Jump to content
andypopa

Cu sau fara icoane in scoli

Recommended Posts

Este sau nu loc de icoane în şcolile din România? Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării va hotărî, astăzi, dacă însemnele religioase pot fi expuse în instituţiile de învăţământ. Problema a fost pusă, în urmă cu o săptămână, de profesorul Emil Moise din Buzău.

Într-o scrisoare adresată Consiliului, dascălul buzoian cere retragerea simbolurilor religioase de pe holurile, din cancelariile şi sălile de clasă ale şcolilor din judeţul Buzău. Moise susţine că prin expunerea acestor simboluri statul îşi pierde neutralitatea faţă de una sau alta dintre religii, fapt care poate să afecteze egalitatea de şanse a copiilor practicanţi ai diverselor credinţe.

Se mai spune, în cererea adresată Consiliului pentru Combaterea Discriminării, că statul îşi asumă astfel valorile prin care femeile sunt considerate inferioare. Demersul lui Emil Moise a stârnit atât reacţii de sprijin, cât şi de nemulţumire. Comentează...

Sursa: Realitatea TV

Link to comment

Pun pariu ca idiotenia asta va avea o groaza de adepti printre romani.

CUM NAIBA SE FACE CA UN SINGUR NEAM SE SIMTE TOT TIMPUL DISCRIMNAT DE ORICE?

Eu zic sa nu mai sarbatorim Pastele si Craciunul, in magazine si pe strazi sa nu mai apara niciodata Iepurasi, Oua, Mos Craciuni, sa il scoatem pe Isus rastignit din toate institutiile, sa nu se mai jure pe Biblie, sa renuntam la a mai fi crestin-ortodocsi ca poate se simte careva deranjat.

Hai sa nu uitam totusi de sacrificiul familiei Brancoveanu la Istambul si de faptul ca steagul de lupta al lui Stefan cel Mare era Sfantul Gheorghe taind capetele balaurului.

Sa nu uitam ca suntem singurul popor care nu a fost crstinat cu sabia si capete taiate.

As vrea sa il vad pe domnul Moise ca se stabileste in sudul Italiei si cere o lege prin care sa se interzica srbatorirea publica a Fecioarei Maria pentru ca se simte el discriminat. Nu ii dau mai mult de 48 de ore pana la obstescul sfarsit.

Link to comment

Yo sunt pentru scoaterea icoanelor din institutii scolare...din simplul motiv ca nimeni nu este obligat sa priveasca toata ziua icoana lui nush ce "sfant"...Icoanele isi au rostul in biserici...nu in scoli...si nu spun asta pentru ca m-ar deranja pe mine...ci doar pentru simplul fapt ca ele sunt in plus...

Link to comment

Yo sunt pentru scoaterea icoanelor din institutii scolare...din simplul motiv ca nimeni nu este obligat sa priveasca toata ziua icoana lui nush ce "sfant"...Icoanele isi au rostul in biserici...nu in scoli...si nu spun asta pentru ca m-ar deranja pe mine...ci doar pentru simplul fapt ca ele sunt in plus...

da te obliga cineva sa te uiti la ele?

Eu sunt total impotriva scoaterii icoanelor din scoli!!

Link to comment

Nu e vorba ca e un singur neam, ci ca sunt de mai multe religii, icoanele pot fi de mai multe feluri, de exemplu in icoanele catolice cu Maica Domnului, se vede parul pe cand in cele ortodoxe nu.

1. Catolicii NU AU ICOANE, au statui;

2. Desi romanii, romanii-moldoveni, ucrainienii si rusii formeaza o comunitate ortodoxa de luat in seama la Roma, nu cred ca vor cere vreodata daramarea statuilor de la Vatican pentru ca se simt discriminati;

3. In caz ca nu te-ai prins, ia gandeste-te putin de ce nationalitate poate fi domnul Moise (ai o singura incercare);

4. Mi se pare o mare aberatie chestia asta cu "political-correctness" in care majoritatea sa se supuna minoritatii de dragul "discriminarii pozitive";

5. Pe tine te deranjeaza faptul, ca in mod public, in Constanta exsita o gramada de moschei?

@{JM}Alex Lifetaker : este mai mult decat religie, este vorba de chestii care tin de romanism. Eu zic sa daramam si bisericile si eventual manastirile din Moldova pentru ca sunt la vedere si sunt publice. Nu mai poti sa iesi pe strada ca hop! iote o biserica.

Link to comment

Pun pariu ca idiotenia asta va avea o groaza de adepti printre romani.

De ce ar fi o idiotenie? Pentru ca religia oficiala in Romania este crestinismul ortodox? Pentru ca tu crezi ca asa e bine?

CUM NAIBA SE FACE CA UN SINGUR NEAM SE SIMTE TOT TIMPUL DISCRIMNAT DE ORICE?

Creezi imaginea negativa ca "ne simtim discriminati". Si totusi, in multe alte tari, chestia asta cu icoanele in scoli nu se practica. Ei nu se simt discriminati, sunt doar neutrii, multi au fost de la bun inceput.

Eu zic sa nu mai sarbatorim Pastele si Craciunul, in magazine si pe strazi sa nu mai apara niciodata Iepurasi, Oua, Mos Craciuni, sa il scoatem pe Isus rastignit din toate institutiile, sa nu se mai jure pe Biblie, sa renuntam la a mai fi crestin-ortodocsi ca poate se simte careva deranjat.

Ce faci tu la tine-acasa :) Sanatate mai, sarbatoreste ce vrei. Ce pune omul in magazinul lui pe proprietatea lui cumparata sau inchiriata: sanatate... sa puna ce-o vrea. Dar cand vine vorba de un spatiu in care intra mai multi oameni, care NU sunt toti de acord cu aceeasi religie. Ei, aici e problema.

Hai sa nu uitam totusi de sacrificiul familiei Brancoveanu la Istambul si de faptul ca steagul de lupta al lui Stefan cel Mare era Sfantul Gheorghe taind capetele balaurului.

"Peformanta" lui Stefan cel "Mare Roman" a fost perioada domniei lui... adica faptul ca a realizat sa nu moara. Fantastic.

Dar ma rog, nu ma bag in discutii filologice despre acest domn, iti zic doar atat:

Stephen was seen as holy by many Christians, although it is said that he fathered more than 20 illegitimate children. He has been canonized by the Romanian Orthodox Church under the name "The Right-believing Voivod Stephen the Great and the Saint".

(asa, doar ca sa mai evidentiem un pic ipocrizia din crestinism).

Cat despre Brancoveanu, foarte sincer, nu sunt in masura sa comentez intrucat nu sunt bine-documentat. A fost, intr-adevar un martir... cu scopul, insa, nu sunt de acord.

Pe scurt: acesti doi gentlemeni au facut ceva pentru crestinism deci crestinii ar trebui sa-i admire pentru aceste acte, NU EU.

----

Bun, ca am terminat de raspuns la postul tau, as dori sa-mi expun cateva pareri personale.

Tie, ca multor altor oameni, ti se pare normal sa existe icoane in scoli, dar fiind ca noi suntem un stat crestin ortodox, si ca esti puternic convinsa ca aceasta religie este calea cea dreapta, a existat dintotdeauna si ca veridicitatea acestor fapturi nu trebuie pusa sub nicio forma sub semnul intrebarii.

Poate te intrebi de ce am facut acest post, si poate ti-ai aruncat ochii, accidental sau neaccidental pe semnatura mea. Semnatura mea prezinta Art. 29 (Libertatea Constiintei) din Constitutie, paragrafele 1 si 3.

libertatea credintelor religioase nu pot fi îngradite sub nici o forma

"Si ce? Daca eu iti pun tie doua icoane, inseamna ca te INGRADESC? Doaaaaaaamne Fereste Maica Domnului Dumnezeule Sfant!"

Eu unul asa ma simt. Eu unul simt ca se SUGEREAZA elevilor sa se alature crestinismului. De ce? Crestinismul ortodox e religie majoritara, pentru ca majoritatea face parte din aceasta religie, nu pentru ca "asa ar trebui sa fie".

Hai s-o punem altfel, daca eu as fi in clasa cu copilul tau, si as pune, pe langa Iisus, o icoana cu Buddha sau LaVey... Tu ce-ai zice? "Asta-i ticnit lua-la-r sa-l ia... Trebuie sa luam MASURI. Nu ne putem lasa copii expusi la asemenea simboluri!"

Da, uite ca acum, ti se pare logic. Daca erai in locul meu acum, te simteai si tu un pic jignita.

Pe mine nu ma deranjeaza ca vad doi oameni pe pereti in fiecare zi cand intru in clasa, pentru mine n-au oricum nicio valoare, dar daca eu as pune ALTE simboluri pe langa astea, as fi exclus din colectiv, luat la morala de toti profesorii, cine stie, poate amenintat cu scaderea notei la purtare.

Ora de religie... Alt subiect penibil. De ce sa nu-i zicem direct ora de crestinism ortodox?

In concluzie: scoala este o institutie formatoare, care trebuie sa formeze intelectual individul deci este o institutie neutra. Personalitatea, si-o formeaza singur... ca de-aia se numeste asa, e "personala".

Link to comment

mda:

1. La ce te rogi la ora de relgiei

2. Daca nu mai faceti / faceti religie tot trebuie o icoana in clasa.....macar asa ..de bun simt

3. Chiar asi vrea 2 sau 3 icoane in clasa .......nu cred ca deranjeaza pe nimeni niste icoane...daca nu te uiti la ele

Mie mai mult mi se pare o prostie obligatia in clase sa fie steagul romaniei...nu ai voie sa pui alt steag in fata tablei decat cel al romaniei......eu vreau steag cu steaua sa pun in clasa...ma lasa dirigninta dar nu am voie sa il pun cu fata la lovul unde se uita copii la ore....frumusetea acelui steag isi pierde din valoare din clasa a 2-a sau a 3-a dar eu inca mai tin cu steaua pana in clasa a 12-a ...asta e doar un exemplu....

conclzie : Icoanele trebuie lasate in scoli ! Chiar marit numarul !!!

Link to comment

Mie mai mult mi se pare o prostie obligatia in clase sa fie steagul romaniei...nu ai voie sa pui alt steag in fata tablei decat cel al romaniei......eu vreau steag cu steaua sa pun in clasa...ma lasa dirigninta dar nu am voie sa il pun cu fata la lovul unde se uita copii la ore....frumusetea acelui steag isi pierde din valoare din clasa a 2-a sau a 3-a dar eu inca mai tin cu steaua pana in clasa a 12-a

Nu te supara obidane dar sigur ai maturitatea sa te implici in discutia asta?

Ar trebui sa fii mandru de steagul tarii tale... nu de steagul vreunei echipe de 2 bani. In al doilea rand, ce ne pasa noua ca tii tu cu steaua pana in clasa 12a si ca nu iti place tie steagul tarii noastre? Crestini - nu se stie, dar romani suntem toti g'damnit! Nu isi pierde din valoare, ti se pare tie ca "e urat".

treaba e altfel: prostioara ta de echipa de fotbal o sa moara repede, Romania si limba romana vor dainui sute, poate mii de ani de-acum.

Parerea mea este ca esti un teribilist si ai un sistem de valori infantil.

1. La ce te rogi la ora de relgiei

La Dumnezeu, nu la o bucata de lemn.

2. Daca nu mai faceti / faceti religie tot trebuie o icoana in clasa.....macar asa ..de bun simt

Care bun simt? Cum adica "asa, de bun simt"? Hai sa punem o icoana cu Satana asa cum este reprezentat in biblie, asa, de bun simt. Iti convine? Ai citit ce-am scris in postul anterior?

3. Chiar asi vrea 2 sau 3 icoane in clasa .......nu cred ca deranjeaza pe nimeni niste icoane...daca nu te uiti la ele

Da, pai eu ce ziceam, hai sa punem si 2-3 icoane cu Satana in clasa si niste scene morbide. Ca nu deranjeaza pe nimeni daca nu te uiti la ele, nu?

Link to comment

Creezi imaginea negativa ca "ne simtim discriminati". Si totusi, in multe alte tari, chestia asta cu icoanele in scoli nu se practica. Ei nu se simt discriminati, sunt doar neutrii, multi au fost de la bun inceput.

In ITALIA, GERMANIA, FRANTA si District California (cel putin) s-a pus problema scoaterii crucifixelor din clasele de scoala. Ghici ce? A fost respinsa propunerea.

Ce faci tu la tine-acasa Sanatate mai, sarbatoreste ce vrei. Ce pune omul in magazinul lui pe proprietatea lui cumparata sau inchiriata: sanatate... sa puna ce-o vrea. Dar cand vine vorba de un spatiu in care intra mai multi oameni, care NU sunt toti de acord cu aceeasi religie. Ei, aici e problema.

- Isus a fost rastignit in mod public nu la mine (altcineva) acasa.

- De sarbatorirea Pastelui TREBUIE sa ma bucur in mod public, impreuna cu cei apropiati mie.

- Pe principiul tau propun demolarea tuturor sinagogilor, moscheelor, bisericilor romano(greco) catolice, deoarece se afla pe domeniul public, si imi deranjeaza vederea. Cine vrea musulmanism, catolicism, iudaism, budhism, etc. sa o faca la el acasa, nu pe strazile tarii MELE. Asta ti se pare corect?

"libertatea credintelor religioase nu pot fi îngradite sub nici o forma"

Prin faptul ca tu vrei sa imi iei dupa pereti icoanele in tara mea, imi ingradesti MIE libertatea religioasa. See?

Si ca sa nu intelegi gresit, nu am nimic cu celelalte religii, am un prieten foarte bun, tatar, evident de religie musulmana, caruia i-am adus din Orient un Coran in limba araba pentru ca stiam ca isi doreste foarte mult. Nu am nimic cu musulmanismul, nu are nimic cu ortodoxia. Nu am auzit nici un musulman din Romania sa se planga ca ar fi ingradit religios, desi invata in aceleasi scoli. Nu am auzit nici un crestin din Turcia sa se planga ca este discrimat religios. Am ceva cu practicantii cultului ebraic? Da. De ce? Pentru ca nu au simtul masurii.

Inca din primele capitulatii (ale lui Mircea cel Batran) principalele conditii puse de catre Tarile Romane Tuciei au fost:

- fara moschei pe teritoriul lor;

- nici un fel de "atentare" la cultul crestin-ortodox;

Nu este vorba de religie aici (cum nu este vorba de religie nici in cazul Germaniei, Italie, Frantei, etc.) ci de natiune, nationalism, Romania, romanism. Ca iti place sau nu, Romania, ca si Serbia, Rusia sau Grecia se CONFUNDA cu crestin-ortodoxismul. Si asta nu o va schimba nimeni.

Ti se pare lipsit de importanta faptul ca >80% din romani au incredere in Biserica si <10% in politicieni?

Link to comment

- Isus a fost rastignit in mod public nu la mine (altcineva) acasa.

Iisus a fost rastignit in mod public, dar daca traiai in vremurile alea, nu erai obligata sa te duci.

- De sarbatorirea Pastelui TREBUIE sa ma bucur in mod public, impreuna cu cei apropiati mie.

Bucura-te, caci eu nu sunt obligat sa fiu acolo cand te bucuri :) Ai voie sa te bucuri, daca asta te face sa te simti bine, te incurajez, bucura-te! Cu asta sunt de acord... Vezi paragraful 3 din Art. 29: "(3) Cultele religioase sunt libere si se organizeaza potrivit statutelor proprii, în conditiile legii." Faci ce vrei, in conditiile legii... Cat timp asta se intampla, eu o sa-mi tin gura si o sa stau frumos in casa.

- Pe principiul tau propun demolarea tuturor sinagogilor, moscheelor, bisericilor romano(greco) catolice, deoarece se afla pe domeniul public, si imi deranjeaza vederea. Cine vrea musulmanism, catolicism, iudaism, budhism, etc. sa o faca la el acasa, nu pe strazile tarii MELE. Asta ti se pare corect?

Nu, nu sunt de acord. Strada este domeniu public, biserica este pe domeniul organizatiei numita Biserica. Pe strada nu esti obligat sa treci. Daca nu-ti place sa vezi cladirea aia, alegi alta strada.

Vezi tu, totul se rezuma la faptul ca eu nu as fi fost obligat sa-l vad pe Iisus rastignit, eu nu sunt obligat sa fiu in acelasi loc cu tine cand sarbatoresti pastele, eu nu sunt obligat sa trec pe strazi pe care sunt plasate biserici, sinagogi s.a.m.d. ca sa imi fac treburile de zi cu zi. Eu SUNT obligat sa merg la scoala.

"libertatea credintelor religioase nu pot fi îngradite sub nici o forma"

Prin faptul ca tu vrei sa imi iei dupa pereti icoanele in tara mea, imi ingradesti MIE libertatea religioasa. See?

Nu. Prin faptul ca vreau sa-ti iau TIE icoanele TALE de pe peretii casei TALE, acum iti ingradesc libertatea religioasa. Dar tara aia despre care vorbesti tu e si tara MEA, scoala aia e si scoala MEA. Asta nu inseamna ca eu am dreptul sa-l pun pe Buddha pe perete, pe cand tu ai voie sa-l pui pe Iisus.

Si ca sa nu intelegi gresit, nu am nimic cu celelalte religii, am un prieten foarte bun, tatar, evident de religie musulmana, caruia i-am adus din Orient un Coran in limba araba pentru ca stiam ca isi doreste foarte mult. Nu am nimic cu musulmanismul, nu are nimic cu ortodoxia. Nu am auzit nici un musulman din Romania sa se planga ca ar fi ingradit religios, desi invata in aceleasi scoli. Nu am auzit nici un crestin din Turcia sa se planga ca este discrimat religios. Am ceva cu practicantii cultului ebraic? Da. De ce? Pentru ca nu au simtul masurii.

Ma simt la fel in legatura cu alte religii. Nu am nimic cu crestinismul ortodox atata timp cat crestinii nu fac atacuri la persoana mea. Iar cum ei fac, ma apuc si eu sa fac cateva speculatii la adresa religiei lor. Stii ce raspunsuri primesc: "ma rog", "cum zici tu", "nu stiu" si alte asemenea.

Inca din primele capitulatii (ale lui Mircea cel Batran) principalele conditii puse de catre Tarile Romane Tuciei au fost:

- fara moschei pe teritoriul lor;

- nici un fel de "atentare" la cultul crestin-ortodox;

...dupa cum scrie si in Constitutie, Art. 29, Paragraful 4: "În relatiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau actiuni de învrajbire religioasa."

Nu este vorba de religie aici (cum nu este vorba de religie nici in cazul Germaniei, Italie, Frantei, etc.) ci de natiune, nationalism, Romania, romanism. Ca iti place sau nu, Romania, ca si Serbia, Rusia sau Grecia se CONFUNDA cu crestin-ortodoxismul. Si asta nu o va schimba nimeni.

Si stii de ce nu o va schimba? Pentru ca "las-o ba ca merge-asa".

Ti se pare lipsit de importanta faptul ca >80% din romani au incredere in Biserica si <10% in politicieni?

Fara niciun pic de sarcasm: tie ti se pare important faptul ca >60% din colegii mei m-ar vrea mort, taiat in bucatele si ingropat in padure? Mie nu mi se pare important.

Romanilor care au incredere in Biserica as in institutia le transmit ceea ce zice si imnul tarii. :)

Link to comment

Iisus a fost rastignit in mod public, dar daca traiai in vremurile alea, nu erai oblicata sa te duci.

Te inseli. Executiile publice fara impact la public sunt non-sens. Armatele romane scoteau cu forta populatiile locale la executii pentru luare-aminte, altfel nu si-ar fi avut rostul.

Nu, nu sunt de acord. Strada este domeniu public, biserica este pe domeniul organizatiei numita Biserica. Pe strada nu esti obligat sa treci. Daca nu-ti place sa vezi cladirea aia, alegi alta strada.

Vezi tu, totul se rezuma la faptul ca eu nu as fi fost obligat sa-l vad pe Iisus rastignit, eu nu sunt obligat sa fiu in acelasi loc cu tine cand sarbatoresti pastele, eu nu sunt obligat sa trec pe strazi pe care sunt plasate biserici, sinagogi s.a.m.d. ca sa imi fac treburile de zi cu zi. Eu SUNT obligat sa merg la scoala.

Atata timp cat trebuie sa ocolesc anumite locuri, inseamna ca mi-am pierdut libertatea.

Nu. Prin faptul ca vreau sa-ti iau TIE icoanele TALE de pe peretii casei TALE, acum iti ingradesc libertatea religioasa. Dar tara aia despre care vorbesti tu e si tara MEA, scoala aia e si scoala MEA. Asta nu inseamna ca eu am dreptul sa-l pun pe Buddha pe perete, pe cand tu ai voie sa-l pui pe Iisus.

1. DEMOCRATIA = DICTATURA MAJORITATII. Stiu ca suna crud si crunt pentru tine, dar asta inseamna inca de la inventarea conceptului de catre grecii antici. Stiu ca in zilele noastre se incearca ca democratia sa fie DICTATURA UNEI MINORITATI ("discriminare pozitiva","political correctness"), ceea ce insemna TOTALITARISM si ABSURDITATE.

2. Nu esti obligat sa frecventezi o scoala de stat din Romania daca te deranjeaza iconografia ortodoxa. Du-te la o scoala privata, eventual una din Europa de Vest, si in loc de icoane ortodoxe il vei avea pe perete pe Isus rastignit. Si nu, in Germania nu le poti spune nemtilor sa dea crucea jos de pe perete, ca te zboara.

Si stii de ce nu o va schimba? Pentru ca "las-o ba ca merge-asa".

Nu, 1500 de ani de istorie nu se pot schimba. Stalin, pentru a pastra Moscova si pentru a castiga razboiul cu Germania a trebuit sa-l scoata pe Patriarh din puscarie, chestiile astea nu se sterg cu buretele. Du-te tu la sarbi si explica-le ca sunt niste retarzi religiosi :D

Romanilor care au incredere in Biserica as in institutia le transmit ceea ce zice si imnul tarii.

La faza asta un mare LOL. Pai romanii de 3000 de ani au incredere in Biserica (Zamolxis & "shits"). Vrei sa zici ca dupa 3000 de ani vi tu sa le explici romanilor ce si cum. Let's get be serious.

Dupa tine ar trebui sa se trezeasca in primul rand sarbii,francezii, italienii si grecii, dar si rusii, nemtii, moldovenii, britanicii, polonezii, cehii, slovenii, cam toata Europa.

Link to comment

Sa spun ceva de la bun inceput ca sa stiti cum sa cititi postul meu :

1. sunt ateu

2. sunt anti-biserica (NU anti-religie, nu am nimic cu oamenii religiosi)

Thora la faza asta gandesti gresit pe atat de multe niveluri incat mi-e greu sa ma gandesc la toate in ansamblu. Hai sa o luam pe rand..

1. Isus a fost rastignit IN BIBLIE. Nu exista atestari istorice OBIECTIVE (a se citi ne-crestine) ca asta s-ar fi intamplat. Pentru mine rastignirea e la fel de veridica precum Capra cu 3-4 iezi.

2. Sa-ti reamintesc ce se intampla cand Biserica se implica in conducerea unui stat? Cruciadele iti zic ceva? Inchizitia iti aduce aminte de ceva? Arderile pe rug a oamenilor de stiinta, a scriitorilor etc... ring a bell?

Biserica ar trebui sa zica "mersi" ca statul ii permite sa functioneze fara IMPOZIT. Este pana la urma o institutie si nimic altceva.

3. Religia si scoala nu ar trebui legate niciodata.

Hai sa iti zic eu o mica poveste. Vine in clasa a 11-ea un nou prof de religie la noi in clasa, ia o creta, scrie un C mare pe tabla si il incercuieste. Acolo erau crestinii. Apoi arunca puncte mici pe langa acel cerc mare. Protestantii, puritanii, ateii.. oricine nu era crestin. Apoi face sageti de la acele minoritati la Cercul mare spunand: "Datoria noastra de Crestini este sa-i aducem pe acesti oameni pe calea cea buna, sa-i aducem la Crestinism si la Dumnezeu".

Scuza-ma dar asta e o idiotenie. Omul ala ar trebui exclus din invatamant SI din biserica. Daca le zicea asta unor pushtani de clasa a 2-a aia se faceau mari si credeau ca trebuie sa porneasca cruciade in orient sa-i convinga pe aia ca Alah e o minciuna.

4. Libertatea este ceea ce are omul mai de pret. Crestinismul ia asta omului prin botez. Eu sunt crestin pentru ca am fost botezat la nastere cand nu aveam dreptul la opinie. Asa se inmulteste crestinismul.. nu pentru ca oamenii sunt convinsi de credinta. Pur si simplu din innertia de a face ceva "bine" pentru copilul tau.

Apoi la gradinita vede icoane cu D-zeu, la scoala vede icoane, in fiecare duminica e dus la biserica.. omul acela mai e liber sa aleaga? Dupa cum zice biblia: Dumnezeu ne da dreptul sa alegem chiar daca asta inseamna sa gresim. I-a dat dreptul lui Adam sa greseasca. E dreptul LUI ! Lasa-ma sa gresesc !

5. Ceea ce au facut alti oameni de-a lungul istoriei in numele religiei nu are nici o legatura cu ceea ce se intampla azi si acum. Gandeste-te cat de sfant putea sa fie un conducator acum 1000 ani. Nu existau ziare, nu existau stiri.. mai toti aveau 10-20 copii ne-legitimi si 3-4 amante si nu stia NIMENI.

Iti recomand sa citesti o carte foarte interesanta.

Lev Tolstoi - Despre Dumnezeu si om. Din jurnalul ultimilor ani

A aparut de curand..

Nu mai apara Biserica pentru ca duci o lupta pe care nu poti sa o castigi. Eventual sa aperi Crestinismul si Religia, cum face Tolstoi..

Link to comment

andy am avut noi certurile noastre dar vad ca esti baiat destept, acest thread este insa pt. subiectul icoanelor in scoli nu despre romania si crestinism :P (acuma sper ca nu vei zice ca tine tot de icoane :D)

Atat timp cat traiesc intr-o tara libera nimeni nu ma obliga sa am o icoana in clasa/scoala. Acest lucru ar trebui discutat cu elevii din respectivele clase daca vor sau nu vor sa aiba icoana/icoane in clasa. Totusi scoala e scoala nu e biserica. Orele de religie sunt aproape niste prostii. Who gives a fuck ? in ziua de azi nu prea cred ca le mai pasa asa mult la majoritatea ca "cutare" a facut ce a facut.

Aceasta decizie sta la mana elevilor din clasa respectiva.

Fara niciun pic de sarcasm: tie ti se pare important faptul ca >60% din colegii mei m-ar vrea mort, taiat in bucatele si ingropat in padure? Mie nu mi se pare important.

marfa ^_^ =))

Link to comment

Thora, mai devreme sau mai tarziu poate ai sansa sa iesi din intunericul si ignorantza in care te-au aruncat cel mai probabil parintii tai. Cum spunea cineva este o lupta pe care nu mai aveti cum s-o castigati. Atata timp cat va exista saracia si lipsa de educatie biserica va avea adepti in continuare. Nu multi dar vor fi. Ziceai ceva de 80% din populatia Romaniei are incredere in biserica. Tinand cont de alternativa adica clasa politica cred ca si eu am mai multa incredere in biserica.

OT copilul meu va avea libertatea sa aleaga singur daca va crede sau nu in Dumnezeu . Eu doar il voi ajuta sa descopere singur lucrul asta. Atata timp cat eu nu-l voi influentza in nici un fel acasa cu atat mai mult nu vreau sa fie influentzat la scoala. Deci luati-va icoanele si tineti-le in biserici sau acasa daca copilul meu va avea nevoie de ele va sti unde sa le gaseasca

Link to comment

zicea careva mai sus ca e bine sa avem "macar" 2-3 icoane in clasa, de "bun simt". care bun simt domne, cand in scolile din romania numai batai si violenta? crezi ca il doare pe careva in fund de icoanele voastre false? voi nu vedeti ca nu este incalzire, banci clumea si manuale si voi dati banii pe icoane? vai si amar de mentalitatea voastra de epoca de piatra!

Link to comment

Atat timp cat traiesc intr-o tara libera nimeni nu ma obliga sa am o icoana in clasa/scoala. Acest lucru ar trebui discutat cu elevii din respectivele clase daca vor sau nu vor sa aiba icoana/icoane in clasa. Totusi scoala e scoala nu e biserica. Orele de religie sunt aproape niste prostii. Who gives a fuck ? in ziua de azi nu prea cred ca le mai pasa asa mult la majoritatea ca "cutare" a facut ce a facut.

Aceasta decizie sta la mana elevilor din clasa respectiva.

ar fi "fi prea frumos" sa fie asa :). uite, de exemplu, profa mea de religie cand a intrat in clasa pt prima oara s-a crizat ca "de ce nu am cumparat icoana ca ea nu poate face rugaciunea fara icoana" si s-a dus la diriginta sa se planga. ok bun, sa zicem ca faza asta ar fi ok dar se presupune ca materia face referire la orice gen de religie, nu neaparat la cea crestina. de ce se enerveaza si imi spune in fata ca sunt cretina daca nu cred in dumnezeu, iisus si sf treime? ca, vezi domne, parintii mei nu m-au educat sa simt *bla bla*

ca sa nu mai zic ca materia in sine se bate cap in cap cu educatia ateista pe care o primim la materii de genul fizicii si al chimiei..

ma simteam atat de bine k am terminat generala si am scapat de materia numita "religie" si am ajuns in liceu sa vad prima ora lunea "religie". heh, mai lipseste s-o vedem si la bac ^_^ nu m-ar mira..

in fine.. dupa parerea mea, drept ar fi sa scoata icoanele din scoli si sa nu mai vina popa la inceput de an sa ne dea cu busuiocul peste ochi ca nu facem toti parte din aceeasi religie si poate, pentru mine, respectivul gest n-are niciun fel de semnificatie, ba, mai mult ma enerveaza si ma face sa ma simt nasol.

Link to comment

zicea careva mai sus ca e bine sa avem "macar" 2-3 icoane in clasa, de "bun simt". care bun simt domne, cand in scolile din romania numai batai si violenta? crezi ca il doare pe careva in fund de icoanele voastre false? voi nu vedeti ca nu este incalzire, banci clumea si manuale si voi dati banii pe icoane? vai si amar de mentalitatea voastra de epoca de piatra!

Nu e chiar asa cum zici tu...ar trebui pastrate icoanele in scoli...nu sunt bani aruncati aiurea...sunt bani aruncati in numele Domnului...oare de ce mi se pare mie ca tu pri esti ateu ori esti de alta religie...

si acuma...o intrebare pt toti care vorbesc aiurea...in frunte cu Andy...:

Care este religia oficiala in Romania?

Link to comment

Nu e chiar asa cum zici tu...ar trebui pastrate icoanele in scoli...nu sunt bani aruncati aiurea...sunt bani aruncati in numele Domnului...oare de ce mi se pare mie ca tu pri esti ateu ori esti de alta religie...

si acuma...o intrebare pt toti care vorbesc aiurea...in frunte cu Andy...:

Care este religia oficiala in Romania?

NU ESTE NICI UNA!

Sunt doar culte acceptate, nu si religie oficiala. Tocmai de aceea intr-o scoala de STAT nu au ce cauta icoanele. Icoanele sunt simbolul unei religii, iar in Romania nu exista religie de stat, desi se cam uita acest lucru.

Link to comment

ar fi "fi prea frumos" sa fie asa :). uite, de exemplu, profa mea de religie cand a intrat in clasa pt prima oara s-a crizat ca "de ce nu am cumparat icoana ca ea nu poate face rugaciunea fara icoana" si s-a dus la diriginta sa se planga. ok bun, sa zicem ca faza asta ar fi ok dar se presupune ca materia face referire la orice gen de religie, nu neaparat la cea crestina. de ce se enerveaza si imi spune in fata ca sunt cretina daca nu cred in dumnezeu, iisus si sf treime? ca, vezi domne, parintii mei nu m-au educat sa simt *bla bla*

ca sa nu mai zic ca materia in sine se bate cap in cap cu educatia ateista pe care o primim la materii de genul fizicii si al chimiei..

ma simteam atat de bine k am terminat generala si am scapat de materia numita "religie" si am ajuns in liceu sa vad prima ora lunea "religie". heh, mai lipseste s-o vedem si la bac ^_^ nu m-ar mira..

in fine.. dupa parerea mea, drept ar fi sa scoata icoanele din scoli si sa nu mai vina popa la inceput de an sa ne dea cu busuiocul peste ochi ca nu facem toti parte din aceeasi religie si poate, pentru mine, respectivul gest n-are niciun fel de semnificatie, ba, mai mult ma enerveaza si ma face sa ma simt nasol.

Ar fi prea frumos sa fie la mana elevilor pentru ca e imposibil asa ceva. Daca e sa fie vreodata supus la vot ghici cine va vota? Parintii si profesorii. Si poate eu am un dialog cu parintii si le-am zis sa ma lase in pace de craciun si pashte ca nu ma intereseaza chestiile astea si as putea sa-i conving. Dar sunt multi parinti care au inca o mentalitate invechita si tot asa ar ramane pana la urma.

O materie numita "Religie" chiar as vrea sa fac. NU as vrea sa fac o materie numita "ReligiA" crestin ortodoxa.

Sa inveti despre toate religiile din lume ar fi un lucru extraordinar, dar NU ! Noi trebuie sa fim dresati sa devenim buni crestini la randul nostru, sa ne botezam copiii sa-i facem si pe ei crestini si tot asa. Oare nu vede cineva ca este un mod de a manipula lumea? :banghead:

Parca tot thora zicea ca lumea are incredere in biserica.. hai sa mai zic ceva in legatura cu asta..

lumea are incredere in Iliescu

lumea (destul de multi) au avut si au incredere in Ceausescu

lumea are incredere ca Windows e cel mai bun sistem de operare (si unicul)

lumea are incredere in democratie / in UE / in faptul ca America a plecat la razboi pentru WTC

Cand multi oameni au incredere in ceva.. in general e o manipulare a maselor cu intelect mediu si sub-mediu (care reprezinta majoritatea btw) de catre niste oameni / organizatii / corporatii care stiu sa profite de prostia oamenilor.

La fel face si biserica, exact ca Microsoft. Nu mai gasesti calculator pe piata (sistem complet) fara sa vina la pachet cu Windows. Cum e asta diferit de botez? Obligi omul sa foloseasca produsul tau..

Parca erai impotriva politicii de monopol spre care se indreapta Microsoft? De ce nu esti si impotriva monopolului creeat de crestinism?

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...