiectul asta, dar nu a spus nimeni (ma refer la cei pro) nimic legat de post-ul lui BooM! A trecut chiar neobservat?! Nu cred.. mai degraba a fost ignorata...

Nu am raspuns la postul lui BooM pentru ca nu e legat de concern-ul meu, si pentru ca as fi inceput discutie meaningless si cu el. Mi se pare foarte fain ca pe BooM nu-l deranjeaza cum isi manifesta ceilalti credinta, dar a zis ceva crunt de tot: "Daca voi il negati pe Dumnezeu, de ce ii obligati si pe altii sa Il nege ?" - nu oblig pe nimeni sa-l nege pe Dumnezeu, propozitia asta m-a suparat mult. Dar tu de ce ma "obligi" sa cred in el? De ce-mi iei libertatea de a alege? In fond, pare democratie, in substrat, e tot comunism. 8 ani de "ore de religie" si simboluri vazute in fiecare zi te influenteaza, nu stiu cum ai putea zice ca nu. Pe BooM nu l-au influentat. De ce? Invataturile in acest sens le-a primit de la parinti. Aici nu ma bag, fiecare parinte isi invata copilul cum crede el ca e mai bine. Cat despre parintii mei, v-am zis...

Tind sa cred ca tu Andy esti pornit asupra a tot ce inseamna cultura poporului roman (asta implica si religiile de-a lungul istoriei). Si eu injur de foarte multe ori poporul roman! De la primul om in stat, pana la cel care-mi spala strada! Dar asta nu ma face sa fiu contra asupra trecutului nostru.. Personal nu suport tampeniile romanilor.. facute in orice... Politica, viata sociala, culturala, etc..

Dar totdeauna o sa apar tot ce tine de traditie, istorie, cultura, etc... You get the picture...

Nu injur poporul roman. Am un sincer sentiment de mandrie. Il numesc "sincer", pentru ca daca o sa veniti cu intrebarea stupida "De ce esti mandru?", n-am sa raspund. "Cioara" aia cum isi numeste Thora sa-si tina frumos crucea in cioc, ca ii sta chic.

M-a surprins post-ul legat de sfaturile tatalui tau. Nu pot spune daca a fost bun sau nu, pt ca nu ma priveste si tine de viata ta personala.

Ba chiar as dori sa iti ascult parerea, dar pe IM - andypopa256

Insa intr-un fel te-a influentat sa nu crezi in Dumnezeu. E adevarat nu ti-a spus: "Eu sunt ateu, cei care au reusit in viata sunt atei, tu trebuie sa fii ateu." Nu. Ai putut alege dar un mic imbold tot ai avut.

Da, bineinteles! El a fost BALANSUL dintre indoctrinarea imbecila de la scoala si o forma ignoranta si ostila a ateismului. Echilibrul dintre aceste doua elemente s-a pastrat pana in ziua de azi. E rau sa nu crezi in Dumnezeu? Eu cred ca tot ce a facut omul a fost sa-mi puna cat se poate de obiectiv, va rog sa tineti minte acest amanunt, tot ce se poate pe masa. Intre o simpla afirmatie ca aceasta, si, la vremea aceea, zecile de ore de religie si expunerea in fiecare zi la simbolistica ortodoxa, cred ca totusi cea din urma are o putere mai mare de a te influenta. Stiu ca "expunerea" suna prea drastic, va multumesc potentialii mei lingivisti care nu mai aveti sansa sa aberati.

Un ateu ce credinta are? Sau sa inteleg ca pana la urma esti intr-o nehotarare, nu stii ce credinta sa alegi?

Nu vreau sa trag concluzii pripite asa ca ma opresc aici cu presupunerile si afirmatiile. E mai bine asa...

Ba nu :) Sunt extrem de hotarat, dar cum am mai zis, credinta mea nu este subiect de discutie pe acest forum, si din varii motive, prefer sa o tin pentru mine.

Am dat Quote la post-ul lui BooM pt ca e important, zic eu, si desi era poate cel mai potrivit din topic, nu a spus nimeni nimic..

Da, imi pare rau ca nu am raspuns. Imi pare si mai rau insa ca tu consideri parerea mea insignifianta din pricina credintei.

Link to comment

Andy..

POSTEZI..

DEGEABA!

Let it rest, nu o sa schimbam nimic pentru ca nu avem dreptul la opinie pentru ca nu credem in zmeul lor. Ah scuze, zeul lor.

Duceti-va mah si faceti-va o tzara si noi o sa ne facem o echipa de fotbal. Nu va mai bagati in viata mea si in viata copiilor mei. Tineti-va cultele din scoli si de pe strazi si din metrouri. DISPARETI DIN VIATA MEA! Nu vreau sa va vad. Ma deranjati pe MINE! sunt cetatean al romaniei la fel ca oricare altul!

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...